Daytrade kereskedés: Volatilis részvények kereskedése napon belül

Kategória: 

A volatilis részvények daytrade kereskedésével foglalkozik bejegyzésünk, melyben megbeszéljük, milyen szempontok alapján tudjuk mérni a volatilitást, milyen kockázatai illetve előnyei lehetnek a volatilis részvények daytrade kereskedésének. Másrészt azzal is foglalkozunk az alábbiakban, hogy milyen módszerekkel találhatjuk meg a legvolatilisebb részvényeket, melyek daytrade kereskedésre alkalmasak, illetve arra is kitérnék, hogy mely eszközöket célszerű használni a volatilis részvények daytrade kereskedése során.

Daytrade kereskedés volatilis részvényekkel

A volatilis részvények kereskedése során a kereskedők a nagy volatilitás azon előnyét használják ki, hogy ezek a részvények nagyobb profitlehetőséget biztosítanak a kereskedő számára. Természetesen a nagy volatilitásnak vannak hátrányai is, ezekre is kitérünk, de ahhoz, hogy megértsük, miért jelent jobb profit lehetőséget egy volatilis részvény kereskedése, nézzük meg a volatilitás fogalmát, mérésének lehetőségét.

A volatilitás tulajdonképpen egy statisztikai mutató, amely a részvény hozamának a szórását fejezi ki.  A részvénypiaci daytrade kereskedés során a volatilitás a részvény ár napi minimum és maximum szintjének a különbsége, illetve ennek a különbségnek egy meghatározott napra visszamenőleg számított átlaga.  Természetesen a volatilitás méréséhez a részvény árfolyamát is figyelembe kell vennünk, ugyanis ha azt látjuk, hogy a 200 dolláros Apple részvények napi kilengése 10 dollár, illetve az 1800 dolláros Amazon részvények napi mozgása is 10 dollár, akkor nyilvánvaló, hogy az alacsonyabb árfolyamú részvény a volatilisebb, mivel a százalékban mért kilengés nagyobb lesz.  Természetesen a valóságban ritka, hogy két részvény átlagos napi kilengése egyezik (példában 10 dollár), ezért a volatilitást a kilengés és az árfolyam arányában célszerű kifejezni. A fenti példa szerint az Apple esetében 10/200=0,05, azaz 5%, míg az Amazon esetében 10/1800, azaz 0,5%.  A kitalált példánk alapján az Apple 10-szer volatilisebb. A volatilitás mutató tehát százalékosan fejezi ki a részvény volatilitását a napi kilengés és az árfolyam függvényében. Ennek megértése azért fontos, hogy majd megfelelően tudjuk használni a részvény szűrő, kereső alkalmazásokat, és képesek legyünk volatilis részvények keresésére. A volatilitás mérésére használt másik mutató az ún. ATR indikátor, melyre külön nem térnék ki, mert már több cikkben is tárgyaltuk, lásd: ATR indikátor jelzései, kereskedés az ATR indikátor segítségével

1) Előnyök, hátrányok

A volatilis részvények daytrade kereskedése a kedvezőbb profit lehetőségét jelenti, ezért is keresik a daytrade kereskedők a volatilis részvényeket. Természetesen a volatilitásnak is vannak fokozatai. Ugyanis a nagyon alacsony volatilitású részvények daytrade kereskedésével az lesz a probléma, hogy a kereskedés jutalékai az elérhető profit tekintetében magasak lesznek. Ha például egy részvény átlagos volatilitása 0,5%, akkor ez azt jelenti, hogy az átlagos napon belüli kilengés az árfolyam fél százaléka. Ezt össze tudjuk vetni a kereskedés költségével (ha százalékos formában számítja a brókercég: Részvény és a jutalék: hagyományos brókercégek részvénykereskedés jutalékai), ami  európai tőzsdéken például 0,1% a nyitásra és a zárásra, azaz 0,2%.  A kettőt összevetve látható, hogy az elméletileg elérhető profit (0,5%) jelentős része (0,2%) a brókercég jutaléka lesz. Tehát vagy keresünk olyan brókercéget, ahol a jutalékok alacsonyabbak, vagy keresünk olyan részvényeket, ahol a volatilitás nagyobb. Minél nagyobb a volatilitás, a kereskedés költségei annál kisebb részt vesznek el a lehetséges profitból.

A magas volatilitás másik előnye, hogy a részvény piacán nagyobb árfolyam mozgás alakul ki (százalékosan), így nagyobb lehet a profitunk is (százalékos) a daytrade kereskedés során. A helyzetet árnyalja, hogy a nagyobb volatilitás együtt jár azzal is, hogy  a technikai elemzés támasz, ellenállás szintjei távolabb kerülnek egymáshoz, így a daytrade kereskedés során nagyobb stop távolságot leszünk kénytelenek alkalmazni egy volatilis részvény esetében.

A nagyobb stop távolság pedig a pozíció méretének a csökkenését eredményezi. Tehát hiába nagyobb a százalékos elmozdulás, a kisebb pozíció méret miatt a profit összege nem lesz jelentősen több. Hozzátenném, hogy számos részvény daytrade kereskedési technikában nem támasz-ellenállás elvek mentén kerül a stop megbízás elhelyezésre, hanem dinamikus szintek szerint (például exponenciális mozgóátlagokhoz igazítva), így a stop távolság nem feltétlenül lesz lényegesen nagyobb egy volatilis részvény esetén.

A volatilitás növekedése a költségeinkre is hatással lehet, ugyanis a vételi és eladási oldal között nagyobb lesz a távolság. Bár a brókercégek által alkalmazott megbízási díjak függetlenek a volatilitástól. Ugyanakkor egyes OTC brókercégeknél a részvény CFD termékek jutalék mentesen kereskedhetők, annak köszönhetően, hogy a vételi és eladási oldal közötti távolságban (spreadbe) építik be a brókercégek a jutalékukat. Ebben az esetben számíthatunk arra, hogy a brókercég kitágítja a spread-et a volatilis időszakban, ahogy a forex kereskedésben is tapasztalhatjuk. Hagyományos tőzsdei brókercég esetén viszont a megbízási díjak nem változnak a volatilitás függvényében.

Mindenesetre látható, hogy a volatilis részvények daytrade kereskedése során a kockázatok is nagyobbak lesznek, bár ez a stop elhelyezés módjának függvényében változhat. További feltételei is vannak a volatilis részvények daytrade kereskedésének, ez pedig a forgalomra vonatkozik

2) Forgalom vizsgálata

Általánosságban megfigyelhető az a tendencia, hogy alacsonyabb árfolyam értékű részvények volatilisebbek. Ennek két oka is van, egyrészt a legkisebb árfolyam elmozdulás 1 dolláros árfolyam feletti részvények esetében 1 cent (0,01 dollár). Tehát egy néhány dolláros részvény piacán az 1 centes lépésköz százalékosan sokkal nagyobb elmozdulást jelent, mint egy 100 dolláros részvénye esetében. Másrészt pedig az esetek többségében az alacsony árfolyam érték, alacsony kapitalizációval társul, így viszont egy nagyobb pénzmennyiséggel sokkal könnyebb az ajánlati könyvet "kivenni" ami az ár hirtelen emelkedését, esését eredményezi.

Éppen emiatt célszerű kiszűrni azokat a részvényeket, melyek nem alkalmasak a daytrade kereskedésre. Ebbe a körbe tartoznának a centes részvények, melyek nagyrészt 1 dollár alatti áron érhetők el, illetve az illikvid részvényeket is szűrjük ki, amit a legegyszerűbben a forgalom vizsgálatával tehetünk meg. Daytrade kereskedés esetén véleményem szerint a minimum 500.000 ezer darabos napi forgalom lehet a szűrési feltétel. Ezzel megbeszéltük a forgalom szempontjait, nincs más hátra csak keresni volatilis részvényeket.

3) Volatilis részvények keresése

Számos részvényszűrő alkalmazás használható a volatilis részvények keresésére. Gyakorlatilag minden részvényszűrő alkalmazás képes az átlagos forgalomra (average volume), volatilitásra (Volatility) vagy ATR indikátor paraméterére szűrni. Az alábbi képen a finviz.com oldalon elérhető részvényszűrő (https://finviz.com/screener.ashx?v=211&f=sh_avgvol_o500,sh_price_o1,ta_volatility_wo15&ft=4) beállításait látjuk. A grafikonon jelöltem azokat a paramétereket, melyeket be kell állítanunk.

részvény daytrade

A finviz.com-on csak heti volatilitás szűrésre van lehetőség. A képen látható Week over 15% tehát azt jelentené, hogy a heti maximum, minimum különbsége és az árfolyam hányadosa 0,15-nél, azaz 15%-nál nagyobb. ATR indikátor az average true range mezőben állítható be, ez napi volatilitást fog szűrni.

Stockfetcher.com részvényszűrő alkalmazással pedig tetszőlegesen testre szabhatjuk a volatilis részvények szűrését. Az alábbi képletet alkalmazom a volatilis részvények keresésére:

Average Day Range(50) is above 10%

and Average Volume(30)is greater than 5000000

and Price is above 1

A fenti sorokat a stockfetcher.com oldalon a New Filter alatti mezőben kell megadnunk, lásd alábbi kép.

részvény daytrade 2

A program használatáról bővebben: Részvény elemzés, keresés a StockFetcher kereső és szűrő segítségével

Az utasítások magyarázata röviden:

  • Average Day Range(50) is above 10%  - az elmúlt 50 nap átlagos kilengése és a részvény árfolyam hányadosa 10% feletti. Ha az 50 napot csökkentjük több találatot kapunk. Ha a 10%-ot csökkentjük a kevésbé volatilis részvényekről is jelzést kapunk.
  • and Average Volume(30)is greater than 5000000  - 30 napos átlagforgalom 500.000 db fölötti, ez a forgalom feltétel
  • and Price is above 1 - 1 dollár alatti árfolyamú részvények kizárása

A fenti szűrések mellett sok gazdasági portál, árfolyam elemző is közzé teszi a mai napon leginkább volatilis részvényeket. Például a tradingview.com (Árfolyam figyelő program bemutatása: Tradingview) oldalon mindegyik tőzsdén külön le tudjuk kérdezni a legvolatilisebb papírokat. Hivatkozás: https://www.tradingview.com/markets/stocks-germany/market-movers-most-volatile/

Az alábbi képen jelöltem piros téglalappal hol tudunk tőzsdét váltani, illetve a Most Volatile lapon látjuk a leginkább volatilis részvényeket

részvény daytrade 3

A fentiekben nagyrészt megbeszéltük a speciális tudnivalókat a volatilis részvények kereskedésével kapcsolatban. Érdemes arra is hangsúlyt fektetnünk, hogy a kereskedés során alkalmazkodjunk a volatilis piaci körülményekhez. Ez tipikusan azt jelenti, hogy volatilitást mérő indikátorokat is használunk. Ezek használatát részletesen nem mutatom be, mivel már korábban tárgyaltuk a használatukat. Volatilitás kereskedésre alkalmas indikátorok:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link