A kötvényalapoknál számít a szakértelem?

Az alábbiakban egy 2007-2020 közötti, 3016 db aktívan kezelt kötvényalapokra kiterjedő vizsgálat részleteit beszéljük meg, melyből kiderül, hogy az alapkezelői szakértelemnek a kötvényalapok esetében van némi jelentősége. Ez alapvetően ellentmondásban van az aktívan kezelt részvényalapokkal összefüggő vizsgálatokkal.

A szerencse hozzáértés problémája az alapkezelésben

Vizsgálatok széles köre áll a rendelkezésünkre, melyekből kiderül, hogy az alapkezelési iparág szereplőinek többsége nem képes a felülteljesítésre. Több ezer befektetési alapon végzett vizsgálatok eredményei az alábbi adatokkal foglalhatók össze.

Forrás: SPIVA US Scrocard

Ebből látható, hogy néhány éves időtávon a befektetési alapok 50-70 százaléka nem képes felülteljesítésre, de 10-20 éves időtávon már a 85-95 százalékukra mondható el ez, de az eredményekben van némi szórás, például ingatlanalapok, fejlődő országok esetében jobb a felülteljesítési arány. Bár a fentiekből az derül ki, hogy az alapkezelők nagy többsége hosszú távon nem képes a felülteljesítésre, de egy szűken vett kisebbség mégiscsak eredményes. A sikeres alapkezelők megtalálásával kapcsolatban szintén számos vizsgálat a rendelkezésünkre áll, és azt tapasztalhatjuk, hogy a múltbeli siker, nem jelzi pontosan a jövőbeni eredményeket (lásd itt), és sokkal inkább az alapkezelés költsége, az active share állomány, a turnover ráta használhatók arra (lásd itt), hogy megtaláljuk a jövőben sikeres alapkezelőket.

Ugyanakkor a témában egyik legnagyobb szaktekintélynek számító Nobel-díjas közgazdász, Eugene Fama szerint (lásd Luck versus Skill in the Cross Section of Mutual Fund Returns) a sikeres alapkezelők létezése egy statisztikai probléma, azaz ha sok próbálkozó van, teljesen természetes, hogy lesznek sikeresek, azonban ez nem a szakértelemnek köszönhető, mindössze a véletlenen múlik, hogy ki lesz a következő időszak sikeres alapkezelője. Mindenesetre a fentebb felsorolt tényezők némiképpen összefüggésbe hozhatók a jövőbeni sikeres alapkezeléssel, ráadásul a kötvényalapok körében megjelent legújabb vizsgálat azt mutatja, hogy a szakértelemnek van jelentősége.

A kötvényalapok esetében számít a szakértelem

A Like A Duck to Water: Do Credit Rating Analysts Outperform in Bond Fund Management? cím alatti vizsgálatban 3016 db aktívan kezelt kötvényalap teljesítményét vizsgálták meg 2007-2020 közötti időszakon. A kutatásban arra helyezték a hangsúlyt, hogy az alapkezelőknek milyen előzetes tapasztalatai vannak, és ezt úgy mérték, hogy az alapkezelő személye dolgozott-e valamely kötvényminősítő cégnél az alapkezelési tevékenység előtt. Ahogy az alábbi grafikonon látható, ha egy alaphoz olyan alapkezelő érkezik, aki előzetesen egy kötvényminősítő cégnél dolgozott, akkor a következő időszakban a befektetési alap felülteljesít.

Forrás: Hu, Luo (2023)

A következő grafikon pedig azt az esetet láthatjuk, amikor az alapkezelő elhagyja az alapot. Ebben az esetben az alap teljesítménye csökkenést mutat.

Forrás: Hu, Luo (2023)

A fenti hatásokat csak azoknál az alapkezelőknél tapasztalták, akik előzetesen egy hitelminősítő cégnél dolgoztak. A vizsgálat azt is megerősítette, hogy a felülteljesítés oka az iparágban szerzett tapasztalatokon alapul, és nem azért teljesítettek felül ezek az alapkezelők, mert kapcsolataik révén belső információkhoz jutottak a kötvénypiaccal összefüggésben Az időszak alatt az alapkezelők szakértelme egységnyi kockázatra vetítve átlagosan havi 11-16 bázispont (0,11-0,16%) többlethozamot eredményezett.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak