Aktiválási ár: Mire jó? Hogyan használd a tőzsdén

Kategória: 

Az aktiválási ár jelentését, használatát tárgyaljuk bejegyzésünkben. Témáink:

  • Mire jó az aktiválási ár a tőzsdéken?
  • Aktiválási ár használata, tőzsdei megbízások
  • Vételi ügylet stop megbízása, aktiválási ár
  • Short, azaz eladási ügylet stop megbízása, aktiválási ár

Mire jó az aktiválási ár a tőzsdéken?

Az aktiválási ár az ún. stop megbízások része, melynek célja, hogy ha a részvény árfolyama eléri az aktiválási árban megadott értéket, akkor a megbízás bekerül az ajánlati könyvbe, azaz várhatóan végrehajtásra kerül. Az aktiválási ár tehát a megbízás időzítésére szolgált a stop limit és stop megbízások esetében. A magyar tőzsdén jellemzően a stop limit típusú megbízás terjedt el. Ebben az esetben a tőzsdei kereskedőnek két árat kell megadnia. Az egyik az aktiválási ár, amit ha elér a részvény árfolyama, akkor az ajánlat aktiválódik és a megadott limitáron az ajánlati könyvbe kerül.

Aktiválási ár használata, tőzsdei megbízások

Az aktiválási ár tehát a stop limit megbízás része. Két esetben használjuk, egyik eset, amikor a kereskedő a veszteséget limitálni szeretné, így a megnyitott vételi pozícióra egy eladási stop limit megbízást állít be, melynek aktiválási ára jelöli, hogy a megbízás mikor kerüljön az ajánlati könyvbe. Short pozíció esetén pedig a stop limit megbízás egy vételi megbízás, ebben az esetben is meg kell adni az aktiválási árat. A veszteség limitálás mellett az aktiválási áras stop limit megbízások pozícióba lépésre is szolgálnak.

Vételi ügylet stop megbízása, aktiválási ár

Az alábbi esetben pedig már azokat a helyzeteket tárgyaljuk, amikor a stop megbízást arra használjuk, hogy egy korábban megnyitott pozíció esetében a kockázatot kezeljük. Induljunk ki abból a feltételezésből, hogy korábban már vételi pozícióba léptünk. Ebben az esetben ugyanazon három megbízási típus állhat a rendelkezésünkre. Emlékezzünk vissza arra, hogy megbeszéltük: egy long pozíciónak kétfajta zárása lehetséges. Az egyik a nyereségben történő eladás, a másik a veszteséges eladás. Mindkettő eladási típusú megbízás. Az alábbi ábra pedig azt mutatja nekünk, hogy az árfolyam és az elhelyezett megbízásban szereplő ár függvényében milyen típusú megbízást kell elhelyeznünk.

long zárás: stop, limit, piaci megbízások

Ha tehát long pozícióba léptünk (985 dollár), akkor elhelyezhetünk egy nyereségre vonatkozó megbízást, és egy veszteségre vonatkozó megbízást. Ennek a két megbízásnak az árszintjét ki fogjuk tudni számolni, ha már a stratégiánk elkészül. Most azonban kitalált értékekkel dolgozunk. Döntsünk úgy, hogy a nyereséges kilépés 1000 dolláron, veszteséges kilépés 970 dolláros árfolyamon történjen. Két megbízást kell tehát elhelyeznünk (az ábrán jelöltük ezeket az árszinteket, a jelölés nem méretarányos). Már csak azt kell tudnunk, hol van a piaci ár, ami legyen a megbízás beállításának pillanatában 990-en (legjobb vételi ajánlat 985, legjobb eladási ajánlat 990). Ezek az adatok is feltüntetésre kerültek a fenti ábrán. Ebben a szituációban megvizsgáljuk a megbízások elhelyezési szabályait, és leolvasható lesz, hogy a legjobb vételi ár (985) alatti (szaggatott vonal) eladási megbízás csak stop megbízás lehet, míg a legjobb vételi ár (985) fölötti eladási megbízás csak limit típusú lehet.

A megoldás a fentiek alapján. Mivel 970-re szeretnénk eladási megbízást állítani, ez pedig a szaggatott vonal alatt lesz (970<985), ezért eladási stop típusú megbízást állítunk be 970-re, és eladási limitáras megbízást 1000 dollárra (1000>985). Ha sikeresen beállítottuk, akkor két lehetőség képzelhető el. A piac elmegy 1000 dollárig, ekkor lezáródik a pozíciónk, és nyereséggel lépünk ki. A másik esetben a piac visszazuhan a 970-es szintre, ekkor lezárul a pozíciónk, és veszteséggel fejezzük be a kereskedést.  Érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem kötelező mindkét (léteznek olyan piacok, ahol nem is engedélyezett) megbízást használni. Az is lehetséges, hogy csak a 970-es szintre állítjuk be a stop megbízást, majd amikor például emelkedik az árfolyam, és eléri a 995-ös szintet, módosítjuk a 970-es stop megbízást, és 990-re állítjuk az árat. Ekkor, ha a 990-es szintig visszaesik az árfolyam, záródik a pozíció. Természetesen az is lehetséges, hogy egyik megbízási típust sem használjuk, hanem figyeljük a piacot, és amikor a kívánt szintre érkezik az árfolyam (például 970-re visszaesik, vagy 1000 dollárra emelkedik), egy piaci áras megbízással zárjuk az ügyletet.

 
 

Short, azaz eladási ügylet stop megbízása, aktiválási ár

A következő példában pedig egy short-pozíciót beszélünk meg. Most 985 dolláros áron short-pozíciót nyitunk, majd ellátjuk limit és stop megbízásokkal. Ismét hívjuk segítségül az előbbi ábrát, de itt most csökkenő árfolyamot szemléltettem.

short zárás: stop, limit, piaci megbízások

A példánk szerint most 985 dolláros áron indult a short-pozíció (eladási megbízással), 1000 dolláros szintet elérve kiszállunk, realizáljuk a veszteséget (ez egy vételi megbízás lesz), és 970 dolláros szinten nyereséggel lépünk ki (ez is vételi megbízás lesz, a számok kitaláltak, később ezeket kalkulálni fogjuk). A piaci ár ebben a pillanatban 990 dollár, azaz, legjobb vételi ár 985 dollár, a legjobb eladási ár 990 dollár.

Az ábráról leolvasható, hogy limitáras megbízást kell használnunk minden olyan esetben, amikor a legjobb eladási ajánlat alatt akarunk elhelyezni vételi megbízást. A jelenlegi piaci szituációban pedig 990-nél kisebb árat jelent a 970 dollár, így limitáras vételi megbízás a helyes beállítás. Az 1000 dolláros értékre pedig stop vételi megbízást kell beállítanunk, mivel a legjobb eladási árfolyamot (990) meghaladó megbízási ár (1000) esetén stop típust kell használnunk. Természetesen itt is lehetőségünk van arra, hogy egy megbízást állítunk be, vagy egyet sem, és a piacot figyelve piaci áras megbízással lépünk ki. Aktiválási ár a tőzsdén részletesen: A stop limit megbízás

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak