Részvények értékelése: 3 ismert részvényértékelési módszer

Cikkünkben a részvényértékelési módszereket tekintjük át. Ezek a módszerek arra használhatók, hogy egy társaság részvényeinek értékét meghatározzuk, majd pedig a megállapított ár és a részvény árának a viszonyában alulárazott vagy túlárazott helyzetet keressünk. A módszerek tekintetében alapvetően két fő irány van. Az egyik a fundamentális elemzés, a másik a technikai elemzés. A fundamentális elemzésen belül további két nagyobb területet különíthetünk el. Az egyikbe a diszkontált cashflow értékelési módszerek tartoznak, a másikban az összehasonlításon alapuló részvényértékelés módszereit találjuk. Az alábbiakban mindegyik típussal, iránnyal megismerkedhetsz.

1) Diszkontált CashFlow alapú részvényértékelés

A diszkontált cashflow (DCF) modellek célja, hogy a jövőben beáramló pénzek alapján megállapítsuk egy társaság értékét. Ez a módszer tehát a jelenérték számításon alapul, azaz összegezzük a jövőben a társasághoz várhatóan beérkező pénzeket (kivonva a kiadásokat), és ezek jelenértékét kiszámolva megállapítjuk a pénzáramok jelenbeli értékét. Leggyakoribb az az eset, amikor egyetlen részvényre vonatkozóan számoljuk ki a jövőbeni pénzáramok jelenértékét, így ez az érték összevethető a részvény árával. Ha a pénzáramok jelenértéke alacsonyabb, mint a részvény aktuális ára, akkor a társaság túlárazott. Abban az esetben pedig, ha a kiszámolt jelenérték magasabb, mint a társaság részvényeinek jelenlegi ára, akkor a társaság alulárazott. Az alulárazott/túlárazott helyzetekhez pedig már befektetési döntés köthető, azaz alulárazott esetben vásárolunk, túlárazott esetben pedig eladjuk a részvényeket.

A diszkontált cashflow modelleknek alapvetően két paramétere van. Az egyik a cashflow, mely a szabad cashflowt jelenti (FCF, részletek), azaz egy időszak alatt (például év) vállalkozáshoz beáramló és kiáramló pénzek különbségét fejezi ki. A másik tényező az ún. diszkontálási faktor (képletben r), mely az elvárt hozamot, de gyakran a kockázatmentes hozamot jelenti. A diszkontált cashflow számítás képlete az alábbi:

Jelölések:

  • CF = adott évben beáramló pénzmennyiség (legtöbbször szabad cashflowt jelent)
  • r = kamat, mellyel a jelenértéket számítjuk

A következő cikkben példákat is megbeszélünk a diszkontált cashflow alapú számításra: Diszkontált CashFlow (DCF)

2) Részvényértékelés a fundamentális elemzés alapján

A fundamentális elemzés másik iránya a különböző összehasonlításon alapuló mutatók, melyekkel a részvényeket úgy értékeljük, hogy a versenytársakhoz képeset megvizsgáljuk alul vagy túlárazott részvényről van szó. Több, mint száz azoknak az összefüggéseknek a száma, melyekről statisztikailag szignifikáns vizsgálatok igazolták, hogy léteznek (nem csak a véletlen műve) és összefüggésbe hozhatók egy részvény jövőbeni hozamával. Ezek között nagy számban találunk olyan pénzügyi mutatókat, melyek a fundamentális elemzéshez köthetők. Itt az oldalon is számos cikkben tárgyaltuk már ezeket az összefüggéseket, pénzügyi mutatókat. Többek között az alábbiakat érintettük:

A témáról bővebben a következő oldalon beszéltünk: Fundamentális elemzés: alapjai, eszköztár, módszerek, lényege

A fundamentális elemzés mellett pedig ott van a másik ismert részvényértékelési módszer, a technikai elemzés. A technikai elemzés módszerei szintén alkalmasak arra, hogy részvényeket értékeljünk, célárakat határozzunk meg, azonban a technikai elemzést nem érdekli a változás oka, hanem arra fókuszál, hogy mi van a grafikonon, és a múltban egy hasonló piaci szituációban, hogy reagált erre a piac.

3) Részvényértékelés a technikai elemzés módszereivel

A technikai elemzés egy árfolyamelemzési módszer, melynek sajátossága, hogy a múltbeli megfigyeléseket, összefüggéseket használjuk fel. Abból a feltételezésből indulunk ki, hogy a befektetők döntései, motivációi semmit nem változtak az elmúlt évtizedekben, ugyanúgy a félelem, a mohóság határozza meg az átlagos befektető, kereskedő döntéseit, ezért a múltban vizsgált szituációk előfordulnak majd a jövőben is. Tehát, ha a körülmények hasonlóak, mint, amit a múltban tapasztaltunk, akkor a befektetők hasonlóan fognak dönteni.

Ezért aztán a technikai elemzés számtalan különféle módszert alkalmaz, melyekkel a kezdő kereskedők megpróbálják a jövőt megjósolni, előrevetíteni. Legtöbbször sikertelenül.

A módszerek négy fő típusait felsorolom, melyekről részleteket a hivatkozott lapokon találsz:

 
 

A technikai elemzés hatékonyságát bizonyító tanulmányokról itt beszéltünk:

 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link