Fundamentális elemzés: alapjai, eszköztár, módszerek, lényege

Ezen a lapon megbeszéljük a fundamentális elemzés alapjait. Témáink:

  • A fundamentális elemzés célja, fogalma
  • Fundamentális elemzés alapját adó tőkepiaci anomáliák
  • Fundamentális elemzéssel, mutatókkal és használatukkal kapcsolatos cikkek
  • Videóink a témáról

A fundamentális elemzés célja, fogalma

A fundamentális elemzés célja egy adott befektetési eszköz belső értékének a meghatározása (ilyenek például  az ún. diszkontált cashflow modellek), ahol a részvények belső értéke a részvény tartása során a részvényből megszerzett bevételek összességének jelenértéke.

A fundamentális elemzés követői szerint a részvény ára ehhez a megállapított belső értékhez közelít. A technikai elemzéshez képest az alapvető eltérés az alkalmazható időtávban keresendő, ugyanis általánosságban kijelenthető, hogy a fundamentális elemzés közép- és hosszú távú befektetésekben nyújthat segítséget, azaz a módszerek csak hosszú távon jeleznek előre.

A fundamentális elemzéssel szemben a  technikai elemzés eszközei rövid távon használhatók, hiszen a kereskedés pszichológiai oldalát figyelik a módszerek. A befektetők hangulatából vonunk le megfigyeléseken alapuló (tehát nem egy konkrét matematikai, közgazdaságtani szabály szerinti) következtetéseket. Rövid időtávon, napon belüli kereskedésnél, vagy néhány napos, hetes pozícióknál a vállalati fundamentumok nem, vagy csak korlátozottan tudnak érvényesülni. Általában ennél sokkal hosszabb időre van szükség, hogy a vállalati fundamentumok, a vállalati eredmények az árfolyamba épüljenek, ezért a fundamentális elemzés hosszabb időtávú kereskedésnél használható hatékonyan.

Természetesen lehetnek a vállalati híreknek (egy rossz gyorsjelentés, vagy profit warning) azonnali hatásai az árfolyamra, ugyanakkor sokkal inkább jellemző, hogy rövid távon nem a fundamentumok irányítják a piacot, hanem a befektetők hangulata. Az ún. diszkontált cashflow modellek mellett számos fundamentális mutató létezik, melyek különböző arányszámok, és azt a célt szolgálják, hogy részvényeket hasonlítsunk össze, árazásbeli eltéréseket tudjuk keresni a piacon. Ezekkel a különböző fundamentális, pénzügyi mutatókkal foglalkozok nagyrészt a tőzsdei kerekedésem során, tehát nem a diszkontált cashflow modellekkel. Az oldalunkon, az alábbi hivatkozás alatti cikkek is ezeket a fundamentális mutatókat, használatukat tárgyalják.

Fundamentális elemzés alapját adó anomáliák

Több, mint száz azoknak az összefüggéseknek a száma, melyekről statisztikailag szignifikáns vizsgálatok igazolták, hogy léteznek, és nem csak a véletlen műve a felfedezett összefüggés. Ezek között nagy számban találunk olyan pénzügyi mutatókat, melyek a fundamentális elemzéshez köthetők. Itt az oldalon is számos cikkben tárgyaltuk már ezeket az összefüggéseket, pénzügyi mutatókat. Többek között az alábbiakat érintettük:

Fundamentális elemzéssel, mutatókkal és használatukkal kapcsolatos cikkek:

Videóink a témáról

 

P/E, P/S, P/B mutató használata

 
 

Mérleg és eredménykimutatás értelmezése

 
 

Hogyan szépítik az eredményeiket a társaságok

 
 

Gazdasági növekedés és a részvénypiaci hozamok között nincs összefüggés?

 
 

Mekkora esélyed van a következő Google, Facebook, Tesla részvény megtalálására?

 
 

Saját részvény visszavásárlás: Milyen hatásai lesznek? Hogyan torzítják a piacot?

 
 

Warren Buffett: Milyen módszerrel kereste meg az első millióit?

 
 

Mire figyelj, ha részvényeket vásárolsz előadás 1. része:

 
 

Mire figyelj, ha részvényeket vásárolsz előadás 2. része:

 
 

Mire figyelj, ha részvényeket vásárolsz előadás 3. része:

 
 

Mire figyelj, ha részvényeket vásárolsz előadás 4. része:

 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak