Renko chart használata a tőzsdén, forexen

A metatrader 4 három chart típust tud megjeleníteni:

  • vonal grafikon
  • Bar grafikon
  • Japán gyertya grafikon

Ezeket mindenki ismeri, és azt használja, amit kedvel, vagy a technikájának a legjobban megfelel. Ami a fenti háromban közös, hogy időalapú grafikonok. Azaz egy gyertya az egy adott időtáv közti mozgásokat jeleníti meg. Ez a megszokott forma, így mindenki ebben gondolkodik. De felvetődhet a kérdés, hogy miért jelenítünk meg a négyóráson egy időszakot 1:00-5:00 közt, azaz miért nem mondjuk 2:00-6:00 közti időszakot egy gyertyában? Vagy éppen miért fontos az, hogy az órás gyertya kezdete a nulla perc és a vége a 60. perc, amikor a mozgás folyamatos és pár kivételes időponton kívül nem is figyeli a kereskedő, hogy „na, most éppen vége az órának, a következő óra az bizony egy más piacot jelez”.

Ami még az idő alapú gyertyák hasznossága ellen szól, az, hogy mi nem időalapon kereskedünk, és nem időalapon képződik a nyereség vagy a veszteség, hanem mozgás, elmozdulás alapon az árfolyamban. Azaz ténylegesen mindegy, hogy 20 pip negyven perc alatt, negyven egyperces gyertya rajzolásával mozdul el, vagy éppen hat perc alatt hat egyperces gyertya rajzolásával. Azaz nincs is igazi kötődése a kereskedésnek az időhöz… Aki már gondolkodott ezen, vagy éppen a fenti pár sor indította meg a gondolatát ez ügyben, annak érdemes lesz a következőket is elolvasni. Témáink:

  • Mi az a Renko chart?
  • Mit is ábrázol a renko chart?
  • Mire jó a renko chart, előnyök..
  • A renko chart típusai
  • A Renko expert használata metatrader alatt
  • Renko chart használata, előnye a gyakorlatban
  • Renko chart használata második technika
  • Fejlett renko indikátor
  • Hogyan állítsd be a renko indikátort?

Mi az a Renko chart?

Mi lenne, ha nem időalapon, időalapú ciklusokban jelenítenénk meg a mozgást, hanem az árfolyam elmozdulása szerint képződne a gyertya? Természetesen a gondolat nem új, már kitalálták, és ez a chart megjelenítést renko chartnak hívják. A neve, a japán „renga”, tégla szóból ered, ami jól mutatja, hogy milyen is lesz a chart, lásd alábbi képen.

Renko téglák 

Valóban olyan, mintha téglákat raknánk egymáshoz. Így sokan brick, tégla, blokk kifejezést használnak a kialakult rajzra, én maradok a gyertya kifejezésnél.

Mit is ábrázol a renko chart?

Egy adott mennyiségű árelmozdulást. A képen egy gyertya 30 pipes elmozdulás után alakul ki. Akkor lesz új gyertya, ha az árfolyam az előző gyertya fölé vagy alá elmozdul 30 pipet. Az ábra szerintem jól mutatja:

A renko kialkulása

Amit nem tud az alap renko, hogy a kialakuló gyertya alatt mennyire mozdult el az árfolyam a másik irányba. Az ábra ezt is mutatja:

renko chart

A renko chart hátránya, hogy a tényleges mélypontokat és a csúcsokat nem fogjuk látni, ami zavaró lehet. Vagy a később bemutatott expertben engedélyezzük a kanócok rajzolását, vagy pedig mindig legalább egy téglányi távolságra tesszük a stopot a látható aljtól, stoptól. Ez a legtöbb technikánál, amit erre a chart típusra dolgoztak ki, vagy éppen erre fejlesztettek ki, nem okoz gondot, mert nagyon sok a gyertya lezáródáshoz köti a ki és a belépést.

Mire jó a renko chart, előnyök..

Ok, ez szép és jó, de mennyivel lehet jobban látni valamit ezen a charton, mint a másikon? Ahogy látni az alábbi képeken a renko sokkal jobban, átláthatóan mutatja a mozgásokat, és a fordulatokat. Kiszűri azokat a zajokat, mozgásokat, amik nem okoztak elmozdulást a kívánt méretben.

Renko megjelenítés:

]Renko chart

Japán-gyertyás megjelenítés:

Hagyományos chart

Az első ránézettre jobbnak tűnik, de azért nem kell rögvest kidobni a japán gyertya ábrázolást sem, hiszen nagyon sok technika arra alapul, illetve nyilván azt a fajta ábrázolást szoktuk meg. Jogos a kérdés, hogy hogyan lehet ilyen ábrázoláshoz jutni? A legtöbb kereskedési felület nem tudja ezt a formát. Itt is, mint a legtöbb esetben, az MT4hez írtak megfelelő eszközt, amit lehet telepíteni. Én ezt az expertet használom. Többet is kipróbáltam, de van, ami nem működik, vagy éppen nálam nem akart semmit csinálni. Így ha az nem működik valakinél, akkor a google segít, legalább 4-5 féle megoldás van.

A Renko expert használata metatrader alatt

A használata egyszerű, illetve ahhoz képest, hogy off-line chartot fogunk generálni, ahhoz viszonyítva egyszerű. Az első lépés az expert expertként való telepítése. Erre figyeljünk, mert sok helyen nem emelik ki ezt.

Amit meg kellene még tenni a kipróbáláshoz, hogy normális minőségű perces adatsort szerzünk be, amiről már volt szó. Így visszamenőleg több adatunk lesz, és jobban tudjuk nézegetni a renko chartot a múltban is. A legtöbb bróker a perces adatsorral nagyon spórol pár hónapnyi van csak a letölthető kínálatában, így ha percesen használjuk a renko-t, akkor csak az első egyperces idejéig visszamenőleg látjuk a gyertyákat.

Bár bármelyik idősíkon működik rendesen az expert, de sokkal pontosabb, szebb képet ad, ha az adatok a lehető legnagyobb bontásban vannak meg. Ha azt látjuk, hogy nagy és logikátlan kanócok lógnak itt-ott a renko charton, akkor váltsunk kisebb idősíkra.

Hibás adatokból adódik ez a renko chart 

Bár menet közben is lehet idősíkot váltani, ha ezek a kanócok előkerülnek, de egy 5 éves perces adatsorra való váltásnál a renko legenerálása fél percet is igénybe vehet, így jobb a percesen indulni. Az expert beállítása egyszerű, de azért vegyük végig a beállítási lehetőségeket.

A Renko chart beállítása

Az általános panelen nem kell semmit beállítani, ha valami nem működik, nézzük meg, hogy ott minden a képen látható módon van-e bepipálva.

renko paraméterek

A „Bemenő adatok” panelon adjuk meg a tényleges értékekeit a renko chartnak:

renko bemenő adatok

RenkoBoxSize = 20;

Itt tudjuk megadni a „tégla” magasságát pipben. Ez általában így van, de ha nem devizapárt akarunk renkosítani, akkor lehet, hogy kicsit kísérletezni kell: tízszeres vagy esetleg tizedannyit kell beírni, mint amit gondolunk. A renko charton le lehet mérni,hogy a gyertya magassága nekünk megfelelő-e.

RenkoTimeFrame = 2;

Ez adja meg a renko chart „idősíkját”, ami természetesen nem idősík, csak egy azonosító, hogy az off-line chartok közt megtaláljuk. Nincs nagy szerepe, csak akkor, ha kettő renko chartot is meg akarunk nyitni egyazon instrumentumon, eltérő beállítással. Ne használjuk a standart idősíkok értékét (1, 5, 15, 30 stb.). Elvben nem okoz gondot, de jobb az óvatosság.

ShowWicks = true;

Legyen kanóc vagy ne.

EmulateOnLineChart = true;

Maradjon true, ha azt akarjuk, hogy frissüljön a renko chartunk. Ha minden jól megy, akkor a bal felső sarokban ez a felírat jelenik meg a következő ticknél:

renko kép

Ekkor tegyük azt, amire kér. A Fájl menüben a „Kapcsolat nélküli megnyitás”-t válasszuk, majd a felugró panelből azt a chartot, amit a felírat jelzett. Általában a deviza kereszt neve és M2 az alap, ha a RenkoTimeFrame értéket másra állítottuk, akkor az a szám lesz a kettes helyet.

instrumentum lista

Rákattintás után meg is nyílik a kívánt chart. Elég kicsi gyertyákkal jeleníti meg, így első reakciónk az, hogy belenagyítunk. Ekkor éri az embert a csalódás: hiszen ez a bar diagram, semmi nem történt. Nem kell megijedni, ha ezt látjuk, akkor minden rendben van. Állítsuk át az ikonsorban a Bar chartot a Japán gyertya megjelenítésre.

renko grafikon

És máris azt látjuk, amit akartunk: szép, új renko chartot.

A renko chart típusai

Amit tudni érdemes, hogy a renko kétféle megoldással rajzolhatja fel a téglákat:

Abszolút pontok módszere: A módszer alkalmazásával a gyertyák méretét pont/pipben kifejezve állíthatjuk a grafikonon. A módszer előnye, hogy könnyen érthető, és előre jelezhető egy új négyzet képzése. Hátránya pedig, hogy az ár növekedésével, ugyanazon téglamérettel alacsonyabb százalékos elmozdulást kapunk.

Average True Range: Az ATR módszer az indikátor értékeit használja fel a tégla méreteinek a meghatározására. Mivel az ATR indikátor egy volatilitás követő indikátor, így ez a módszer alkalmazkodik a piac változásaihoz. Ebből kifolyólag az indikátorunk automatikusan megfelelő méretű téglákat rajzol. A legtöbb esetben a 14-es periódusú ATR igen jól használható. ezt a megjelenítési módot a közreadott indikátor nem tudja, így aki ilyent szeretne, annak keresgélni kell egy kicsit.

Renko chart használata, előnye a gyakorlatban

Az első felhasználási módja a renko-nak, ha azt nem stratégiához alkalmazzuk, hanem „csak” a piaci mozgások és a trendek vizsgálatára. Mivel a renkon jobban látni a piaci mozgás, hiszen itt a mozgás ideje nem, csak az elmozdulás értéke alakítja ki a chartot, így erre mindenképp alkalmas. Csak illusztrációként teszem fel a kétféle megjelenítést. A két chart körülbelül egyazon időtáv mozgását mutatja.

Ha a trend és az elmozdulás ennyire szépen látszik, akkor érdemes lenne olyan stratégiákat használni rajta, ami áralakzatokhoz kötött, vagy éppen az elmozdulás mértékéhez. Amikor először láttam ilyen renko chartot rögvest kettő olyan technika ugrott be, amit ezen nagyon jól lehet kereskedni. Az egyik a kedvenceim egyike: a duplacsúcs és duplaalj technika. Ide értve a fej-vállak és a füles csésze alakzatot is. De ezek nálam egyazon technikák, így nem teszek különbséget ezek közt. A renko technikánál a mozgás, illetve a kialakuló alakzat nagyon szépen látszik.

]Renko chart  

A kép önmagáért beszél, mert itt nincs semmi egyéb zavaró tényező, csak a tényleges mozgás látszik.

Renko chart második grafikon 

Bejelöltem pár alakzatot a renko charton, amit mutatott az aranyon. Viszonylag jó találati arány érhető el, és ami számunkra fontos, hogy könnyen lehet vizuális teszteket csinálni a renko charton, hiszen nem kell semmi egyéb hozzá, csak türelem és munkakedv.

A renko chat beállítása

Az első kérdés, ami jogos: mekkora legyen a tégla, a gyertya mérete a renko charton? Én 2,5USD méretűre, azaz 250-asra állítottam be. Ez inkább tapasztalati adat, mint hosszú tesztelés utáni, de sajnos a renko charton nem nagyon lehet teszter programot használni. Így marad a vizuális tesztek. (Ha valaki ilyent talál, az jelezze nekem!) A fentiekből következik, hogy minden kereszten külön meg kell találni a megfelelő tégla méretet, hiszen ezen múlik a technika minősége, eredményessége.

A másik jogos kérdés, hogy hol vannak a kanócok a renko charton. Én ezt kanóc nélküli renko-n használom, mert így jobban átlátható a renko chart, és mivel más technikáknál az aranyon más chartot is, japángyertyásat is használok, így nem jelent gondot nekem, hogy nincs kanóca a gyertyának, azaz nem látom a tényleges tető és mélypontot - kötés előtt megnézem a japángyertyásat is.

Illetve a beléptetésnél is olyan szabályt hoztam, hogy a kanócok elvesztik a jelentőségüket. De erről később…

Milyen egyéb szabály van az alakzattal kapcsolatban, ami a japángyertyás verzióban nincsenek?

Ami számomra fontos, hogy az egy gyertya fel és egy le, majd ugyanez újra mozgás nálam nem elegendő, bár be lehet így is rajzolni a dupla csúcsot, aljat.

Renko chart dupla alj

Bár az adott képen ez a jelzés nagyon szépen teljesül, de hosszabb távon ez elég semleges, vegyes eredményt adott, ha ezt is bekötöm. A fentiekből következik, hogy a nagyobbik csúcsnak, völgynek minimum 3 gyertya magasságúnak kell lenni. A kisebbik lehet 2 is, az nem számít ebből a szempontból.

Renko chart dupla alj minimum elvárás

Itt is fontos, és a renko charton még könnyű is figyelni, hogy a kialakuló duplacsúcs vagy völgy alakzat az ne legyen nagyobb, mint az előző mozgás fele, hiszen akkor már nehezen beszélhetünk elő trendről, vagy fordulós alakzatról. Illetve itt nem figyelem a szinten való fordulatot, vagyis nem elvárás az, hogy az alakzat egy szinten alakuljon ki. Itt a szintes szabályt a renko darabszámával váltottam ki.

A belépési pont a nyakvonal alá (fölé) záró gyertya zárása. Itt figyelni kell a tégla, a gyertya zárását, ami viszonylag macerás, hiszen nem egy adott időpontban záródik, hanem egy adott mozgás után. Megoldás lehet, ha a nyakvonal alá, illetve longban fölé egy gyertyányival egy függő megbízást teszünk. Itt a spread miatt érdemes 1-2 spreadnyivel távolabb tenni. Ami az aranynál már elég sokat levehet a nyereségből és az RR-t is rontja.

Kistoppolódás a csúcs fölé bezáró gyertya esetén történik. Itt mindegyik csúcs jó lehet a stophoz, itt is igaz, hogy a kisebbik csúcs az nagyobb méretet ad, de kisebb védelmet, a magasabb csúcs pedig jobb védelmet, de kisebb RR-t és kisebb méretet.

Belépés és a stop a Renko charton

Célárat itt nem határozok meg, hanem ha háromgyertyányi pluszba kerülünk, akkor a stopot a BE-be teszem, majd kétgyertyányi stoppal követem az árfolyamot. Kilépési szignál, az egy vagy kettő ellenkező irányú gyertya. A két módszer tesztek alatt közel egyforma eredményt adott, így nagy különbség nincs a kettő közt.

Ha valaki követő stopot használ, neki se legyen túl kicsi a követő, azaz legalább (ez valóban a minimum) kettő gyertyányi legyen. A kettő gyertya illetve az alatti azt fogja adni, hogy a gyertya kialakulása előtti esetleges kanócozásban is kiszedi a stopot és a mozgás folytatódhat.

Egy dolgon érdemes lehet elgondolkodni a technikával kapcsolatban. Ezt nem teszteltem, de az előző tesztelése folyamán többször lejegyeztem ezt a lehetséges változtatást. A változtatás lényege, hogy mi lenne, ha nem várnánk meg az alj alatt záró gyertya lezáródását, hanem a nyakvonalnál rögvest be is lépnénk? Ez egy gyertyával előbb adna kötés, ami egy gyertyányival több nyereséget adna, illetve egy gyertyányival kisebb stopot. Ahogy már írtam ezt nem teszteltem, de első közelítéssel jó ötletnek tűnik.

Renko chart használata második technika

Az előző technika egy fordulós technika volt, most nézzünk meg egy trendkövető és az előzővel párosítható technikát. Itt a trend irányába próbálunk felvenni pozíciót. Ez a technika 1-2-3 technikaként ismert, de ne keverjük össze a tanfolyamon oktatott 1-2-3 technikámmal, az más elven működik, az nem csak ezt a belépést használja. A technika nagyon hasonlít a dupla csúcs és dupla alj technikához, így nem kell nagyon sokat gondolkodni és új szabályokat tanulni. Az elv az, hogy trendelő mozgásban egy visszahúzódás után, ha az előző trendirányú aljat, vagy csúcsot a piac átlépi, akkor folytatódhat az mozgás. Ezt a három pontot jelöli a technika 1, 2, 3 ponttal, és ez adta a nevét is. Elég régi és még a részvénypiaci kereskedésből került át a forexre és a renko chart erre nagyon alkalmas képet tud adni, ami nagy előny. A kép szépen mutatja, hogy mi az, amire figyelni kell:

Ami fontos, hogy valóban csak trendelő, illetve egy irányba mozgó piacon használjuk ezt, hiszen trendkövető technika. A belépési pont a csúcs vagy a völgy gyertya, azaz a 2-es pont felett/alatt záródó gyertya záródásakor történik. Az eredeti stop a 3-as szint alá/fölé kerül, vagy az oda bezáró gyertya esetén zárjuk ki a pozíciót.

Ha fix stopot használunk a gyertya magasság és egy-két spread (a kettő biztosabb!) legyen a 3-as ponttól a távolsága. Ami nagyon meghatározó ennél a téglaméretnél, hogy legalább kettő olyan gyertya legyen visszahúzódásban, ami az ellenkező irányba megy. Az egy téglás visszahúzódásnál sok a vesztő, vagy nullás belépő.

A célárat sem határozom meg, hanem ha 3 tégla kialakul, akkor a stopot BE-be (nullába) teszem, illetve egy vagy két ellenkező irányú gyertya után zárjuk a pozíciót. Itt is kérdés, hogy egy vagy kettő, de itt sem találtam a vizsgált időszakban nagy eltérést a két érték közt. Itt is felmerült a kérdés, hogy nem lenne jobb a belépés akkor, ha a 2-es ponton rögvest belépnénk. Ezt le kellene tesztelni külön, de elég jó esélye van annak, hogy jó eredményt kapnánk ezzel is.

Ahogy látni nem sok munkával, kisebb szabálymódosítással az alakzatos vagy éppen a szint töréses technikát a renko chartra lehet adaptálni. Itt is beleütközünk abba, hogy a renko chart nem működik teszterben, így a vizuális tesztek maradnak, ahol nagy fegyelem kell, hiszen látjuk a jövőt és ez befolyásolja a döntést.

Fejlett renko indikátor

Ennyi alapozás után már áttérhetünk a legjobb renko indikátor bemutatására. Mit várok el egy renko indikátortól?

  • Ingyenes legyen
  • Ha lehet, ne offline chartot használjon
  • Bróker független legyen
  • Mutassa a téglákat
  • Mutassa a tégla kialakulásának az idejét
  • Ideális, ha más ábrázolással együtt használható

A legtöbb pont egyértelmű, gyakorlatilag a legtöbb indikátornál ez az elvárásom. Sok renko indikátort kipróbáltam, de vagy nagyon bonyolult volt, vagy nem tudtam figyelni a megszokott japángyertyákat egy charton vele. A renko chart használatát nagyon megkönnyíti, ha a megszokott környeztet is látjuk, hiszen számunkra fontos a japángyertya képe is az elemzéshez.

Az indikátort az FXBlue.com oldalról lehet letölteni. Az oldalon regisztrálni kell, ami teljesen ingyenes. A belépés és a letöltés után egy .zip tömörítvényt kapunk, amiben egy részletes leírás (angol) és maga az exe-és indikátor telepítőt találjuk. Az indikátor a telepítő futtatásával tudjuk kezdeményezni, ami nem okozhat gondot. A telepítés után már használható a renko indikátor.

Renko chart indikátor

A fenti kép fogad, ha alapbeállítással a chartra húzzuk. Máris látni lehet, hogy sokkal több információt ad, mint a hagyományos renko indikátor. A charton látjuk, így az összes eddig megszokott eszközt, elemzési módszert használni tudjuk. Aki pedig az offline, azaz a megszokott renko téglásat szereti, annak sem kell másik indikátort használni. Ez is tudja az offline renko téglás ábrázolást.

A renko indikátor a szokásos MetaTrader 4 charthoz adhatjuk hozzá, vagy a navigátorról egy chartrara húzva, vagy a navigátoron duplán kattintva. Használhatjuk szabványos, kényelmesebb MetaTrader 4 megoldást is, például indikátor hozzáadása a Kedvencek listájához, vagy hozzárendelhetünk egy gyorsbillentyűt. Ha sokat használjuk, akkor a gyorsbillentyű jó megoldás.

A renko indikátor az M1-es adatokból számol! Ezt tudjuk, hiszen a régebbi renko indikátor megvalósításokat M1-es chartra kellett tenni. Itt bármelyik időtávú chartra rá lehet tenni, így érhet az a kellemetlen meglepetés, hogy csak pár téglt, blokkot kapunk a képen.

Az indikátor kiszámítja a renko blokkokat az M1 adatokból, függetlenül attól az idősíktól, amelyen az indikátort használjuk. Ezért szükség van annyi M1 adatra az MetaTrader 4 platformon, amennyi csak elérhető az adott brókernél. Így érdemes a F2, azaz a historikus adatok letöltésével kezdeni, ha nincs elegendő régi adatunk. Ez egy régebbi telepítésű MetaTrader 4 alatt nem gond, de új telepítéshez sok bróker csak pár napnyi perces adatot ad.

Ha csak öt napos történelmi M1 adatunk van, akkor a Renko téglák csak az elmúlt 5 napban fognak látszani, még akkor is, ha pl. egy negyedórás idősíkon dolgozunk, amely sokkal régebbi adatokat is tartalmaz.

Renko chart indikátor - kevés M1 adat

A képen jól lehet látni, hogy csak két hónapos múltbéli adattal tud számolni a kevés perces gyertya miatt. A képen egy másik fontos momentumra is rá lehet világítani. Ha egy hosszabb idősíkon vizsgáljuk a renko téglákat, akkor előfordulhat, hogy több tégla, blokk is belekerül az adott gyertyába. Esetleg több egymást fedő renko tégla is lesz. Ez természetes, hiszen ha 10 pipre van beállítva és napi 100 pipet megy az árfolyam, azt is le és fel, akkor a renko blokkok 10 pipesek lesznek, amiből jó párt ábrázolni kell a napos mozgásban. Természetes, de a használatot nagyon zavarja. Ezt csak azzal tudjuk kiküszöbölni, hogy

  • vagy az idősíknak megfelelő renko téglaméretet használunk
  • vagy rövidebb idősíkon, kisebb nagyításban vizsgálódunk.

renko indikátor

Bár ez csak egy indikátor, de itt is fontos, hogy kipróbálni csak demó számlák kell. Ha már ismerjük, akkor tegyük át az éles kereskedési számlára. Én nem tapasztaltam semmi hibát, ennek ellenére szokjuk meg a kétlépcsős tesztelést: előbb csak demó számlán tesztelünk, majd ha minden megfelel akkor tesszük be az éles kereskedési számlára.

Hogyan állítsd be a renko indikátort?

A következő bekezdésekben a renko indikátor beállítási lehetőségeit vizsgáljuk meg, pár felhasználási lehetőséggel együtt. Nézzük sorban a lépéseket.

1) DLL engedélyezése

Ha teljes funkcionalitással szeretnénk használni, akkor a DDL import  használatot engedélyezni kell.

Renko indikátor beállítása

Gyakorlatilag nem okozhatunk gondot a DDL használat engedélyesével, hiszen egy már meglévő és aktívan használt (user32.dll) kerül felhasználásra. Ahogy a Függőségek panel is mutatja:

Renko indikátor

Ezután már teljes funkcionalitással használható a renko indikátor. 

2) tégla méret beállítása

Az első beállítás a legfontosabb. A tégla, vagy más névben a block beállítás. Ezt jellemzően pip-ben kell megadni és nem árfolyamértékben.  Például 20-nak kell beállítani, nem pedig egy árösszegben, mint a 0.0020. Ezt azért emeltem ki,mert van olyan renko indikátor aminél ezt nem így oldották meg, hanem árfolyam értékben kell megadni. 

Renko indikátor beállítási panel

Alapbeállítás renko indikátornál a 10 pip, ami a fő devizapárokon és napon belül általában megfelelő. Azt az értéket állítsuk be, amit a technika előír. A kisebb érték kisebb téglákat, a nagyobb értelemszerűen nagyobb blokkokat rajzol. Hosszabb idősíkon hasznosabb a nagyobb érték, hiszen már tárgyaltuk az előző részben, hogy nem túl szerencsés, ha egy gyertyában túl sok  tégla van. Az indikátort nem érinti, nem okoz működési problémát.

3) A „symbol pip size” renko indikátor beállítás

Itt lehet saját pip értéket megadni, azaz mi tudjuk definiálni, hogy melyik tizedes helyet tekintse a pip számolási pontnak. Alapesetben a legtöbb devizapáron az alapbeállítás, a nulla megfelelő. Jellemzően indexeknél, vagy részvény stb, CFD-nél kell állítani. 
A „color for up/down blocks” renko indikátor beállítása
A lefele illetve felfele tégla színeit állítja be. Itt saját igényünk és ízlésünk a mérvadó, a használatban nincs jelentősége. A renko indikátor írója kulturáltan, egy legördülő menüvel oldotta meg. Itt már nem kell tudni a szín kódját, vagy a nevét, csak kiválasztani a kívánt színt.

4) „Draw blocks as continous renko” indikátor beállítás

A renko indikátor által rajzolt tégla nyilvánvalóan változó időtartamú. Az időalapú grafikon tetején, például a szokásos japángyertyákon, a renko indikátor téglái változó szélességűek lesznek, hiszen a kialakulási idejük eltérő. 
Itt az YES beállítás a folyamatos az alap. Ha NO-ra állítjuk, akkor csak az utolsó japán vagy bar  gyertyában jelenik meg a tégla rajzolata. Ez sincs hatással a működésre, vagy a használatára. Az igényünknek megfelelően állítsuk be. Én maradok a folyamatos megjelenítésnél, mert új jobban látom a számomra fontos információkat.

Az ábrázolási módból, abból, hogy a japán, vagy bar gyertyákat is látjuk egyértelmű, hogy a legtöbb renko indikátor megvalósításnál jobb ez az indikátor. 

5) "Target lines for next blocks" renko indikátor beállítás

Kényelmes és hasznos funkciót tudunk ezzel állítani: a következő tégla kialakulásának a szintjét jeleníti meg. Ha a vonalat, amit itt szabályozhatunk eléri az árfolyam, akkor kapunk egy újabb téglát. A vonal stílusát adhatjuk meg, illetve tilthatjuk le a megjelenítését.

Renko indikátor beállítása

Ha már tudja a renko indikátor ezt a funkciót érdemes kihasználni. Így nagyon egyszerűen tudjuk azokat a szinteket bejelölni, aminél új block alakul ki. Ha a stratégiánk olyan,hogy akkor kell valamit tenni, ha a piac elmozdul egy téglányit, akkor a szintjelzőkhöz betett riasztó nagy szolgálatot tesz. 

6) "Draw on top of chart" YES/NO renko indikátor beállítása

Alapesetben a renko indikátor a japán vagy a bar gyertyák fölé teszi a téglákat, ezzel takarva őket. Ha szeretnénk a chart mögé tenni a renko indikátor tégláit, akkor ezt NO-ra tegyük. Ezzel és színek jó megválasztásával már kialakíthatunk egy olyan chart képet, aminél nem lesz zavaró a renk tégla. Ezzel meg is oldódott a legnagyobb ellenérv a renko indikátor ellen: eltakarja a gyertyákat! Nem, ezt úgy be lehet állítani, hogy mindent lássunk és ne legyen nagy zavar a grafikonon.

7) "Alert in new blocks" renko indikátor beállítás

Az elnevezés egyértelmű: itt beállítható, hogy riasztást adjon új block kialakulásakor. Kényelmes megoldás, hasznos is. 
Jogos kérdés, hogy akkor picivel előbb miért emlegettem a vonalakhoz betehető riasztókat. Bár az a renko indikátor tudja a riasztást, de egy kézzel berakott, az MetaTrader saját riasztója sokkal jobban beállítható. Illetve a kézzel berakott riasztók helye is pontosítható, ha a gyertya lehetséges kialakulása előtt akarjuk megkapni a jelzést. 

Renko indikátor beállítási panel

8) "Round the starting price" renko indikátor beállítás

Alapértelmezés szerint az egyes blokkok kezdő és záró árai úgy vannak beállítva, hogy azok a blokk méretének többszörösei. Például ha a blokk mérete 10 pipt , akkor a blokkok kezdő és végződő árai mindig ennek többszörösek lesznek, pl. 1,23 40 , 1,23 50 , 1,38 90 , 2,26 70 stb. Azaz a renko indikátor „kerek” számnál kezd, így mindig kerek lesz a tégla kezdő és záró értéke. 
Ezt a kerekítést kikapcsolhatjuk, és a renko indikátor blokkok kezdetét és végét az M1 történetében az első árra alapozhatja. Például, ha az M1 adatok nyitó ára 1,23743 és a blokk 0,0010 (10 pips), akkor minden renko indikátor blokk kezdő és záró ára x.xxx43, pl. 1.23843, 1.23943, 2.41543 stb.
Ez egy érdekes, bár számomra nem túl hasznos lehetőség. Ha a kereskedés szempontjából van értelme a kerekítésnek, akkor jó, hogy van ilyen. Számomra, aki az ár elmozdulást figyeli nincs jelentősége. 
Egy olyan esetben érdekes lehet, ha pld. 100 pipes a beállítás és ott valóban van haszna a tégláknál, ha kerek számokra igazodik. Ilyenkor nyilván a kerek százas szint és a tégla teteje és alja egybe esik. 

9) "Reversal factor" renko indikátor beállítás

Ez már érdekesebb, bár nem létfontosságú, de hasznos.  Alapértelmezett a renko típusú megjelenítés, amit a 2.0-val állíthatunk be

Renko indikátor beállítás

Itt akkor keletkezik egy tégla, ha az árfolyam az előző téglát vagy fel vagy le elhagyta a tégla méretével. A 1.0-ás beállítás egy range-nak nevezett beállítás a renko indikátornál. Ez akkor is rajzol egy – ellenkező színű – téglát, ha az árfolyam az előző tégla ellenkező széléhez vissza tud menni. Így nem várja meg a rajzolással, hogy el is hagyja az egyik irányba. Ez nagyon szemléletes oldalazásban, hiszen amíg a renko (2.0) beállítás egy folyamatos téglát mutat, addig a 1.0-ás, a range beállítás ezt jobban árnyalja. Kifejezetten oldalazó mozgásnál jól szemlélteti, hogy le-fel mozgó piac eléri esetleg kicsit el is hagyja a tégla túlsó oldalát, majd visszamegy a másikhoz, esetleg el is… 
A kép sokkal jobban szemlélteti, főleg a bejelölt részeknél. Igen hasznos egy oldalazásnál, hiszen erőteljesen felhívja a figyelmet, hogy az oldalazásban le és fel mozog, vagy az árfolyam az oldalazás egyik oldalára tapad. 

Renko indikátor beállítás

Érdemes ezt a lehetőséget párszor kipróbálni, mert hasznos lehet egy oldalazásban

10) "Maximum historic blocks" renko indikátor beállítás

Megadhatjuk, hogy mennyi téglát rajzoljon fel a chartra a múltban. Gyengébb gépek esetén van értelme csökkenteni ezt a számot, de egy elfogadhatóbb gépen már nincs, hiszen ott nem a számítási kapacitás, hanem a meglévő perces adatbázis szab határt az elemzésnek.  

11) "Build Renko data from history period” renko indikátor beállítás

Milyen idősík adataiból számoljon? Alapértelmezett a perces, amit, ha valami fontos nem indokolja, hagyjunk is ezen az értéken. Ez adja a legpontosabb adatközlést. 
A hosszabb idősíkból számolt renko hátránya, hogy a hosszabb idősík gyertyája csak négy árfolyam értéket ad meg, aminél nem tudni, hogy az adott gyertyán belül mi is történt. Így egy 10 pipes renko indikátor beállításnál egy emelkedő 50 pipes gyertyában 5 emelkedő téglát rajzol. De lehet, hogy az adott gyertyában előbb 40 pipes emelkedés, majd 30 esés majd 40 emelkedés volt. Nem egy egyirányú mozgást egyirányú mozgásnak fog rajzolni. Természetesen ez a hiba, hogy nagyobb idősíkú  chartnál nem látni a gyertyán belüli mozgást nem a renko sajátossága, hanem mindegyik ábrázolásmódnál előforduló helyzet. 
Akkor van értelme magasabb idősíkot, pld. M5, vagy M15 megadni, ha valóban hosszabb tábon viszonylag nagy pip számú renko indikátor beállítást használunk. Érdemes egyszer kipróbálni több beállítást és akkor már ráérzünk, hogy hosszabb távon pld. az órás beállítás is elegendő, és így sokkal több múltbéli eseményt elemezhetünk.

A legfontosabb, a hagyományostól eltérő beállításokat átvettük. A következő részben pár extra beállítást vizsgálunk, egyrészt azt, hogy miképp lehet hagyományos renko indikátorrá visszabutítani az indikátort, azaz offline chartokat gyártunk, illetve kiexportáljuk a renko indikátor adatait.

12) A "Create offline chart" renko indikátor funkciók

Három beállítási lehetőséget találunk találunk, mindegyik fontos. Az "offline", az MT4 terminológiában azt jelenti, hogy a diagram árai nem közvetlenül a közvetítő szerveréről származnak. Az offline diagram továbbra is frissül mindaddig, amíg a renko indikátor fut, azaz a legtöbb esetben pontosan úgy használható, mint a hagyományos chart. Fontos tudni, hogy ha levesszük a chartról az indikátort, akkor már nem fog frissülni az off line chartunk.

Renko indikátor beállítása

„Create offline chart period” beállítás a renko indikátornál

Itt egy nullától különböző számot lehet megadni, ami azonosítja az off line chartunkat. Bármely számot megadhatunk, de az nem lehet nulla, és a megszokott idősík értékek sem lehetnek, azaz 1, 5, 15, 30, 60, 240, 1440, 10080, 43200 értéket kerüljük. Én a példában a 111–et adtam meg, így az offline chart neve GBPUSD, M111 lesz. A chartot a Fájl menü, Kapcsolat nélküli megnyítás pontban találjuk meg.

Renko indikátor beállítása

Érdemes megnézni az oszlopok számát, ami viszonylag alacsony, 100. Ez azért van, mert egy friss telepítésű MetaTrader 4-esen próbáltam ki, aminél nem töltöttem le a historikus adatokat. Ezzel jól lehet szemléltetni, hogy a brókerek egy része nagyon kevés historikus adatot ad alapból. A kezdeti időt a „Feladó” az utolsó időpontot a Címezett oszlopban látni. Az utolsó időpont – ha az indikátor fut – a jelenlegi dátumnak kell lenni. Itt is lehetőség van a chart bar, illetve japán gyertya megjelenítésre.

Renko indikátor beállítása

Renko indikátor beállítása

Két megfigyelést lehet tenni a legenerált chartokon. Az egyik az, hogy pár helyen „hiányzik” a renko tégla.

Az MT4 diagramok percenként nem tartalmazhatnak több gyertyát, hiszen egy percet – az által ismert legkisebb idősíkot – pontosan egy gyertyában tudja megjeleníteni. Ha a piac nagyon gyors, volatilis és/vagy a tégla mérete nagyon kicsi, akkor percenként több renko blokk lehet, és az offline csak az egyiket tudja megjeleníteni. Ha ez zavaró és van lehetőség rá, akkor nagyobb tégla mérettel ezt ki tudjuk küszöbölni.

A TSV / CSV napló segítségével ellenőrizhetjük a tényleges előzményeket, ha az MetaTrader 4 nem képes teljes mértékben megjeleníteni a charton az összes blokkot. Erre nem sokszor van szükség, főleg, ha a hagyományos japángyertyás megjelenéssel együtt használjuk.

13) „Update the offline...” renko indikátor beállítás

Frissüljön a chart minden ticknél vagy ne? Ezt mindenki maga döntse el. Alaphelyzetben érdemes bekapcsolva hagyni, hiszen így folyamatosan látjuk a mozgást.

14) „Show „tails” in Renko bars” beállítása a renko indikátornál

Szeretnénk látni a kanócokat a charton? Ha igen, akkor Yes-re állítsuk át. Hasznos lehet, ha stopokat akarunk elhelyezni, hiszen a renko indikátor alapesetben a renko téglát a megadott mértékű elmozduláskor rajzolja fel, nem veszi figyelembe az olyan mozgást, ami nem éri azt el.

Renko indikátor beállítása

Renko indikátor utáni takarítás

Az indikátor legenerálja a renko chartokat offline használathoz, de nem tudja letörölni őket maga után. Bár az ilyen chart nem foglal el túl nagy helyet, de érdemes időnként kitakarítani a szemetet. Ezt a legegyszerűbben manuálisan tudjuk megtenni. A offline chart fájljai a MetaTraderünk könyvtárában vannak a history\<broker-server> alkönyvtárban. A neve – a fenti példánkban – GBPUSD111.hst. Aki sokat offline chartozik, annak érdemes egy scriptet írni, amivel időnként kitakarítja a könyvtárat.

A renko indikátor adatainak mentése: CSV/TSV log

Lehetőségünk van kimenteni az offline chart adatait, azaz a renko gyertyák adatait egy fájlba.

A „Filename to...” pontban adhatjuk meg a fájl nevét, a „File format” pedig a formátumot határozza meg. A CSV és a TSV közt választhatunk.

2018.02.05 00:15:00 1.41100 2018.02.05 00:33:00 1.41000

Az adatformátum egyértelmű. Ezt a formátumot a legtöbb táblázatkezelő felismeri és be is tudja importálni. De akinek olyan kedve van sima szövegszerkesztőben is meg tudja nézni. Érdemes tudni, hogy több program (akár szövegszerkesztő, akár táblázatkezelő) zárolja a fájlt amíg használja, így a MetaTrader nem fog tudja kezelni. Így ha fut a renko indikátor és a fájlt szerkeszteni akarjuk, akkor előbb egy másolatot készítsünk és ne a renko indikátor által használt adatfájlt használjuk.

A renko indikátor kezdőpontjának beállítás

A renko indikátor lehetővé teszi, hogy megadjunk egy olyan időpontot amitől számoljon. Ezt egy függőleges vonallal tudjuk megadni, aminek a neve RenkoStart. Előbb a függőleges vonal objektumot vegyük fel, majd nevezzük át.

Renko indikátor beállítása

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link