Metatrader 5, MT5 használata, letöltése: Mire figyelj, hogyan használd

Kategória: 

Metatrader 5? Miben jobb, vagy másabb? Pár éve a nagyon nagy beharangozás után miért nem hallani róla többet?  Járjuk körbe, hiszen egyre több cég adja, és már hallani, hogy van olyan bróker, mely csak ezt adja a partnereinek. Bár nincs róla konkrét tudomásom, de az is előfordulhat, hogy lassan kivezetik az MT4-est. Erre utal, hogy már viszonylag régen nem került bele komolyabb újítás, mintha lassulna a fejlesztése...

Ezekben a cikkekben feltételezem, hogy az olvasó ismeri használati szinten az Metatrader 4-est. Nem szándékom egy komplett Metatrader 5 kézkönyvet írni, az eltérésekre koncentrálok. A leírtak erre a cikkre épülnek: Metatrader 4 használati útmutató: brókercég független használati útmutató a metatrader platformokhoz

Mi is az Metatrader 5? 

Egy kliens/szerver megoldás, ebben teljesen megegyezik az Metatrader 4-essel. Amiben jobb a Metatrader 5, hogy 64 bites verziója is van, ami kihasználja az új (elterjedt) gépek lehetőségeit, több processzoros működést. Telepítéskor a megfelelő, legfrissebb verzió fog települni, és örömmel láttam, hogy nem tér el a telepítése az MT4-től. Minden automatikusan megtörténik. Így az első feladatunk, hogy a kedvenc brókerünktől töltsük le a metatrader 5 telepítőt, majd indítsuk el. Közben regisztráljunk a brókernél egy DEMÓ számlát, figyelve, hogy az metatraer 5-ös legyen. Itt jön az első két fontos dolog: 

  • Bár feltételezem, hogy. mindenki ért már a MT4-hez, DEMÓ-n kell próbálkozni a metatrader 5-el.
  • NEM tudjuk a „régi” MT4-es számlánk belépési adatait használni a metatraer 5 alatt, új alszámlát kell majd hozzá nyitni. Ez a legtöbb helyen nem túl bonyolult, de brókerenként más és más lehet! 

Kis kitérőként említem meg, hogy én Linux alatt használom a metatrader 5 platformot, így picit eltérhet a kinézete az általatok használt, más operációs rendszer alatt látottól. Illetve ha valakinek nem megy fel elsőre bármelyik linux alá, akkor olvassa el ezt a cikket.

 
 

Miután elindult a szép, új és friss metatrader 5, örömmel láthatjuk, hogy nincs is olyan nagy különbség a kettő közt. Kinézetre pont olyan, mint amit a megszokott 4-es verzió. Jó szemű ember észreveheti, hogy a bal felső sarokban az egyklikkes nyitási panel felett két kis ikont láthatunk. Az egyikkel az egyklikkes panelt csukjuk fel, a másikkal meg egy ún. Ajánlati könyvet hozhatjuk elő. Ez ismerős lehet, mert már a 4-esben is van, de mivel elég érdekes, így berakok egy képet:

metatrader 5

Metatrader 5 újdonságok:

Egy mini tick chartot és egy hagyományos ajánlati könyvet kapunk. Plusz persze kötni is tudunk, ha nagyon itt akarunk. A tick chartot ki be lehet kapcsolni, és van lehetőség a spreadot is vagy csak a eladási/vételi árat megjeleníteni. A másik felében kétféleképp is megadhatjuk a megbízást. Az egyik, hogy a Kereskedés oszlopban a megfelelő ár sorban a piros le vagy a kék fel nyílra kattintva függő megbízásokat tudunk adni. A mennyiséget alul, a Sell/Bezárás/Buy gyors gombok közt adhatod meg. Az ilyen függő megbízások megadás csak skalpnál indokolt, hiszen nagyon közeli értékekére tudod megadni, mert az árfolyamhoz közeli, nem túl mély ajánlati könyvet látod csak. De akinek az ilyen hiányzott, annak ez első osztályú lehetőség a metatrader 5-ben.

Sell/Bezárás/Buy sor használata egyértelmű, gyors belépéseket tehetsz meg vele. Itt ellentétben a charton látható egyklikkes panellel, meg tudod adni az SL és TP távokat is. Ez egy megfelelő és esetleg kényelmes eszköz is lehet a gyors belépéshez. Nem ismételgetném: ezt nagyon be kell gyakorolni, nem arra való, hogy próba és megszokás nélkül ezzel kezdjünk el kereskedni! Egy próbát megér a dolog, bár elsőre fura tud lenni.  Amint sejthetitek az első alkalommal engedélyezni kell az egyklikkes rendszert! Minden ilyen megoldás veszélyt is hordozhat, hiszen véletlen kattintás is előfordulhat. 

További Metatrader 5 újdonságok: új program, új formátumú nyelv

Megszokhattuk, hogy az újabb verziók a régebbi doksikat/táblázatokat/saját formátumokat sokszor nem kezelik, a fejlődés nevében. Ez a metatrader 5 esetében is így van. Egy új, fejlettebb nyelvű indikátor/expert forrásnyelvet készítettek, ami nem tudja értelmezni a régi, MT4-hez készül experteket, indikátorokat. Ez annyiban érint, hogy az MT4-het készült eszközök nem lesznek jók a metatrader 5-höz. Azaz ne csodálkozz, ha a megszokott eszközök, indikátorok nem működnek. Ahogy nézegettem a dolgokat, sok minden elérhető már az metatrader 5-höz is. Letöltéskor győződj meg arról, hogy a jó verziókat szeded le. Akit maga az MQL5 nyelv érdekel, annak pedig rengeteg leírást ad a cég: mql5.com.

A fájlok kiterjesztéseinek értelmezése:

  • .mq5 a forrásnyelvű forráskód, ezt a metatraer 5-nek még le kell fordítani, de legalább a forrásba bele tudsz nyúlni
  • .ex5 a lefordított „futtatható” verziójú eszköz. 

Itt sincs mód arra, hogy az ex5-ből visszafejtsd a forráskódot, így ha van lehetőség a forrást is szedd le. Amint a kiterjesztésből is látni, itt sem kódolja a kiterjesztés azt, hogy amit rejt a fájl az indikátor, script, vagy expert. Így nem árt, ha azt megjegyzed, és ennek megfelelően telepíted. 

A Metatrader 5 eszközeinek telepítése nem változott

A metatrader 4-ben megszokott módon tudjuk az experteket, scripteket, és indikátorokat telepíteni. A fájlokat a fájl menü/Rendszermappa megnyitása alatt megnyíló MQL5 mappa megfelelő almappájába kell tenni. Kivéve a sablonokat (.tpl) ezek a Profiles/Templates mappába kerülnek.  Itt is van lehetőség arra, hogy saját mappákat hozz létre egy-egy típusú indikátornak. Telepítés után itt sem kell már újraindítani a metatradert, csak a Navigátorban egy (jobb egér kattintás)/Frissítés-t nyomni. Itt az átállás az eltérő nyelv miatt nehézkesebb lehet, hiszen a régi eszközök helyett újat kell keresni. Ha pedig venni akarsz valamilyen indikátort, robotot, akkor jó, ha megkérdezed, hogy metatrader 5 alatt is fut… 

Mini chart a metatrader 5-ben

Ami érdekes lehet több embernek, hogy pár grafikai eszközzel (objektummal) több van a metatrader 5-ben. Ezeket nézze meg mindenki, kinek mi az, ami tetszik. A rejtett ikonok előcsalogatása után én egy olyant találtam, ami nagyon megragadott: „Chart”.
Ezt érdemes előcsalogatni az ikonsorra. Majd rákattintani, kicsit meglepődni, hogy nincs semmi hatása és azután a chartra kattintani. Ekkor kapunk egy mini chartot. Attól a ponttól jobbra és lefele, ahova kattintottunk. Ez is, mint a legtöbb objektum mozgatható. 

Hát így nem sok hasznát vesszük, hiszen majdnem ugyanaz van rajta, mint a nagy charton. Kattintsunk rá, és máris megkapjuk a beállítási paneljét. Az általános fülre nem is vesztegetem a szót, mindenki által ismert beállításokat látjuk. Egy fontos beállítást azért ki kell próbálni: Objektum a háttérben. Hogy mikor és kinek melyik a jobb (előtérben van és takar, vagy háttérben van és akkor esetleg a nagy chart gyertyái miatt nem látni jól) azt a szituáció dönti el.

A Paraméterek fül már izgalmasabb a metatrader 5-ben. Megadhatjuk a helyét és a méretet (200*300pixel az alap). Illetve azt, hogy melyik sarkot tekintse kiindulópontnak. 

  • Skála: ezzel tudjuk megadni, hogy több vagy kevesebb gyertyát jelenítsen meg. Kis mozgatással már egyértelmű lesz a dolog. Sajnos (bár lehet, hogy csak nálam van így) csak a panel bezárása után ugrik a beállított távra, így lehet, hogy csak a második körben sikerül a kívánt ábra összehozása.
  • Dátum/Ár skála: szerintem csak a helyet foglalják, így én kikapcsoltam. 

Az alsó két beállításon látni az objektum igazi hasznát:

  • Szimbólum: itt be tudsz állítani bármi másik instrumentumot. Ha éppen az EURUSD charton kicsiben akarod figyelni a pesó és a norvég korona keresztet, akkor azt is megteheted… Igen hasznos az együttmozgások figyelésénél. 
  • Periódus: egyértelmű a funkciója, be tudod állítani az idősíkot. Így egy perces charton is láthatod esetleg az órás grafikont kicsiben. 

Bár mindenkinek egyértelmű, hogy a periódus mit takar, görgesse le a menüt, és nézze meg. Majd lépjen át a Vizualizáció fülre, és ott is nézze meg a kínálatot...9 vagy 21? Nem valami számmisztikai talány, hanem az idősíkok száma a két metatraderben. Ahogy céloztam rá, ezzel folytatjuk az ismerkedést. 

Metatarader 5 idősíkok számának bővülése

A metatrader 4-ben viszonylag kevés idősíkot tudtunk alapból beállítani, ami – mivel megszoktuk – nem volt zavaró, de aki más felületről jött, annak hiányozhatott pár. Egy jó dolog lett, bár kis kritikát is le kell írni: nincs szabadon definiálható idősík. Ami azt jelenti, hogy olyat állítok be, ami tetszik, például 7 perceset. Ez nem lehet nagyon nehéz feladat, mert több árfolyamelemző (pld. amibroker) ezt tudja.

Én az 13-125 és az 5-25-125 technikát nézegettem régebben „nem szabvány MT4-es” idősíkokon, és azt tapasztaltam, hogy simán működnek, így ezek a technikák metatrader 5 platformon lényegesen több belépési lehetőséget adhatnak, csökkentve a lemaradás veszélyét. 

Mire is gondolok? Ha a percesen lemaradok a 13-125-s jelről, és elég erős a jel, akkor lehet, hogy hosszabb ideig nem tudok belépni. Ilyenkor érdemes lehet az 5 percesen is figyelni a jelet, hiszen ha erős a mozgás, akkor ott is kialakul a jelzés. De ez idő, hiszen 5 percek telnek el, a piac mozog, és lemaradunk… De a metatrader 5-ben  van lehetőség 2 vagy 3 perces gyertyákat is figyelni. Így van esély (nem biztos, de esélye van!) hogy be tudunk lépni jelre. 

A másik véglet a négyórás és a napos közti jobb felosztás is hasznos tud lenni. Itt van lehetőség többek közt a 8 órás, vagy a 6 órás bontásra. Ez akkor hasznos, ha hosszabb távot néz az ember, de szeretné a napon belüli mozgásokat is nagyjából látni. A részletek nem érdeklik, csak annyira, hogy a napi mozgás pár gyertyában látható legyen….Hasznos újítás, érdemes pár technikát majd megnézni az új idősíkokkal is metatrader 5 alatt

Japán gyertya megjelenítési módok a Metatrader 5 alatt

Ami sajnos nem változott, az a gyertyák megjelenítése. Maradt a nem túl bő, három féle (vonal, bar-chart, japán gyertya), és sajnos nem került bele a renko ábrázolás. Ebből látni, hogy nagyon erőltetik az idő alapú ábrázolás, ami nem mindig a legjobb. Ami számunkra már jobb hír, hogy sem az instrumentumok száma, sem azok típusa már nem korlátozott. Ami a leírás alapján azt jelenti, hogy Forex / CFDs / Futures / Options / Stocks / Bonds kereskedésre is alkalmas lehet majd az MT5. Bár szerintem ez a jövő zenéje, de nem lenne rossz, ha  ebbe az irányba elmozdulnának a brókerek, és konkrét részvény (nem CFD!) kereskedése is lehetséges lenne.

Ajánlati könyv a Metatrader 5-ben

Az ajánlati könyv, és a fentieken kívül még egy olyan megoldás került bele, ami szerint a részvény vonal felé nyitnak majd a programozók. Ez pedig a részteljesülések szabályozása. Az MT4-ben két megoldás volt: nem teljesült a megbízás, vagy a teljes nem teljesült. Ez nem volt zavaró, de ha már egyéb termékek is lesznek, és esetleg azok szabályzottabb piacról kerülnek be a kínálatba, akkor a rész teljesüléseket is szabályozni kell. 

Miről is van szó? Meg lehet adni, hogy 

  • „Fill or Kill” Mindent, vagy semmit! Azaz, ha megkapom az összes kívánt mennyiséget, akkor jó, ha nem, akkor nem kérem a kötést. 
  • „Immediate or Cancel” A piacon elérhető mennyiséggel is megemlékszem, ha 1000-et kértem, de csak 500 van, akkor vegyenek 500-at és töröljék a fennmaradó mennyiséget. 
  • „Return” Ezt csak függő megbízásokkor használják, de itt részteljesüléskor nem fogják a maradékot törölni. 

Ami fontos! Instrumentumok típusa szerint eltérő lehet a bejelölhető típus, a hagyományos forex-en vagy a CFD-knél nem ad mindenhol választási lehetőséget a rendszer. Retail és az „ECN” brókereknél is lehet eltérés. Itt főleg a bróker végrehajtási metódusa miatt lehetnek eltérések. Érdemes megnézni, hogy milyen terméknél melyiket adja a rendszer.  Egy számomra kellemetlenebb változtatásra is fel kell hívni a figyelmet.

A Metatrader 5 összevezeti a  pozíciókat

Azaz, ha nyitok egy eladási pozíciót 0.1lotot, majd később újabbat, ugyanekkorát, akkor fogja magát és azt teszi, hogy egyetlen 0,2 lotos pozíciónak veszi, és a bekerülési árát az átlaghoz tolja…Ez a megoldás gyakori a részvénypiacon, de nem mindenkinek megfelelő. Ennél is „érdekesebb” megoldás, hogy ha van egy longom, de ezzel együtt nyitok egy shortot, akkor azt is összevonja, és ha a kettő eredője nulla, akkor nem lesz egy pozícióm sem. Ez akkor kellemetlen, ha valaki hedge pozíciókat használ, vagy éppen van egy hosszabb távú longja, és skalpolni akar, de shortban...(Ez az egyik olyan ok, ami miatt egyelőre nem nagyon szeretnék átváltani erre a felületre.) Már csak egy komolyabb és fontos téma maradt: van két új megbízási típus is. A fontosságuk miatt külön részben fogok róla írni, hogy ne „vesszen el” a nyilacskák és a kitöltési típusok közt ez a téma, mert annál fontosabb.

Két új függő megbízás került bele az MT5-s verzióba:

A Buy Stop-limit és a Sell Stop-limit megbízás.  Első látásra kicsit furcsa megbízási típus, hiszen két különálló megbízási szintet kell megadni. Az ábra vázlatosan mutatja a megbízást. 

mt5, metatrader 5 stop-limit megbízás

Jelenleg az 1-es ponton vagyunk, és szeretnénk elhelyezni egy megbízást. Az a teóriánk (stratégiánk), hogy ha kitör az árfolyam, és eléri a 2-es pontot legalább, és visszaesik legalább a 3-as pontig, akkor mi további emelkedést várunk. Ilyen eset, ha egy szint törik, majd a szintig visszakorrigál az árfolyam, és a szinten akarunk belépni. 

Mire jó a Buy Stop-limit és a Sell Stop-limit megbízás?

A megbízás célja az, hogy olyan helyzetet teremtsünk, ahol ha az árfolyam felmegy legalább a 2. pontig, majd visszaesik a 3. pontra legalább, akkor a 3. pontban nyisson nekünk egy long pozíciót a rendszer. Ezt alap, az MT4-ben meglévő megbízással nem tudjuk megtenni, hiszen 3.-as pontba kellene nekünk egy Buy limit, amit nem fogunk tudni berakni, hiszen az árfolyam a Buy limit pontunk alatt van, és így a rendszer hibát jelez. Elvárás, hogy a Buy limit megbízás értéke az árfolyam értéke alatt legyen megadáskor. Az MT5-s fejlesztők gondoltak erre, és bevezették a Stop-limit megbízást. 

Nagyon kell figyelni a megbízások, a stop és a célár helyes megadására, mert itt könnyű hibázni, és a rendszer nem fogja elfogadni, ha valami nem megfelelő helyen van. Első lépés a 2-es pont, azaz a Buy Stop-limit pont megadása. Ez mindenképp a jelen árfolyam felett kell, hogy legyen. Illetve logikusan a 3-as, azaz a Buy limit szint felett is. Ez egy aktiválási pont, amit ha elér az árfolyam, akkor a rendszer már egy tényleges limit megbízást is berak. Ez a 3-as pontba bekerülő Buy limit megbízás. 

Eléri. Ez a kulcsszó az aktiváláshoz. Ennek két fontos hozadéka van. Jól, a stratégiának megfelelően kell meghatározni, mert ha úgy adjuk meg, hogy nem éri el, akkor nem lesz berakva a Buy limit. Gondolom ez logikus. A kitöréses példánál  maradva ezzel tudjuk szabályozni, hogy mi is az a minimálisan elvárt táv, vagy pont ahova a kitörésnek el kell jutnia, hogy mi azt gondoljuk, hogy ha korrekció lesz, akkor mi egy alacsonyabb árfolyamponton (3-as pont) be akarunk szállni. 

A másik, hogy ez egy kettő lépcsős megbízás, ahol lehet, hogy a megadás és az aktiválódás, majd az aktiválódás és a Buy limit teljesülése közt jelentős idő is eltelhet. A megbízásainkat mindenképp periódikusan ellenőrizzük! Nem lenne jó, ha átszáguld az árfolyam a 2-es (Buy Stop-limit) ponton, majd megy nagyon sokat felfele, és egy hét múlva is ott lenne az akkor már aktiválódott Buy limit megbízásunk, és egy esésben nyitna egy nem kívánt vételi pozíciót! 

A másik megadandó az a pont (3), ahova be kell tenni a rendszernek a feltétel teljesülésekor a Buy limitet. Itt egy dologra kell figyelni, hogy a 2-es, a „Buy Stop-limit” értéke alatt legyen a Buy limit értéke. Ez nagyon fontos, mert az MT5 a rosszul megadott stop, vagy limit megbízásokat igyekszik úgy értelmezni, mintha azonnali megbízást akarnánk adni neki, és öntevékenyen be akar léptetni pozícióba. 

A Buy limit megbízáshoz társíthatunk stopot (alatta kell lenni!) illetve célárat is (felette kell lenni). Azaz pont úgy, mint a normál Buy limit megbízáshoz. A Buy limit szint lehet a megadáskori ár alatt, felett, vagy éppen egyező helyen. Nincs megkötés, hiszen nem most, hanem majd akkor kerül ténylegesen be a rendszerbe, ha eléri a Buy Stop-limit szintet.

Ahogy látni, nem nehéz a megadása, egy logikus „ha eléri a 2 szintet, akkor rakj be a 3-as szintre egy Buy limitet” megbízás. Amire jobban kell figyelni, hogy minden valóban oda kerüljön, ahova kell. Ezt pár demó kötés után már gond nélkül meg tudjuk oldani. Ehhez is, mint a legtöbb stop/limit jellegű kötéshez párosíthatunk időkorlátot. Ez nem azt jelenti, hogy nem kell majd megnézni, hogy mi történt a megbízással, de egy jó megoldás, hogy véletlen ne maradjon bent a végtelenségig a megbízás.

A Buy Stop-limit és a Buy limit szint közt is meg kell hagyni azt a távolságot, amit az árfolyam és a limit/stop megbízások közt elvár a bróker. Ez jobb brókereknél jelentéktelen, de egyes esetekben, vagy kevésbé likvid instrumentumoknál érdekes tud alakulni. A rendszer nem fogja tudni berakni a Buy limitünket, ha ezen a távon belül akarjuk megadni. A Sell stop megbízást ebből a leírásból simán le lehet vezetni, nem írnám le újra.

A Metatrader 5, MT5 letöltése

A metatrader 5, MT5 platform letöltésére két lehetőségünk van. Az egyik letöltési lehetőség, hogy a brókercégünk honlapjáról szerezzük be a metatrader 5 platformot. A másik letöltési megoldás a fejlesztő a Metaquotes honlapjáról történő letöltés a következő hivatkozáson: https://www.mql4.com/   A metatrader 5 kereskedési platformhoz is nyitható demó számla. A metatrader 5 letölthető android telefonokra, tabletekre is.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak