Mobil Metatrader használati útmutató

Kategória: 

A bejegyzésben a mobiltelefonon futtatható Mobil Metatrader használatával foglalkozunk. A mobiltelefonra (Android és Iphone) telepíthető metatrader legfontosabb beállításaival ismerkedünk meg. A legelső lépés, hogy telepítsük telefonunkra a metatrader android (google play webáruházban érhető el), vagy iPhone (iTunes-on érhető el) rendszerekre készült változatát. A fenti programok letöltése ingyenes. 

Mobil Metatrader használata: számlanyitás

Telepítés, programindítás után létre kell hoznunk egy számlát, vagy be kell lépnünk a már meglévő kereskedési számlánk adataival. Ehhez az alábbi képen látható opciók közül választhatunk.

Mobil Metatrader bejelentkezés

  • Start Without Registration: Ezzel az opcióval kipróbálhatjuk a programot regisztráció nélkül.
  • Open a Personal Demo Account: Ez az opció megegyezik az asztali metatraderen használható demó számlával.
  • Login To an Existing Account: Ez a legfontosabb funkció, azaz a már meglévő éles vagy demó számlánkkal itt tudunk bejelentkezni, ehhez szükség lesz azokra a belépési adatokra, melyeket az asztali metatraderen is használunk, azaz azonosító, jelszó és szerver címe.

Mobil Metatrader: brókercég szerver keresése

Ha tehát kiválasztottuk a Login to an Existing Acocunt lehetőséget, akkor a következő ablakban meg kell keresnünk a brókercégünk szerverét, azaz a kereső mezőbe (lásd alábbi kép) meg kell adnunk a brókercégünk nevét, és a szerver címét, melyen kereskedünk. Ez utóbbit pontosan ki kell választanunk. Például ha az FxPro Real05 szerverét használjuk az asztali gépen, akkor  itt is meg kell keresnünk az FxPro Real05 szervert.

Mobil Metatrader szerver keresés

Ha kiválasztottuk a szervert, akkor a következő képernyőn az azonosítót és a jelszót kell megadnunk.  Fontos, hogy csak akkor bízhatunk sikeres bejelentkezésben, ha a megfelelő szervert választottuk ki, és ugyanazokat az adatokat használjuk, mint az asztali metatraderen.

A "save password" előtti jelölőnégyzet pipálásával a rendszer elmenti a jelszót, így az újabb belépések esetén már nem fogja kérni a rendszer. Ezt a funkciót érdemes a használat előtt átgondolni. Ugyanis egyéb védelem hiányában (pl. képernyőzár), ha elveszítjük a telefonunkat, bárki hozzáférhet a számlánkhoz addig, amíg a jelszót meg nem változtatjuk (például az asztali gépen levő metatraderrel, vagy a brókercégünk ügyfélportálján).

Mobil Metatrader bejelentkező ablak

A mobil metatrader nagy előnye, hogy tetszőleges számú számlát hozzá tudunk adni ehhez a metatraderhez. Ha sikeresen beléptünk a számlánkra, akkor a program bal felső sarkában található metatrader logóra kattintva megnyílik a főmenü, és itt a Manage accounts hivatkozásra kattintva szabhatjuk testre számláinkat.

Mobil Metatrader főmenü

A számlák kezeléséhez három apró jelre kell kattintani. Az alábbi képen látható zár jelre (fehér kerettel jelölve) kattintva adhatjuk meg az egy alkalomra szóló jelszót (One Time Password). Ezzel a módszerrel még biztonságosabbá tehető a belépés, mivel így a jelszó minden alkalommal cserélődik.

A plusz jelre (piros kerettel jelölve) kattintva újabb számlát adhatunk a metatraderünkhöz a fent ismertetett módon, így tetszőleges számú éles vagy demó számlát adhatunk hozzá a programhoz akár különböző brókercégeknél levő számlákat is. A folyamatot a cikkünk első felében ismertettük.

A három függőleges pontra (zöld kerettel jelölve)  kattintva pedig két lehetőség közül választhatunk. A Change password alatt a számlákhoz tartozó jelszavakat változtathatjuk meg (az asztali metatraderen is meg fog változni a jelszó ebben az esetben), illetve a Delete account opcióval a mobiltelefonra telepített metatraderből tudjuk eltávolítani a számlát.

Mobil Metatrader számla hozzáadása

Mobil Metatrader főmenü

A Metatrader elindítása és bejelentkezés után a bal felső sarokban található metatrader jelre kattintva tudjuk elérni a főmenüt, melynek az alábbiak a legfontosabb lehetőségek:

Mobil Metatrader főmenű

Mobil Metatrader quotes ablak

A Quotes ablak megnyitásával tetszőleges termékek vételi és eladási árát jeleníthetjük meg. A jobb felső sarokban található + jelre kattintva tetszőleges, a brókercégnél elérhető terméket adhatunk a listához, míg az ugyanitt található ceruza jelre kattintva nemcsak hozzáadhatunk, hanem törölhetünk a listából. Érdemes tehát a platform használatát ebben a menüpontban kezdeni, és eltávolítani azokat a termékeket, melyeket nem használunk, illetve hozzáadni az általunk kereskedett termékeket. A Quotes ablak beállításai hatással lesznek a többi menüpontra is, azaz az itt beállított termékek grafikonját tudjuk megnyitni például a Charts ablakban.

Mobil Metatrader quotes ablak

A Quotes ablakban megbízást is ki tudunk adni. Bármely termékre rákattintva megjelennek az alábbi lehetőségek:

  • New order: megbízást adhatunk ki, mely lehet piaci és függő megbízás is. Megbízások használatáról bővebben itt beszéltünk..
  • Open chart: a kiválasztott termék grafikonját nézhetjük meg
  • Symbol Properties: a kiválasztott termék tulajdonságait nézhetjük meg, mint például spread, swap stb..
  • Simple/Advanced view mod: a Quotes ablak megjelenítési módját tudjuk állítani. Simple módban csak a vételi eladási ajánlatot látjuk és nem látszik a  napi minimum, maximum ár.

A fentiek mellett a Qoutes ablak alján is találunk egy menüsort, amely minden ablak alatt megjelenik, ezzel gyakorlatilag a legfontosabb menüpontok között tudunk váltani. Az alábbi kép szerint balról jobbra haladva a következő funkciók érhetők el:

Quotes ablak Quotes ablak,

Charts Charts: grafikonok megjelenítése, indikátorokkal, különböző idősíkok lehetősége

Trade ablak Trade ablak: megnyitott pozíciók, egyenleg adatokkal

History History: kötéslista

News News: hírek

Üzenetek Messages: üzenetek

Mobil Metatrader chart ablak

Grafikonokat tudunk megnyitni ebben a menüpontban, melyekhez indikátorokat is adhatunk, illetve idősíkot is válthatunk. Az alsó menüsor változatlan, ugyanazokat a funkciókat találjuk itt is, mint a Quotes ablakban, de a felső menüsorban már több lehetőséget kapunk:

Mobil Metatrader chart ablak

 a metatrader asztali verziójából ismert célkereszt bekapcsolása, amelynek segítségével pontosan le tudjuk olvasni a grafikon X (idő) és Y (ár) tengelyét.

 erre az ikonra kattintva tetszőleges indikátort adhatunk a grafikonhoz, mint például mozgóátlagok, bollinger szallag stb..

 itt tudunk terméket választani, de csak azok közül, melyeket a Quotes ablakban is látunk, azaz ott tudjuk szerkeszteni, hogy milyen termékek grafikonjait lehessen lekérdezni itt.

 idősík váltás lehetősége az asztali verzióban megszokott módon..

  megbízás ablak megnyitása, ahol kötést indíthatunk

Objektumok elhelyezése rajzolása a mobil metatrader alatt

Ez a funkció sem maradt ki a mobil metatraderből csak kicsit elrejtették. Az objektumok eléréséhez a grafikonra kell kattintanunk, és a megjelenő kör alakú menüben a piros kerettel jelölt képet kell kiválasztanunk:

Objektumok elhelyezése rajzolása a mobil metatrader alatt

A fenti menüpont alatt az alábbiak érhetők el:

  • Lines felirat alatt: különböző vonalak, például függőleges, vízszintes, trendvonal húzásának lehetősége
  • Channels felirat alatt: különböző csatornák rajzolásának lehetősége
  • Gann: Gann eszközök
  • Fibonacci: Fibonacci eszközök, mint például fibonacci szintek, időzóna, legyező stb.
  • Shapes: téglalap, háromszög, kör objektum rajzolási lehetősége.

Mobil Metatrader Trade ablak

A főmenü harmadik menüpontja a Trade ablak, ahol a megnyitott pozíciókat tudjuk nyomon követni, illetve módosítani. Továbbá a számlák fontosabb adatai is itt érhetők el, mint például egyenleg, tőke, szabad margin, margin szint, felhasznált margin.

A már megnyitott pozíciók módosítását úgy tudjuk kezdeményezni, hogy hosszan rajta tartjuk ujjunkat a kiválasztott kötésen. Ekkor az alábbi ablakot fogjuk látni:

Mobil Metatrader Trade ablak elérhetősége

  • Close order: a kiválasztott pozíció azonnali lezárása
  • New order: új pozíció megnyitásának lehetősége
  • Modify order: a megnyitott pozíció módosítása, például stop és take profit beállítás, módosítás
  • Chart: grafikon megnyitása

További funkciók a Mobil Metatrader programban, melyeket részletesen nem tárgyalunk, mivel használatuk könnyen elsajátítható:

  • History: számlatörténet lekérdezés
  • News: a brókercégtől érkező hírek, például gazdasági események
  • Messages: a brókercégtől érkező levelek helye
  • Settings: beállítások menüpont, külön fogjuk tárgyalni
  • Journal: napló, amely az asztali verzióval megegyezik, azaz minden információt megtalálunk benne, mint például megszakadt kapcsolat, nem teljesült megbízás, teljesült kötések stb..

Hogyan tudunk megbízást kiadni a mobil Metatraderben?

Bár az asztali verzióhoz képest nem érhető el olyan sok helyről a megbízás ablak, az alábbi helyeken keressük a megbízás ablakot:

  • Quotes ablak, amely a főmenüből (bal felső sarok), és az alsó menüsoron is (balról az első gomb) elérhető. Itt egy tetszőleges, vagy a kereskedni kívánt termékre hosszan kattintva, majd a megjelenő ablakban válasszuk a New order lehetőséget, és ekkor megnyílik a megbízás ablak.
  • Charts ablak, amely a főmenüből (bal felső sarok), és az alsó menüsoron is (balról a második gomb) elérhető. A grafikon ablakon belül pedig a jobb felső sarokban található utolsó jelre (az alábbi kép) kattintva nyílik meg a megbízás ablak. Ez utóbbi lehetőség a leggyorsabb a pozícióba lépésre, mivel az alsó menüsorból is el tudjuk érni a Charts ablakot, így a programon belül bárhonnan két kattintással nyitjuk meg a megbízás ablakot. megbízás gomb a Mobil Metatraderben
  • Trade ablak: Csak ha már van nyitott pozíciónk, akkor tartsuk ujjunkat hosszan a nyitott pozíción, majd  a megjelenő lehetőségek közül válasszuk a New order sort, így megnyílik a megbízás ablak.

Hogyan használjuk a megbízásokat a Mobil Metatraderben?

Az alábbi képen a megbízás ablakot láthatjuk. A bal felső sarokban a főmenüt megnyitó metatrader ikon mellett találjuk a termék nevét, amire megbízást adhatunk ki (példánkban EUR/HUF), de a jobb felső sarokban levő dollár jel segítségével megváltoztathatjuk a terméket (azokra, melyek a Quotes ablakban hozzáadásra kerültek a rendszerhez).

megbízás ablak a Mobil Metatraderben

Megbízás típusának beállítása

A következő sorban a Market Execution-ra kattintva az alábbi lehetőségek közül választhatunk:

  • Market Execution: piaci, azonnali áras megbízás. Ebben az esetben a mennyiség beállítása (következő sorban) után az oldal alján található SELL by market (eladási), vagy BUY by market (vételi) gombokra kattintva nyitható a pozíció piaci áron.
  • Buy Limit: limitáras vételi megbízás, ezt kiválasztva a mennyiség és a vételi eladási ár sorok alatt megjelenik egy új sor (Price), ahol a + és - jelekkel állíthatjuk be a limitáras megbízás belépési árát. Az alábbi képen azt láthatjuk, hogy limitáras megbízás lett beállítva, 0,2 lot mennyiségben (második sor) és a vételi-eladási árak alatt a Price sorban a limitár is be lett állítva. A példában az S&P500 index árait látjuk.

pozíció méretezés a Mobil Metatraderben

  • Sell Limit: limitáras eladási megbízás. Ezt kiválasztva a mennyiség és a vételi-, eladási ár sorok alatt megjelenik egy új sor (Price), ahol a + és - jelekkel állíthatjuk be a limitáras megbízás belépési árát.
  • Buy Stop: vételi stop  megbízás. Ezt kiválasztva a mennyiség és a vételi-, eladási ár sorok alatt megjelenik egy új sor (Price), ahol a + és - jelekkel állíthatjuk be a stop megbízás belépési árát.
  • Sell Stop: eladási stop  megbízás. Ezt kiválasztva a mennyiség és a vételi-, eladási ár sorok alatt megjelenik egy új sor (Price), ahol a + és - jelekkel állíthatjuk be a stop megbízás belépési árát.

Pozíció méret beállítás a Mobil Metatrader alatt

Miután kiválasztottuk a megbízás típusát, a második sorban tudjuk a pozíció méretét szabályozni. A -0,1, -0,01 és +0,01 illetve +0,1 számokra kattintva meghatározott értékkel csökkentjük, vagy növeljük a pozíció méretét. A középen található számra kattintva pedig pontosan beírhatjuk a pozíció méretét, a középen látható szám egyúttal a pozíció méretét is jelzi.

Pozíció nyitás a Mobil Metatraderben

Kezdeti stop és take profit hozzáadása:  A piros és zöld vonalakkal aláhúzott számok melletti + és - jelekkel állíthatjuk be a stop loss és take profit megbízásokat. Ebben a sorban bal oldalon (lásd alábbi kép első sora) találjuk a stop loss beállítási lehetőségét, míg jobb oldalon (alábbi kép első sorában) a take profit megbízást tudjuk állítani.

stop és take profit megbízások a  Mobil Metatraderben

Ahogy néhány bekezdéssel fentebb már kitértem rá, a Market Execution, azaz piaci áras belépést kiválasztva az ablak alján levő SELL illetve BUY gombokkal tudunk pozícióba lépni. Piaci áras megbízás esetén nem kell megadnunk árat. A Price mező hiányzik ebben az esetben, de stop és take profit megbízást rendelhetünk a megbízáshoz mielőtt a SELL és BUY gombokra kattintunk. Ne feledkezzünk meg a mennyiség beállításáról, amit a második sorban találunk!

Ugyanakkor limit és stop típusú függő megbízások esetén a megjelenő Price sort is meg kell adnunk a megbízás típusának megfelelően. Gondolok itt arra, hogy BUY stop megbízásnak a piaci árnál nagyobbnak kell lennie, BUY limit megbízásnak a piaci ár alatt kell lennie. Eladási pozíciók esetén is figyelni kell ezekre a szabályokra, azaz SELL stop megbízás a piaci ár alá kerülhet, míg Sell Limit megbízás csak a piaci ár fölé kerülhet. Ha rosszul adjuk meg a belépési árat, akkor az oldal alján levő Place gomb halvány szürke marad, azaz nem engedi a rendszer a  megbízás kiadását. Ugyanez igaz akkor is,  ha a stop loss és take profit megbízások nem a megfelelő helyre kerülnek, például a belépési ár alá kerül a take profit egy vételi pozíciónál stb..

Ha mindent helyesen beállítottunk, akkor a Place gombra kattintva tudjuk elhelyezni a megbízást. Amíg ez a megbízás függő marad, azaz nem teljesül, a Trade ablakban (főmenüben Trade hivatkozás alatt érhető el) tudjuk elérni az Orders felirat alatt. Itt lehetőségünk van arra, hogy a megbízásra kattintva (hosszan tartsuk rajta ujjunkat) módosítsuk a megbízást, töröljük, vagy grafikonon megnézzük a terméket.

Mobil Metatrader Settings menüpont

A Quotes felirat alatt található beállítások a Quotes ablak beállításaira vonatkoznak. A Quotes ablak használatát, funkcióit sorozatunk második részében tárgyaltuk (lásd fenti hivatkozások)

  • Advanced mode: ennek a funkciónak az engedélyezésével a Quotes ablakban a termékekre vonatkozó legjobb eladási és vételi ár mellett megjelenik a spread, a napi maximum, minimum adatok. Ha nem aktív ez a funkció, akkor csak a legjobb vételi és eladási ár fog megjelenni a Quotes ablakban.
  • Order sounds: engedélyezésével a program az asztali metatraderen megszokott hangjeleket ad, ha megbízás lett elhelyezve, módosítva stb..

A Charts felirat alatti beállítások a grafikonokra vonatkoznak. A Chart ablak használatát, a főbb funkciókat sorozatunk második részében tárgyaltuk.

  • Line type: a grafikon megjelenítési módja állítható be, lehetőségek: Bar chart, Candelstick (Japán gyertyák), Line chart (egyszerű vonaldiagram).
  • OHLC: engedélyezésével a nyitó, maximum, minimum, záró árak megjelennek a grafikonon, és azon a gyertyán is, melyre a szálkeresztet rávisszük. (Szálkereszt funkciót a cikkünk második részében tárgyaltuk)
  • Data window:  a funkció engedélyezésével a szálkereszt használatakor felugró ablakban írja ki a metatrader a grafikonon levő összes indikátor azon értékét, mely a szálkereszttel kiválasztott gyertyához tartozik.
  • Show volumes: az asztali metatradernél megszokott módon a grafikonra elhelyezett forgalmi adatokat fogunk látni, amely valójában nem forgalom, hanem azt mutatja, hogy az adott időszakban mennyi árváltozás történt. (Részletek: Mi a gond a forgalommal a metatrader platform alatt?)
  • Show trade levels: engedélyezésével a rendszer a grafikonon megjeleníti a megbízásokat, illetve a stop és take profit szinteket is.
  • Independent charts: a funkció bekapcsolásával a különböző objektumok csak azon a terméken, illetve idősíkon jelennek meg, amelyhez a felhasználó hozzáadta.
  • Show period separators: bekapcsolásával a grafikonon megjelennek a függőleges időszaki elválasztó vonalak. Ha például napos grafikont használunk, akkor a szaggatott függőleges vonalak a hónapokat jelzi, órás grafikonon a napokat.
  • Ask price line: a vételi ár mellett az eladási ár is megjelenik a grafikonon, hasznos funkció, mert így a spread vizuálisan is nyomon követhető a kereskedés során.

Messages felirat alatti beállítások

  • Vibration: üzenetek érkezésekor rezegjen a telefon
  • Notification ringtone: az üzenetek  érkezéséhez tetszőleges hang állítható be

News felirat alatti beállítások

  • Enable News: engedélyezésével gazdasági híreket kapunk, melyek a News menüpontban érhetők el.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link