Alfa (alpha) mutató: Mit jelent a tőzsdén, a pénzügyekben?

Kategória: 

Mit jelent az alfa (alpha) mutató?

Pénzügyi értelemben az alfa azt jelöli, hogy a befektetési módszer, befektetési stratégia, alapkezelő stb. milyen mértékben képes a piacot felülmúlni, felülteljesíteni. Az alfa tehát az a többlethozam, amit a stratégia, módszer, alapkezelő, számlakezelő elér a tőzsdeindex hozama felett. Ha például az S&P500 index éves hozama 8% volt, és az általunk használt stratégiával 9%-os hozamot értünk el, akkor az alfa 1% (9%-8%), hiszen a tőzsdeindexbe történő befektetéssel passzív módon érhettünk volna el 8%-os hozamot.

Hogyan mérjük az alfa mutatóval a teljesítményt?

A fenti definícióból is látszik, hogy az alfa mutatóval tőzsdestratégiák, befektetési módszerek teljesítményét is tudjuk értékelni, de jellemzően a befektetők széles köre az alfa mutató a befektetési alapkezelő, számlakezelő teljesítményének mérésére használja.

Ebben az esetben az alfa mutató a benchmarkhoz képest mutatja, hogy mekkora többlethozamot ért a befektetési alap, számlakezelő a szakértelmének köszönhetően.

Alfa mutató értelmezése:

  • Ha a befektetési alapnak pozitív az alfa tényezője, akkor az alapkezelő jól végezte a dolgát, és sikerült a benchmarkot felülmúlnia.
  • Ha a befektetési alapnak negatív az alfa tényezője, akkor a befektetési alapnak gyengébb lett a teljesítménye, mint a benchmarknak, jobban jártunk volna ha saját magunk fektetjük be a pénzüket közvetlenül a piacon.
  • Valóságban azonban számolnunk kell brókeri költségekkel, például részvény esetén vételi, eladási jutalékkal, így azt lehet mondani, hogy -0,5% a határ, azaz fölötte jobban járunk ha az alapkezelőre bízzuk a portfólió kialakítását, míg alatta jobban járunk, ha saját magunk fektetjük be a pénzüket, vagy olyan befektetési alapot keresünk, melynek alfa tényezője nagyobb.

Alfa mutató számítása

Legyünk azzal is tisztában, hogy az alfa mutató kiszámítása során nem csak tőzsdeindexhez viszonyítunk. Általában részvénypiaci alapok, részvénypiaci stratégiák esetén viszonyítunk a tőzsdeindexhez. Ugyanakkor ha egy kötvénypiaci stratégiának vagy egy kötvénypiaci befektetési alapnak a teljesítményét szeretnénk felmérni, akkor a kötvénypiaci hozamokhoz, referencia indexekhez viszonyítunk. Olyan tőzsdestratégiák esetében, melyek nem tisztán részvényeket tartalmaznak, hanem a portfólióban kötvények is vannak, akkor szintén nem csak a tőzsdeindexhez viszonyítunk. Például egy 60 százalékban részvényt, 40 százalékban kötvényt tartalmazó időzítésen alapuló portfólió teljesítményét egy olyan referencia indexhez, benchmarkhoz viszonyítjuk, mely 60 százalékban a tőzsdeindexet, 40 százalékban a kötvénypiaci hozamot tartalmazza.

Alfa mutató és a kockázat

Az alfa mutató egyetlen hiányossága, hogy nem veszi figyelembe a kockázatot, azaz a benchmark és az elért teljesítményt csak hozamalapon hasonlítjuk össze. Ugyanakkor széles körben elfogadott az a nézet a tőzsdéken, pénzpiacokon, hogy a kockázat és a hozam szorosan összefügg, azaz nagyobb hozam, nagyobb kockázatot is eredményez. Az alfa tehát nem képes kimutatni azt, hogy az elért többlethozam a megnövekedett kockázat eredménye, vagy olyan többlethozamot sikerült elérni, mely nem járt együtt kockázatnövekedéssel. Az ilyen hozamot általában rendkívüli vagy abnormális hozamnak nevezzük, azaz nem csak a hozam lett nagyobb, hanem az egységnyi kockázatra vetített hozam is magasabb lett, mint a benchmark hozama. Erre a célra a sharpe-mutató használható, melyről itt beszéltünk: Sharpe-ráta, Sharpe-mutató: Mit jelent? Miért fontos a használata a tőzsdén?

Jensen alpha mutató

A jensen alpha mutató Michael Jensen által módosított alfa-mutató, mely már a kockázati különbségeket is figyelembe veszi, így a sharpe mutatóhoz hasonlóan, pontosabb összehasonlítást tesz lehetővé. A számítása során a portfólió, befektetési alap teljesítményét vetjük össze a CAPM modell tényezőivel. Abnormális hozamról pedig akkor beszélhetünk, ha egy összefüggés, stratégia, portfólió hozama nem írható le a CAPM modell képletével, így a portfólió hozama és a CAPM által kiszámolt hozam közötti különbség adja a jensen-alpha értékét.

A CAPM eredeti képlete: ERi=Rfi(ERm-Rf)

Jelölések:

  • ERi: a befektetés/részvény várható hozama
  • Rf: kockázatmentes kamat
  • βi: a portfólió, részvény bétája
  • (ERm-Rf): a részvénypiac kockázati prémiuma, azaz részvénypiac hozama - kockázatmentes hozam.

Abnormális hozamról tehát akkor beszélhetünk, ha a CAPM fenti tényezőivel nem magyarázható meg a portfólió hozama. A teljes képhez tegyük hozzá, hogy a CAPM-nek létezik háromtényezős, és öttényezős változata, így a legújabb vizsgálatokban már az öttényezős változattal mutatjuk ki az abnormális hozamot. Részletek: CAPM modell: jelentése, képlete, tőkepiaci árfolyamok modellje

 
 

Az alfa mutatónak fontos szerepe van a befektetési alapok értékelésében

Minden befektetési alapnak van egy ún. benchmarkja, és az alapkezelőnek az a célja, hogy ezt a benchmarkot felülmúlja. A benchmark tehát az a mutató, amelyhez mérjük az alapkezelő teljesítményét. Például egy német részvényeket tartalmazó befektetési alapnak, nagy valószínűséggel a német tőzsde indexe a DAX index lesz a benchmarkja.

Az alapkezelőnek tehát az a célja, hogy a DAX index teljesítményét felülmúlja úgy, hogy a portfólióban alulsúlyozza azokat a német részvényeket, melyeknél gyengébb teljesítményre számít, és felülsúlyozza azokat a német részvényeket, melyek esetében nagyobb árfolyam növekedést vár. Azaz az alapkezelő menedzseli a portfóliót, abból a célból, hogy a piaci átlagot felülmúló hozamot érjen el. A befektetőnek tehát azért éri meg befektetési alapba tennie a pénzét, mert az alapkezelő szakértelmével többlethozamhoz juttatja. A másik ok, hogy költséghatékonyabb egy portfóliót így kialakítani, bár az ETF jegyek terjedésével, már a befektetési alapok nélküli portfólió kialakítás is megoldható alacsony költségek mellett.

Ha például az alapkezelő a fenti példánál maradva 10% éves hozamot ér el, és közben a DAX index 20%-ot emelkedett a vizsgált évben, akkor azt mondhatjuk, hogy az alapkezelő nem túl jól végezte a dolgát, hiszen a piaci átlagot sem sikerült elérni. Ellenben ha a DAX index 20%-ot emelkedett, az alapkezelő alapja pedig 30%-ot, akkor látható, hogy  a befektetőknek megérte az alapkezelőt választani, az alapkezelési díjat fizetni, hiszen így többlet profithoz jutottak.

Fontos azt is tisztázni, hogy az átlagos befektetési alap nem abszolút hozamra törekszik (erre a célra találták ki az abszolút hozamú alapokat), azaz ha a részvénypiacon eső trend alakul ki, az alapkezelő, akkor is tartani fog részvényeket, legfeljebb alulsúlyozza a portfólióban a részvények arányát. A befektetési alapok esetében tehát érvényesül a vedd meg és tartsd elv. A fenti példánál maradva tehát, ha a DAX index egy év alatt 30 százalékot esik, és a befektetési alapunk árfolyama ugyanebben az évben 10%kal csökken, akkor is azt mondhatjuk, hogy az alapkezelő jól végezte a dolgát, hiszen a benchmarknál jobb eredményt ért el.

Az esetek többségében az alfa tényező a befektetési alap tájékoztató anyagából a havi, féléves, éves portfólió jelentésből megismerhető, bár ebben az esetben sokkal nehezebb az alapok összehasonlítása. Gyakori, hogy nem az alfa tényező kerül feltüntetésre, hanem az alap által elért eredmény és a benchmark éves eredménye, például az alábbi táblázatban látható esetben:

alfa mutatót ki tudjuk számolni

A fenti táblázatban az egyes évek összevetése alapján is döntést tudunk hozni, de az indulástól mért hozam 0,9% míg a benchmark esetében 1,27%, így az alap 8 éves alfa tényezője 0,9-1,27%, azaz -0,37%. Ugyanakkor léteznek befektetési alapok teljesítményét összevető oldalak, melyek közlik az alfa tényezőt. Külföldi piacon, külföldi befektetési alapok esetében a morningstar.com az egyik ismert adatbázis, ahol a befektetési alapok teljesítményére vonatkozó adatok megtalálhatók. Az alfa tényező mellett más teljesítményt mérő mutatókat is célszerű figyelembe venni, például az egységnyi kockázatra jutó többlethozamot (Sharpe mutató, vagy Sortino ráta).

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link