OBV indikátor a tőzsdén: Jelzései, használata, megbízhatósága

Cikkünk témája az On-Balance Volume (rövidítve OBV indikátor) jelzése, használata és megbízhatósága lesz. Tőzsdei kereskedők körében népszerű indikátorról van szó, melyet sokan használnak. A legtöbb árfolyamelemző programban ún. built-in, előre beépített indikátor. Ismerkedjünk meg a használatával, jelzéseivel, és beszéljük meg, hogy van-e bármiféle bizonyíték arra, hogy hasznos az OBV indikátor a kereskedőnek, képes-e az OBV indikátor bizonyos fokon megjósolni, hogy mi várható a részvény piacán. Témáink:

  • Mi az az OBV indikátor?
  • Mit jelez az OBV indikátor?
  • OBV indikátor működési elve, számítása
  • Az OBV indikátor Granville-féle jelzései
  • Az OBV indikátor trenderősítő, trendfordulós jelzése
  • Divergencia jelzések az OBV indikátoron
  • Kutatások, melyek bizonyítják az OBV indikátor hatékonyságát

Mi az az OBV indikátor?

Az On-Balance Volume, azaz OBV indikátor egy a technikai elemzés körébe tartozó mutató. A technikai elemzés körébe sorolható mutatók többségének a bemenő adata kizárólag a részvény ára. Ez a tényező számos problémának a forrása, és pontosan ez az oka annak is, hogy a legtöbb tőzsdei kereskedő nem csak ún. árindikátorokat használ, hanem a kereskedés során piaci szélességet mérő és különböző tőzsdei hangulatot felmérő indikátorokat is követ. Ezekről bővebben a hivatkozott oldalakon beszéltünk, mindenesetre általánosságban elmondható, hogy a piaci indikátorok (nem technikai indikátorok) körében több olyan jelzést is találunk, melyekről statisztikailag szignifikáns vizsgálatok is bizonyították, hogy képesek bizonyos szintig előrejelezni a jövő . Ugyanakkor ez nem mondható el a legtöbb technikai elemzés körébe tartozó indikátorról, bár beszéltünk arról, hogy egyes indikátorról (lásd bollinger szalag, RSI, MACD) megállapítható, hogy használatuk többletinformációt ad a kereskedők számára.

Visszatérve az OBV indikátorra, 1963-ban Joseph Granville felismerte a technikai elemzés indikátorainak fenti problémáját (egyetlen bemenő adat a részvény ára), és egy olyan mutatót készített el, mely már az árfolyam mellett a forgalmi adatokat is vizsgálja. Erre alapvetően azért van szükség, mert a technikai elemzés meghatározó elméletei szerint (lásd Dow-elmélet) a forgalomnak jelzésértéke van, a forgalom megerősíti a trendet, részeltek itt. A fenti elvekkel összhangban Joseph Granville a New Key to Stock Market Profits című könyvében leírja az OBV indikátor működési elvét, és az ezt követő évtizedekben az OBV indikátor széles körben ismertté válik a tőzsdei befektetők, kereskedők körében.

Mit jelez az OBV indikátor?

Granville véleménye szerint a forgalom egy kulcsfontosságú erő a piaci folyamatok mögött, így az OBV indikátor arra használható, hogy a nagyobb piaci mozgásokat megértsük, és előrejelezzük a forgalom segítségével. A legfontosabb észrevétele az volt Granville-nek, hogy ha a forgalom meredeken növekszik, anélkül, hogy a részvény árában lényeges árfolyamváltozás következne be, akkor ez a divergencia egy közelgő kitörést vagy letörést jelez előre. Ezek az észrevételek egyébként gyakori vizsgálati szempontjai a technikai kereskedőknek a forgalommal kapcsolatban.

OBV indikátor működési elve, számítása

Az OBV indikátor tulajdonképpen összegzi az instrumentumba beáramló és kiáramló forgalmat. A képlete eszerint az alábbiak alapján számítható ki:

1. Eset: ha a záróár az előző napi záróár felett van:

aktuális OBV indikátor értéke = előző OBV érték + az aktuális nap forgalma

2. Eset: ha a záróár az előző napi záróár alatt van:

aktuális OBV indikátor értéke = előző OBV érték - az aktuális nap forgalma

3. Eset: ha a záróár és az előző napi záróár megegyezik:

aktuális OBV indikátor érték = előző OBV érték (nincs változás)

A fentiek egyszerűen tehát azt jelzik, hogy ha emelkedett egy napon a részvény ára, akkor az aznapi forgalmat hozzáadjuk az előző napokban a fenti módszer szerint kiszámolt, halmozott forgalomhoz. Ha csökken a részvény ára, akkor az aznapi forgalmat levonjuk. Ha az árban nincs változás, akkor az OBV indikátor értéke sem változik. Az alábbi képen a tradingview árfolyamelemző programban látjuk az OBV indikátort, fölötte pedig a részvény árát, illetve a részvény piacán a napi forgalmat. Jelölte helyeken jól megfigyelhető az OBV indikátor működése, azaz emelkedik a részvény ára, a forgalom hozzáadódik az OBV indikátorhoz, azaz az OBV indikátor görbéje emelkedik. Az ábra bal oldán a helyzet fordítottja is megfigyelhető.

Az OBV indikátor Granville-féle jelzései

Granville úgy értelmezte az OBV indikátort, hogy az emelkedő indikátorérték magasabb árakat, emelkedő trendet jelez. Ennek fordítottja az eső OBV indikátor, mely csökkenő volument jelez, és ez előrevetítheti a jövőbeni alacsonyabb árakat. Granville azt is észrevette a saját kutatásai alapján, hogy az OBV gyakran előbb mozdul el, mint az árak, azaz a forgalom jelzésének követésével megelőzhető az árváltozás. Granville fontosabb megfigyelései:

  • Oldalazó vagy csökkenő árak mellett az emelkedő OBV emelkedő árat jelez előre.
  • Oldalazó vagy emelkedő árak mellett a csökkenő OBV csökkenő árakat jelez előre.

Az OBV indikátor trenderősítő, trendfordulós jelzése

Az OBV indikátor abszolút értékének a fenti definíció szerint tehát nincs jelentősége, illetve a fenti granville-féle jelzéseket a későbbiekben más kereskedők tovább bővítették, így találkozhatunk olyan használati móddal, ahol az OBV indikátorra felvett trendvonalat figyelik a kereskedők. Ebben az esetben a használati szabályok a következők:

  • Állapítsuk meg az OBV indikátor trendjét (emelkedő vagy csökkenő).
  • Állapítsuk meg, hogy az OBV indikátor trendje egyezik az árfolyam trendjével.
  • Keressünk lehetséges támaszokat, ellenállásokat az OBV indikátoron.
  • Ha törik a támasz, ellenállás, akkor jelzést kapunk.

Az alábbi képen a fenti szabályokra látunk egy példát. Az Apple részvények grafikonjára felvett OBV indikátor emelkedő trendet mutat az indikátorra felvett (október és decemberi mélypontok) trendvonal alapján. Ez a trendvonal a támasz-szint, mely február végén megtörik. Ezzel együtt az árfolyam is emelkedő trendben mozog, így az OBV indikátor és a trendvonal törése jelzi, hogy az emelkedő trend véget ért. Ez adhatja az egyik lehetséges kereskedési jelzést a fenti használati mód szerint.

Ennél a használati módnál tehát az OBV indikátoron trendvonalat veszünk fel, és ha a trendvonal egyezik az árfolyamtrend irányával, akkor trenderősítő jelet kapunk. Azonban, ha az OBV trendvonala megtörik, akkor az árfolyam trendben is fordulatot várunk, azaz fordulós jelet kapunk.

Divergencia jelzések az OBV indikátoron

A technikai indikátorok egyik közös pontja a divergencia, azaz amikor az árfolyam és az indikátor ellentétes irányba mozog, ellentétes trendet alakít ki, akkor divergenciáról beszélünk, mely a legtöbb árindikátor esetében a kereskedők számára jelzés. Erről bővebben a divergenciát tárgyaló cikkünkben beszéltünk. Az OBV indikátor esetében is értelmezzük a divergenciát, azaz keressük azokat a helyzeteket, amikor a részvény árának trendje és az OBV indikátor trendje eltérő. Az alábbi képen egy klasszikus bullish divergenciát látunk, azaz az árfolyam új mélypontra esik, de az OBV indikátoron már nem alakul ki új mélypont, emelkedő mélypontot látunk. Ezt követően az OBV indikátor kitör a jelölt alakzatból a beáramló forgalom miatt. Ez a kitörés napokkal előzi meg az árfolyam kitörését.

Az alábbi képen pedig egy bearish divergenciát látunk. Itt az árfolyam új csúcsra emelkedik, de az OBV csúcsa már alacsonyabb.

Fontos azonban látni a fenti példák után, hogy ezek egy-egy kiragadott, a múltba visszatekintve megtalált helyzetek voltak. Könnyen levonhatunk téves következtetéseket az indikátor hasznosságával kapcsolatban. Azonban számos téves jelzés is jut egy-egy jó jelzésre csak azokat szándékosan vagy véletlenül, de figyelmen kívül hagyják a tőzsdei kereskedők (ez az ún. visszatekintési torzítás problémája, lásd itt). Példaként az alábbi esetet vizsgáljuk meg.

Kutatások, melyek bizonyítják az OBV indikátor hatékonyságát

Az egyik átfogó kutatást az OBV indikátorral kapcsolatban a Forecasting the Equity Risk Premium: The Role of Technical Indicators című tanulmányban olvashatunk, melyet Neely, Rapach, Tu és Zhou készített 2011-ben. Vizsgálatukban 1966-2011 közötti időszakon tesztelték vissza a technikai elemzés indikátorait, és ezen indikátorok között szerepelt (mozgóátlag és momentum mellett) az OBV indikátor. Az OBV indikátor alapvető jelzését vizsgálták meg, azaz a magas kereskedési forgalom és a jelentős árelmozdulás erős pozitív trendet jelez, azaz vételi jelzést ad.

A kutatásban az alábbi paraméterek alatt találjuk meg az OBV indikátort:

  • VOL (1,9): 1 havi és 9 havi OBV értékeinek összevetése
  • VOL (1,12): 1 havi és 12 havi OBV értékeinek összevetése
  • VOL (2,9): 2 havi és 9 havi OBV értékeinek összevetése
  • VOL (2,12): 2 havi és 12 havi OBV értékeinek összevetése
  • VOL (3,9): 3 havi és 9 havi OBV értékeinek összevetése
  • VOL (3,12): 3 havi és 12 havi OBV értékeinek összevetése

A vételi jelzést akkor kaptuk, ha a rövidebb periódusidejű OBV mozgóátlaga nagyobb volt mint a hosszabb periódusidejű OBV mozgóátlaga. Az alábbi képen a 14 visszatesztelt technikai indikátort, és a visszatesztelés eredményeit láthatod 1966-2011 között. A második oszlopban az évesített többlethozam (CER certainty equivalent returns) látható, de ennél fontosabb a havi sharpe ráta (sharpe ratio oszlop), mely azt mutatja meg, hogy egységnyi kockázat vállalása mekkora többlethozamot (kockázatmentes hozam feletti hozamot) eredményez. A történelmi átlag a sharpe rátára 0.05, azaz ha ennél magasabb a sharpe ráta, akkor a stratégia tulajdonképpen felülteljesít.

Összehasonlításképpen, az alábbi képen a különböző pénzügyi mutatókat, makrogazdasági összefüggésekhez kötött stratégiák eredményeit láthatod. Itt is a sharpe-rátán a lényeg, azaz, ahol 0,05-ös értéknél nagyobb, az a stratégia többlethozamot biztosított.

Néhány, ismertebb mutatót kiemelnék:

  • DP: Osztalék és a részvényár hányadosára épülő rendszer
  • DY: osztalékhozamra épülő előrejelzés
  • EP: P/E rátán alapuló mutató
  • BM: P/B ráta

A kutatásban tehát alapvetően nem arra keresték a választ, hogy melyik a legjobb előrejelző eszköz a technikai elemzés módszerei között, hanem hogy széles részvénykörön, hosszú időtávon, sok száz esetet megvizsgálva, azt kiátlagolva, megfigyelhető-e az, hogy a módszerek többlethozamot eredményeznek. A fentiek alapján látható, hogy abszolút hozamban, és egységnyi kockázatra vetítve is kimutatható többlethozam az OBV indikátor esetében, azaz valamekkora többletinformációval rendelkezik az OBV indikátor.

Aki esetleg be szeretné építeni a kereskedési technikájába az OBV indikátort, annak feltétlenül érdemes elolvasni Terence Tai Leung Chong a Profitability of the On-Balance Volume Indicator címmel megjelent munkáját. Ebben a munkában a kínai részvénypiac mellett a DAX, CAC40, Dow Jones, FTSE 100 indexen vizsgálták meg az OBV indikátort, és az eredmények azt mutatják, hogy az OBV indikátoron alapuló kereskedési szabályok nyereségesen alkalmazható a részvénypiacon.

A visszateszteléseket ebben a kutatásban 1989-2009 közötti időszakon végezték el 10, 20, 50, 100 napos periódusidejű OBV indikátorokkal. Az OBV szisztematikusan kereskedhető jelzéseit figyelembe véve az alábbi évesített hozamokat tudták kimutatni. Az utolsó oszlopban a vedd meg és tartsd technikával elérhető hozamok láthatók az időszak alatt. Az európai és amerikai tőzsdéken az esetek többségében az OBV indikátor alulteljesített, de a kínai részvénypiacon mindegyik esetben találunk olyan OBV paramétert, mellyel felülteljesítés volt elérhető. Ezek vastagon vannak kiemelve a táblázatban.

Végére hagytam egy fontos észrevételt. Bár az OBV indikátort a tőzsdei kereskedők mellett előszeretettel használják devizapiaci kereskedők, nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a devizák kereskedése nem központosított, azaz brókercégnél látható forgalmi adatok nem a teljes piacot mutatják. Egyes platformok alatt (például metatrader 4) a forgalmi indikátorok nem is a valódi forgalmat mutatják, hanem az időegység alatti árfolyamváltozás számát. Belátható, hogy ennek nem sok köze van a forgalomhoz, de ezeken a felületeken az OBV indikátornak ez lesz a bemenő, forgalmi adata. Vegyük tehát figyelembe, hogy forex és CFD termékek esetében nem valódi forgalmat látunk. Bővebben: Miért fontos a forgalom jelzéseinek követése?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link