Metatrader 4 használati útmutató: Tippek, trükkök haladó kereskedőktől..

Kategória: 

Bejegyzésünkben azokat a tippeket, trükköket, metatrader 4 beállításával kapcsolatos tudnivalókat beszéljük meg, melyek hasznosak lehetnek bárki számára, aki a metatrader platformot használja kereskedéshez. A felsorolt beállítások, tippek, trükkök jelentős részét nem is találod meg a hivatalos útmutatóban. Témáink:

  • Metatrader 4 platform letöltése, telepítése
  • Rejtett termékek megjelenítése a metatraderben
  • Egy kattintásos kereskedés a metatrader alatt: One Click Trading
  • Hogyan használjuk a sablonokat metatrader platform alatt?
  • Miért teszik egyszerűvé a kerekedést a profilok a metatrader alatt?
  • Indikátorok, expertek kategorizálása a metatrader alatt
  • Metatrader eszköztárak  testreszabása
  • További 5 hasznos mini trükk a Metatrader platformhoz
  • Több brókercég számlájának hozzáadása egy metatraderhez
  • Asztali metatrader összehangolása okostelefonnal
  • Mire jó a metatrader kódbázis?
  • Fibonacci szintek, eszközök kezelése a metatrader 4 alatt
  • Metatader riasztás beállítása
  • Hangok a Metatrader alatt
  • Téglalap riasztó
  • Multi Time Frame indikátorok
  • Kerek számokat, szinteket kijelző indikátor
  • Fibo Pivot szintek indikátor

Metatrader 4 platform letöltése, telepítése

A metatrader 4 platform egy független kereskedési felület, azaz több száz brókercég használja a metatrader 4 programot. Nagyrészt a brókercégek a saját cégükre testre szabott metatrader 4 platformot kínálják letöltésre, azonban a metatrader 4 platform letölthető a fejlesztők hivatalos oldaláról és ekkor mi tudjuk kiválasztani azt a szervert, melyre kapcsolódunk, így első lépésként töltsük le a metatrader 4 platformot. Metatrader platform letöltése a fejlesztő oldaláról: https://www.mql4.com/. A letöltést követően indítsuk el a telepítő fájlt, és kövessük a telepítési lépéseket, majd végül elindul a metatrader platform. A telepítési folyamat része, hogy egy demó számlát is létre kell hoznunk, amely valós pénzt nem tartalmaz.

A metatrader felépítése

A Metatrader platform felülete négy régióra osztható. A program bal oldalán találjuk  a piacfigyelő ablakot (CTRL+M billentyűkkel hívható elő), a navigátor ablakot (CTRL+N). A jobb oldalon a grafikon foglalja el a program nagy részét, illetve a grafikon alatt találjuk a terminál ablakot (CTRL+ T) és a grafikon fölött az eszköztár gombsora helyezkedik el.

metatrader használati útmutató

Az alábbiakban röviden beszéljük meg a fontosabb ablakok, funkciók használatát, az alapvető beállításokat.

  • Piacfigyelő ablak: a piacfigyelő ablakban találjuk az elérhető termékek körét, mely brókercégenként változó.
  • Navigátor ablak: a navigátor ablakban találjuk meg a számláinkat (egy metatrader több számla kezelésére is alkalmas, akár különböző brókercégek számláinak kezelésére is) A számlák mellett itt kaptak helyet az indikátorok, scriptek, expertek.
  • Eszköztár: az eszköztár a grafikon fölötti sávban helyezkedik el és számos funkciót érhetünk el itt.
  • Terminál ablak: itt találjuk a számlaegyenlegünket, a számlatörténetet, és ide kerülnek a függőben levő, és a teljesült megbízások.

Az alábbi videóban részletesen foglalkozunk a metatrader 4 platform használatával.

 
 

1) Rejtett termékek megjelenítése a metatraderben

Az instrumentumok körének testre szabását a piacfigyelő ablakban tudjuk elvégezni, amit a felső menüsor Nézet/Piacfigyelő vagy a CTRL+M billentyű-kombináció lenyomásával tudunk elérni. Alapbeállításként a metatrader ablak bal oldalán jelenik meg a piacfigyelő ablak. Az alábbi képen láthatjuk a piacfigyelő ablakot:

instrumentumok

A beállításokat a jobb egérgomb lenyomásával érhetjük el:

instrumentumok megbízások

A fenti ablakban a következő opciókat érhetjük el:

  • Új megbízás: a megbízás ablak nyílik meg kiválasztásakor, az egérkurzorral a piacfigyelő ablakban kiválasztott termékre tudunk megbízást adni
  • Chart: a kiválasztott termékről grafikon nyílik meg
  • Tick chart: az adott termékről minden ticket tartalmazó vonaldiagram jelenik meg. Ez a grafikon a piacfigyelő ablak alján található Tick Chart fülre kattintva is elérhető.
  • Ajánlati könyv: az adott termék ajánlati könyvét láthatjuk (ha kapunk adatokat a brókertől)
  • Kondíciók: a kiválasztott instrumentum kereskedési feltételei érhetők el

A fentiek alatt találjuk az instrumentum lista testre szabáshoz szükséges beállításokat

Az alábbi beállítások nemcsak a piacfigyelő ablakra lesz hatással, hanem a teljes metatrader programra. Ha elrejtünk, vagy megjelenítünk egy terméket, akkor az az instrumentum nemcsak a piacfigyelő ablakból tűnik el / jelenik meg, hanem például a Fájl/Új Chart listából, vagy a megbízások ablak instrumentum listájából.

Elrejt: a kiválasztott instrumentumot tudjuk a piacfigyelő listából kivenni, elrejteni. A Delete billentyű lenyomásával is ezt az eredményt tudjuk elérni csak gyorsabban.

Összes elrejtése: ezzel az opcióval elrejthetjük az összes olyan instrumentumot, melynek nincs megnyitva a grafikonja. Szintén hasznos funkció, feltételezi a program, hogy azokkal a termékekkel nem kereskedünk, melyeknek nem nyitottuk meg a grafikonját, így ezzel a paranccsal elrejthetjük őket.

Összes megjelenítése: megjelenít minden terméket a metatrader a piacfigyelő ablakban. Érdemes ezt a beállítást ellenőrizni új metatrader telepítésekor, ugyanis előfordul, hogy a brókercégek alapbeállításként lecsökkentik a látható instrumentumok listáját. Ugyanakkor az összes megjelenítése opció pipálásával biztosak lehetünk abban, hogy a piacfigyelő ablakban bekerül az összes termék. Időnként érdemes bekapcsolni ezt a funkciót, ugyanis ha új terméket vezet be a brókercég, előfordul, hogy azért nem látjuk, mert nincs engedélyezve az Összes termék megjelenítése.

Szimbólumok: a teljes instrumentum listát érhetjük el egy külön ablakban

Beállítások: a saját, testre szabott instrumentum listát elmenthetjük, visszatölthetjük. Illetve itt találjuk a brókercég által előre kialakított listákat is, melyeket szintén betölthetünk.

Piacfigyelő ablak testre szabása:

  • Spread: Hasznos funkció, engedélyezésével a spread megjelenik a piacfigyelő ablakban, a negyedik oszlopban találjuk.
  • Legmagasabb/legalacsonyabb ár: a piacfigyelő ablakban a legmagasabb legalacsonyabb árat írja ki a program ötödik-hatodik oszlopban.
  • Árak felugró ablakban: egy önálló, az mt4 programon kívül is helyezhető ablakban nyílik meg a terméklista az árfolyam adatokkal

Az alábbi képen a spread és a Legmagasabb/legalacsonyabb ár is megjelenítésre került:

Ahogy a fentiekből látszik, az instrumentumok megjelenítését a piacfigyelő ablakban tudjuk szabályozni az Elrejt, Összes elrejtése, Összes megjelenítése parancsokkal. Ezek segítségével tetszőlegesen testre szabhatjuk a terméklistát, szűkíthetjük a termékek körét, elrejthetjük azokat a termékeket, melyekkel nem kereskedünk. Ennek legegyszerűbb módja, hogy megnyitjuk azoknak a termékeknek a grafikonját, melyekkel kereskedünk, majd az Összes elrejtése beállítással minden más terméket elrejtünk. A beállításainkat el is tudjuk menteni egy set fájlba, amiből később vissza is tölthetők az adatok.

2) Egy kattintásos kereskedés a metatrader alatt: One Click Trading

A One Click Trading egy kattintásos kereskedést jelent, azaz a vételi, vagy eladási gomb lenyomásával azonnal pozícióba tudunk lépni.  A One Click Trading bekapcsolásával (Alt + T, vagy grafikonra jobb egérgombbal kattintva a One Click Trading menüpont alatt) a grafikon bal felső sarkában jelenik meg egy vételi, eladási árat megjelenítő gomb (egy kattintással pozícióba léphetünk) és egy mennyiség beviteli mező, lásd alábbi kép:

 One Click Trading

A mennyiség beviteli mezőbe tetszőleges mennyiséget adhatunk meg, illetve a nyilak segítségével is állíthatunk a mennyiségen. Kényelmesebbé tehető a program használata, ha a fenti beviteli mezőbe már eleve azt a mennyiséget adjuk meg alapbeállításnak, amit gyakran használunk. Az újonnan telepített metatraderekben általában 1 lotra állítják az alap mennyiséget, ez azonban a legtöbb kereskedőnek nagy mennyiség, így mindig állítani kell a mennyiség beviteli mezőt. Ha szeretnék egy a saját kereskedési méreteinkhez közelebbi mennyiség méretet alapértelmezetté tenni, akkor erre is lehetőség van. A felső menüsor Eszközök/Beállítások menüpont Kereskedés füle alatt tudjuk beállítani az alapértelmezett kötésegységet, lásd alábbi kép:

 One Click Trading kötésegység beállítás

A fenti képen látható Alapért. kötésegység sor Alapbeállítás rádiógombját jelöljük be, majd a jobbra levő mennyiséget írjuk át. Például, ha 1 lot helyett a 0,1 lot mennyiség áll közelebb a kereskedési méretünkhöz, akkor 0.1-et írjuk a fenti mezőbe. Ettől kezdve a One Click Trading ablak mennyiség beviteli mezőjében 0.1 lot mennyiséget fogunk látni. Természetesen a kis nyilakkal ez is módosítható minden egyes belépés előtt. Ha pedig az Alapért. kötésegység paramétert az "Utoljára használt"-ra állítjuk, akkor a program mindig a legutoljára beállított mennyiséget fogja betölteni a One Click Trading gombsor ismételt megnyitásával.

A megbízás ablak több irányból is elérhető:

  • A felső menüsor alatti állapotsor Új megbízás gombjára kattintva
  • F9 billentyű lenyomásával
  • Grafikon jobb egérgomb Kereskedés/Új megbízás menüpont
  • Piacfigyelő ablakban az instrumentum árfolyam adataira dupla kattintással

Ahogy az alábbi képen látható a Megbízás ablakban az Instrumentum kiválasztása után a kötési mennyiséget is meg kell adnunk:

 One Click Trading megbízás ablak

Ezeket a paramétereket is beállíthatjuk a Beállítások ablak (felső menüsor Eszközök/Beállítások menüpont) kereskedés fül alatt. Az Alapért. instrumentum alatt az Alapbeállítás rádiógombot kijelölve választhatjuk ki azt az Instrumentumot, amivel a leggyakrabban kereskedünk. Ekkor a megbízás ablak megnyitásakor ennek az instrumentumnak az adatai fognak betöltődni, így nem kell bajlódnunk a kiválasztásával. Az "Utoljára használt" rádiógombbal pedig a program megjegyzi, hogy melyik termékkel kereskedtünk utoljára, és azt fogja betölteni a megbízás ablak ismételt megnyitásával. Az alábbi képen az USD/JPY devizapárt állítottuk be alapértelmezett terméknek:

 One Click Trading insturmentum beállítások

A One Click Trading részben ismertetett Alapért. Kötésegység beállítás nemcsak a One Click Trading-re lesz hatással, hanem a megbízás ablakban található mennyiségre is, így a részleteket fentebb már tárgyaltuk.

3) Hogyan használjuk a sablonokat metatrader platform alatt?

A sablonokat a grafikonra jobb egérgombbal kattintva a "Sablon" menüpont alatt érhetjük el. Itt tudjuk a sablonokat elmenteni, betölteni, illetve eltávolításuk is innen lehetséges.  Az elmentett sablonok a metatrader 4 rendszermappa (felső menü Fájl / Rendszermappa megnyitása) templates könyvtárában tárolódnak, így egy fájlkezelővel itt is elérhetjük a sablon fájlokat, melyek kiterjesztése: .tpl

Sablonok a metatraderben

Mire jók a sablonok?

Egy grafikon tetszőleges beállításait tudjuk elmenteni, majd egyszerűen betölteni egy másik grafikonon, így például elegendő egyetlen grafikonon minden tényezőt beállítanunk és a másik grafikonon, instrumentumon egyszerűen betölthető a sablon. Mit tudunk elmenteni? Gyakorlatilag mindent elment a sablonba a metatrader, azaz a  grafikon típusát, gyertyák színeit, grafikonra felrakott indikátorokat, experteket, a grafikon alatti indikátorokat, az objektumokat, azaz a feliratokat, trendvonalakat stb..

A fentiek miatt nem árt az óvatosság a sablon elkészítése előtt. Először is győződjünk meg a arról, hogy fölösleges objektum nem maradt a grafikonon, akár egy nem látható helyen. Például egy behúzott trendvonalat elmentünk a sablonba, akkor az a jövőben az összes grafikonon meg fog jelenni, amelyikre a sablont betöltjük. Az objektumokat a Ctrl+B billentyű kombinációval tudjuk megjeleníteni, vagy a grafikonon a jobb egérgombbal előhívott menüben az Objektum lista menüpont alatt. Ha ezt a sort nem találjuk, illetve a fenti billentyű kombinációra nem jelenik meg semmi, akkor az azt jelzi, hogy nincs a grafikonon objektum. Ha van objektum, akkor az alábbi ablakot fogjuk látni:

Objektumok mentése a sablonokba

Mit érdemes eltávolítani a sablon mentése előtt:

  • Expertek, indikátorok által felrakott jelek, gombok, feliratok, melyek fennmaradhatnak a grafikonon akkor is, ha már az expertet, indikátort eltávolítottuk.
  • Korábban behúzott trendvonalak, melyeket nem akarunk másik grafikonra átvinni.
  • Ha ezekre nincs szükség, akkor itt törölni tudjuk. A Shift gomb nyomva tartásával egyszerre több objektumot is kijelölhetünk.

Mire célszerű még figyelni a sablonok készítése során?

Ha a grafikonon expert is található, akkor az expert is elmentésre kerül, az éppen aktuális paraméterekkel. Ez megkönnyítheti a dolgát azoknak, akik több paraméteres expertet is használnak, így elegendő csak egyszer beállítani és sablonba menteni.

Érdemes azonban arra figyelni, hogy az expertek önálló kereskedésre is képesek, így ha betöltjük egy grafikonra, akkor az akár azonnali kötést is eredményezhet, attól függően, hogy milyen jelet kap az expert.

Mire jó az alapsablon funkció?

Abban az esetben ha a sablont Default néven mentjük el, akkor új grafikon megnyitásakor automatikusan betöltődik a Default néven elmentett sablon. Ezzel egy lépést megtakaríthatunk, így új grafikon megnyitásakor nem kell manuálisan betölteni a sablont. Az alapsablon is a templates könyvtárban default.tpl néven kerül mentésre.

4) Miért teszik egyszerűvé a kerekedést a profilok a metatrader alatt?

A profilok a grafikonok rendezésére használható funkció megnevezése. Ne keverjük össze a sablonokkal, melyek arra szolgálnak, hogy egy grafikonra az általunk előzetesen elmentett beállításokat, indikátorokat, experteket gyorsan és kényelmesen visszatöltsük.

Mire használhatjuk a profilokat?

A profilok létrehozásának pedig az a célja, hogy több grafikont egy tetszőleges csoportba elmentsünk, majd gyorsan visszatöltsük. Milyen előnye van annak, hogy a grafikonokat profilokba mentjük? Abban az esetben ha új grafikont nyitunk meg az árfolyam alatti területen megjelenik az új instrumentum neve lásd alábbi kép:

profilok a metatraderben

A fenti sávon gyorsan válthatunk az egyes termékek között, de ez csak addig lesz gyors és kényelmes, amíg kevés terméket követünk nyomon. Több, például 10 feletti grafikon számnál már lassabban tudunk átváltani, lapozni kell a fenti sávon.

Ráadásul a nagy mennyiségű adatletöltést, gépterhelést fog eredményezni a sok grafikon. Ha ugyanis minden egyes grafikonon több indikátor, esetleg pozíció méretező, vagy bármely más expert fut, akkor ezek a számítógépünk kapacitásait fogyasztják. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a metatrader 4-es platform nem tudja teljes mértékben kihasználni a többmagos processzorokat.

Profilok készítése, betöltése

A fenti problémákat úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy a grafikonokat megfelelő csoportokba rendezzük, majd profilokba mentjük. Ehhez a felső menüsor Fájl/Profilok ablakot kell megnyitnunk, lásd alábbi kép:

profilok listája

Profilt pedig úgy tudunk menteni, hogy nyissuk meg egy csoportba tartozó grafikonokat, például európai részvények. Ha megnyitottuk az európai részvények grafikonjait, akkor a Profilok menüpont alatt a Profil mentése másként.. paranccsal mentsük el tetszőleges néven például Európai Részvények.

Ezt követően zárjuk be az összes európai részvény grafikonját, majd nyissuk meg például a fő devizapárok grafikonjait. Mentsük ezeket is a Profil mentés másként paranccsal tetszőleges néven, például Major-Deviza. Ha elkészítettük az összes kategóriát, akkor a jövőben a Fájl/Profilok menüpont alatt kiválaszthatjuk az elmentett profilok közül azt, amelyiket be szeretnénk tölteni. Továbbá a Ctrl+F5 kombinációval a következő, illetve a Shift+F5 billentyűk lenyomásával az előző sablon tölthető be.

5) Indikátorok, expertek kategorizálása a metatrader alatt

A bekezdésben azt nézzük meg, hogyan tudjuk az indikátorokat, experteket, szkripteket még jobban átláthatóvá tenni. Főleg azoknak lesz hasznos ez, akik sok kiegészítőt használnak a metatraderhez, és szeretnék kellően átlátni, gyorsan elérni az indikátorokat, experteket. Nyissuk meg először a Navigátor ablakot, amit a felső menüsor Nézet/Navigátor vagy a Ctrl + N billentyűkkel tudunk elérni. Az alábbi ablakot fogjuk látni, de részletesen most nem tárgyaljuk az ablak felépítését, használatát. Akinek további információra lenne szüksége javaslom a következő cikk tanulmányozását: Indikátor hibaelhárítás 5 lépésben

A Navigátor ablakban lehetőségünk van arra, hogy általunk kiválasztott indikátorokat a Kedvencek fül alá is elhelyezzük. Ehhez a kiegészítőre (indikátor, expert, szkript) jobb egérgombbal kattintva a Hozzáadás a kedvencekhez sort kell kiválasztanunk. Ekkor a kijelölt kiegészítő megjelenik a kedvencek alatt. Abban az esetben azonban, ha sok kiegészítővel dolgozunk, érdemes kategorizálni őket, azaz az egyes mappák alatt mint az Indikátorok, vagy Expertek almappákat hozhatunk létre, melybe tetszőleges indikátorokat helyezhetünk át.

Az alábbi képen az Indikátor mappát láthatjuk a Navigátor ablakban. A metatrader alap indikátorainak egy része már mappákban van gyűjtve (Trend, Oszcillátorok, Mennyiség stb könyvtárak), de több alap indikátor is a mappák alatt rendezetlenül található, továbbá a felhasználó által utólag telepített indikátorok is ide kerülnek, ami az áttekinthetőséget, a keresést nehezíti. Hozzunk létre saját mappákat, és helyezzük át ezekbe a mappákba az indikátorokat, hogy jobban áttekinthetők legyenek.

Ehhez nyissuk meg a rendszermappát, amit a felső menüsor Fájl / Rendszermappa megnyitása opcióval tudunk elérni. A rendszermappában pedig az MQL4/Indicators könyvtárban hozzunk létre tetszőleges számú, nevű könyvtárat, annak megfelelően ahogy rendezni szeretnénk az indikátorokat. Mappát úgy tudunk létrehozni, hogy a rendszermappában a felső menüsoron az Új mappa gombra kattintunk. Példánkban 3 könyvtárat hozunk létre, az egyikbe a ritkán használt indikátorok kerülnek (Ritka) a másikban a gyakran használt indikátorok (Gyakori), a harmadik könyvtárba az elemzeskozpont.hu oldalról letöltött indikátorok kerülnek (Elemzeskozpont).

Ha létrehoztuk a könyvtárakat, akkor helyezzük át az indikátorokat a megfelelő könyvtárakba. Megjegyezném, hogy üres könyvtárat nem fog beolvasni a metatrader, ezért mindenképpen egy indikátor legyen a létrehozott könyvtárban. Az áthelyezéshez ki kell jelölnünk a fájlokat (A Ctrl billentyű folyamatos nyomva tartása mellett a bal egérgombbal több fájt is ki tudunk egyszerre jelölni). Ha kijelöltük a fájlokat, akkor egyszerűen húzzuk át az új mappába. Figyeljünk arra, hogy  a legtöbb indikátor, expert esetében két fájlt találunk. Az egyik a forrás (mql4 kiterjesztéssel), a másik a futtatható fájl (ex4 kiterjesztés). Mindkét fájt célszerű áthelyezni. Az áthelyezések után az alábbi kép szerint fog kinézni az MQL4/Indicators mappa:

A fenti lépések elvégzése után indítsuk újra a metatradert, és a Navigátor ablakban nézzük meg az indikátorokat. Ahogy az alábbi képen látható az általunk létrehozott három mappa megjelent, és ezekbe a mappákba kerültek át az áthelyezett indikátorok.

A fenti lépéseket természetesen az Expert és Szkriptek mappákban is elvégezhetjük, bár jellemzően az indikátorokból használunk nagyobb számban, így ezek áttekinthetőségét teszi könnyebbé az alkönyvtárba rendezés.

6) Metatrader eszköztárak  testreszabása

A metatrader platform eszköztárát a felső menüsor (Fájl, Nézet, Beszúrás, Chartok stb..) alatt találjuk. Az eszköztár segítségével gyakorlatilag egy kattintással, gyorsan érhetünk el fontos programfunkciókat, így a testre szabása ennek a területnek fontos, hiszen rengeteg időt spórolunk meg azzal, ha gyorsan el tudunk érni egy-egy beállítást, funkciót. Arról nem is beszélve, hogy bizonyos helyzetekben, fontos lehet, hogy gyorsan reagáljuk. A fentiek miatt célszerű testre szabni az alap beállításokat. Az eszköztáraknak négy típusa van, melyek külön ablakként kiemelhetők a metatrader programból:

  • Alap/szabvány
  • Chartok
  • Vonal eszközök
  • Periodicitás

A fenti eszköztárak kikapcsolhatók, illetve visszahelyezhetők a Nézet/Eszköztárak menüpont megfelelő sorának jelölésével. Abban az esetben is itt célszerű keresni, illetve visszakapcsolni az eszköztárat, ha nem találjuk a metatrader platformunkon.

A fenti négy eszköztár tetszőleges helyre áthelyezhető, azaz nem feltétlenül kell ragaszkodnunk a felső menüsor alatti elhelyezéshez. Ugyanis akár a metatrader program alsó részébe vízszintesen, de a bal vagy jobb oldalra függőlegesen is áthelyezhetők. Kisebb monitorok, laptopok esetében célszerű átgondolni az elhelyezést azért, hogy a grafikonnak minél nagyobb hely maradjon. Az áthelyezéshez az eszköztár bal oldalán található (alábbi képen piros négyzettel jelölve) szürke vonalakra kell bal egérgombbal kattintani, majd a gombot mindaddig lenyomva tartani, amíg át nem helyzetük a megfelelő helyre az eszköztárat.

Metatrader eszköztárak

Metatrader eszköztár testre szabása

Az eszköztárak nemcsak áthelyezhetők, hanem a sávokban szereplő ikonon is tetszőlegesen alakíthatók. Ehhez az átalakítani kívánt eszközsávra jobb egérgombbal kell kattintani, majd a Testreszabás opciót választva a megnyíló ablakban elvehetünk (Eltávolítás gomb) és hozzáadhatunk (Beszúrás gomb) az ikonokhoz. Az alábbi képen a vonal eszközök testre szabását láthatjuk.  Érdemes tehát eltávolítani az általunk nem, vagy ritkán használt funkciókat, mert csak a helyet veszik el a grafikon, illetve más metatrader ablaktól.

Metatrader eszköztárak testre szabása

A továbbiakban átnézzük a fontosabb eszközöket, megnézzük, melyek azok, amiket célszerű eltávolítani, vagy épp hozzáadni, annak függvényében, hogy milyen időtávon, milyen típusú kereskedést folytatunk.

Metatrader alap/szabvány eszközsáv

A magyar metatrader fordításban két neve is van ennek az eszközsávnak. A menüsorban alap míg az eszközsáv ablakán szabvány megnevezés utal arra, hogy az általános parancsok érhetők el itt, mint például új chart megnyitás, profilok kezelése, a fontosabb ablakok (piacfigyelő, navigátor ablak, terminál ablak megnyitása).

Mivel én a metatrader ablakokat (terminál, navigátor, piacfigyelő, stratégia teszter) billentyű kombinációval nyitom meg, ezért ezeket eltávolítottam. Ugyanakkor a Teljes képernyő parancsot kihelyeztem a fenti eszközsávra, mert így egyetlen kattintással kinagyíthatjuk a grafikont úgy, hogy a navigátor, terminál stb.. ablakok eltűnnek.

Metatrader alap/szabvány eszközsáv

Metatrader chartok eszközsáv

A Chartok eszközsáv ikonjai a grafikon formázására, beállítására szolgálnak. Például itt tudjuk a megjelenítési módot (gyertya, vonal, bar chart) állítani, de nagyítani, kicsinyíteni is itt tudunk és az auto scroll ki/bekapcsolás illetve a chart jobb oldalról történő kismértékű eltolása funkció is itt érhető el. Ezeket a funkciót gyakrabban használjuk.

Ráadásul erről az eszközsávról az indikátorok is elérhetők (Indikátor lista gomb), azaz a navigátor ablak megnyitására nem lesz szükség az indikátor grafikonra helyezéséhez, illetve az idősík váltás is elérhető innen (idősíkok ikon). Ez utóbbival a periodicitás eszközsáv kiváltható, bár itt egyel több kattintással váltható idősík..

Metatrader chartok eszközsáv

Metatrader vonal eszközök

A vonal eszközök alatt a grafikonra elhelyezhető objektumokat találjuk, így egyetlen kattintással tudunk vonalat húzni, téglalapot elhelyezni, vagy fibonacci eszközöket használni.

Az eszközsávot tovább tudjuk bővíteni annak függvényében, hogy milyen eszközöket használunk a kereskedés során. Például hozzáadhatunk Gann eszközöket, további Fibonacci eszközöket (fibonacci sugár, időzóna), de akár egy trendvonal meredekségi szögét is megállapíthatjuk (trendvonal szögből ikon).

Metatrader vonal eszközök

A fenti eszközsávon érhető el a célkereszt funkció (Ctrl+F kombinációval is elérhető), ami szintén gyakran használandó, mivel segítségével tudjuk lemérni a grafikonon két pont, vonal, gyertya stb.. közötti távolságot gyertyaszámban, vagy pontban. Mindkét információ hasznos lehet. A célkereszt eszköz használatához annyit kell tennünk, hogy kiválasztjuk a vonal eszközök sávon az ikonját (fenti képen piros négyzettel jelölve), majd a mérendő távolság egyik pontjára kattintunk bal egérgombbal és az egeret úgy mozgatjuk a mérendő távolság másik pontjára. A mozgatás közben pedig a metatrader három fontos adatot ír ki az egérkurzor mellé. Az első adat a gyertya távolságot mutatja. Az alábbi ábrán (piros négyzetben) 20-as értéket látunk, ami azt jelzi, hogy 20 gyertyányi távolságig tartott a mérés, napos grafikonon ez 20 napot jelent. A második adat (a 20-as értéktől jobbra találjuk) mutatja a pontban mért elmozdulást, aminél az alábbi grafikonon 4444-et látunk, azaz 4444 pont elmozdulást mértünk meg. A példa szerinti EUR/USD grafikonon ez 444 pip elmozdulást jelent. A harmadik szám pedig az az árfolyam érték, ahol épp az egérkurzor áll.

Metatrader vonal eszközök

 

Periodicitás ablak

A végére marad a legegyszerűbb, de a leggyakrabban használt eszközsáv, melyen az időtávot tudjuk váltani. Jelentős testre szabást nem igényel ez az eszközsáv. Hosszabb távú (több napos, hetes) kereskedési technikákat használók esetében érdemes lehet a rövid (M1, M5, M15, M30, H1) időtávok eltávolítása azért, hogy ne befolyásolják döntésünket a rövid távon zajló folyamatok, de ez is egyéni beállítottság kérdése..

Periodicitás ablak

7) További öt mini trükk a Metatrader platformhoz

Öt hasznos tippet szedtem össze az MT4 használatához. Egyik sem túl nagy dolog, de ha valaki nem ismeri, vagy éppen valamikor a későbbiek keresi a megoldást, annak hasznos lehet. Ezekről az MT4-es alapozó DVD-n, és a 175 órás DVD-n is volt szó!

1) Alap sablon beállítása:

Ha összeállítottad a kedvenc sablonodat, akkor jogos elvárás, hogyha egy chartot nyitsz meg, akkor azzal a sablonnal nyíljon meg.

Megoldás: a sablont default néven mentsd el. 

2) Az indikátor alapértékeinek megváltoztatása:

Ha egy alapindikátort más, nem a gyári beállítással szeretnél folyamatosan használni, akkor három megoldást használhatsz:

  1. minden charthoz csatolásnál átírod az értéket – ez nem túl elegáns
  2. használhatsz sablont is – de egy charton csak egyet, ha van egy alap sablonod, és csak időnként kell az adott indikátor, akkor nem szeretnéd állandóan a sablonban a charton tartani. Ilyen nekem az ATR(100), nem kell folyamatosan, így nem akarom folyamatosan a charton tartani: helyet foglal el. 
  3. átírod az indikátort – erről lesz most szó.

Nem kell megijedni, ehhez semmi programozói tudás nem kell. A Navigátorban megkeresed a kívánt indikátort, majd jobb klikk és „Módosítás”. Jó esetben megnyílik a forráskód, ha nem (volt ilyen verzió is), akkor a megnyíló MetaEditorban a Navigator részben betallózod a kívánt indikátort. A szabvány indikátor (de az expert, script is) az elején tárolja az alapbeállítást. Itt is így van:

//--- indicator settings
#property indicator_separate_window
#property indicator_buffers 1
#property indicator_color1  DodgerBlue
//--- input parameter
input int InpAtrPeriod=14; // ATR Period
//--- buffers
double ExtATRBuffer[];
double ExtTRBuffer[];

Értelemszerűen a setting és paraméter sorokra kell koncentrálni.

Alapvető elvárás a nyugalmunk érdekében, hogy azt ne bántsuk, amiről fogalmunk sincs mit csinál. Logikusan a 

input int InpAtrPeriod=14; // ATR Period

sor kell nekem, hiszen az alapbeállítás 14 és a név is arról tanúskodik, hogy ez lesz a megfelelő sor. Az már csak hab a tortára, hogy ki is kommentelték, hogy ez az ATR Period... 

Írjuk át a 14-et a kívánt értékre: 100

Az ikonsorban a Fordítás gombra nyomva le is fordítottuk az indikátort, ami ezentúl a százas ATR-t mutatja alapbeállításban. A MetaEditor bezárása után már ki is próbálhatjuk. 

Itt gyakorlatilag kettő (vonal színe és a periódus szám) beállítást lehet átírni, de egy komolyabb indikátor, vagy expert már több tíz bemenő adatot is kaphat. Ott már sokkal több időt spórolunk meg azzal, ha a gyári beállításokat a saját célunknak megfelelően állítjuk át. 

3) Másnál sokkal több instrumentum van... 

...nálunk nem jelenik meg a Piacfigyelőben, pedig a a brókercég is állítja, hogy lehet azzal az instrumentummal náluk kereskedni. Mielőtt haragos levelezésbe kezdenénk, nyissuk meg a Piacfigyelőt és jobb klikk, majd „Összes megjelenítése”.
Nem árt heti rendszerességgel megtenni, mert bekerülhet a kínálatba új termék is, vagy a lejáró CFD-k helyett így megjelenik az új.

4) Nekem olyan ikonom nincs, ami a másiknak pedig ott van az ikonsoron

Az ikonsorok alapbeállításban kevés ikont, lehetőséget tartalmaznak, de egyszerűen testre szabhatóak. Az adott ikon tálcára kattintva előcsalogatható az „Egyéni eszköztár” panel és ott egyszerűen rendezhető az ikonok kínálata és sorrendje. 

5) Sok objektum együttes eltüntetése

Ha már sok objektumot rajzoltál, és nem nagyon akarod egyesével leszedni őket, akkor két lehetőséged van:

  1. újra felteszed a kedvenc sablonodat, ezzel tiszta lappal indulsz
  2. letöröd egyben az objektumokat

A csoportos törlés egyszerű. Ctrl+B-vel előcsalod az Objektumok panelt, majd egyik sorra kattintasz, és Ctrl+A-val kijelölöd az összest. Ezutánmár csak a Törlés gombot kell megnyomni. Sajnos a Delete a billentyűzeten itt nem jó, azzal valami miatt nem tudjuk törölni a listát. Nem kell megijedni, ha egy teljesen csupasz chartot kapunk, ahol csak a gyertyák árválkodnak és az indikátorok is „eltűnnek”. A következő tickre visszakapjuk az indikátorok által felrakott objektumokat. 

8) Több brókercég számlájának hozzáadása egy metatraderhez

Bár a legtöbb kereskedő külön metatrader 4 platformot telepít fel, ha különböző brókercégeknél is van számlája, ugyanakkor problémamentesen megoldható az is, hogy csak egyetlen metatradert használunk, és ahhoz adjuk hozzá az összes különböző brókercégnél levő számlánkat.

Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy kevesebb erőforrást igényel gépünkön a metatradert, illetve ha folyamatosan, éveken keresztül használunk egy metatradert, akkor sok tick adat letöltésre kerül, ami később hasznos lehet például egy stratégia tesztelésnél. Cikkünkben azt tárgyaljuk, hogyan oldható meg, hogy különböző brókercégek számláit hozzáadjuk egy másik brókercég metatraderéhez.

Milyen adatok szükségesek a metatrader platformra történő bejelentkezéshez?

Mielőtt a részletekre rátérnék, érdemes kitérni rá, hogy a különböző brókercégeknél elérhető metatraderek alapvetően teljesen egyformák, leszámítva a telepítési könyvtárat, a metatrader logóját, ikonját stb..
Ezért  egy a számítógépünkre már feltelepített metatraderhez tetszőleges brókercég számláját hozzá tudjuk adni. Ahhoz, hogy ezt megtegyük három adatra van szükség:

  • egy azonosítóra,
  • egy jelszóra
  • és egy szerverre, amelyhez kapcsolódunk.

Az első két adattal különösebb probléma nem szokott lenni, azaz az azonosítót és jelszót a brókercégtől kapjuk. Ugyanakkor a szerver adatnál a szerver pontos címére (domain vagy IP cím) és a csatlakozási portra is szükségünk van. Ezeket az adatokat a brókercégtől is beszerezhetjük, de a metatrader config fájljai is tartalmazzák. Példánkban most az Oanda metatrader platformjához fogjuk hozzáadni az FxPro brókercégnél levő kereskedési számlákat. Ahhoz, hogy ezt megtegyük szükségünk lesz az FxPro metatrader szerverek címére. Ezeket az FxPro metatrader telepítési könyvtárának Config alkönytárából tudjuk kinyerni. Itt találjuk meg a szerver-neve.srv fájlokat, melyeket át kell másolnunk a másik metatrader (esetünkben Oanda) config könyvtárába.  A fenti művelet elvégzését követően a másik metatrader újraindításával már látni fogja ezeket a szervereket is a program.

Az alábbi képen az FxPro egyik szerverének srv kiterjesztésű fájlját láthatjuk szövegszerkesztőben beolvasva.

metatrader brókercég szerver adatok

Bár a fájl nagy része egy egyszerű szövegszerkesztő számára olvashatatlan, a szerver elérhetősége elolvasható, amely: real2-amsterdam.fxpro.com:443

Az alábbi képen egy másik srv fájlt olvastunk be:

metatrader brókercég szerver adatok másik példa

Itt pedig a szerver IP címe lett megadva, azaz: 195.88.176.196:1950

Ez utóbbi a Real05 szerver elérhetősége, míg az előbbi példában a Real02 szerver címét láthattuk.

A fenti adatok birtokában is végre tudjuk hajtani a belépést, azaz ilyen esetben nincs szükség az srv fájlok átmásolására. A fenti példát azért mutatta be, mert ha a brókercég oldaláról, ügyfélszolgálatáról kapunk információt, akkor a szerver címeket a fenti módon fogjuk megkapni.

Ahogy az alábbi képen látható, az Oanda metatraderén (Fájl menüpont/Bejelentkezés Kereskedési Számlára) az FxPro Real05 szerver IP címét és számlához tartozó azonosítót, jelszót írtuk be.

metatrader számla bejelentkezés

A Bejelentkezés gombra kattintva az Oanda Metatrader csatlakozni fog a megadott felhasználó azonosító, jelszóval az FxPro Real05 szerveréhez, és a metatradert úgy tudjuk használni, mintha az FxPro oldaláról letöltött metatrader lenne, azaz látjuk a pozícióinkat, elérhetjük az összes terméket stb..

Ha pedig úgy döntöttünk, hogy a metatrader config könyvtárban található szerveradatokat tartalmazó srv fájlokat másoljuk át, akkor a metatrader újraindítása után láthatóvá válnak a szerverek a bejelentkezés ablakban:

metatrader számla hozzáadása

A fenti példában a Real01, Real02, Real05 szerverek kerültek hozzáadásra, azaz a FxPro.com-Real01.srv, FxPro.com-Real02.srv és FxPro.com-Real05.srv fájlokat másoltuk az Oanda metatrader Config könyvtárába.

Amennyiben a bejelentkezés során a Számlainformációk mentése sor előtt jelöltük a négyzetet, az adatokat elmenti a metatrader, így több alkalommal nem kell beírnunk a jelszót és a szervercímeket sem.

A számlák közt a későbbiekben a Navigátor ablakban tudunk váltani, lásd alábbi kép:

metatrader számlák közötti váltás

9) Asztali metatrader összehangolása okostelefonnal

A metatrader platform lehetőséget biztosít arra, hogy ún. push értesítéseket küldjünk mobiltelefonunkra azokban az esetekben, ha bármely megbízás kiadásra, törlésre, módosításra kerül. Kézi kereskedésnél arra használható ez a funkció, hogy értesítést kapunk, ha egy függő megbízásunk teljesült, ami egy pozíció nyitását vagy épp zárását is jelentheti. Ha pedig valamilyen kereskedési automata, robot segítségével kereskedünk, akkor üzenetet kapunk az egyes pozíció nyitásokról, zárásokról, stop és take profit megbízások változásáról..

Asztali metatrader és mobil metatrader összekapcsolása

Az asztali számítógép és a mobiltelefon összekapcsolásához fel kell telepítenünk a mobiltelefonunkra a metatrader android (google play webáruházban érhető el), vagy iPhone (iTunes-on érhető el) rendszerekre készült változatát. A fenti programok letöltése ingyenes.   

A telepítés után indítsuk el a metatradert a mobiltelefonunkon, jelentkezzünk be egy tetszőleges számlára (ugyanazok az adatok szükségesek, mint az asztali verziónál), majd a program legördülő menüjében keressük meg a "Settings" sort, lásd alábbi kép:

mobil metatrader

A megjelenő ablakban lapozzunk lefelé a Mesasges feliratig, majd ott  a MetaQuotes ID sorban levő kódot jegyezzük fel:

mobil metatrader beállítások menü

A fenti  kódot (a sajátunkat, nem a képen levőt) másoljuk be az asztali metatraderünk "Értesítések" ablakába, amit a felső menüsor Eszközök/Beállítások ablak Értesítések füle alatt találunk.  
Ahogy az alábbi képen is látható  a MetaQuotes ID sorba kell beírnunk a mobiltelefonról leolvasott azonosítót, majd a Test gombbal az üzenet küldés működését is ellenőrizhetjük. A hibátlan működéshez a "Push értesítések engedélyezése" és "Értesítés kereskedési tranzakciók esetén" sorokban a jelölőnégyzetet pipálni kell, lásd alábbi kép:

asztali metatrader beállítások

A fenti művelet elvégzését követően a telefonunkra megérkezik a teszt-üzenet, illetve a jövőben minden megbízást érintő szituációról üzenetet fogunk kapni, függetlenül attól, hogy milyen számlára vagyunk bejelentkezve a mobil alkalmazáson. Például ha van kettő kereskedési számlánk, példaképpen nevezzük az egyiket kézi-kereskedés, másikat robot- kereskedésnek. Ha a robot-kereskedés számlán beállítjuk a mobil metatrader MetaQuotes ID-t, és engedélyezzük a push üzeneteket, akkor ha a mobil metatraderen a kézi-kereskedés számlán vagyunk bejelentkezve, meg fogjuk kapni a robot-kereskedés számla változásával összefüggő üzeneteket. Az alábbi képen néhány push üzenetet tekinthet meg.

üzenetek a mobil metatraderben

10) Mire jó a metatrader kódbázis?

A kódbázis a metatrader platform alól elérhető kiegészítő programok (expertek, indikátorok, scriptek) gyűjteménye, melyek a metatrader platformot fejlesztő cég honlapjáról az mql5.com weboldalról is elérhetők. Ugyanakkor a metatraderből is el tudjuk érni a kiegészítő programokat, és sokkal gyorsabban, egyszerűbben tudjuk telepíteni saját platformunkra. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ezek a kiegészítők nem a metatrader fejlesztői által készített kiegészítők, hanem az mql5.com oldalra regisztrált felhasználók által feltöltött ingyenes programokról van szó. Emiatt viszont a megbízhatóságukat a kiegészítőknek fenntartásokkal kell kezelni, és célszerű egy külön demó számlát létrehozni arra a célra, hogy kipróbáljuk a programokat.

A kódbázis eléréséhez nyissuk meg a Terminál ablakot a metatrader platform alatt, amit a felső menüsor Nézet / Terminál, vagy a Ctrl + T billentyű kombinációval tudjuk elérni. A Terminál ablak a metatrader platform alsó részében jelenik meg. Itt pedig a Kódbázis fülre kell kattintanunk. Ahogy az alábbi képen látható a kiegészítőket név, leírás, felhasználói értékelés és dátum alapján tudjuk rendezni növekvő vagy csökkenő sorrendben a Név, Leírás, Értékelés, Dátum mezőkre kattintva.

kódbázis

Program letöltése a metatrader kódbázisból

Ha pedig kiválasztunk egy programot, majd jobb egérgombbal rákattintunk az alábbi opciók közül választhatunk:

program letöltés a kódbázisból

  • A Megtekintés sorra kattintva a kiválasztott kiegészítő tájékoztató oldala, leírása nyílik meg az mql5.com oldalon (angol nyelven). Ezt a funkciót elérhetjük az enter billentyű lenyomásával vagy dupla kattintással is.  A megnyíló tájékoztató oldalról is letölthetjük a programot, de erre lehetőséget kínál a metatrader a Letöltés menüsorral.
  • Ha a Letöltés sorra kattintunk, akkor a kiválasztott kiegészítő automatikusan letöltésre, és telepítésre kerül, azaz nekünk semmi dolgunk nem lesz, csak használni a kiegészítőt.
  • Az Expertek/Indikátorok/Szkriptek menüsorokkal pedig szűkíthetjük a találatokat, a kódbázis listáját, azaz beállíthatjuk például, hogy csak indikátorokat kínáljon fel nekünk a rendszer.

További hasznos információk a kódbázisról:

A kódbázisban elérhető programok ingyenesek, a forráskódjuk is letölthető. Ez elsősorban azoknak lesz hasznos, akik valamennyire értenek a metatrader programozásához, így a kódot is ellenőrizni tudják. Az átlag felhasználónak azonban a demó számlás kipróbálás az egyetlen lehetőség arra, hogy meggyőződjön róla, hogy a kiegészítő megfelelően működik. Ezenkívül a Kódbázis alatt láthatunk egy 5 csillagos értékelést. Ez azonban ne tévesszen meg senkit, a megbízhatóságra vonatkozóan a legtöbb esetben nem ad információt, ugyanis nagyon kevesen értékelik a programokat.

11) Fibonacci szintek, eszközök kezelése a metatrader 4 alatt

A fibonacci eszközöket a metatrader  4 platform alatt az eszköztárak között találjuk. Ha alapbeállítások mellett használjuk a metatradert, akkor a fibonacci eszközök nincsenek szem előtt, ezért célszerű átalakítani az eszköztárat a gyors elérhetőség miatt. Továbbá a fibonacci eszközök beállításai is testre szabhatók. Ebben a bekezdésben ezekkel a lehetőségekkel fogunk foglalkozni, önmagára az indikátor jelzéseire, használatára nem térünk ki, de korábbi cikkeinkben már tárgyaltuk, az alábbi hivatkozásokon: Fibonacci indikátor és a használata, Fibonacci számok, sorozat a tőzsdei és forex kereskedésben

Fibonacci indikátorok a metatrader platformon

A fibonacci eszközök a felső menüsor alatt, a vonal eszközök között kaptak helyet. Az alábbi képen a vonal eszközöket láthatjuk, a fibonacci szintek indikátort piros négyzettel jelöltük.

Fibonacci indikátorok

Előfordulhat, hogy nem találjuk a vonal eszközök sávot, ekkor a felső menüsor Nézet/Eszköztárak/Vonal eszközök menüpont alatt tudjuk ismét megjeleníteni ezeket az eszközöket.
Emellett a fenti vonal eszközök sávra jobb egérgombbal kattintva, majd a testreszabás opciciót kiválasztva további fibonacci eszközöket tudunk hozzáadni az eszköz sávhoz. Többek között itt találjuk a Fibonacci időzónák, Fibonacci sugarak, Fibonacci ívek, Fibonacci Tágulás, Fibonacci csatorna eszközöket. Ezeket az alábbi képen látható Beszúrás gombra kattintva tudjuk a vonal eszközök között elhelyezni.

Fibonacci eszközök hozzáadása

Fibonacci szintek indikátor használata

A fibonacci szintek  használata meglehetősen egyszerű. Válasszuk ki a vonal eszközök sávon, majd az árfolyam mozgás kezdő pontjára (ez lesz a fibonacci szint 100% vagy 0%) bal egérgombbal kattintsunk, és tartsuk nyomva az egérgombot mindaddig, amíg az árfolyam mozgás végéig el nem húzzuk az egeret. Ha pedig felengedtük az egérgombot, akkor kihelyezésére kerülnek a fibonacci szintek.

Az indikátor beállításait úgy tudjuk előhívni, hogy duplán kattintunk a piros szaggatott vonalra, ami az árfolyam mozgás irányát követi.  Az alábbi képen az indikátor egy órás grafikonon látható visszaesésre lett felvéve. A vizsgált részvény árfolyama 168 euróról esett vissza 162,5 euróig. Tehát a mozgás kezdete 168 euró volt, míg a mozgás vége 162,5 euró. A kettő pont között láthatjuk a piros szaggatott vonalat. A vonal végpontjain levő kis piros négyzetek (az ábrán látható nagyobb piros négyzetek utólag kerültek a képre) jelzik, hogy sikerült a kijelölés (dupla kattintással).

fibonacci indikátor a grafikonon

Ezt követően a szaggatott vonalra jobb egérgombbal kell kattintanunk, és ekkor az előugró menüben kiválaszthatjuk a Fibonacci tulajdonságok opciót, mellyel megnyílik a Fibonacci szintek beállítását lehetővé tevő ablak, lásd alábbi kép:

fibonacci indikátor beállításai

Fibonacci indikátor testre szabása, beállítások

A Hozzáadás gombbal további, tetszőleges szinteket adhatunk hozzá, míg a Törlés gombbal tetszőleges szinteket törölhetünk ki. Ezzel csökkenthető, illetve növelhető a szintek száma. Ha a leírás oszlophoz tartozó mezőbe bal egérrel duplán kattintunk, akkor a szint neve át is írható, azaz a grafikonon levő feliratokat is meg tudjuk változtatni. Például ha olyan technikát használunk, ahol a  fibonacci 161,8-as szint a célár, akkor írjuk át célárra a szintet, majd pedig ha képernyő mentéseket is készítünk a kötéseinkről, könnyebben vissza tudjuk tekinteni a múltbeli kereskedésünket.
Az ablak legalsó sorában pedig a szintek színét, illetve a vonalak vastagságát, stílusát tudjuk meghatározni. Amennyiben a piros szaggatott vonal kijelölt állapotban van (vonalak végén látjuk a kis piros négyzeteket), akkor a Del/Delete billentyű lenyomásával törölhető az eszköz a grafikonról, illetve tetszőleges helyre elmozdítható a vég és kezdőpontja az egér segítségével (bal egérgomb piros négyzeten nyomva tartásával)

12) Metatader riasztás beállítása

Közel az összes technikánál, amit tárgyalni fogunk, hasznos lesz, ha egy szinthez be tudjuk tenni a riasztókat. Ez alapból megoldható az MetaTrader-ben. Elég fejlett és jól használható riasztó rendszere van, amit egyszerű használni.

Mi a feladat a MetaTraderben?

A feladatunk egyszerű a futó kötéseinket két helyen szeretnénk menedzselni:

  • ha a csúcsot eléri
  • ha az aljat eléri

Azaz jelezzen a gép, ha odaér az árfolyam. A fenti félmondatból is kitűnik a riasztók előnye: akkor kell csak ránézni az adott chartra, ha az árfolyam eléri az előre meghatározott értéket, helyet. Ez egyrészt kényelmes, másrészt elkerüljük a folyamatos chart nézegetésből eredő impulzív döntéseket. Már akkor meghatározzuk a teendőket, amikor az árfolyam nincs is ott, így egy kisebb, gyors mozgás, zaj a charton nem indítja meg kapkodást. A riasztók elhelyezésének több módja van, én a legegyszerűbbet mutatom be: az egykattintásos megoldást egérrel:

Riaszók a Metatraderben

Azaz a kívánt helyre visszük az egeret és jobb egérgombbal klikk, kereskedés, majd a riasztók… Ez nem okozhat gondot, gyors, és még panelek közt sem kell keresgélni. Természetesen az eredményt megtekinthetjük a terminálban is, a "Riasztások" fülön. Itt tudunk módosítani is a riasztásokon. Bár ha már egérrel raktuk be, kényelmesebb a riasztó vonalánál a kis nyilra kattintani, majd kiválasztani a kívánt lehetőséget a módosításra.

Riasztók

A képen láthatjuk a riasztók vonalát, ezek egérrel mozgathatóak. Ezek mozgathatóak egérrel.

A Riasztások fület a terminálban találjuk, itt leolvasható minden infó. A Riasztás szerkesztő is előhívható a Riasztások fülön, de sokkal egyszerűbb a riasztás vonalán található kis nyílra kattintani.

Engedélyezés: ki és bekapcsolható a riasztás. De a menüben láttuk, hogy egy mozdulattal törölhetjük is.

Művelet: Milyen riasztást várunk el? Alapvetően a hang riasztást használjuk. Ekkor a látható panelt kapjuk, de a többi sem bonyolult.
Pár dologra érdemes azért figyelni. Ha email értesítést kérünk, akkor az Eszközök/Beállítások/E-mail fület ki kell tölteni. Érdemes le is tesztelni, mert pár SMTP szerveren nem megy!

Érvényesség: hasznos lehetőség, hogy limitáljuk a riasztás élettartamát. Ha kivesszük a kis pipát, akkor örökké élni fog, de nagyon zavaró egy régi riasztó zajongása.

Instrumentum: értelemszerű. És nem is nagyon kell állítani, hiszen a charton adjuk meg a helyet és akkor automatikusan az jelenik meg.

Feltétel: A riasztásnál használt bid/ask érték és a relációt adjuk meg. Figyeljünk rá, hogy jól legyen megadva, mert ha rossz a reláció, akkor azonnal zajongani kezd a gép. Ha a charton egérrel tesszük be a riasztót, akkor itt maximum (ha az kell nekünk) a Ask árral álltjuk át.

Érték: az árfolyam értéket itt állíthatjuk. Akkor kényelemes, ha egy adott (pld. a 20.000) konkrét értékre kell riasztást kérni. Figyeljünk a tizedes pontra! Nem vessző, és jó helyen legyen helyi érték szerint.

Forrás: ha hang riasztást kérünk, akkor meg kell adni a hangfájlt, amit lejátszik. Bár a MetaTraderben van pár hang, de érdemes lehet újakat is berakni. Rövid wav hangokat érdemes keresni, vagy akár felvenni és a /sounds könyvtárba másolni. Nagyon hasznos, ha pld. az USD.wav néven elkészítünk egy „usa dollár” hangot (audacity-ben pld.) és azt adjuk meg, ha USD kereszten várjuk a riasztás.

Az utolsó fontos adat az ismétlésszám: itt adhatjuk meg, mennyi alkalommal adjon jelzést. Az alapértelmezett öt nekem megfelelt, hiszen még elegendő, hogy ne kelljen visszarakni a riasztót, ha csak egyre van állítva. De nem is marad feleslegesen bent a riasztó. A terminál riasztók fülén láthatjuk az ismétlés számlálóját és a limitet is. Így ha kell, akkor emelni is tudunk rajta. Ilyen helyzet lehet, ha az árfolyam többször körbejárja a riasztót, és hamar elfogy az öt alapbeállítású számláló.

13) Hangok a Metatrader alatt

A hangriasztós eszközök, indikátorok az egyik legjobban használható dolgok a kereskedésben. Hiszen nem kell figyelni folyamatosan a chartot, hanem a funkciójuknak megfelelően az adott szituációban jelzést adnak. Igen, adnak egy előre beállított hangjelzést a Metatraderben, de sok chartra feltett trendvonal riasztó eszköz mindegyiken egyformán fog szólni, vagy több hangriasztásra képes indikátor sokszor egyforma hangot ad. Ideális lenne, ha egy riasztós indikátor ennél informatívabb lenne, azaz pld. a trendvonal riasztó azt mondaná, hogy „trendvonalhoz értem”.

Hangfájlok a Metatraderben

Elsőként ismerkedjünk meg azzal, hogy a Metatraderben hol is vannak a hangfájlok. Nem meglepő, hogy a Metatrader telepítési könyvtár /Sounds mappájában vannak a hangok. Alap esetben egy viszonylag szerény hangkészletet kapunk a Metatraderrel, de ezeket tudjuk bővíteni.

Amint látni a Metatrader sima wav hangokat használ, így nekünk is ehhez kell alkalmazkodni, azaz ha a hangokat bővítjük, csak ezt a fájlformátumot használhatjuk. A hangfájl elkészítésére több program is rendelkezésre áll, ingyenes pld. a windows-al kapott Hangrögzítő, vagy az audacity is, ami elég sok lehetőséget is ad. Aki pedig nem szeretné a saját hangját hallani, annak egy (bár fizetős) lehetőség a SpeakBoard, ami a beírt szöveget olvassa fel és rögzíti hangfájlba. 

Az elkészített hangfájt másoljuk be a Metatraderes Sounds mappába. Praktikus, ha egyszerű nevet adunk neki, kerüljük az ékezetes, vagy szóközt tartalmazó neveket. Elvileg nem jelent gondot, de ne kisérlezettünk ezzel. 

Metatraderes indikátorok hangbeállítása

A legegyszerűbb, ha az indikátorunkban van olyan beállítási lehetőség, aminél panelból lehet állítani a hangot. Itt is nagyon figyeljünk a pontos név megadására, a pontra és a kiterjesztésre is.

metatrader, hangfájl, hang, forex 

Ha pedig véglegesen meg akarjuk változtatni a lejátszandó hangfájt, akkor azt a programkódban kell megtenni. A forrás megnyitása után keressünk rá a forráskódban.

Valami ilyen vagy hasonló szöveget kell látni a kód elején:

extern string AlertWav="alert.wav";

Ide az idézőjelek közé kell beírni a saját hangfájlunk pontos nevét. Ne feledkezzünk meg a forrás lefordításáról sem (F5).

Ezek után már az adott eszköz az újonnan megadott hangon fog jelezni.

Ha pedig nem lehet a beállítási panelben látni a hangfájl nevét, akkor a forráskódot megnyitva keressünk rá a „PlaySound” parancsra a forrásban (van keresőfunkciója az metaeditornak…) és a zárójelben megadott fájlnevet változtassuk meg.

Például egy sor egy riasztós indikátorból:

if (Bid-AlertPipRange*Point <= val && Bid+AlertPipRange*Point >= val) PlaySound (alert.wav);

Arra itt kifejezetten figyeljünk, hogy az előtte lévő parancsokat ne bántsuk (nem is kell érteni, hogy mit tartalmaz), és a végén a pontosvesszőt se töröljük. Csak a két zárójel közti fájlnevet írjuk át. Itt se maradjon el a fordítás. Aki pedig az első pár ilyent csinálja, vagy pedig az eredetit is meg akarja tartani, annak érdemes az eredeti kódot lementeni, illetve a sajátját más néven menteni. Mindegyik művelet pont olyan egyszerű, mint egy sima szövegfájl esetén. Ahogy látni nem igazán kell nagy programozói ismeret egy ilyen kis változtatáshoz.

14) Téglalap riasztó

Az alábbiakban bemutatásra kerülő téglalap riasztó a riasztások beállítását teszi egyszerűvé. Bár hozzá kell tenni, hogy a legújabb metatrader fejlesztésekben már az alapértelmezett riasztások kezelhetősége is sokat javult. Például, már a jobb egérgombbal a grafikonra kattintva a kereskedés menüpont alatt gyorsan, és egyszerűen a grafikonon mozgatható riasztást tudunk beállítani. Korábbi verziókban azonban csak a Terminál ablak Riasztások menüpontja biztosított lehetőséget a riasztás beállítására, ahol a pontos értéket is meg kellett adni, nem volt elegendő a grafikonon behúzni.

A cikkünkben tárgyalásra kerülő, illetve letölthető téglalap riasztó egy indikátor, amit az alábbi hivatkozásról tudunk letölteni, majd a telepítés után célszerű minden grafikonhoz hozzáadni, illetve a sablonba, vagy az alapsablonba elmenteni.

Az indikátor letöltéséhez kattintson ide!

Az indikátor telepítése a szokott módon történik, azaz a fenti linken letöltött, majd kicsomagolt box_alert.ex4 fájlt kell a metatrader 4 rendszermappa (Felső menü Fájl menüpont/Rendszermappa megnyitása) MQL4/Indicators könyvtárába másolni, majd a metatrader programot újraindítani.

Ha hozzáadtuk az indikátort a grafikonhoz, akkor a jövőben a grafikonra elhelyezett téglalapok riasztási funkcióval lesznek ellátva. Akkor fogunk riasztást kapni, ha az árfolyam kilép a felrajzolt téglalapból. Téglalapot rajzolni a metatrader eszközsávján a menüsor alatt tudunk. Az alábbi képen megjelöltük, melyik a téglalap eszköz jele:

Ha nem találjuk a téglalap eszközt a fenti sávon, akkor kattintsunk a jobb egérgombbal a fenti sávra, majd a testreszabás ablak előhívásával az Elérhető oszlopból helyezzük a Kijelölve oszlopba a téglalap eszközt, lásd alábbi kép.

A fenti beállítások után már csak az a dolgunk, hogy téglalapot rajzoljunk az eszközsávon elérhető téglalap eszköz kiválasztásával. Az alábbi grafikonon azt láthatjuk, hogy felvettünk egy téglalapot EUR/USD 15 perces grafikonján.

A téglalap színe a mi képünkön sárga, de ez tetszőlegesen megváltoztatható, amennyiben kijelölt állapotban (kijelölés dupla kattintás bal egérgombbal a téglalap szélén) jobb egérgombbal a téglalap szélére kattintunk, majd a Rectangle tulajdonságok alatt megváltoztatjuk a színét.

Ha pedig kilép a téglalapból az árfolyam, akkor a felugró Riasztás ablakban kapunk jelzést szöveg és hangjelzés formájában, valamint a téglalap színe szürkére vált, ahogy az alábbi képen láthatjuk. A téglalap szürkére váltott, valamint a Riasztás ablakban megkaptuk a riasztást.

Az indikátornak mindössze egyetlen paramétere van, amit a jobb egérgomb Indikátor lista, majd az indikátor nevét kiválasztva a szerkesztés gombbal tudunk elérni. A megnyíló ablakban a Bemenő Adatok fül alatt találjuk a "RiasztasKikapcsolasa" paramétert. True értéknél egyszer riaszt az indikátor, majd  a téglalapból történő kilépés után a téglalap inaktív lesz, azaz ha a jövőben visszamegy a téglalapba az árfolyam, már nem kapunk riasztást az újabb kilépésnél. False értéknél többszörös riasztást is kaphatunk.

15) Multi Time Frame indikátorok

Az alábbiakban az ún. MTF vagy Multi Time Frame mozgóátlagokkal foglalkozunk. Ennek a mozgóátlag típusnak a lényege, hogy egy adott idősík mozgóátlagának megjelenítését lehetővé teszik egy másik idősíkon is. Az érthetőség kedvéért nézzünk meg egy példát. Tegyük fel, hogy kereskedés stratégiánkban a 20, 50, 100 és 200 napos mozgóátlagoknak fontos szerepe van, ugyanakkor a pozícióba lépést, illetve az instrumentum árfolyamának követését órás grafikonon szeretnék végezni. Ekkor, ha az órás grafikonra váltunk át, akkor a napos grafikonra beállított 20,50,100 és 200 napos mozgóátlagok már a 20, 50, 100, 200 órás mozgóátlagokat fogják mutatni. Az MTF mozgóátlag pontosan ezt a váltást akadályozza meg, azaz az MTF mozgóátlag az órás grafikonon is a 20,50,100 és 200 napos mozgóátlagokat fogja mutatni.

A fenti probléma természetesen áthidalható úgy is, hogy két külön grafikonon követjük a termék árfolyamát, azaz egy napos és egy órás grafikonon. Azonban alacsonyabb időtávon kereskedők esetében gyakori, hogy a napos mellett, a 4 órás, illetve az órás grafikon mozgóátlagait is figyelik. Ebben az esetben már van 3 idősík, idősíkonként 4 mozgóval, azaz 12 mozgóátalaggal. Az MTF mozgóátlag pedig képes arra, hogy a fenti akár 12 mozgóátlagot megmutassa nekünk az 1, 5 vagy 15 perces grafikonon. Előnye tehát ennek a mozgóátlag típusnak, hogy nem lesz szükség olyan gyakori idősík váltásra, nem fogunk elfeledkezni, nem észrevenni egy a technikánk szempontjából fontos mozgóátlagot.

Az MTF mozgóátlagnak ugyan van némi hátránya, például a nagyobb gépterhelés, de ez a mai számítógépek esetében már szinte észrevehetetlen. Továbbá az MTF mozgóátlagok metatrader platform alatt érhetők el. Jellemzően a brókercégek saját kereskedési platformjukon nem létezik ez a mozgóátlag típus, így csak a metatrader platformot használók élvezhetik az előnyeit..

Az indikátor letöltéséhez kattintsunk ide!

Az indikátor telepítése a szokott módon történik, azaz a fenti linken letöltött MTF_MovingAverage.ex4 fájlt kell a metatrader 4 rendszermappa (Felső menü Fájl menüpont/Rendszermappa megnyitása) MQL4/Indicators könyvtárába másolni, majd a metatrader programot újraindítani. Újraindítás után a Navigátor ablakban az Indikátorok menüpont alatt megtaláljuk az MTF_MovingAverage elnevezésű indikátort. Az indikátor nevére kattintsunk rá jobb egérgombbal, majd válasszuk a charthoz csatolás sort. A megjelenő ablakban a Bemenő Adatok fül alatt az alábbiakat fogjuk látni:

A fontosabb paraméterek:

TimeFrame: Itt tudjuk megadni, hogy melyik idősík mozgóátlagát mutassa a rendszer. Az idősíkot percben kell megadni, azaz például egy órás grafikonon levő mozgóátlag esetében 60-as, 4 órás grafikonon 240, napos grafikon mozgóátlaga esetén 1440-es értéket kell megadnunk.

MAPeriod: Ide kell beírnunk a mozgóátlag periódus idejét, például 20-as, 50-es, 100-as, vagy 200-as mozgóátlag.

A fenti két paraméterrel tehát tetszőleges mozgóátlag beállítható, például

  • 200 napos mozgóátlag esetén TimeFrame = 1440 és MAPeriod = 200 
  • 20 órás mozgóátlag esetén TimeFrame = 60 és MAPeriod = 20

Nagyjából a fenti két paraméter ismeretében kimerül az MTF mozgóátlag használata, de  az ma_method és applied_price paramétereket érdemes még megnézni.

Ma_method:  a mozgóátlag típusát változtathatjuk vele

  • 0 értéknél: egyszerű mozgóátlagot jelenít meg az indikátor
  • 1 értéknél: exponenciális mozgóátlagot jelenít meg az indikátor
  • 2 értéknél: smoothed mozgóátlagot jelenít meg az indikátor
  • 3 értéknél: súlyozott mozgóátlagot jelenít meg az indikátor

Applied_price: a mozgóátlag bemenő adatára vonatkozó beállítás

  • 0 értéknél a záróár alapján számolja a mozgóátlagot a program
  • 1 értéknél a nyitóár alapján számolja a mozgóátlagot a program
  • 2 értéknél a maximum ár alapján számolja a mozgóátlagot a program
  • 3 értéknél a minimum ár alapján számolja a mozgóátlagot a program
  • 4 értéknél a (maximum+minimum)/2 alapján számolja a mozgóátlagot a program
  • 5 értéknél a (maximum+minimum+záróár)/3  alapján számolja a mozgóátlagot a program

A Bemenő adatok után célszerű megemlíteni, hogy a Színek fül alatt tetszőleges színt, vonalvastagságot, stílust (például pontozott, szaggatott vonal) tudunk megadni a mozgóátlag vonalának, ami azért fontos, mert így tudjuk elkülöníteni gyorsan az egyes mozgókat. Értelemszerűen ha egy grafikonon 8-16 mozgóátlag megjelenik, akkor a fenti formázási lehetőségek nagy segítséget adhatnak a gyors tájékozódásban. Természetesen, ha az egérkurzort ráhúzzuk a mozgóátlagra, akkor egy kis ablakban megjelenik a periódus ideje és az idősík, amelyikhez tartozik a mozgó.

Az MTF mozgóátlagot tehát annyi alkalommal kell a grafikonhoz csatolni, amennyi mozgóátlagot meg szeretnénk jeleníteni. Ha például a napos és 4 órás grafikonok 20,50,100 és 200 periódusú mozgóit szeretnék követi alacsonyabb idősíkokon is (például 15 perces grafikonon), akkor 8 alkalommal kell az MTF mozgóátlagot hozzáadni a grafikonhoz és a paraméterek az alábbiak szerint változnak:

  • 200 napos mozgóátlag esetén TimeFrame = 1440 és MAPeriod = 200 
  • 200 periódusú 4 órás mozgóátlag esetén  TimeFrame = 240 és MAPeriod = 200 
  • 100 napos mozgóátlag esetén TimeFrame = 1440 és MAPeriod = 100
  • 100 periódusú 4 órás mozgóátlag esetén  TimeFrame = 240 és MAPeriod = 100 
  • 50 napos mozgóátlag esetén TimeFrame = 1440 és MAPeriod = 50
  • 50 periódusú 4 órás mozgóátlag esetén TimeFrame = 240 és MAPeriod = 50
  • 20 napos mozgóátlag esetén TimeFrame = 1440 és MAPeriod = 20
  • 20 periódusú 4 órás mozgóátlag esetén TimeFrame = 240 és MAPeriod = 20

A fenti képen 15 perces grafikon láthatjuk a fent leírt módon beállított mozgóátlagokat. 8 helyett csak 5 db mozgóátlagot látunk itt, mivel 3 db mozgóátlag (napos mozgók) az árfolyamtól jelenleg távol helyezkednek el, ezért nem látszik a 15 perces grafikonon. Ahogy a fenti képen látható, a mozgóátlagok színek alapján és stílus alapján (szaggatott vonalak) is megkülönböztetésre kerültek.

16) Kerek számokat, szinteket kijelző indikátor

A RoundNumbers itt letölthető. Sima indikátorként kell telepíteni. Ahogy látni, nem okozhat gondot a használata, hiszen a charthoz csatolva látható az eredmény: bevonalkázza a chartot, a kerek százas szinteknél. Itt kell megjegyezni, hogy a devizapárokon jól működik, de indexeken és egyéb CFD-ken már túl sűrűn (sokszor egy dolláronként) rajzolja be a vonalakat.

A kerek számokat jelzi 

kerek szám indikátor

A beállítása nagyon egyszerű, kétféle beállításra van lehetőség. Az első a RangesAboveBelowBaseRange = 5; Azaz az aktuális szinttől le és fel mennyi vonalat rajzoljon ki. Alapbeállítása szerintem elég jó, de szabadon lehet állítani bármilyen számra. Amit tudni kell, hogyha mozdul az árfolyam, akkor az indikátor is figyeli, hogy kell-e újabb szintjelző vonalat berakni, illetve azokat, amelyek kívül esnek a megadott távon, azokat törli. A következő beállítás, hogy milyen értékre végződő árfolyamnál legyen a vonal. Itt elég sok előre definiált értékünk van, a beállításuk egyforma, így csak a 00-ás, azaz a százasra térek ki, a többi pontosan ugyanilyen beállítású.

kerek szám indikátor paraméterek

FirstLineColor = Black;

A felrajzolt vonal színe, érdemes a háttértől jól elütő szint választani.

FirstLineOn = TRUE;

Az adott vonalcsoport be és kikapcsolása. Alapból csak a 00-ás van bekapcsolva, a többi deaktiválva van.

FirstLine0s_orEnd2Digits = 0;

Itt adjuk meg, hogy milyen számértékre végződő értékeknél legyen a vízszintes vonalazás. Alapból a 00 van bekapcsolva, a többi (50, 80, 20, 33, 66) nincs. Használata értelemszerű, bármilyen értéket meg lehet adni. Általában a 00 és az 50-es az, amit figyelnek a forex kereskedők.

FirstLineStyle_01234 = 0; A vonal stílusát adhatjuk meg.

Paraméter   Magyarázat
STYLE_SOLID 0 Folytonos
STYLE_DASH 1 Szaggatott ----
STYLE_DOT 2 Pontozott ……
STYLE_DASHDOT 3 Szaggatott és pontozott ._._._.
STYLE_DASHDOTDOT 4 Két pont és vonal .._.._.._
     

FirstLineSolidThickness = 1; A vonal vastagságát adhatjuk meg, aminél vegyük figyelembe, hogy a „LineStyle” beállítás csak a vékony vonalnál változik, pld. vastag pontozott vonalat nem tudunk rajzolni.

Nem egy bonyolult és sok beállítást kívánó indikátor, de daytrade kereskedés közben nagyon hasznos, ha nem kell figyelni az árfolyamértéket, hogy az kerek-e, hanem a charton látjuk a kerek szinteket.

17) Fibo Pivot szintek indikátor

A második indikátor, amit ma bemutatok, az is szinteket jelez. Ezt inkább skalp, illetve perces, ötperces kereskedésben lesz érdemes használni. Ez az indikátor, amit itt lehet letölteni, a pivot szinteket jeleníti meg. Nem a hagyományos pivot szinteket, hanem a fibo haladvány szerinti elosztásúakat. A hagyományos és e kettő közt nincs nagy különbség hasznosságban, nekem ez az elosztás jobban bejött.

Fibo Pivot szintek indikátor  

A használata nagyon egyszerű, simán a chartra kell húzni és megjeleníti a szinteket. Beállítási lehetősége nincs, így ha bármit (a vonalak, vagy felíratok színét) akarjuk megváltoztatni, akkor a mellékelt forrást kell átírni. Ha az új MT4-es alatt nem fordul le a forráskód, akkor egy lehetséges megoldást itt találsz. Mindig kérdés, hogy hogyan számol. Erre a forrásban lehet választ kapni.

//---- Calculate Pivots
//Comment("\nYesterday quotations:\nH ",yesterday_high,"\nL ",yesterday_low, "\nC ",yesterday_close);
double R = yesterday_high - yesterday_low;//range
double p = (yesterday_high + yesterday_low + yesterday_close)/3;// Standard Pivot
double r3 = p + (R * 1.000);
double r2 = p + (R * 0.618);
double r1 = p + (R * 0.382);
double s1 = p - (R * 0.382);
double s2 = p - (R * 0.618);
double s3 = p - (R * 1.000);

Az indikátor két értéket számít ki, az egyik a Pivot vonal, ez az alapbeállításkor a kék vonal. Ezt az előző napi maximális és minimális és a záró értékek összege és azt osztjuk hárommal. Ez megegyezik a hagyományos pivot számolással, ez egy erős DT szint. Illetve számol egy napos range értéket, ami a minimális és a maximális árfolyam különbsége. Azaz a felső kanóc tetejétől az alsó kanóc aljáig terjedő távolság.

A Pivot szinttől fel és le is három szintet jelöl meg: egyszeres range távolságra, illetve 0,618 és 0,382 szeres távolságra. Ezek a megfigyeléseim szerint sokszor támasz illetve ellenállásként szerepelnek. Egy hátránya van ennek az indikátornak, hogy csak a mai kereskedési napra mutatja a pivot szinteket így a múltbeli adatokon nem tudjuk vizsgálni a hatékonyságát.

További információk a metatrader platformokkal kapcsolatban

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link