Iparágak, szektorok tájékozódás az amerikai részvénypiacon

Mai témánk kifejezetten a részvénypiacon kereskedőknek lesz hasznos, ugyanis átnézzük, hogyan lehet tájékozódni az amerikai gazdasági szektorok és iparágak között. Cikkünkben az amerikai vállalatokkal, részvényekkel foglalkozunk. Bár a nagy távolság és az eltérő időzóna miatt a kereskedők gyakran tartanak az amerikai piacoktól, számos előnye van ennek a részvénypiacnak.

Egyrészt óriási a részvényválaszték, több ezer részvényt tudunk elérni, a kereskedési költségek alacsonyak (feltéve, ha megtaláljuk a megfelelő brókert). Másrészt pedig rengeteg ingyenes alkalmazás, grafikon elemző program, szűrőprogramok érhetők el, melyek mind a kereskedés hatékonyságát növelik. Az alábbi előadás második felében az amerikai részvénypiaccal kapcsolatos alapvető ismereteket beszéljük meg.

 
 

Iparágak és szektorok közötti tájékozódás az amerikai tőzsdéken

Térjünk vissza tehát a tájékozódásra a tengerentúli részvénypiacokon. Az egyik weboldal, amit ma megnézünk a Yahoo Industry Browser lesz, melynek segítségével az amerikai vállalati szektorokat, illetve azon belül az iparágakat és az egyes iparágak alá tartozó vállalatokat tudjuk megnézni. Ezen kívül több fontos pénzügyi adatot is kinyerhetünk az iparágakról, ami az összehasonlító elemzések alapját képezik. Az Industry Browser a következő hivatkozáson érhető el:  https://biz.yahoo.com/p/

Ha sikeresen megnyitottuk a weboldalt, akkor az alábbi kép szerint a kilenc vállalati szektort láthatjuk.

A kilenc vállalati szektor a következő:

  • Basic Materials: alapanyagokat kitermelő, előállító  cégek
  • Conglomerates: különböző holdingok, a legkisebb piaci kapitalizációval rendelkező szektor
  • Consumer Goods: fogyasztási javakat, termékeket gyártó cégek
  • Financial: pénzügyi vállalatok, bankok, hitelintézetek. A legnagyobb piaci kapitalizációval rendelkező szektor.
  • Healthcare: egészségüggyel kapcsolatos cégek, egészségügyi szolgáltatást nyújtó cégek
  • Services: szolgáltatást nyújtó vállalatok
  • Technology: technológia szektor
  • Utilities: közszolgáltatásokat biztosító cégek (például elektromos, gáz, vízvezeték hálózat fenntartás, szolgáltatás biztosítás

Az egyes szektorok tételes felsorolása mellett a táblázatban több fontos adatot is találunk, melyek segítségünkre lehetnek a tájékozódásban. Természetesen ezek az alapadatok elérhetők lesznek az egyes iparága esetén is, illetve konkrét vállalatok adatait is megjeleníti a weboldal számunkra. Az elérhető adatok az alábbiak:

  • 1 Day Price Change %:  mai (vagy zárt piac esetén előző napi) árfolyam változása az adott szektornak, iparágnak, vállalatnak. Nagy jelentősége ennek az adatnak nincs, hiszen az árfolyam elemző programunkból is látni fogjuk egy adott részvény aznapi árfolyamváltozását.
  • Market Cap: Piaci kapitalizáció megmutatja az adott szektor, iparág, vagy vállalat legutolsó árfolyam szerinti méretét. Vállalat esetén a részvény aktuális árfolyamát szorozzuk a részvények darabszámával, így kapjuk meg a piaci kapitalizációt, azaz a piac szerint aktuálisan ennyit ér a vállalat.
  • Az azonos iparágon belüli vállalatok piaci kapitalizációját összeadva kapjuk meg az iparág teljes kapitalizációját, majd pedig az iparágak kapitalizációjának összeadásával az adott szektor piaci kapitalizációját is tudni fogjuk.
  • Mire használható ez az adat? Az azonos iparágon belül, hasonló piaci kapitalizációval rendelkező vállalatok összehasonlítási adatokat adhatnak, például ha a vizsgált cég versenytársainak pénzügyi adatait szeretnénk megnézni.
  • P/E: P/E mutató, részletekben nem mennék bele, tárgyaltuk korábbi cikkekben:Túlárazott vagy alulárazott? 1. rész és Túlárazott vagy alulárazott? 2. rész
  • ROE %: sajáttőke arányos megtérülés mutatója, részletek: ROE mutató
  • Div. Yield %: osztalékhozam, melyből megtudhatjuk egy vállalat mekkora osztalékot fizet a részvényárfolyam arányában. Ez a mutató különösen akkor hasznos, ha valamilyen osztalék-kereskedési technikát alkalmazunk. Megjegyzem az osztalékhozamok lekérésére más alkalmazások jobban használhatók (például finviz.com részvényszűrő)
  • Long-Term Debt to Equity: Hosszú lejáratú kötelezettségek és a saját tőke aránya. Ezt a mutatót később fogjuk tárgyalni, röviden annyit árulnék el róla, hogy a vállalat eladósodottságát tudjuk mérni, így célszerű figyelembe venni az értékét.
  • Price to Book Value: A részvényár és a könyv szerinti érték hányadosa, az ún P/BV mutató, későbbiekben tárgyaljuk részletesen, ugyanis a P/E mutatóhoz hasonlóan jól használható arra, hogy alul- illetve túlárazott papírokat keressünk.
  • Net Profit Margin % (mrq): profit margin, azaz az árbevétel mekkora hányada marad meg a költségek, adók levonása után. Gyakorlatilag azt mutatja meg, hogy mennyire hatékony a vállalat, iparág. Csak arra érdemes használni a mutatót, hogy a vizsgált vállalatot és a versenytársait vessük össze, értelemszerűen minél nagyobb a profit margin, annál hatékonyabban működik a vállalat. Szektorokon, iparágakon kívüli összehasonlításnak nincs sok értelme. Például ne hasonlítsunk össze egy pénzügyi szektorba tartozó vállalatot és egy fogyasztási javakat előállító vállalatot..
  • Price to Free Cash Flow (mrq): a részvényárfolyam és szabad cashflow hányadosa, amely azt mutatja meg, hogy mennyi szabad pénzeszközzel, készpénzzel rendelkezik a vállalat.

A fenti mutatók nagy segítséget nyújtanak abban, hogy egy-egy vállalat esetén a legfontosabb pénzügyi adatokkal tisztába legyünk. Bár még nem tárgyaltuk a többségét ezeknek a mutatóknak, hamarosan sorra kerülnek. Eddig a market cap és P/E mutatók kerültek részletesen tárgyalásra, de már ezek ismeretéből is fontos következtetéseket tudunk levonni.

A szektorokon belül az iparágak is lekérdezhetők

Ha kiválasztottunk egy szektort, akkor rákattintva a szektoron belüli iparágakat is lekérdezhetjük. A példánkban a fogyasztási javak szektor iparágait jelenítettük meg.

A fenti szektoron belül 35 iparágat láthatunk. Mindegyik iparágnak látjuk az összesített adatait. Például a P/E alapú elemzésekhez innen ki tudjuk gyűjteni a szektor, az iparág P/E átlagát, melybe a vizsgált vállalat tartozik. Az egyes iparágak alatt pedig a vállalatokat találjuk, és a fent felsorolt pénzügyi adatokat is el tudjuk érni. Ha pedig kigyűjtjük a hasonló piaci kapitalizációval rendelkező vállalatokat, akkor jó eséllyel a cég versenytársait is megtaláltuk, ami szintén hasznos információ, ha összehasonlító elemzést végzünk.

Összegezve a Yahoo Industry Browser jól használható az általános tájékozódásra, illetve arra, hogy be tudjuk sorolni a vizsgált vállaltunkat. Továbbá az iparági adatokat is ki tudjuk keresni, valamint a vállalat versenytársait is megnézhetjük.

Videóink a témáról

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak