Hibáztam, mit csináljak? (kockázatkezelés kezdőknek)

Kategória: 

Hibáztam, mit csináljak? - témában kaptam egy levelet egy régi ismerőstől. Bár a megfogalmazás kicsit más volt, és a levél is hosszabb, de a lényeget a fenti három szó lefedi. Első lépésként azt tisztázzuk, hogy nem az a hibázás, ha a rendszered szerint belépsz, majd veszteséged lesz, hanem az, hogy a rendszered jele nélkül lépsz be, illetve ide tartoznak azok az esetek, amikor nem a jelnek megfelelően lépsz be. 

Az, hogy éppen mi a kereskedési technikád, a fenti szempontból lényegtelen. Azt fogom végigvenni, hogy milyen hibajelenségek fordulhatnak elő. Bár sokan nem értenek egyet vele, de én azt gondolom, hogy a pozíciómenedzselés legalább olyan fontos, mint a konkrét jel. A pozíciómenedzselést mindenki kialakítja, és használja is a szabályait. A hibakezelés ebből valahogy ki szokott maradni, hiszen nem azzal indulunk neki a kereskedésnek, hogy hibázni fogunk. Logikus, de sajnos van olyan helyzet, amikor a legnagyobb figyelem mellett is hibákat követünk el. Ezekre kell egy-egy szabályt hozni, pont úgy, mint a méretezésre vagy a stop tolásra.  Kellemtelen, de nem vagyunk robotok, hibázhatunk. Fel kell ismerni a hibákat, és azonnal cselekedni kell, hiszen a pénzünkről van szó. 

Szerintem már mindenki tudja, aki olvasott, vagy hallgatott engem: fontos, hogy valóban elfogadjuk azt, hogy bár mi igyekszünk a lehető legjobb szabályokat meghozni, de ez soha nem azt jelenti, hogy mindig ideális lesz a kimenetelük. Átlagban, sok kötés (jelenlegi témánál sok hibázás) után lehet majd csak ledönteni, hogy valóban életképes-e szabályunk. Hibajavító szabályokat még visszamenőleg sem tudjuk tesztelni, ami azt jelenti, hogy nehézkes lesz jó szabályokat hozni. A legtöbb ilyen hiba a belépésnél jön, többek között:

  1. Nem jó helyen van a célár
  2. Nem jó helyen van a stop
  3. Nem jó az irány
  4. Nem jó a méret
  5. Nem jó instrumentummal léptünk be
  6. Nem jó helyen léptünk be
  7. Nem jó időben léptünk be

A fenti hibákat bárki elkövetheti, így első lépésként hozzunk egy szigorú szabályt: Ha drasztikusan hibázunk, akkor zárjuk le a pozíciót. Ez lesz a fő szabály, amit árnyalni fogunk. A gyors és hatékony lezárásnak van egy kárkockázata, hiszen ha nyitunk egy pozíciót és jó esetben pont ott le is zárjuk (mert long helyett shortot  nyitunk) akkor is ki kell fizetni a költségeket. Már most mérlegelni kell, hogy ilyen esetben mi az, ami nekünk jobb: most elkönyveljük a veszteséget, és biztosan nem lesz több ezen a pozíción, vagy egy nagyobb veszteséget is elviselünk, de lesz rá remény, hogy esetleg nulla, vagy nyerő legyen az eredmény. A döntés első látásra egyszerű, hiszen ez egy sima "kockázatkerülő vagyok", vagy "kockázattűrő vagyok" döntés. Ennek ellenére érdemes naplózni azt is, hogy ilyen esetekben milyen érzés tölt el, és milyen anyagi hasznunk/veszteségünk keletkezett. A statisztikák azt mutatják, hogy az emberek túlnyomó része túlbecsüli a kockázattűrő képességét, és ez nemcsak a kereskedésre igaz, hanem  az élet más területére is.

1) Nem jó helyen van a célár a kerekedés során

Egyszerű a teendő: be kell rakni oda ahova gondolod. Nem drasztikus hiba, ténylegesen nem is számít egy pozíció felvételnél, hogy hova kerül a célár. Ezért is kezdtem ezzel, hiszen nagyon egyszerű és laza a megoldás: oda kell tolni, ahova való. De ez a hiba arra is jó példa, hogy nem olyan egyszerű egy hibajavítási szabályt meghozni. Ha a célárat használjuk fel a RR számolásához, akkor már van egy olyan élethelyzet, amikor nem ennyire egyszerű a dolog. Mi van akkor, ha a hibás helyre tett célárral jó RR jött ki (az RR jelentéséről itt beszéltünk), de a javított helyen már nem jó, és nem éri el a kívánt értéket? 

Én erre skálázott megoldást használok: 

  • Ha kicsit kevesebb, mint az elvárt, akkor egy követő stopot teszek rá, aminek a távolsága kicsit kisebb, mint a javított célár. Így, ha elmegy a célárig, akkor már nulla kockázatom lesz. Ha meg el sem indul arrafelé, akkor nincs semmi teendőm, hiszen nem a célárként elgondolt szint határán fordult ellenem a piac. 
  • Ha pedig jelentősen lecsökkenti az RR-t, ami már számomra nagyon nem megfelelő, akkor a lezárást indítom el. Ha pluszba lendül át, akkor figyelem, hogy elindul-e jó irányba, ha nem, akkor a nulla körül lezárom. Ha nulla körül mocorog, és kialakít egy gyenge stop helyet, akkor oda tolom a stopot, és ezzel az eredeti kockázatot lecsökkentem. 
  • Ha pedig egyáltalán nem mutatja a minimális szándékot, hogy el akar indulni a cél felé, akkor lezárom. Ez lehet, hogy drasztikusnak tűnik, mert amíg ki nem szedi a stopot még van lehetősége szépíteni az eredményen. Én azért igyekszem ezeket a rossz RR-es pozíciókat lezárni, mert ha túl sok rosszul meghatározott és kicsi RR kerül be a kereskedésbe, akkor már nem lesz összevethető a tényleges kereskedésem és a teszteredményeim értéke. Abból a felvetésből kiindulva állítok élesbe egy technikát, hogy azt úgy használom, mint a tesztekben használtam. Ha egyik paraméterét (itt az RR-t) megváltoztatom a kereskedés során, akkor már nem lesz ez igaz.  Látható, hogy a kereskedés alapja a komolyan vett munka, és nem a szerencsejáték.

2) Nem jó helyen van a stop

Itt most nem nagyon foglalkoznék azzal a megoldással, hogy valaki nem használ stopot, hiszen az számomra nem járható út sem a forex, sem a tőzsdei kereskedésben. Aki nem használ, az nyilván nem tudja rossz helyre tenni a stopot. Ha nem kerül be azonnal stop, akkor azt rögvest pótold. Oda tedd, ahova a rendszered mondja. Ilyenkor nincs sok gondolkodási idő, hiszen a stop véd meg a nagy veszteségtől. Ez a "gyorsan be kell tenni a daytrade, vagy skalp kereskedésben" szabály kiemelten fontos. Egy pozíció trader, aki hónapokra, hetekre vesz fel pozíciót nyugodtabban gondolkodhat a stop helyén. 

Erős, és durva jelzés számodra, ha azonnal nem tudod a stop helyét meghatározni. Ez jelzi, hogy még nem vagy kész a kereskedésre, nem ismered teljesen a saját technikádat. Ha ilyen van, akkor azonnal hagyd abba a kereskedést, és inkább szánj rá egy kis időt a tanulásra. A stop lemaradása ellen a legjobb eszköz, ha egy olyan pozíció méretezőt használsz, ami nem csak kiszámolja a méretet, de be is rakja a stopodat.

A másik hiba, ha nem oda tetted a stopot, ahova akartad, ahova kell a technikád szerint. Ezt is ki kell igazítani, és a megfelelő helyre kell tenni a stopot. Két verzió lehetséges, az egyikkel nincs gond, mert nem keletkezik nagyobb kockázatod, mint amikor beléptél. Ilyenkor a stop jó helye közelebb van a belépési ponthoz, így ha oda teszed a stopot, akkor kisebb kockázatod lesz, mint az eredeti. Vagy hagyod így, és elkönyveled a stop mozgatást egy sima pozíciókezelésnek, egy stop tolásnak, vagy emeled a pozíció méretet, és így a stop kiütésekor pontosan az eredetileg erre szánt pénzt veszted el. Amire figyelni kell, hogy ilyenkor kettő pozíciód lesz, két stopot, célárat kell majd mozgatnod! Kivéve persze ha MT5-t használsz, az egyesíti a két pozíciót eggyé. 

A jobban átgondolandó helyzet, ha közelebb tetted a stopodat, mint ahova kellett volna. Ez már olyan helyzetet ad, ahol ha távolabbra kerül a stop, akkor már a kockázat is megugrik. Itt már komolyabban át kell gondolni, hogy mi a jó a számládnak és neked. 

Két megoldást lehet szerintem fontolóra venni:

  • Az egyik egy passzív viselkedés. Hagyjuk ott a stopot, ahol van. Bár nem a jó helyen van, de valamiért oda tettük, és ha akkor jó volt, akkor most is jó lesz. Ezzel nem vállalunk nagyobb elveszthető pénzt, hiszen ha jól méreteztünk, akkor pont annyi lesz a veszteség, mint amit vállaltunk.
  • A másik megoldás már komolyabb: túl közel került a stop, és tágítani kell. Kell, mert a stop olyan rossz helyen van, hogy semmiképp nem szeretnénk ott tartani, vagy esetleg a „zaj zónába*” került. Ez egy kockázatnövekedést hoz, hiszen ugyanolyan mérettel a tágabb stop, az nagyobb veszteséget ad. Így ilyen esetben egyetlen megoldás van, le kell csökkenteni a méretet a kellő mértékig. Erre mindig figyeljünk, mert egy rövidebb idősíkon felvett pár tíz pipes stopnál a tágítás nagyon jelentős is lehet. Ha van egy húsz pipes stopom, és csak négy-öt pipet tágítom, mert arra van szükség, akkor a kockázat nagyon meg tud ugrani, ha marad a méret. 

* zaj zóna: az a terület, ahol a piaci mozgás már teljesen kiszámíthatatlan, egy kisebb erő is mozgásra bírja az árfolyamot. Random, iránytalan mozgások területe. Ennek az mértéke két-három spreadnyi egy normál piacon. Ebbe stopot belerakni teljesen felleges, mert a bróker, vagy a piac simán kiszedi, hiszen itt rezeg az árfolyam. Utólag senki nem fogja tudni, hogy ez egy stopvadászat volt, vagy a piaci mozgás vette ki a stopot.

Én az ilyen eseteket úgy szoktam megoldani, hogy meghatározom az új stop helyét, majd a méretet. Ezt a méretet pedig 2/3-nyira csökkentem. Majd figyelem a piacot, és ha jó irányba megy, akkor próbálom tartani a pozíciót, ha pedig elkezd a rossz irányba menni, azonnal lecsökkentem a méretet (rész zárás), majd a stopot a jó helyre tolom. Így van esélyem arra, hogy ha elindul a piac, akkor pénzt termeljek. És ha már a stopot nem veszélyezteti, esetleg még szép pénzt is keresek vele, de ha ellenemre megy a piac, akkor gyorsan le tudom reagálni az eseményeket, részt zárok, és a stopot eltolom. A 2/3-os csökkentésre azért van szükség, mert ha gyorsan elindul a piac, és nem ott tudom lecsökkenteni a méretet, ahol kell, akkor az elszenvedett veszteségrész nagyobb lesz, mint amit kiszámoltam az új stophoz. Hiszen ilyenkor két részből adódik a veszteség: a méret csökkentésnél van egy adag veszteségem, hiszen a csökkentéssel elkönyvelek egy bizonyos méretre jutó veszteséget (vagy nyereséget, de az sokkal ritkább), és a megmaradt részre is jut, ha a stopot veszi ki a piac. Ha a stopot távolabbra tettük, akkor ezt mindenképp erős hibának könyveljük el, és nagyon figyeljünk arra, hogy ez ne váljon szokássá!

Próbáljunk meg egy olyan pozíció méretezőt keresni, amely azonnal méretez és kötéskor beteszi a stopot (tőzsdei kereskedésben egyszerűbb a helyzet itt beszéltük róla). Mindenképp elvárt, hogy a stopot egy vizuális vonallal tudjuk megjelölni, mert ha látjuk is a stopot leendő helyét, akkor már kisebb az esélye, hogy rossz helyre rakjuk. Kötés után mi az első, azonnal megteendő lépés? Méret, irány, stop, célár. Vagyis ezek ellenőrzése. Kicsit idejétmúltnak tűnik, hiszen sokan használunk méretezőt, ami a méretezés, a stop, és célár berakását elvégzi, és mivel a stopot vizuálisan adjuk meg, nem okoz nagy gondot az irány eltalálása sem (a kockázatszámítási lépéseit itt beszéltük meg).

Az előző részben felsorolt hibák nagy része a „bocsánatos bűn” kategória, és a figyelmetlenségre lehet fogni. Azok sem szépek, és nem dicsekszünk velük, de a fenti kettő már nagyon nagy, és vészjelző hiba. Elkerülésükre a pozíció méretező és felvevő experteket vagy a nagyobb odafigyelést lehet bevetni. Nézzük a további problémákat:

  • Nem jó az irány
  • Nem jó a méret

3) Nem jó az irány

Ha ilyen előfordult a kereskedési technikánk használata során, akkor azonnal lépni kell, és bezárni a pozíciót, hiszen nem azt az irányt vettük fel, amit akartunk. Nem sok lehetőség van ennek a korrigálására, csak az ha megszabadulunk a hibától. Haladóknak, nagy gyakorlattal rendelkezőknek lehetősége van arra, hogy elemezzék a felvett irányt, és mérlegeljék, hogy van-e olyan lehetőség, hogy arra induljon el a piac. Akinek nincs gyakorlata, annak ez nem járható út. Egyrészt mert, ha észrevesszük a fordított kötést, akkor már egy idegesebb hangulatba kerülünk. Másrészt pedig nincs annyi tapasztalat, hogy eldöntse a kereskedő, hogy megéri-e kockáztatni a feltett összeg egészét egy, a rendszerünkkel ellenkező irányban lévő kötéssel. A harmadik és talán legnagyobb gond ilyenkor, hogy ha az ellenkező irányú kötés eredményes lesz, akkor elindulhat egy olyan lelki folyamat, ami oda vezet, hogy nem stratégia szerint kereskedik a tőzsdei trader, hiszen ha a másik irányt köti be, akkor is nyereséges. Igen, lehet, hogy párszor, de hosszabb távon?

Ami biztató, hogy a legtöbbször nem egy erős megrántással indul el a piac abba az irányba, amit mi szerettünk volna kötni, hanem van korrekció, vagy kis pangás. Mindenki érezte már, hogyha belépett, akkor bezzeg a piac először ellen indult meg, és ezzel borzolta az idegeit. Most az ilyen „belépek és ellene megy azonnal” jó kilépési lehetőséget ad, ha rossz irányba léptünk be. Itt kiemelten figyeljünk arra, hogy NE a reménykedés legyen az első,  hogy biztosan nem lesz gond, hanem a gyors reagálás: zárjuk le a pozíciót. 

4) Nem jó a méret

Előfordul ez az eset is a kereskedés során. Velem elég sokszor előfordult, így méretező expertet kezdtem el használni. Így a méretezési hibák nagy részét ki tudom kerülni, hiszen nem én számolom, hanem egy expert. Ha belefér a technikádba, hogy méretezőt használj, akkor tedd meg. Egyrészt sokkal kényelmesebb, másrészt pedig a stop sem marad el. Ha mégis elrontjuk a méretet, mit lehet tenni? Nyilván, ha kisebbet veszünk fel, akkor kipótoljuk, és máris akkora mérettel leszünk bent, mint amivel kellene a rendszerünk szerint. Ha MT4-et használunk, akkor lesz egy kisebb problémánk ezzel: kettő pozíciónk lesz, ha MT5-t, akkor az összevonja nekünk. Nem árt figyelni, ha két külön pozíciót kapunk, mert ahhoz két stop is párosul, ne feledkezzünk el mindegyiket kezelni.

Ha nagyobb méretet veszünk fel

Ez komoly gond, és azonnali intézkedést igényel. Ha a kívántnál kicsivel nagyobb a pozíció, akkor az még maradhat, de ha már 10%-nál több a plusz, akkor nem. Ilyenkor nincs mérlegelési lehetőségünk, hiszen sokkal több veszteséget is elkönyvelhetünk, ha kiszedi a stopot. Le kell csökkenteni a megfelelő méretre. Ezt pedig részzárással lehet megtenni. Ha pedig erre nincs lehetőség, akkor likvidálni kell a pozíciót. 
Ha pedig a mini egyklikkes panelban maradt bent egy 100 darabos CDF-s kötés után a 100, és ennyi lotot kötsz be a EURUSD-n, akkor nagy lesz a gond, de ne idegeskedj, hanem gyorsan lépj, és mentsd ami menthető. Illetve tanuld meg, hogy mindig kétszer megnézed a méretet, ha az egyklikkes kis panelt használod. De talán jobb lenne, ha méretezőre szoknál át… akkor nem tudsz nagyobbat felvenni, mint a beállított kockázati szint. Elütésből származó méretezési probléma esetén figyeljünk oda ezentúl jobban. Ha pedig a tizedespontot hagyjuk ki, vagy egy nullával többet ütünk be (1 helyett 10 stb.) akkor már komolyabb probléma. Itt nagyon nagy, 10X-es eltérések lesznek a méretben, ami egyrészt nagy veszély, másrészt pedig elég szép többletköltség is. Egy tízszeres pozícióval már hamar lenullázhatod a számlát, főleg, ha csak a szükséges minimumot tartod a számlán (ajánlott). Ebből a nagy méretből még következhet egy sokkal nagyobb gond, mint a nullázás. Ha nyerő lesz a pozíció. Ilyenkor megindul szépen lassan az a gondolat a fejünkben, hogy felesleges méretezni, hiszen egy kötéssel is kerestünk annyit, mint máskor egy hét alatt. Gondold át, hogy ez jó-e neked, és dönts bölcsen…

5) Nem jó instrumentummal léptünk be

Ez velem tíz évnyi kereskedés során pontosan egyszer fordult elő. Azóta tartom azt a szabályt, hogy a charton kötök, azaz azt a chartot nézem, amivel kötni akarok, és arra kattintva indítom el a kötést. Bár az MT4, és MT5 is ad lehetőséget a kötési panelban, hogy legörgessünk más instrumentumig, de ezt kerülni érdemes. Ha mással akarsz kötni, akkor nyisd meg a chartot, és arról indítsd el a kötési panelt. Így gyakorlatilag nullára redukálod az a veszélyt, hogy mással kötsz. Ha mégis mással kötsz? Akkor elemezni kell a kötést, hogy lehet-e abból valami jó is, vagy teljesen  a rendszered ellen van. Itt már nem lehet alapból kijelenteni, hogy be kell zárni, hiszen lehet jó (rendszerszerű) a kötés. Ha valamelyik stratégiádba belefér, akkor érdemes megtartani, ha nem, akkor likvidálni. 

6) Nem jó helyen léptünk be

Súlyos hiba, mert itt a „nem jó helyen” azt jelenti, hogy olyan ponton lépünk be, ahol nem szabadna, jelet nem adott a kereskedési stratégiánk. Ezek azok a pontok, ahol például egy erős szintre kötünk, túl közel van egy ellenállás, vagy támasz. Gyakori hibám volt, és nehezen tudtam legyőzni. A kezelése sem olyan egyszerű, hiszen sokféle eset lehetséges, és viszonylag hamar el kell dönteni, hogy mit tegyük a pozícióval. Itt a gyors döntést az kényszeríti ki, hogy ha kötésirányba megy az árfolyam, akkor egy erős szinthez közeledik, amivel kezdeni kell valamit. Ha pedig a kötés ellen megy a piac, akkor is tenni kéne vele valamit, mert alapvetően egy hibás belépés volt. 

Én három részre osztottam a lehetőséget. 

  1. Elindul jó irányba az árfolyam, és egy lépéssel átlépi az erős szintet. Ez a szerencsés eset, ahol inkább a szerencse, mint a technikai tudás miatt viszonylag jól jöhetünk ki a helyzetből. Ilyenkor az erős szint már nem akadály, hanem egy olyan szint, amelyhez a stopot tudjuk igazítani. Ha van rá mód, akkor ilyenkor kis pluszba tolom a stopot, azaz már áttört szintnek tekintem a szintet, és ezzel együtt stopelhelyezési pontnak. Így, ha visszafordul az árfolyam, akkor esélyes, hogy a szint megfogja, ha pedig nem, akkor nullába kiszállok. A kis pluszban kitétel azért fontos, mert erős szint környékén előfordulhat a stopátugrás, és negatív lehet a breakeven-be (nullába) rakott stop esetén az eredmény. Bár nem nagy veszteség, de azért nem túl szép és nagyon bosszantó is. Ha nem tudom a stopot kis pluszba rakni (mert túl közelre kerülne az árfolyamhoz), akkor is csökkentem a kockázatot. Azaz vagy tolom a stopot, vagy méretet felezek, ahogy a lehetőségek mutatják. Ebben a szint töréses esetben logikus elgondolás lenne pluszban való zárás. Én a szintek törését is kereskedem, így ha a szinten átlép az árfolyam, akkor már egy szint törése/átlépése technikához hasonló helyzet állt elő, máris tudom kezelni a helyzetet. Aki ezeket a töréses technikákat nem szereti, érdemes elgondolkodnia azon, hogy azonnal lezárja a pozíciót, és örül, hogy pluszos lett a hibázása. 
  2. Az árfolyam stagnál, és túl közeli* az erős szint. Ha nem mutatja jelét a törési szándéknak az árfolyam, és nagyon közel van az erős szint, akkor én lezárom a pozíciót. Bár elvileg 50-50% az esélye, hogy átlép a szinten, és akkor az előbb tárgyalt módszerrel tudok élni, de pont ugyanannyi esélye van annak, hogy ellenem fordul, a szinten megfordulva kiszedi a stopot. Így veszteséges lesz az ügylet, és kimaradok egy fordulós belépőből is. Ilyen esetben, ha egy erős szintnél van az árfolyam, akkor lecsökkenhet a likviditás is, és nagyon sok esetben egy technikai visszapattanást tapasztalunk. 
  3. Az árfolyam stagnál, de még elegendő távra van az árfolyamtól az erős szint. Ilyenkor van még mozgástere a kereskedőnek. Én azt követem, hogy a belépési pont, és az erős szint távolságát lemérem, majd annak a 80%-ának megfelelő követő stopot teszek be, illetve a 80%-os távra egy riasztót. Így ha azt eléri az árfolyam, kapok egy hangriasztást, és a követő stop nullába teszi a stopot. Ha kitör az árfolyam, akkor az haszon, ha nem, akkor sem lehet ebből már nagy veszteség. Ha pedig el sem éri a 80%-os szintet, akkor két lehetőség van. Vagy kiszedi a stopomat, akkor elkönyvelem a veszteséget, vagy elkezd valahol oldalazni, iránytalanul mozogni. Ekkor bezárom a pozíciót, hiszen nem mutat semmi irányt. 

* túl közel az relatív fogalom, egy daytrade pozíciónál a 8-15 pip közti táv az, ami nekem ilyen. A kereskedési stratégia dönti ezt el, az a táv, ahova már semmiképp nem szeretnénk stopot tenni.

7) Nem jó időben léptünk be

Ez hasonló helyzet a nem jó helyen való nyitáshoz. Jelet kaptunk a kereskedési stratégiánk szerint, és beléptünk, majd eszünkbe jut, hogy egy perc múlva jönnek az NFP adatok, és még négy jegybank elnök is beszél pont akkor. Ha nem engedi a szabályrendszered, hogy ilyenkor kereskedj, akkor valamit kezdeni kell a pozícióval. Első lépés az, hogy megvizsgáljuk a brókerünket. Ha jellemző rá, hogy híreknél megugranak a spreadok, és a megbízások teljesítési fegyelme sem a legjobb, akkor egyet lehet tenni, be kell zárni a pozíciót. Főleg a rövidebb stoposokat, mert azt jó eséllyel kiszedik. Ha nem ilyen a brókered, akkor már nagyobb a lehetőséged. 

Ha egy közepes esemény jön, akkor hagyom a pozíciót, hiszen ott viheti nekem jó irányba is, és akkor jól keresek. Ha meg nem, akkor meg annyit vesztek, amit amúgy is feltettem a pozícióra. Ezt csakis jó brókernél lehet megtenni, hiszen egy stopátugrálós, majd megmagyarázós brókernél ez nagyobb veszteséget is adhat, és ha ehhez az is hozzájön, hogy kis stopvadászatot rendez a bróker ilyen híreknél, akkor már esélyem sincs, hogy nyerő is legyen. 

A „nem jó idő” egyik érdekes helyzete a piacnyitási időpont. Ilyenkor erős fordulatokkal kell számolni, hiszen új szereplők lépnek be, új gondolatokkal, új tervekkel. Ez gyors mozgásokra kényszerítheti a piacot, ami ellentétes is lehet a mi pozíciónkkal. Ez első gondolatra nem is olyan nagy gond, hiszen mindig van lehetőség a fordulatra, nem kell ahhoz piacnyitás. Igen, elvben ez így van. Gyakorlatban az ilyen időszakok nagyon alkalmasak a stopvadászatra, a jegyzés késleltetésre, likviditás csökkentésére. Itt is vizsgáljuk meg az instrumentumot, amivel kereskedünk, hogy miképp viselkedik ebben az időben. Én azt tapasztaltam, hogy gyors fordulat reggeli nyitáskor sok esetben előfordul a devizapárokon. Hasonló a DAX is, hiszen 8-9 közt a legtöbb brókernél lehet vele kereskedni, de a tényleges DAX-ot csak 9-kor számítják, ami egy új információ a piacon. Ilyenkor legyünk óvatosabbak. Illetve a brókert is nézzük meg, hogy mivel trükközik esetleg…

Ami mindenképp fontos! Nagy ugrások lehetnek, ha olyan termékkel kereskedünk, aminek nincs jegyzése az adott időpontban, de a bróker generál nekünk árat. Hm… ez mi a manó lehet? Ha nincs jegyzés, akkor mivel is kereskedünk? Jogos kérdés, de van ilyen, és nem is rossz dolog! Ilyen például a DAX CFD. Egyes helyeken ugyanis éjjel is van jegyzés. Nyilván mindenki tudja, hogy a DAX-ot nem igazán lehet számítani/kereskedni határidős tőzsdéken éjjel, hiszen nincs részvényjegyzés, sőt még a határidős termékre sincs jegyzés. Ilyenkor a bróker valamilyen módon generál nekünk éjjeli időszakra egy árat, amit 8-kor vagy 9-kor (attól függ, hogy határidős, vagy index a CFD mögöttes terméke) hozzáigazít  a valódi árhoz. Ez hozhat erős mozgást is, ami miatt esetleg átugorhatja a stopomat a piac. Így a két időpont előtt véletlenül bekötött pozíciókat én „nem jó időpont” szerint kezelem.  Látható a fentiekből is, hogy a kereskedés során nem árt, ha pontosan ismerjük az adott termék működését, árjegyzését.

Végig vettünk pár olyan lehetőséget, amit belépéskor el tudunk rontani. Ezek hibajavításáról is beszéltem. Gondolja át, és alakítsa ki mindenki azt a módszert, ami neki jó, és nagyon figyeljünk, hogy ezeket a hibákat ne kövessük el sokszor.  A kereskedésben minden kereskedő nagyon sokat hibázik, így érdemes a hibákra, kezelésükre felkészülni.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link