Shortolás a tőzsdén: Mit mutat a shortosok aránya?

A részvénypiaci kereskedés egyik nagy előnye, hogy információt kaphatunk arról, hogy egy vállalat részvényeire vonatkozóan mennyi short pozíciót nyitottak, így tudjuk azt, hogy a befektetők mekkora hányada számít árfolyam esésre az adott vállalat részvényárfolyamára vonatkozóan. Természetesen ennél több információ és következtetés is levonható.  Naprakész információkat első sorban a tengerentúli tőzsdék vállalatairól kaphatunk, de mivel így is több ezer részvényről beszélhetünk, ezért akár szűrési lehetőségünk is van arra, hogy elkülönítsük azokat a részvényeket, ahol magas a shortosok aránya. A shortolás alapjaival, shortolással kapcsolatos szabályokkal, korlátozásokkal már foglalkoztunk, illetve arról is beszéltünk, hogy a magyar tőzsdén is van egy short lekérdező. Ebben a bejegyzésben a következő témákat tárgyaljuk.

  • Mit jelent a short interest és short float?
  • Mit mutat a short ratio, short interest ratio?
  • Mire utal a magas short float arány csökkenő trendben?
  • Mire utal a magas short float arány emelkedő trendben?
  • Short float és short interest ratio adatok kigyűjtése a gyakorlatban
  • Hogyan használd a shortsqueeze.com oldalt
  • Short float és Short interest rate adatok a finviz.com oldalon
  • Mire érdemes odafigyelni a short float és short interest rate mutatók mellett?

Mit jelent a short interest és short float?

Nézzük meg először a témához kapcsolódó két alapfogalmat. Az egyik az ún. short interest, ami azt mutatja meg, hogy mennyi darab részvényen van jelenleg short pozíció nyitva. A nyitva levő short részvények darabszámát a teljes közkézhányaddal osztva, megkapjuk, hogy a közkézhányad hány százalékán van nyitva short pozíció. Ezt a mutatót Short percent of Float vagy, Short Float elnevezéssel is illetik.

Ha tehát a fenti mutató értéke 25%, akkor az azt jelenti, hogy a közkézhányadon levő részvények 25%-át éri el a nyitva levő short pozíciók darabszáma (részvények darabszáma). Például a közkézhányad 8 millió darab részvény, a nyitott short részvényállomány pedig 2 millió darab részvény, akkor a Short Float 2/8=0,25, azaz 25%. Minél nagyobb a százalék, annál többen nyitottak short pozíciót, ami arra utal, hogy annál többen várják, hogy essen a papír árfolyama.

Mit mutat a Short Ratio, Short Interest Ratio?

A másik fontos mutató az ún. Short Ratio, vagy Short Interest Ratio, amelyet úgy kapunk, hogy a nyitott short részvények darabszámát (Short interest), elosztjuk a részvény átlagos napi kereskedési forgalmával. Például a részvény átlagos napi forgalma 2 millió darab részvény, a nyitott short állomány 10 millió részvény, akkor a Short Interest Ratio (SIR) értéke 5, azaz az átlagos forgalommal számolva 5 napig tartana a shortosoknak visszavásárolni a vállalat részvényeit. Minél nagyobb a SIR értéke, annál nagyobb méretűnek értékelhető a shortosok aránya, annál nagyobb lehet az árfolyam mozgás, ha a short pozíciók  zárásra kerülnek.

A fenti két mutató lényegét röviden összefoglalva elmondható, hogy a Short Float a teljes közkézhányad arányában mutatja a short pozíciók méretét, arányát. Ugyanakkor a Short Interest Ratio azt mutatja meg, hogy az átlagos forgalomhoz képest mekkora a felhalmozott short állomány. Ez utóbbi mutató azt fejezi ki tulajdonképpen, hogy mennyire szűk az ajtó, és ha baj van, milyen gyorsan tudnak menekülni a kereskedők. Ha  a shortosok zárni kényszerülnek, azaz visszavásárolják a részvényeket, akkor nagyobb volatilitásra, heves árfolyam emelkedésre számíthatunk magas SIR érték esetén.

Mielőtt a gyakorlati alkalmazását a fenti mutatóknak átnézzük, gondoljuk át a short pozíciók működését. A short pozíció nyitása egy eladási pozícióval indul, egy kölcsönkapott részvényt ad el a kereskedő, majd pedig a short pozíció zárásakor visszavásárolja a részvényeket, és visszaadja a kölcsönadónak. A short pozíció zárása tehát vételi megbízással ér véget. Teljes részletességgel az alábbi előadáson beszéltük meg ezt a témát.

