Kérdések: befektetések, diverzifikáció, kötvénypiac [Előadás]

Kategória: 

Hallgatói kérdéseket beszélünk meg előadásunkon:

Ne tartsunk egy kosárba az összes tojásunkat. Nekem egy kosaram van, az pedig az Államkincstár. Az egész vagyonom, most már lakás ára van bent, de más befektetésem nincs. Ennek 80%-a forint, 20%-a euró, mind a kettő infláció követő, ami most szépet is fizet. Mérlegelem, hogy hiába hoz nagyon magas kamatot a Prémium 2025 év elejéig, elkezdjek befektetni részvény / más kötvénybe is.

Prémiumból milyen sűrűn adnak ki új sorozatot? Vagy már szerinted nem várható, ez marad?

Megnéztem az összes kötvényekkel foglalkozó videódat, sok minden a helyére került, köszönöm őket. Milyen esély arra, hogy hosszútávon fennmarad a magas 4-8% infláció? Úgy látom, hogy a jelenlegi gazdaságok nem erre van berendezkedve. Ez azért érdekel, mert jól hangzik a mostani 5-6%-os kötvény kamat, de csak akkor, ha infláció fölött fog hozni majd jó eséllyel, lesz reálhozama. Szóval én nem látom valószínűnek, hogy tartosan magas maradna az infláció, mindenkinek inflációs célja van, hogy ezt leszorítsák, úgy látom, hogy ez az országok elsődleges célja, hogy visszamenjen 1-3% közé. Mit gondolsz erről?

Videóban említetted, hogy van kötvény dist és acc típus is. Ha visszaforgató, akkor milyen árfolyamon kerül megvásárlására az adott kapott kamatból és milyen időtávra? Tegyük fel veszek egy 20 éves állampapírt, kapok kamatot évente, de az az állampapír már nem érhető el, hisz 10 bocsájtatták ki, és nincs a másodpiacon sem elérhető - nem likvid. Hogyan működik egy visszaforgató kötvény? Csak maga az ETF visszaforgató, vagy van önálló kötvény, ami visszaforgató? Ebben az esetben akkor adófieztésünk sem merül fel, hisz nem kerül kifizetésre a kamat?

Értem a kötvény ETF problémát, hogy egy 20 éves portfólióból kikerül úgy, hogy én nem adnám el, de alapkezelő eladja, mert nem felel meg a 20 éves kritériumnak.

Ezt megkerülve mennyire problémás a diverzifikáció hiánya, ha csak 2-3 ország állampapírját veszem? USA és 1-1 nyugat eu-s ország.

Többször említed az árfolyam veszteséget és nyereséget. Nyereség világos, de veszteség nem. Világos, hogy ha ma veszek 5%-os kamatázú papírt, 10 éves lejárattal, holnap érkezik 6%-os, akkor az 1%-os különbség miatt árfolyam veszteség ér, összesen 10%, 10 évre kivetítve, ennyivel ér kevesebbet, ha el akarnám adni. Ha el akarnám adni, valóban veszteség érne, de ha én tartom lejárat végéig, akkor megkapom az évi 5%-ot, majd a lejáratkor a tőkét is. Így nem igazán veszteség ami ér, hanem plusz hozamtól esek el, akkor lenne valóban veszteség, ha eladnám. Jól értelmeztem?

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link