Ezüst befektetés, befektetési ezüst vásárlás 8 gyakori kérdése

Az arany befektetés mellett az ezüst is népszerű a befektetők körében, ugyanis az aranyhoz hasonlóan több évezredes múltja van az ezüst használatnak, ráadásul az ezüst ipari felhasználása jelentősebb az aranyhoz képest. Az ezüst befektetés, kereskedés fontos lépése, hogy az ezüst árfolyamára ható tényezőket, a nagyobb piaci szereplőket megismerjük. Cikkünkben az ezüst keresleti és kínálati oldalának fontosabb sajátosságait beszéljük meg. A fentieken túl pedig kitérünk arra, hogyan állapítható meg, hogy az ezüst az aranyhoz képest olcsó vagy drága. Bejegyzésünk témái:

  • Mit érdemes tudni az ezüst keresletről?
  • Hogyan alakul a globális ezüst kereslet?
  • Kik a legnagyobb ezüst kitermelők?
  • Arany vagy az ezüst befektetés a jobb megoldás?
  • Mit érdemes átgondolni az ezüst befektetés, ezüst vásárlás előtt?
  • Az ezüst ára sokkal volatilisebb
  • Kormányok, jegybankok ezüsttartalékai alacsonyak
  • Az ezüst ipari felhasználása is fontos

Mit érdemes tudni az ezüst keresletéről?

Az ezüst keresleti oldalához az ékszeripari felhasználás (25%), az ipari célú ezüst használat (50%) és a befektetési célú felhasználás tartozik (25%).  Mivel az ipari célú felhasználás adja a legnagyobb keresleti mennyiséget, így a jövőbeni a globális ezüst kereslet növekedés nagyrészt azon múlik, hogy az iparban milyen mennyiségű ezüstöt használnak fel. Egyes iparágak (például solar industry) önmagában is jelentős mennyiségű ezüstöt használnak fel, így egy-egy iparág fejlődése is a kereslet növekedését okozhatja. Értelemszerűen ellentétes hatások is bekövetkezhetnek.

1) Az ezüst ékszeripari felhasználása

Az ezüst keresleti oldalán az ékszeripari, ékszergyártás az egyik meghatározó tényező, azonban a teljes ezüst keresletének az ékszeripar mindössze a 25%-át jelenti. Fontos tudni, hogy az aranyhoz hasonlóan az ezüst ékszerek is ötvöző anyagokkal készülnek, mivel az ezüst, az aranyhoz hasonlóan túlságosan puha, a hétköznapi ékszerhasználatra így nem alkalmas. Ezüst esetében a tiszta ezüst, 99,9%-ban tartalmaz ezüstöt,  a .999 tiszta ezüst megnevezéssel jelölik. Ennek akkor van jelentősége, ha a befektető fizikai ezüst rúdba szeretné pénzét fektetni. Az ékszer ezüstök általában 92,5%-os tisztaságú (925-ös jelöléssel ellátott) ezüstök, jellemzően rézzel ötvözve.

2) Ezüst ipari felhasználása

Az ipari felhasználás teszi ki a teljes ezüst kereslet 50%-át (arany esetében kb. 10% a teljes aranykereslet ipari felhasználása)  Az ezüst keresleti oldalát tehát az ipari felhasználás jelentősen befolyásolja, széles körben alkalmazzák, mivel jó a hővezető és feszültség vezető képessége, valamint természetes antibakteriális hatása van. Külön kiemelendő a napelemek gyártása (solar industry), ugyanis nagy mennyiségű ezüst felhasználásával készülnek. A jövőben pedig a napelemek további elterjedése, bővülése az ezüst keresleti oldalára is hatással lehet, az elmúlt években becslések szerint a teljes ezüst kereslet 10-15%-át használta fel a napelem gyártó iparág.  A fentiek mellett a technológiai szektor is jelentős mennyiségű ezüstöt használ fel.

A másik nagy ipari terület  a fertőtlenítő szerek, berendezések gyártása, amelyhez etilén-oxidot használnak fel. Ennek előállításához nagy mennyiségű ezüstre van szükség, folyamatosan keresletet biztosít ez a terület az ezüst piacán. További iparágak, termékek melyek az ezüstöt felhasználják:

  • fotográfia
  • egészségügyi felhasználás: fertőtlenítő szerek
  • víz tisztító berendezések
  • elektromos készülékek,
  • autóipar
  • elemek, akkumulátorok
  • építőipar: szigetelt ablaktáblák

Az ezüst iránti kereslet folyamatosnak tekinthető, ugyanis az ezüst ipari újrahasznosítása nincs megoldva, mivel jellemzően kis mennyiségben kerül felhasználásra, így költséges az újrahasznosítás. Egyes vizsgálatok szerint az összes kibányászott ezüst 80%-ka hulladéklerakókban végzi.

3) Ezüst kereslet befektetői oldala, befektetési ezüst

Az ezüst keresletének 25%-át teszi ki a befektetési célú ezüst felhasználás, azaz ezüst rúd, lapka formájában, a már említett 99,9 tisztaságú ezüst megvásárlását jelenti. A befektetői ezüst részarány jelentősen nőtt az elmúlt 15 évben. Például a 2000-es évek elején még 10% alatt volt a befektetési célú ezüst felhasználás.

Hogyan alakul a globális ezüst kereslet?

Az alábbi képen az éves ezüst felhasználást láthatjuk. Baloldalon millió unciában (1 uncia = 31,1 gramm) az ezüst éves keresleti mennyisége, jobb oldalon az ezüst ára olvasható le. A szürke görbe az ezüst árfolyamának alakulása, míg az oszlopok a keresleti mennyiség a különböző keresleti kategóriákban (sötétkék - ipari felhasználás, sárga - ékszeripar, világoskék - befektetési célú ezüst kereslet)

ezüst árfolyam, befektetési ezüst árfolyam, kitermelés

(kép forrása: https://www.silverinstitute.org)

Kik a legnagyobb ezüst kitermelők?

A legnagyobb kitermelők, a legnagyobb volumenben ezüst bányászást végző országok  az alábbiak:

  • Mexikó, az ezüst globális kínálatának 20%-át termeli ki
  • Peru, az ezüst globális kínálat 14%-át bányássza ki
  • Kína, az ezüst globális kínálat 14%-át bányássza ki

További ezüstöt bányászó fontosabb országok: Chile, Oroszország, Ausztrália, Bolívia, Lengyelország, USA.

A legnagyobb ezüstöt bányászó, kitermelő cégek (legnagyobbak elől):

  • Fresnillo plc
  • Glencore Plc
  • KGHM Polska Group
  • Polymetal International plc
  • Godcorp Icn.
  • Pan American Silver Corp
  • Tahoe Resources Inc
  • South 32 Ltd.

Az alábbi képen az évente kitermelt ezüst mennyiségét látjuk. Baloldalon millió unciában a kitermelt ezüst mennyisége olvasható le, jobb oldalon az ezüst ára látható. A szürke görbe az ezüst árfolyamának alakulás, míg az oszlopok a kitermelt mennyiség a nagyobb régiók szerint csoportosítva.

ezüst árfolyam, befektetési ezüst árfolyam, kitermelés

(kép forrása: https://www.silverinstitute.org)

A kitermelői oldalon az ezüst árfolyama és a politikai tényezők, illetve a bányák állapota, a költséghatékonyan kitermelhető mennyiségek határozzák meg a kitermelhető mennyiséget. Alacsony ezüst árfolyam esetén a kitermelők profitja csökken, a költségesebb kitermelési eljárások használata veszteséget okoz, így ezek a tényezők a kínálat visszaeséséhez vezethetnek. A politikai kockázatok elsősorban a kevésbé stabil országok esetén lehet tényező, például Bolívia, Mexikó.

Arany vagy az ezüst befektetés a jobb megoldás?

Általános nézet a befektetők körében, hogy az arany az igazi biztonsági menedék, safe haven, azonban az ezüst ára is korrelál, együtt mozog az arany árával. Az alábbi képen azt láthatod, hogy az elmúlt években mennyire mozgott együtt az arany és az ezüst ára. A 100 százalékot megközelítő értékek erős korrelációt jelentenek, azaz a két nemesfém ára együtt mozgott. A negatív érték (egyetlen eset) ellentétes mozgást jelez.

(kép forrása: https://www.goldbroker.com/)

Az alábbi grafikonon pedig az arany-ezüst rátát, átváltási arányt láthatod, történelmi távlatokban. Az összefüggéssel már egy külön bejegyzésben foglalkoztunk, így a részleteket ott érdemes elolvasnod. Röviden annyit érdemes tudni az átváltási arányról, hogy például ma az arany unciánként mért ára 1229 dollár, míg az ezüst unciánként mért ára 15,5 dollár, akkor az arany-ezüst ráta, átváltási arány (1229/15,5) 79 lesz.  Ha a 79-es értéket értelmezni szeretnénk, akkor azt fejezi ki, hogy 1 uncia arany árán 79 uncia ezüstöt tudunk vásárolni.

Nemcsak az elmúlt 100 évre visszamenőleg ismerjük az arany-ezüst rátát, hanem az is ismert, hogy például a római birodalomban 12-es értéken volt rögzítve az arany-ezüst átváltási arány. Hosszú évszázadokig 12-15 közötti arany-ezüst arányok voltak a jellemzőek (az arany ezüst nagyjából ebben az arányban található meg a földkéregben). Például az amerikai kormányzat 1792-ben 15-ös értéken rögzítette az arany-ezüst arányt (Mint Act). Ez a váltási arány egészen a második világháborút megelőző időszakig jellemezte az arany-ezüst árfolyamát, majd a számunkra érdekes időszak a 70-es években kezdődött, amikor az USA feladta az aranystandard rendszerét (1971).  Innentől kezdve az arany-ezüst ráta tág határok közt mozog. A grafikon segíthet abban is, hogy az ezüst árazását behatároljuk, azaz magas arany-ezüst ráta esetén az ezüst olcsóbb az aranyhoz képest, míg alacsony érték esetén az ezüst drágább.

(kép forrása: https://www.goldbroker.com/)

Mit érdemes átgondolni az ezüst befektetés, ezüst vásárlás előtt?

Az arany és az ezüst piaca között óriási különbségek vannak, melyeket nem árt, ha átgondolunk, mielőtt az ezüst befektetés mellett döntenénk. Nézzük sorba ezeket a különbségeket.

1) Az ezüst ára sokkal volatilisebb

Bár a fenti keresleti adatokból az derülne ki, hogy az ezüst piaca hatalmas, tekintettel arra, hogy a kínálati oldalon évente 1 milliárd uncia ezüst kerül kibányászásra, szemben az arany 120 millió uncia éves kitermelt mennyiségével. Azonban ennek ellenére értékben kifejezve az ezüst piaca hozzávetőlegesen a tizede az arany piacának, lásd alábbi képen.

(kép forrása: https://goldsilver.com)

A 16 milliárd dolláros kapitalizáció egy nagyobb midcap kategóriájú részvény piacának felel meg egyébként. Az alábbi grafikonon láthatod, hogy egy nagyobb amerikai társaság piaci kapitalizációja többszöröse az ezüst piacának.

(kép forrása: https://goldsilver.com)

A fentiek következménye, hogy az ezüst sokkal volatilisebb az aranynál, azaz a piacra érkező újabb vevők, eladók sokkal jobban megmozgatják az ezüst piacát, árát. Általánosságban megfigyelhető, hogy ha a nemesfémek csökkenő trendben mozognak (medvepiac), akkor az ezüst ára sokkal nagyobbat esik, mint az arany ára. Ha pedig a nemesfémek piacán bikapiac van, akkor az ezüst ára jobban emelkedik az arany áránál. A nagy volatilitásra tehát érdemes számítani, és felkészülni az érzelmi oldalára a befektetésnek.

2) Kormányok, jegybankok ezüsttartalékai alacsonyak

Amíg az aranytartalékok esetében azt tapasztaljuk, hogy a kormányok, jegybankok egyre több aranyat halmoznak fel, addig az ezüstkészletek leépültek az elmúlt évtizedben. Az alábbi képen láthatod, hogy a jegybankok aranykészletei 2007 óta növekednek.

(kép forrása: https://www.gold.org/)

Itt pedig azt láthatod, hogy az ezüstkészleteket leépítették a kormányok, jegybankok. A készletek leépítésének oka, hogy a pénzérmék egyre kevesebb ezüstöt tartalmaznak. Ezzel együtt is látható azonban, hogy az arany piacán a jegybankok most a vételi oldalon állnak, azaz folyamatosan veszik az aranyat, az ezüst piacán ilyen plusz keresletre, árfelhajtó tényezőre jelenleg nem számíthatunk.

(kép forrása: https://goldsilver.com)

A fentiek azt is jelentik, ha valamilyen oknál fogva mégis elkezdenék a kormányok venni az ezüstöt, akkor az ezüst ára jelentősen megugrana.

3) Az ezüst ipari felhasználása is fontos

Az arany esetében az ipari felhasználás a teljes éves kereslet 10 százalékát teszi ki, ez pedig az ezüst esetében 50%. Ez viszont egyúttal azt is jelenti, hogy válságok, gazdasági problémák esetén a cégek termelése visszaesik, azaz kevesebb ezüstre lesz szükségük, így a keresleti oldal csökkenése az ezüst árára negatív hatást gyakorol.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link