 
 

A Short Float és Short Interest Ratio vizsgálata során két esetre figyeljünk

1) Magas Short Float arány csökkenő trendben

Egyik eset, amikor az árfolyam csökkenő trendben mozog, újabb és újabb mélypontra zuhan az árjegyzés, majd ilyenkor figyelhető meg a Short Float arány növekedése. Ha ilyenkor magas lesz a shortosok aránya a teljes részvényszámhoz viszonyítva (20% fölött magas short arányról beszélhetünk), akkor az azt jelenti, hogy az árfolyamesés során nagyon magasra duzzadt a short pozíciók darabszáma. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a short pozíciók zárása vételi pozíciókkal történik, így ezeknek a pozícióknak a zárásával vevők jelennek meg a piacon, ami az árfolyam emelkedést valószínűsíti.

Magas Short Float arány esetén, eső piacon célszerű számítani az ún. short covering (short zárások) vagy short squeeze (shortok pánikszerű zárása heves árfolyam-emelkedés mellett) folyamatokra.

További, a fenti folyamatokat erősítő tényező a magas SIR, azaz Short Interest Ratio. Ebből a mutatóból pedig az árfolyam mozgás hevességére következtethetünk, ugyanis ha az átlagos forgalomhoz képest nagy a short pozíciók mennyisége, akkor a SIR értéke magas lesz, azaz több nap alatt lehet visszavásárolni az összes short pozíciót átlagos forgalom mellett. Magas SIR értéknek a 10 nap, vagy a fölötti napok tekinthetők.

A magas SIR tehát arra utal, hogy szűk az ajtó, majd amikor a befektetők ki akarnak menni, akkor egymásra licitálva zárják a short pozíciókat, azaz veszik  a részvényeket, de nem lesz annyi eladó,  mert az átlagos forgalom sokszorosa (10-es SIR-nél az átlagos napi forgalom 10- szerese a short állomány) a megnyitott short állomány. Ez pedig az árfolyam heves emelkedését idézheti elő.

A fentiek szerint tehát, ha már megnyitott short pozícióba vagyunk, és az irányt eltalálva profitot realizálunk, de közben azt látjuk, hogy a short float arány egyre jobban nő, akkor már érdemes odafigyelni a papírra, mert hamarosan elkezdődhet a korrekció, felpattanás..

2) Magas Short Float arány emelkedő trendben

A második eset pedig, amikor emelkedő trendben tapasztaljuk a magas short arányt, magas SIR értékkel. Ilyen részvények esetén azt láthatjuk, hogy emelkedik az árfolyam, és a részvény ára újabb és újabb csúcsokra emelkedett az elmúlt időszakban. Időközben pedig a Short Float aránya magas, 20% fölötti lesz.

Első nekifutásra azt gondolhatnák, hogy ez a szituáció jelzi a fordulatot, hiszen nagyon sok befektető számít az árfolyam esésére, ezért nyitották a short pozíciókat. Azonban ne feledjük el azt, hogy a short pozíció nyitása eladási pozícióval kezdődik, azaz magas lett a short arány, már rengeteg részvényt eladtak, az árfolyam mégsem szakadt be. Az újabb csúcsokon pedig a short pozícióban ülők kénytelenek lesznek visszavásárolni a részvényeket, ami újabb vételi pozíció, ezáltal tovább erősítheti az emelkedő trendet. A következő bekezdésekben megnézzük, hogyan tudunk keresni magas short aránnyal rendelkező papírokat.

Short Float és Short Interest Ratio adatok kigyűjtése

A Short Float és Short Interest Ratio adathoz a finviz.com, illetve más részvényszűrő oldalakon férhetünk hozzá, az egyik ilyen short pozíciókra specializálódott oldal a shortsqueeze.com. Fontos megjegyezni, hogy mindkét oldal a tengerentúli tőzsdék vállalataira vonatkozóan adnak adatokat.

Ha megnyitottuk a shortsqueeze.com oldalt, akkor a főoldal jobb hasábjában találunk egy kereső mezőt (Enter Symbol), ahol meg kell adnunk a vállalat tickerjét (Például ha a Citigroup adataira vagyunk kíváncsiak akkor C a tickerje). Ezt követően a legfontosabb adatokat megkapjuk a válllaltra, előtérbe helyezve a short állománnyal kapcsolatos információkat.

Ahogy az alábbi képen is látható a következő short állománnyal kapcsolatos információkat érhetjük el:

  • Short Squeeze Ranking™: az oldal üzemeltetői által kifejlesztett rangsoroló rendszer, melyet csak az előfizetők láthatnak, azaz ez az adat nem érhető el ingyenesen.
  • Daily Short Sale Volume: arról kapunk információt ebben a sorban, hogy a mai napon mennyi részvényen nyitottak short pozíciót. Csak előfizetők részére.
  • Daily Naked Short Selling List: a fenti információ bővítve azokkal, akik short nyitási megbízást adtak meg a vizsgált napon. Szintén csak előfizetők részére.          
  • Short Interest (Shares Short):  Ez a szám mutatja, hogy mennyi darab részvénnyel nyitottak short pozíciót, a képen szereplő példában ez  18.312.200 db részvényt jelent. Önmagában használhatatlan ez az adat, a közkézhányaddal kell összevetni. Erre jó a Short Float mutató.
  • Short Interest Ratio (Days To Cover):  a nyitott short részvények darabszámát (Short interest), elosztjuk a részvény átlagos napi kereskedési forgalmával.
  • Short Percent of Float: a nyitva levő short részvények darabszámát (Short Interest) a teljes közkézhányaddal osztva, megkapjuk, hogy a közkézhányad hány százalékán van nyitva short pozíció.
  • Short % Increase / Decrease: Nagyon hasznos mutató, amit a finviz.com oldalon nem találunk. Többek között emiatt használom a finviz.com mellett ezt az oldalt is. Azt tudhatjuk meg, hogy csökkent vagy növekedett a short állomány és mekkora mértékkel.     
  •  Short Interest (Shares Short) - Prior:  Az előző időszak short állománya, részvénydarabszámban. A fenti Increase/Decrease  százalékos mutatót ebből számolják, azaz 1-(18.312.200/18.995.500)

Short Float és Short Interest Ratio adatok a shortsqueeze.com oldalon 

A táblázat további soraiban a részvény általános pénzügyi, fundamentális és egyéb mutatóit láthatjuk, melyeket már korábbi cikkeinkben tárgyaltuk.

Short Float és Short Interest Ratio adatok a shortsqueeze.com oldalon

A shortsqueeze.com oldal kifejezetten short pozíciókra vonatkozó részvényszűrőt is tartalmaz, amit a felső menü Short Screener hivatkozás alatt tudunk elérni. Ez a részvényszűrő azonban előfizetési díjhoz kötött.

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

Visszatérve a finviz.com oldalra, az itt található részvényszűrő (a weboldal felső menüsorában a Screener hivatkozás alatt) segítségével információt kaphatunk a shortok arányáról, azaz a Short Float, illetve Short Interest Rate mutatókról. A finviz.com használatát részletesen tárgyaltuk itt.

Továbbá nemcsak információt kaphatunk ezekről a mutatókról, hanem szűréseket is végezhetünk, és kereshetünk magas short aránnyal rendelkező papírokat. Általában a magas short arányra célszerű rákeresni, ugyanis a részvények nagyobb részénél (jelenleg bikapiac van) alacsony a short arány, így ezeknél a papíroknál nem tudjuk használni (nem ad plusz információt) a fenti két mutatót. 

Ahogy fentebb már tárgyaltuk, a magas short arány azt jelenti, hogy nagy arányban nyitottak a kereskedők eladási pozíciókat a részvény piacán, azaz esésre spekulálnak a piaci szereplők. Ugyanakkor ha a részvények nagy része el lett adva, akkor ezeknek a short pozícióknak a zárásához a kereskedőknek vissza kell vásárolnia a részvényeket, azaz ez a folyamat árfolyam emelkedést fog eredményezni.

Emiatt egy eső trendben a megnövekvő short arány az eső trend végét (vagy átmeneti szünetet), a korrekció kezdetét jelentheti. Egy emelkedő trendben mozgó részvény esetében pedig a shortosok újabb vevők lesznek a részvény piacán. 

 
 

A részvények keresése során mire érdemes odafigyelni még?

Két fontos tényezőre célszerű még a fentiek mellett odafigyelni. Az egyik a piaci kapitalizáció, azaz milyen méretű vállalatnál emelkedett meg a short arány. Értelemszerűen a kis piaci kapitalizációval rendelkező papírok esetében az árfolyamot nagyon könnyű mozgatni, a kereskedés sokkal kockázatosabb ezeknél a részvényeknél, így a részvényszűrés első lépéseként célszerű kiszűrni az alacsony kapitalizációval rendelkező vállalatokat, és midcap illetve largecap kategóriákban keressünk részvényeket. 

