Dark poolok, azaz a Te megbízásod is az árnyéktőzsdén teljesül?

Mi a közös a Robinhood, Revolut brókercégekben? Mindegyik jutalékmentes kereskedést biztosít az ügyfelei számára. Mi a közös a jutalékmentes kereskedést biztosító számlákban? Az ügyfél számlája lesz a termék, azaz az order flow értékesítésre kerül, melynek eredménye a rosszabb teljesülés. Ezzel együtt az is köztudott, hogy a jutalékmentes kereskedést biztosító cégek előszeretettel működnek együtt dark poolokkal, azaz a megbízásokat árnyéktőzsdéken teljesítik. Bár az átlagos Robinhood ügyfélnek erről nincs tudomása, és vélhetően nem is nagyon érdekli a technikai háttér, a rejtett költségek miatt nem árt, ha tájékozódunk a témában. A fentiek miatt megbeszéljük a tőzsdéken a megbízások végrehajtásának típusait, a dark poolok jelentőségét. Témáink:

  • Mi történik a tőzsdéken?
  • A tőzsdére kerül a megbízásunk
  • Mit jelent az internalizáció?
  • Mit jelent a dark pool?
  • Milyen hátrányai vannak a dark pooloknak?

Mi történik a tőzsdéken?

Kisebb országok tőzsdéi, mint például a BÉT átlátható módon működnek. Gondolok itt arra, hogy van egy központi rendszer, ajánlati könyv, melyhez a jogosultsággal rendelkező brókercégek (nem túl nagy a lista) hozzáférhetnek, és az ügyfeleik nevében ajánlatokat tehetnek be a részvény ajánlati könyvébe. Ezt követően az ajánlati könyv sajátos szabályai szerint történik meg az ügyletek párosítása, a megbízások végrehajtása. Sajnos a külföldi tőzsdéken, különösen az amerikai és nyugat európai tőzsdéken nem ilyen egyszerű a helyzet. Ezeken a piacokon alapvetően három helyen köthet ki a megbízásunk:

  • hagyományosan a tőzsdén
  • a brókercég rendszerében, ahol internalizálják
  • egy dark poolban.

Nézzük sorban a fenti három esetet.

A tőzsdére kerül a megbízásunk

A legegyszerűbben megérthető eset, amikor a brókercégünk a megbízásunkat eljuttatja az egyik tradicionális tőzsdére, azaz valóban a tőzsdén köt ki a megbízásunk. Az amerikai részvénypiac esetében a legnagyobb öt helyszín, forgalom szerinti sorrendben az alábbi:

  • Nasadaq Stock Market
  • New York Stock Exchange
  • NYSE Arca
  • BATS BZX Exchange
  • Direct Edge EDGS Exchange

További jelentős tradicionális helyszínek:

  • Nadaq OMB BX
  • Direct Edge EDGA Exchange
  • BATS Y-Exchange
  • Nasdaq OMX PSX
  • National Stock Exchange
  • Chichago Stock Exchange

A fenti tőzsdéken zajlik a tőzsdei kereskedési forgalom kb. 60%-a (ezekről a helyszínekről itt beszéltünk), és ebből az első öt kereskedési helyszín, tőzsde adja a teljes tőzsdei forgalom kb. 50%-át. A maradék 40%-os forgalom pedig nem a fenti helyszínekhez, hanem az internalizációhoz és a dark poolokhoz kapcsolódik.

Mit jelent az internalizáció?

Az internalizáció az a folyamat, amikor a brókercég nem közvetíti ki az ügyfelek megbízásait a tőzsdére, hanem a saját, rendelkezésre álló készleteiből szolgálja ki az ügyfelet. Például, ha szeretnél vásárolni 10 db Apple részvényt, akkor könnyen lehet, hogy ez a megbízás soha nem fog eljutni a tőzsdére, egész egyszerűen a brókercég eladja neked ezt a 10 db részvényt. Nincs ezzel semmi baj gondolhatnánk, de tegyük fel a kérdést, hogy ha nem kerül ki a tőzsdére a megbízásunk, akkor milyen áron fogja a brókercég eladni a részvényeket nekünk? Itt rögtön belép az érdekkonfliktus, hiszen a brókercég abban érdekelt, hogy magasabb áron adja el nekünk a részvényeket, mi pedig a lehető legalacsonyabb áron szeretnénk vásárolni. Ezzel szemben, ha a brókercég kiközvetíti a megbízásunkat a tőzsdére, akkor ez az érdekkonfliktus megszűnik.

Mit jelent a dark pool?

A dark pool magyar nyelvre talán árnyéktőzsdeként fordítható le, mely legálisan működő, nem nyilvános kereskedési helyszínt jelöl. A dark poolok kezdetben azzal a céllal jöttek létre, hogy a nagybefektetők, intézményi befektetők nagy volumenű tranzakciókat tudjanak végrehajtani úgy, hogy a részvény árára ne gyakoroljanak jelentős hatást. Ezeken a platformokon tehát az eladói és vételi ajánlat nem jelenik meg a piac többi szereplője számára, csak a teljesülést követően lesz erről információ. Bár eredetileg a dark poolok célja az volt, hogy a nagybefektetők úgy tudjanak ügyletet kötni, hogy árfolyam-befolyásolás ne történhessen meg, ma már azt tapasztalhatjuk, hogy az egy tranzakcióban szereplő részvényszám néhány száz részvényre csökkent le. Emellett azt is tapasztalhatjuk, hogy amíg a 2000-es években az összes kereskedési forgalom 2-5%-át adták a dark poolok, addig 2015-ben már 15-18%-ra tehető a dark poolok forgalma a teljes amerikai tőzsde forgalmához képest. Ahogy az alábbi képen látható, az európai piaconkon is növekszik a dark poolok aránya a teljes forgalomhoz képest.

A dark poolok forgalomnövekedésének a HFT cégek, HFT algoritmusok növekedéséhez is köze van, lásd itt. Ahogy fentebb már utaltam rá az Egyesült Államok részvénypiacain lényegesen nagyobb a dark poolokban végrehajtott ügyletek aránya. Egyes becslések szerint 2017-ban már a teljes tőzsdei forgalom 40%-át tette ki a dark poolok forgalma. Legnagyobb dark poolok forgalom szerinti sorrendben:

  • Credit Suisse Crossfinder
  • Goldman Sachs Sigma X
  • Knight Link
  • Getco GETMatched
  • Barclays LX
  • Deutsche Bank SuperX
  • UBS Pin
  • Knight Match,
  • Morgan Stanley MS Pool
  • LeveL ATS
  • Liquidnet
  • BIDS Trading

Milyen hátrányai vannak a dark pooloknak?

A dark poolokat nem nyilvános kereskedési helyszíneknek tervezték, kizárólag nagy mennyiségű ügyletek kötéséhez, kifejezetten azért, hogy a nagybefektetők úgy tudjanak ügyletet kötni, hogy az információ ne szivároghasson ki, és ne tudják ezt más kereskedők kihasználni. Például ha egy nagy részvényeladási ügyletet bonyolítanának le a tőzsdén, akkor ez az ajánlati könyv kivásárlását jelentené, azaz a nagybefektető nem tudná azon az áron eladni a részvényeket, melyen megállapodott a másik féllel. Az árfolyam egész egyszerűen beszakadna. A fentiek következménye az is, hogy a dark poolokban nem láthatók a megbízások, a transzparencia hiánya pedig nem feltétlenül kedvez a kisbefektetőknek. A legnagyobb probléma pedig, hogy a végrehajtási ár felett is elveszíti a kontrollt a kisbefektető.

Mi a probléma a jutalékmentes kereskedéssel?

A Revolut, Robinhood brókercégek kifejezetten a jutalékmentes kereskedés ígéretével vonzzák a befektetőket, azonban köztudott, hogy a megbízásokat, az ún. order flowt értékesítik a brókercégek. A Robinhood brókercég működése témában megbeszéltük, hogy a brókercég oda viszi az ügyfelek megbízásait, ahol a legtöbb jutalékot kapja. Azonban arra is tekintettel kell lennünk, hogy az egyes kereskedési helyszínek között eltérő áron születik a kötés, és könnyen lehet, hogy néhány centes eltérés több részvény esetében már 10-20 dolláros rejtett költséget jelent.

Az alábbi képen a TransAtlantic Petroleum, Ltd. ajánlati könyve, a különböző megbízási végrehajtási helyekkel látható. A kép baloldalán a legjobb (level 1) vételi ajánlatot láthatjuk a különböző kereskedési helyszíneken. A baloldalon pedig a legjobb (level 1) eladási ajánlatot látjuk a különböző helyszíneken. A példából látható, hogyha vásárolni szeretnénk a részvényből, akkor az EDGX (Direct Edge ECN) rendszeren 1,520 dollárét vásárolhatunk. Ugyanebben az időben, ha a Nasdaqon keresztül vásárolunk akkor 1,54 dollárért vehetünk. A két választás között mindössze 2 cent különbség van, de ha például 1000 db-ot vásárolunk (1520 dolláros pozíció méret), már 20 dollár különbség lesz a két eset között.

order routing, áreltérés példa

Ezzel szemben egy hagyományos brókercég esetén a kereskedőnek lehetősége van arra, hogy megválassza a kereskedési helyszínt. Például az Interactive Brokers platformján lehetőség van az ún. „smart” végrehajtás beállítására, melynek lényege, hogy az összes kereskedési helyszín közül oda kerül a megbízásunk, ahol épp a legolcsóbb a részvény. A „smart” ár és a jutalékmentes brókerek által biztosított ár gyakran nagyon messze van egymástól. Zárójelben jegyezném meg, hogy az amerikai piacon az Interactive Brokers is elindítottan az IBKR Lite számláját, melynél már nincs lehetőségünk a kereskedési helyszín megválasztására, de jutalékmentesen kereskedhetünk.

Összegezve a fentieket, nincs ingyenes kereskedés. A jutalékmentes kereskedésnek az lesz az ára, hogy az ügyleteink egy dark poolban landolnak, ahol a végrehajtási árra vonatkozóan nem lesznek információink. A Robinhood brókercég ügyfeleinek megbízásai pedig különböző HFT stratégiákat üzemeltető, dark poolokba kerülhetnek (például Virtu, Citadel). Kapcsolódó téma:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak