A súlyozott mozgóátlag fogalma, használata, képlete

Kategória: 

A mozgóátlagok elterjedt segédeszközök a tőzsdei és a forex kereskedésben. Ezért érdemes őket alaposabban is megismerni, és a használatukat elsajátítani. Az átlag fogalmát már általános iskolai tanulmányainkból ismerjük: a tagokat összeadjuk, majd a tagok számával elosztjuk az összeget. A mozgóátlag annyiban más, hogy mindig az utolsó, a periódus számmal meghatározott mennyiségű adatot használjuk fel. Ez lehetővé teszi, hogy mindig az aktuális és releváns értéket vizsgáljuk.  

Mi az a súlyozott mozgóátlag? 

A súlyozott mozgóátlag (jelölése WMA) esetén pedig meghatározhatjuk, hogy a régebbi adatok milyen súllyal szerepeljenek a kalkulációban, azaz nem exponenciálisan emelkednek. Kiszámítása Y1, Y2, Y3, Y4 árfolyamértékek esetén:

WMA = (1xY1+2xY2+3xY3+4xY4)/(1+2+3+4)

A fenti képen egy 200 periódusos WMA, azaz súlyozott mozgóátlag kerül bemutatásra.

Mozgóátlag, súlyozott mozgóátlag

Miért van szükség a súlyozott mozgóátlagra

Az egyszerű mozgóátlagoknál minden tag egyforma súllyal szerepel az átlagszámításban. Így egy 200 napos sima mozgóátlagnál a 40 héttel előbbi adat pontosan olyan súlyt kap, mint a tegnapi, ami sokkal meghatározóbb a jelen mozgás vizsgálatánál. Ezt felismerték és ezért több olyan mozgóátlag számítás is bevezettek, mellyel ez a hiba csökkenthető.

Súlyozott mozgóátlag előnye

A súlyozott és exponenciális mozgóátlagok nagy előnye, hogy gyorsabban reagálnak a jelenbeli adatok változására, ezért előbb adnak jelzést a sima mozgóátlagnál. Érdemes tudni, hogy mindegyik mozgóátlag-típus késve ad jelet, ezért is nevezzük őket trendkövetőnek, ahol a követő szót célszerű szó szerint érteni, azaz követjük a trendet, megyünk a trend után, késve.
Éppen a késésből kifolyólag az exponenciális vagy a súlyozott mozgóátlag gyakran jelentős előnyt jelent, ugyanakkor a gyors jeleknek megvan a hátránya is, hiszen több téves jelet kaphatunk.

A súlyozott mozgóátlag hátránya

Itt két jellemzőt kell figyelembe venni a hibák helyes kezelésénél. Egyrészt a gyorsabb jelzés több fals jelet adhat, így minden esetben legyünk nagyon figyelmesek. Bár egy letesztelt technikánál nem jelenthet nagy problémát, de egy egyszerű mozgóátlagos technika súlyozott mozgóátlagokra való migrálása már tesztelés nélkül nem ajánlott.
A másik jellemző hibalehetőség már könnyebben szűrhető aktív kereskedés közben. A súlyozott mozgóátlagnál (és még sok egyéb mozgóátlagnál) az utolsó gyertyák nagyobb súlyt kapnak. Ez egy átlagos gyertyaméretek esetén nem jelent gondot, itt a súlyozott mozgóátlagok jól értelmezhetők. De problémás lehet a jelzések értelmezése, ha nagy, extrém nagy gyertyák az utolsó gyertyáink, ami még nagyobb súlyozást is kap. Ilyenkor már a jelzés értéke kisebb. Bár maga súlyozott mozgóátlag indikátor jól számol, de a kereskedőnek érdemes figyelemmel kísérni a piaci mozgást. Aki jobban szereti az objektív meghatározását a nagy gyertyának egy mellékszabályként bevezetheti, hogy ha három ATR(14)-nél nagyobb az utolsó gyertya, vagy gyertyák, akkor a jelzést külön kezeli. Ha a súlyozott mozgóátlag periódusa kisebb, mint tizennégy, akkor az ATR periódusa egyezzen meg a súlyozott mozgóátlagéval.

A súlyozott mozgóátlag beállítása

Jellemzően a periódus számon kívül nem szoktunk más adatot beállítani. De itt ki kell térni arra is, hogy a súlyozott mozgóátlag alapbeállítása (általában) a close értékre számol. Így mindig vegyük figyelembe: a gyertya lezáródáskor kapjuk csak meg a záró értéket, így amíg ez meg nem történt, addig az adott súlyozott mozgóátlag értékét nem tudja korrektül számolni az indikátor. Ez hosszabb periódus beállításnál nem, de egy rövid, pár gyertyányi adatot elemző súlyozott mozgóátlagnál már jelenthet komolyabb eltérést. Az alábbi képen a három mozgóátlagot hasonlíthatjuk össze.

Mozgóátlag, súlyozott mozgóátlag

Látható, hogy a WMA azaz súlyozott (Kék) gyorsabban, a SMA (piros) pedig lassabban követi az árfolyam változásokat. A sárga pedig az exponenciális mozgóátlag. A kép magáért beszél, hiszen egyértelműen látjuk: mindkét nem egyszerű mozgóátlag gyorsabban követi az árfolyam változását.
A súlyozott mozgóátlag majd minden kereskedési felületben alap indikátor, de érdemes közbenézni a telepíthető indikátorok köz, hiszen sok olyan funkció (MTF, önszínezés) belekerülhet egy-egy fejlettebb indikátor megvalósításba.
A súlyozott mozgóátlagot az általános jelzésék a többi mozgóátlagokhoz hasonlóan használjuk. Ezt a használati módot az exponenciális mozgóátlagoknál már tárgyaltuk.

Ajánlott cikkek az egyszerű mozgóátlag és a mozgóátlag témában:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link