Piaci kapitalizáció vizsgálata a finviz.com oldalon

A kapitalizáció témakörét külön cikkben is megbeszéltük, így a témában bővebb információk a következő hivatkozáson találhatók: Részvénypiaci vizsgálatok 1. rész: három fontos mutató

A finviz.com oldalon a részvényszűrő alkalmazásban a Descriptive fül alatt tudunk a piaci kapitalizációra szűrést állítani. Market Cap. sorban a +Mid (over 2bln) paraméterrel a 2 milliárd dollár piaci kapitalizációnál nagyobb vállalatokra végez keresést a rendszer, illetve a +Large (over 10bln) paraméterrel a 10 milliárd dollárnál nagyobb kapitalizációjú vállalatokra fog keresni a program. 

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

Tulajdonosi szerkezet, közkézhányad a finviz.com oldalon

A következő fontos vizsgálandó tényező, hogy a teljes részvényállomány és a közkézhányad nem tér-e el jelentősen. Általában egy 10%-os eltérés még nem nevezhető jelentős különbségnek, de ennél nagyobb eltérések esetén már fokozottan figyeljünk oda. Ugyanis, ha a közkézhányad mindössze csak a kis százalékát teszi ki a teljes kibocsátott részvényállománynak, akkor ez azt jelenti, hogy a maradék részvénycsomag néhány nagybefektető, bennfentes személy kezében van. A jelentős részvénycsomag méret miatt ezek a személyek sokkal nagyobb hatást tudnak gyakorolni az árfolyamra, ráadásul a Short Float mutató azt jelzi, hogy a közkézhányad mekkora részén nyitottak short pozíciót. 

Példaként nézzük meg a Weibo Corporation részvényt, melyet a finviz.com szűrőjével ki tudunk szűrni, ha magas, 20%-nál nagyobb short arányú papírokat keresünk. Ennek a vállalatnak jelenleg  60% a short aránya, a Short Interest Rate pedig közel 5 nap (4,83), azaz kiemelkedően sokan spekulálnak az árfolyam esésére egy emelkedő trendben. A részvény fél év alatt duplázta árfolyamát, lásd alábbi kép:

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

Azt gondolhatnánk, hogy már eladták a részvények 60%-át, és majd ha zárni kell ezeket a short pozíciókat, akkor ezek újabb vételi megbízások lesznek, melyek majd tovább emelik a részvény árát. (Most tekintsünk el attól, hogy más fundamentumokat is meg kellene vizsgálnunk például forward P/E, PEG, P/BV).

Van azonban egy kis gond a fenti gondolatmenettel, és ha megnézzük a tulajdonosi viszonyokat, akkor azt láthatjuk, hogy  a teljes kibocsátott részvénymennyiség (Shs Outstand) 216 millió darab, a közkézhányad (Shs Float) pedig 16 millió darab, azaz a közkézhányad nem éri el a teljes részvényállomány 10%-át. A short float 60%-os mutató pedig csak a közkézhányadra vonatkozik, így a teljes short pozíció kb. 10 millió darab részvény, ami a teljes részvényállománynak csak az 5 százaléka. 

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

Az alacsony közkézhányad miatt a fenti vállalatnál tehát nem tudjuk kihasználni a magas short arány jelzését.  A finviz.com részvényszűrőben a short arányra a Descriptive fül alatt a Float Short paraméter beállításával tudunk keresni, lásd alábbi kép:

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

A szűrést követően az eredmények értékelése előtt mindig nézzük meg az Shs Outstand és Shs Float mezőket, azaz vizsgáljuk meg, hogy a közkézhányad mekkora része a teljes részvényállománynak. Az alábbi példában egy jelentős esés utáni papírt figyelhetünk meg, melyet a keresővel találtunk:

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

Az árfolyam a 105-110 dolláros sávból esett vissza 80 dollárig, ahol már magas volt a short arány. Időközben kisebb korrekciót figyelhettünk meg és a short arány is csökkenni kezdett (az előző adathoz képeset 3%-ot csökkent a short arány, az információt a shortsqueeze.com oldalról szerezhetjük be, lásd cikkünk második része), de még mindig magas 21,20%.

A jó hír, hogy itt nincs probléma a közkézhányaddal, ugyanis 29,66 millió darab részvény, a teljes részvényállomány pedig 31,34 millió darab részvény. Az alábbi képen azt is láthatjuk, hogy a  Short Ratio 8 nap, ami szintén magasnak mondható, azaz az átlagos forgalom mellett 8 nap alatt tudnák az eladók visszavásárolni a megnyitott short pozíciókat. 

Short Float és Short Interest Rate adatok a finviz.com oldalon

A témát itt folytatjuk:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak