Tőzsdestratégiák manuális tesztelése a Metatrader 4 alatt

Kategória: 

Tesztelés? Igen, az egyik legfontosabb teendő egy stratégia élesbe állítása előtt. Ezt ideális lenne megtenni múltbeli adatokon, gyorsabban, mint egy demó számlán. Ehhez vannak nagyon jó programok, de azok jellemzően fizetősek. Az MT4 pedig csak robot tesztelésre van felkészítve, úgy ahogy. A cikkünkben most megnézünk egy ingyenesen használható stratégia tesztelő programot, mellyel a metatrader alatt tudunk szimulációkat végezni.

Milyen kereskedési technika tesztelési megoldások léteznek?

Miről is van szó? Az LFH Trading Simulator nevű kiegészítőről. Ez egy régebbi darab, de sajnos a honlap, amiről le lehet tölteni megszűnt. A kiegészítőt itt lehet letölteni. A telepítése egyszerű, a tömörítvényben a scripts mappa a scripteket, az experts mappa az expertet tartalmazza. Az MT4-ben a Fájl menüben keressük meg a Rendszermappa megnyitása pontot és azzal nyissuk meg a rendszermappát, majd az MQL4 megfelelő almappájába másoljuk be az eszközöket. Ezután indítsuk újra az MT4-est.

Majd győződjünk meg arról, hogy az expertek közt megjelent-e egy LFH_trading… nevű és a scriptek közt pedig LFH_Simulator_kezdetű névvel 8 script. Ha igen, akkor már kész is vagyunk a telepítéssel. Kis kitérő: tesztelni csak szépen, mint a csillag megy az égen úgy érdemes. Azaz normális és jó minőségű adatsoron lehet. Ha még nem szereztünk be jó adatsort, akkor ebben a cikkben leírtakat érdemes elolvasni.

Miután már egy jó adtabázisunk van és a kiegészítő is telepítve nézzünk meg, hogy is lehet teszteni ezzel a programmal.

A kereskedési technika, stratégia tesztelés lépései

Az első lépés a teszter megnyitása. Az ikonsorból ezzel a kis ikonnal indul:

Teszter ikonja

Teszter ikonja

Vagy a Crtl+R gyorsbillentyűvel indíthatjuk el a tesztert. Ha minden jól megy, akkor valami ilyen képet fogunk látni:

Teszter ikonja 

A mezők kitöltése lehet, hogy más lesz, és lesznek üres mezők is az első indításnál.

Teszter beállításai

Itt jegyzem meg, hogy egy robot tesztelésénél is így kell beállítani, azaz nem sokkal más a manuális használat sem.

Expert: itt a legördülő menüből az LFH expertjét kell kiválasztani, úgy, ahogy a képen van.

Instrumentum: Azt a devizapárt, vagy CFD-t kell a legördülő menüből kiválasztani, amit tesztelni akarunk.

Modell: itt három típust lehet választani

  • Kontroll pont: nagyon gyors, de nem igazán ajánlott ennek a használata, gyors tesztre jó, de csak közelítő eredményt ad. Ha van jó perces adatbázisunk, és legalább 15M-en tesztelünk, akkor ezt ne használjuk. Perces charton, ha valami skalp technikát próbálunk ki, akkor van értelme esetleg, de ilyent inkább ne múltbéli adatokon, hanem élő, de demó számlán teszteljük. Illetve napos, esetleg négyórás charton való tesztelés esetén jó, mert az eggyel rövidebb idősík gyertyáit veszi figyelembe, így egy napos gyertyában nem 1440 perces kontrollpontot vesz figyelembe.
  • Csak az árak megnyitása: olyan technikánál használjuk, ahol csak a lezáródott gyertyát vizsgáljuk, Gyors, de nem annyival gyorsabb, hogy jelentős legyen, így:
  • Minden tick beállítást használjuk, így a legrövidebb idősík adatait is vizsgálja. Itt már a valóságoshoz közeli eredményeket kapunk.

Nézzük meg, hogy a három mód milyen mód jeleníti meg az órás gyertyát és már értjük is a három mód közti különbséget.

Időszak megadás: Itt ha be van pipálva a négyzet, akkor az „időponttól” az „időpontig” megadott időintervallumban fog a teszterben megjelenni az adatsor. Ha nincs bepipálva, akkor az első meglévő gyertya idejétől indul. Igény szerint választhatjuk ki az értékeket. Az időpontokat át is lehet írni, de ki is lehet választani a legördülő menüből. Ha az utolsó napnak a mai napot szeretnénk, erre a legördülő ablakban van lehetőség.

Vizuális mód: ha be van pipálva, akkor nyit egy chartot és ott látjuk, hogy a robot mit köt. Ha manuális tesztet csinálunk, akkor a ezt mindenképp be kell pipálni.

A mellette lévő csuszka állítja a tesztes sebességét. Sajnos nem lineáris, az első felében nem nagyon változik a sebesség, a végén pedig nagyon nagy lépésközök vannak. Egérrel lehet mozgatni, de ha rákattintunk, akkor az egér görgető gombjával is állíthatjuk, illetve a jobb-ball kurzor billentyűvel is.

A mellette lévő kis gombbal le lehet állítani, majd elindítani a teszter futását.

Ugrás ide: egy adott időpontra előre ugrik. Két funkciója lehet. Az egyik az, ha egy időszakot (például karácsony-szilveszter közt ) nem szoktunk kereskedni, akkor nem kell végignézni, hogy lefusson a teszterben ez az idő, át lehet ugrani. Illetve tesztelés közben, ha a tesztet a Stop gombbal állítjuk meg, akkor az adatok elvesznek, de ha a mai napra (vagy a megadott utolsó napra) ugrunk, akkor a tesztet szabályosan fejezhetjük be.

Idősík: a tesztben látni kívánt idősík, legördülő menüből választható ki.

Spread: A kívánt spread beállítása. A legördülő menüből választhatunk, de saját értéket is megadhatunk. Van egy beállítása, hogy „Aktuális” ha annál a brókernél tesztelünk, ahol éles számlát akarunk nyitni, akkor ez hét közben jó megoldás lehet, de éjjel, amikor tágabbak a spreadok, vagy a hétvégén már jobb kézzel megadni. A gyertyaadatbázis nem tartalmaz bid/ask árat, így mindenképp meg kell adni ezt, illetve figyelemmel kell megadni.

A kereskedési technika tesztelésének tulajdonságai:

Itt semmit nem kell megadni, ennek az LFH teszter „robotnak” nincsenek itt megadható paraméterei. Egy esetben kell módosítani, ha nem a szabvány 10.000 kezdő tőkére akarunk tesztelni. Ekkor a Tesztelés fülnél a kezdő betét értékét kell megváltoztatni. Itt nagyon fontos, hogy ha több tesztet végzünk ez az érték egyforma legyen az összehasonlíthatóság miatt.

LFH expert panelja, tesztelési beállítások

Az alatta lévő három gombra nem lesz szükségünk, így nem is térek ki rá.

Optimizáció: hagyjuk üresen, csak robot optimizálásánál kell ez a pont.

Start/Stop gomb: a tesztelés elindítása és lezárása. Azaz nem megállítjuk a stoppal, hanem befejezzük. A tesztelés ideiglenes megállítása a gyorsaság állító csuszka melletti kis gombbal lehetséges.

Miután a kellő beállításokat megtettük, már indulhat is tesztelés.

Ami fontos: az expertnél az LFH expert legyen, és a Vizuális mód be legyen kapcsolva. Az első lépés, hogy a gyorsaság csúszkát a minimálisra tesszük, nehogy villámgyorsan lefusson a teszt.

Majd a start gombbal indulhat a tesztelés. Ha elindul rendben, akkor a teszter nyit egy chartot, amin nem sok mindent lehet még látni, de a piros felírat mutatja, hogy a LFH betöltődött, illetve a fehér felírat mutatja a dátumot.

tesztelés induláskor

Nyissuk meg a scripteket, ahogy a képen látható, de ha úgy gondoljuk, akkor át is mozgathatjuk a scriptek ablakát egy másik monitorra is, illetve a teszter ablakát is át lehet mozgatni, hogy nagyobb legyen a chart. Majd, ha kell, akkor tegyük fel a stratégiához használt sablonunkat a chartra, úgy mint élő kereskedésnél. Ekkor már teljesen készek vagyunk a tesztelésre.

Az LFH teszter használata.

A kötéseket nyitni, zárni, törölni a scriptekkel lehet, azokat a chartra húzva.

A scriptek nevei elég egyértelműek, de vegyük végig őket:

  • LFH_Simulator_Sell_Open - egy eladási pozíciót nyit
  • LFH_Simulator_Sell_Close – bezárja a nyitott eladási pozíciót
  • LFH_Simulator_Limit_Stop_Sell_Remove – törli az eladási függő megbízást
  • LFH_Simulator_Limit_Stop_Sell - eladási függő megbízást helyez el
  • LFH_Simulator_Limit_Stop_Buy_Remove - törli a vételi függő megbízást
  • LFH_Simulator_Limit_Stop_Buy - vételi függő megbízást helyez el
  • LFH_Simulator_Buy_Open - egy vételi pozíciót nyit
  • LFH_Simulator_Buy_Close – bezárja a vételi pozíciót.

Az azonnali vételi és eladási pozíció nyitása egyszerű, a megfelelő scriptet a chartra húzzuk és a panelon beállítjuk a kívánt méretet.

A beállítási panel egyszerű:

LHF teszter beállításai 

A stop és célár távolságot be lehet állítani, illetve a kötés méretét. Ahogy látni itt csak fix lotos kötések vannak, a program nem számol százalékos, vagy fix tőkés kockázathoz méretet. Ez elég szűk lehetőséget ad. Akinek ennél több kell, annak a RistNtmPro a jó megoldás.

A beállításokat el lehet menteni és visszatölteni. Ahogy látni, meg is nyílt a kívánt méretben és a SL/TP szinttel a pozíció.

A megbízás SL és TP szintekkel

Én ezt a nyitási műveletet úgy szoktam megtenni, hogy előtte leállítom a chart futását, majd kényelmesen beállítom a kívánt értékeket, és azután indítom el a chartot. Akkor csak akkor lesz látható a kötési szint,ha elindul a chart futása.

Az LFH teszter fontosabb jellemzői

Csak egy pozíciót tudunk megnyitni, másodikat már nem. A stop és a célár szabadon mozgatható, oda helyezzük, ahova szeretnénk. A charton alul megjelenik középen egy fehér felirattal az információs sáv. Ez az adott pozíció értékeit mutatja:

  • LOT méret
  • pipben elért eredmény
  • devizanemben elért eredmény
  • Stop távolsága pipben
  • Célár távolsága pipben.

A pozíció kétféleképp zárulhat. Ha eléri a TP vagy az SL szintet, akkor automatikusan zárja az egészet. Illetve a megfelelő „Close” végű script chartra húzásával lehet zárni. Itt a AmountToClose értéknél eg lehet adni a zárandó méretet, azaz van lehetőség részzárásra is.

LFH teszer záró panel, ahol van lehetőség rész zárásra is

A függő megbízásokat a megfelelő limites script chartra húzásával tehetjük meg. A megbízás beállítási paneljának a beállítása pontosan megegyezik azonnali megbízás paneljével.

LFH teszter: Függő megbízás panelja

A függő megbízás egy sárga vonallal jelenik meg, amit szintén tudunk mozgatni, ha kell. Két egyirányú megbízást nem, de egy shell és egy buy megbízást fel tudunk tenni a chartra.

A még nem aktiválódott függő megbízás vonala 

Ha eléri az árfolyam a kijelölt értéket, akkor nyit a rendszer és a továbbiakban pont úgy lehet az SL/TP szinteket mozgatni, mint az azonnali megbízásnál. Ha törölni szeretnénk az adott függő megbízást, akkor a megfelelő „remove” végű scriptet kell használni.

A kereskedési technika, stratégia tesztjének kiértékelése

Tesztelés folyamán a terminálban látható alsó fülön nézhetjük meg az eredményeket.

tesztelési eredmények

Az eredmények fülön a kötéseket és a megtett stop és célár mozgatásokat naplózza a rendszer.

kereskedési technika tesztjének kötéslistája

A grafikon fülön pedig ugyanezt látjuk grafikusan ábrázolva.

A grafikonon vizuálisan is látn a kereskedési technika teszelésének eredményét az eredményt

A jelentés fül pedig egy komplett kimutatást tesz a rendszer az eredményünkről. Ezek értelmezése egyszerű, hiszen magyarul írja ki az adatokat.

A jelentés, a legfontosabb információ forrásunk a kereskedési technika tesztelését követően 

Egy olyan adatra szeretném felhívni a figyelmet, amit nem szoktak megnézni pedig nagyon fontos. Ez az ellentmondásos chart hibák. Ha ez egy nagy szám, akkor a tesztelés semmit nem ért, hiszen az adatsor, amit teszteltünk fals adatokat is tartalmaz.

Kereskedési technika tesztelési hibák

Ez már jobb

Az első az MT4 saját adatsorán készül, a második pedig egy korrekt adatbázison. A fals adatokon 4,4x-es érték jött ki, a normálison pedig 2,2x-ezés az adott időtávon. A második kevésbé tűnik jónak, hiszen kevesebb, de sokkal jobban megközelíti a technikával elérhető eredményt. A napló fülön pedig a naplózott eseményeket, esetleges hibajeleket fogjuk megtalálni.

Napló adatok 

Az LFH használatánál nem szokott naplózott hiba lenni, de ha valami nem működik, akkor itt kell hibát először megnézni. Mindegyik fül tartalma menthető, így ha több tesztet csinálunk, akkor össze is tudjuk hasonlítani az eredményt. Összefoglalva: nem túl bonyolult, de jól használható eszközzel sok technikát le tudunk tesztelni. A bejegyzés itt folytatódik: Metatrader 4 használati útmutató: brókercég független használati útmutató a metatrader platformokhoz

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link