MetaTrader 4 hibaelhárítás: 6 Expert Advisor hiba, és javítása

Kategória: 

A bejegyzsében összegyűjtöttünk 6 hibát, problémát, melyek a metatrader platform használata során merülhetnek fel. Szó lesz arról is, hogy az expertek telepítése során milyen problémák merülhetnek fel, de az indikátorokkal kapcsolatos hibákkal, és a hibák elhárításával is foglalkozunk. A tartalomból:

  1. hiba: Ha expert telepítés után nem indul a MetaTrader
  2. hiba: MetaTrader .dll hibaelhárítás Linux alatt
  3. hiba: Grafikon, indikátor megjelenítési problémák a metatrader platform alatt
  4. hiba: A Metatrader 4 nem fordítja le a forráskódot
  5. hiba: Mit tegyél, ha nem működik az expert a metatrader platform alatt?
  6. hiba: Mit tegyél, ha nem működik az indikátor a metatrader platform alatt?

Már volt több cikk is a témában, ahol jellemezően olyan hibákat hárítottunk el, amiket mi okoztunk, figyelmetlenségből, vagy éppen ismerethiányból. Ezeket a cikkeket érdemes átolvasni, hiszen kellemetlen és időt rabló hibakeresésektől óv meg, ha odafigyelünk a leírtakra. Az első, amit minden kezdőnek érdemes elolvasni az, az indikátorok, expertek telepítéséről szóló cikk: Indikátorok telepítése MetaTrader 4 alá

Bár már egyre kevesebb helyen található, de régi, többéves leírások, videók már nem érvényesek! A telepítési metódust Windows alatt a leírtak szerint érdemes megtenni. Nem sokan futnak bele a régi leírásokba, de jobb, ha már ez elején tudjuk, hogy ha nem sikerül telepíteni egy indikátort, akkor lehet, hogy mi tettük rosszul.

1. hiba: Ha expert advisor telepítés után nem indul a MetaTrader

Egy régebbi expertet próbált ki kereskedőtársunk. A rendszer egy Windows 7-es. Ezt azért írom le, mert a másik hiba pedig egy Linuxos jelenség. Szabályosan telepítette. Működött is, demó alatt szépen tette a dolgát. Majd másnap indítani akarta a demó számláját, és el is indult, szépen megjelentek a chartok. De azonnal bezárta magát a MetaTrader. Úgy, mintha a felhasználó zárta volna be. Első reakció ilyenkor, hogy biztosan valami pitiáner hiba van, indítsuk újra a gépet.

Ez sok problémát meg szokott oldani, egyszerűbb is, mint keresgélni, mi okozhatott valami ütközést, beragadt program, vagy bármi, ami meghaladja a felhasználó érdeklődését. Nem túl elegáns, de van ilyen, hogy valami nem indul, és a reboot után megy minden szépen. 
Ezután is csak felvillantotta magát a MetaTrader 4, és be is zárta. A többi Metatrader 4 és 5 simán indult, így nem volt nehéz kiszűrni a hibát: az adott MetaTraderben van a gond. Ilyen esetekben jó, ha van egy olyan friss telepítésed, amihez nyúlni tudsz, ha valami gond van.

Ezt nem nehéz betartani, mert amikor felrakunk egy új telepítést, majd az összes fontos, és használt indikátort stb, is telepítjük, akkor csinálunk egy mentést a teljes könyvtárszerkezetről. A telepítési könyvtárat, ahol az adott MetaTrader van átmásoljuk egy másik könyvtárba. Így lesz egy (vagy több) tartalék olyan kereskedési platformod, ami biztosan működik. Érdemes tudni, hogy ha átmásolod a MetaTradert, a másolat már nem jegyzi meg a login jelszavaidat, így a számlákat újra be kell állítani abba is. Illetve természetesen kézzel kell asztali ikont létrehoznod, hiszen nem telepítettél, hanem csak másoltál.

Bár mindenki tudja, de leírom: mindent demó számla alatt próbáljunk ki, mert ha valami balul sül el, akkor nem lesz gondja a kereskedési számlánknak. Ehhez azt is érdemes hozzátenni, hogy a demó számla soha ne azon az MetaTrader telepítésen, példányon legyen beállítva, amin a kereskedés folyik. Így ha sikeresen tönkreteszed valamivel a demó számlád MetaTraderét, attól még tudsz a másikon kereskedni… Bár vész esetén használhatod a web-es felületen is a platformot, ha erre ad lehetőséget a bróker, itt beszéltünk róla (Metatrader Web Terminal használati útmutató), de az „asztali gépes” MetaTrader, és a Web Terminal által adott lehetőségek közt van különbség, főleg a saját indikátorok terén…

Hogyan hárítsuk el a hibát?

Nem történt semmi a hiba előtt, csak egy expert advisor kipróbálása, így nem okozott túl nagy fejtörést, hogy az adott eszköz okozza leállást. A probléma abból adódik, hogy a charton ott van az expert, a MetaTrader elindul, majd felvillan a chart, és leáll az egész. Ennyi idő alatt nem lehet leszedni a chartról a hibás expertet, de akkor sem (ilyen is volt, bár már régen), ha indulás után akár maga a MetaTreder lefagy, vagy lefagyassza a Windowst.

Sejtem, hogy sok embernek nem okoz gondot az ilyen probléma, de azt is, hogy sok embernek igen. A megoldás egyszerű. Le kell törölni az adott expertet a MetaTrader telepítési könyvtárából. Ez pedig Windows 7 alatt Program Files (x86)/MetaTrader 4 vagy hasonló nevű helyen a MQL4 alkönyvtár megfelelő mappájában van. Bár jellemzően nem informatikusok vagyunk, és nem is akar a kereskedők többsége mélyebben az operációs rendszerhez érteni, de érdemes alap szinten ismerni ezeket telepítési célkönyvtárakat, mit hova rak el egy telepítő. Ha benavigáltunk, betallóztuk az adott könyvtárat (pld. Program Files (x86)/MetaTrader 4/MQL4/Experts/ hiszen expertről van szó) akkor töröljük ki. Egyrészt a mq4-est, másrészt az ex4-est fájlt is. Ha telepítés közben mást is telepítettünk (dll vagy mqh stb), akkor azokat is!
Ha ezután már megy rendesen a MetaTraderünk, akkor a hibát elhárítottuk. Ha nem, akkor vagy törölni lehet az egész MetaTrader könyvtárat, vagy egy új telepítéssel felülírni. Ha a fenti két alapszabályt betartjuk, akkor nem lehet semmi gond, azaz

  • demó számlán próbáljuk ki minden új dolgot,
  • és egy külön telepítésű MetaTraderen van a demónk,
  • plusz van legalább egy teljesen új telepítésről másolatunk…

Ha nem így lenne, akkor az újévi fogadalmain közé vegyük be ezt is!

2. hiba: MetaTrader .dll hibaelhárítás Linux alatt

Hasonló problémába futottam bele. Felraktam egy brókercég „supreme” MetaTrader kiegészítőjét, és gondoltam kipróbálom. A chartra téve kérte, hogy engedélyezzem a dll eléréseket. Megtéve el is indult az expert advisor, de üres ablakot adott, majd kilépett az MT4. Az első meglepetés után (nem igazán szoktam meg, hogy valami parancs nélkül történjen) hamar ráébredtem a hiba okára. Ez sem jelent túl nagy felfedezést, de kezdő linuxosoknak általánosságban is hasznos lehet. Linux alatt én WINE alatt futtatom a MetaTradert, ami nem meglepő, hiszen nemrég frissítettem ezt a cikket: MT4 - Linux alatt?

A gyors megoldás itt is ugyanaz, mint Windows alatt: kitöröljük az adott expertet, indikátort, és azután simán működni fog a MetaTraderünk. Illetve át is lehet nevezni az adott expertet, ami pont ugyanazt az eredményt adja. Amikor indul a MetaTrader és indítja a chartokat, megnézi, hogy milyen indikátorok, expert stb. van hozzá csatolva, akkor nem fogja megtalálni a hibát okozót, és simán indul.

MetaTrader .dll hibaelhárítás Linux alatt?

Igen, a hibát az okozza, hogy WINE alatt nem mindegyik Windowsos .dll lett átírva. Az új expertek, indikátorok egy része pedig ezeket szeretné használni, mert sok már kész funkciót ebből veszi, és így nem kell a programozónak újra megírni. 
A fenti hiba elkerülésére van mód, hiszen az nem túl elegáns megoldás, hogy rárakjuk a chartra az indikátort és ha lefagy, vagy nem indul újra a MetaTrader, akkor töröljük. Ez főleg akkor gond, ha valaki éles számlán próbálgat valamit és éppen akkor sikerül lefagyasztani a MetaTradert, amikor valamit tenni kellene a pozíciójával, de gyorsan. Nyilván senki nem az éles számláján, és az éles számlát tartalmazó MetaTraderen kísérletezik, de… 

MetaTrader dll hiány Linux alatt: hogyan tudjuk meg, hogy mit használ az adott indikátor?

Az indikátor, expert ha használ bármiféle dll-t, akkor azt felsorolja nekünk a beállítási paneljében, a „Függőségek” fülön. Ezt megnyitva ellenőrizni tudjuk, hogy milyen dll-t használ. Nyilván ezek lehetnek olyanok, amelyeket saját maga telepít (ha automata, pld .exe a telepítője) az expert vagy indikátor, vagy mi magunk telepítettünk fel, amikor az expertet, indikátort felraktuk. Ez utóbbiról tudjuk is, hogy mit és hova raktunk, az automata, önmagát telepítő verziónál nem. Ami Itt is fontos, hogy csak megbízható forrásból szerezzük be az olyan eszközt, ami dll-eket is használ, mert azok bármit tartalmazhatnak. 

Metatrader wine linux

Ilyen a nyíllal jelzett dll, ami egy brókercég supreme kiegészítőjével települt. Azért választottam ezt az indikátort bemutatásra, mert jól látni, hogy ez egy ismerős nevű dll, az fxblue-s indikátorok, eszközök nem ismeretlenek számunkra. Egy ingyenes script csomagot már bemutattam, érdemes kipróbálni. 

Ha egy brókercég ad egy expertet, indikátort, azt jellemzően csak a saját számláin engedi használni, de ha az fxblue-s termék, akkor van egy kis esélyünk, hogy az ottani oldalról (fxblue.com/) le lehet tölteni. A példa renko-s indikátor is ilyen. 
OK, a feltelepített, feltelepülő dll stb.-k biztosan nem fognak hiányozni az expertnek, indikátornak. De a képen is látni, hogy van egy sorozat olyan, amihez nem tartozik elérési útvonal. Ezek a Windows saját adatkönyvtárai, amiket az indikátor, expert írója meghív és használja az abban elérhető funkciókat. Logikus, hiszen miért írna meg egy olyan grafikus megjelenést például, amit már a Windows programozói megírtak és elérheti készen. Ez az „elérheti készen” jelenti számunkra  WINE alatt a problémát. Sok ilyen dll-t megírtak a WINE emulátorunk alá (tudom, hogy nem emulátor, csak így érthetőbb), de nem az összeset. Így, ha olyanra hivatkozik, olyant akar használni az expert, vagy az indikátor, ami éppen nincs meg, az gondokat jelent. Jellemzően jól lefagyassza a MetaTraderünket, vagy indítás után felvillan és bezár a program. A megoldás ismert: ha ilyen van letöröljük az adott indikátort, expertet, vagy átnevezzük, és visszaáll a rend. De ahogy mondtam, ez nem túl szakszerű, próbálkozni. Jobb megoldás, ha a chartra húzzuk az indikátort, expert advisort, majd ha be van jelölve a DLL import engedélyezése, akkor kivesszük a pipát. Így majd ha használni akarjuk, akkor szól, hogy neki ez kell és így nem fog tudni működni. Ez jelenleg jó, mert ha ezt jelzi,, akkor még le tudjuk szedni a chartról, ha akarjuk. 
Ha kiszedtük a DLL import engedélyezést, akkor már nincs más, csak egy kis munka, hogy kiderítsük fagyás veszély nélkül, hogy van-e esélye, hogy életre keltsük az indikátort, expertet. Végig kell nézni, hogy az általa elvárt dll-eket tartalmazza-e a WINE. Ezt gyorsan úgy tudjuk megtenni, ha a függőségek közt felsorolt dll-re rákeresünk a .wine mappában. Érdemes a keresést a .wine könyvtárra korlátozni, mert nyilván csak ez a releváns számunkra. 

A harmadik ilyen keresés után már a felsorolt dll-ek felét nem is keressük, hiszen fejből tudjuk, hogy a KERNEL32, USER32, GDI32 stb. az bizony már WINE alatt is rendelkezésünkre áll. 
Ha jelen vannak, akkor nagy az esélye, hogy normálisan fog működni nálunk is az exper advisor, ha mindent megtaláltunk. Ha nincs valamelyik, akkor már majdnem biztos, hogy nem kellene erőltetni a használatát. Egyrészt mert a tárgyalt hibajelenséget produkálhatja, ami csak bosszantó, de ha futna is az expert, akkor is lehetnek olyan hibák, amikre csak később jönnénk rá, esetleg a számlánk kárára… Két hasonló hibajelenség, két operációs rendszeren, de más okból, de egy megoldással. Remélem hasznos volt mindenkinek rászánni azt a pár percet, amíg elolvasta, és soha sem kell majd használnia, mert elég ritkán kerül elő az ilyen hiba.

3. hiba: Grafikon, indikátor megjelenítési problémák a metatrader platform alatt

Gyakori, és zavaró probléma, ha a metatrader 4 felület alatt kiegészítő programot használunk, melynek valamilyen gombsora, vagy információt közlő ablaka a grafikon szélére kerül, hogy az árfolyam diagram felülre kerül és kitakarja az információkat. Ahogy az alábbi ábrán látható a RiskntmPro kockázatkezelő program baloldali kezelő és információs felületének olvashatóságát rontja el a rajta átfutó árfolyam diagram. 

Általában a metatrader kiegészítők eltűntethetők a grafikonról, így ha folyamatos használatukra nincs szükség, egy kattintással előhívhatók, eltűntethetők. A RiskntmPro esetén -ahogy az alábbi ábrán kinagyítva látható- a piros < jelre kattintva lehet eltüntetni az ablakot, majd a piros > jellel visszahozni.

Azt a problémát pedig, hogy a grafikon ne fusson rá a az információs ablakokra, kezelőfelületre a chart tulajdonságai alatt tudjuk elérni. Nyomjuk meg az F8 billentyűt, vagy a jobb egér gombbal meghívható menüből válasszuk a tulajdonságok opciót. A megjelenő ablakban az általános fül alatt a "Chart az előtérben" sorból vegyük ki a pipát.

A fenti módosítás jóváhagyásával a grafikon kerül a háttérbe, és a kezelő gombok, információs panelek tökéletesen láthatóvá válnak. A fenti beállítás eredménye pedig az alábbi képen látható:

További hasznos beállítási tudnivalók a chart tulajdonságai ablakban:

  • Offline chart: bekapcsolása esetén a rendszer nem tölt be az adott instrumentumra új árfolyam adatot
  • Chart eltolás: kipipálása esetén a grafikon jobb oldalán egy kisebb sávot üresen hagy a program, az árfolyam tehát nem fut ki a képernyő jobb oldaláig.
  • Chart automatikus görgetése: folyamatosan görgeti a grafikont a program a beérkező új adatokat mutatja, kikapcsolása akkor célszerű, ha egy múltbeli adatra akarunk visszamenni. Ha ezt nem kapcsoljuk ki, akkor visszaugrik automatikusan a metatrader a jelenbeli adatokhoz.

  • Oszlop/Gyertyák/Vonal chart: a felsorolt három árfolyam ábrázolási mód közül lehet választani
  • OHLC megjelenítés, azaz a nyitó, maximum, minimum és záró adatok megjelenítése
  • Eladási szint megjelenítése: bekapcsolása esetén nemcsak a vételi árat, ajánlatot látjuk (ezen az áron teljesülnek az eladási megbízások), hanem az eladási árat, ajánlatot is, ez utóbbit piros vonal mutatja. Hasznos funkció, célszerű az eladási vonalat is megjeleníteni a grafikonon, ezen az áron fognak teljesülni a vételi megbízások.

  • Periódusokat határoló vonalak: bekapcsolásával a kereskedési időszakok határait szaggatott függőleges vonal fogja megjeleníteni.
  • Rács megjelenítése: a grafikon hátterében levő rács ki/be kapcsolását teszi lehetővé
  • Mennyiségek megjelenítése: forgalom, kötésegység, árváltozások egységnyi idő alatti számának megváltozását jeleníti meg a grafikon vízszintes tengelyén.
  • Objektum leírások: bekapcsolása esetén a grafikonon levő objektumok (például vonalak, alakzatok) leírásai is láthatóvá vállnak.

4. hiba: A Metatrader 4 nem fordítja le a forráskódot

Egy érdekes, de szerencsére már nem túl gyakori problémáról írok ma. Közel két éve az 500-as illetve a 600 alverzió után a Metatrader nem fordította le a régebbi forráskódok egy részét. Nemrég kérdezte tőlem valaki, hogy mit lehet ezzel kezdeni, hiszen ő egy régebben bevált, általa íratott mq4-est telepített, és biztosan jól, a Metatrader pedig le is fordította, de nem tudja a chartoz csatolni. Kellemetlen, de orvosolható az ilyen hiba. Jó esetben van ex4-es is az adott indikátorunkból, expertből, de sokunk a forrást rakta el, hiszen azt tudjuk változtatni és amúgy lefordította az MT4 eddig... Jellemzően az MTF-es indikátorok nem működnek, vagy azok, amiknek a forráskódja nem szabályos, esetleg visszafejtett  kód. 
Bosszantó! 

Mit lehet tenni?

Keresni kell egy olyan MT4-est, ami még nem frissült fel a 600-as verzió fölé. Ezt elég nehéz megtenni, mert automata a frissítés, és már le sem tiltható frissítéssel működik a kedvenc Metatraderünk. Így keresni kell egy olyant, ami még nem frissült és azt lementeni. Én egy régi mentésből vettem ki a Metatrader 4-es könyvtárat. Nekünk természetesen nincs szükségünk a Metaraderre a fordításhoz, hiszen nem hívja meg egyik fontos fájlt sem, nem az Metatraderes „terminal” program végzi a fordítási munkát, hanem egy külön kis program: a metaeditor. 

Metatrader 4 nem fordítja le a forráskódot


Kis kísérletezés után sikerült azt a pár fájlt leválogatni, ami a forrás szerkesztéséhez és a fordításhoz kell. Itt le lehet tölteni. Ezeket egy külön könyvtárba érdemes berakni, (kicsomagolás után!) és bár elvileg nem fog frissíteni, de nem árt, ha offline vagyunk. Én anno windows 7 alatt, most Linuxon wine alatt futtattam, így a 10-es windows alatt nem tudom, hogy működik-e rendesen.

Metatrader 4 nem fordítja le a forráskódot: így talán...

Használata nagyon egyszerű, a metaeditor.exe-t kell elindítani és már pontosan olyan felületet kapunk, amit megszoktunk, hiszen az MT4-ből is ezt hívja meg a program, ha kódot akarunk szerkeszteni. A kis mappa ikonra kattintva betallózhatjuk (megkereshetjük) azt a forrást, amit le akarunk fordítani, vagy éppen szerkeszteni, és amikor megnyitja a fordító, akkor már a hagyományos módon szerkeszthetjük és fordíthatjuk a kívánt fájlt.

Metatrader 4 nem fordítja le a forráskódot

Ha a „régi” 500-as verziójú MT4-ben simán lefordult a forráskód, akkor itt is le fog, és elkészíti az ex4-es fájlt. A kész ex4-est az MT4-es megfelelő mappájába másolva már nagy valószínűséggel működni is fog. Egy egyszerű MTF-es mozgót mellékeltem a csomagban, ami az új 600-as alatt nem, vagy csak hibával fordult le, de ezzel a megoldással már tudom használni.

Ahogy látni én a metaeditor.exe könyvtárában tartom a forrást, de ennek nincs jelentősége. A kész ex4 oda fog kerülni, ahol a forrásunk van, azaz ne feledjük el az MT4 alá bemásolni. Ez eltér a hagyományos módszertől, amit megszoktunk, így az első pár fordításkor, ha nem találjuk az MT4 alatt a listában, ne mérgelődjünk, hanem másoljuk be az ex4-est a helyére. Azt gondolom  nem is kell mondani, hogy az mq4-est ne másoljuk be a működő MT4-esünk alá. Egyrészt felesleges, mert az ex4-est használja, másrészt nem tudni, hogy milyen gondot okozhat. Jobb nem kísérteni a sorsot, örüljünk, hogy ilyen áthidaló megoldással tudjuk még használni a régi forrásainkat. 

Metatrader 4 nem fordítja le a forráskódot: semmi hiba!

Pár kiegészítés

  • Ami fontos: ha régi indikátorokat telepítünk akkor – ha van – előbb az ex4-es lefordított állományt rakjuk be az Metatraderbe, majd azután – ha valóban szükségünk van rá –  akkor a forráskódot. 
  • Ha pedig régi forráskódunk van és gyanús, hogy ezt nem tudja a Metatrader lefordítani, akkor előbb az új Metatrader Metaeditorjával próbáljuk meg (az F4-es gombbal indul,  vagy a navigátorban az indikátorra állva entert ütve) lefordítani. Így ha gondja van a forrásban szereplő kódokkal, akkor azt jelzi nekünk. Ha másképp nem megy, akkor marad a barkácsolás.
  • Tegyük el mindig az ex4-es is, mert ki tudja, milyen változások jöhetnek a forráskód nyelvében. 
  • Ami pedig a legjárhatóbb út: keressünk egy újabb, de funkcióiban megegyező indikátort. Ha nem muszáj, akkor ne barkácsoljunk!

A téma már elég periférikus, de  nem árt tudni a módszert, ha régebbi indikátorok közt keresgélünk...

5. hiba: Mit tegyél, ha nem működik az exper advisor a metatrader platform alatt?

Az expert advisorok olyan programok, melyek minden egyes árváltozáskor lefutnak azon a grafikonon, melyhez csatoltuk. Segítségükkel, akár emberi beavatkozás nélküli, előre meghatározott szabályok szerint kereskedő automata programot is futtathatunk, de számos más segédprogram (például kockázatkezelésben segítő) is expertként használható a metatrader  platformok alatt. Több ezer expert érhető el az interneten, melyek jelentős része ingyenes. Bejegyzésünk első felében néhány általános tényezőt tárgyalunk meg, majd pedig átnézzük azokat a lépéseket, melyek akkor lesznek segítségünkre, ha valamilyen oknál fogva nem fut a telepített expert.

Az experteket a Navigátor ablakból tudjuk elérni, amit a felső menüsor Nézet/Navigátor vagy a Ctrl+N billentyű kombinációval hívhatunk elő, és a metatrader programfelület bal oldalán fog megjelenni. Az alábbi képen láthatjuk a Navigátor ablakot, a + jelekre kattintva kibonthatók az egyes csoportok:

Expertek a navigátor ablakban

  • Számlák alatt az adott brókercégnél megnyitott demó és valós számláinkat láthatjuk, dupla kattintással számlát válthatunk
  • Indikátorok menüpont alatt találjuk a beépített és általunk telepített indikátorokat
  • Expertek alatt találjuk az automatikus kereskedésre is képes programokat
  • Szkriptek elnevezés alatt pedig azokat a programokat találjuk melyeket ha hozzáadunk egy grafikonhoz akkor egyszer lefutnak. Ezzel szemben az Expertek folyamatosan futnak.

A kiválasztott expert advisorra jobb egérgombbal kattintva három lehetőség közül választhatunk:

  • Charthoz csatolás: ezzel a funkcióval hozzáadjuk a grafikonhoz a kiválasztott expertet
  • Módosítás: a MetaEditor programban meg tudjuk nyitni az indikátort és a kódján módosítani tudunk.
  • Törlés: törölni tudjuk az EA-t a rendszerünkből
  • Hozzáadás a kedvencekhez: ezzel a lehetőséggel a kedvencek közé kerül mentésre az indikátor, amit a navigátor ablak alján levő fülel (általános fül melletti kedvencek) tudjuk előhívni. Célszerű a gyakran használt indikátorokat a kedvencek közé menteni.
  • Gyorsbillentyű beállítás: Szintén hasznos funkció, melynek segítségével beállíthatjuk, hogy egy billentyű kombinációra (például Alt + H lenyomására) induljon el egy indikátor,expert, szkript. Különösen szkriptek használata esetén hasznos ez a funkció..

Expertek

A fenti általános ismertetés után, az alábbiakban azzal foglalkozunk, hogy mit célszerű ellenőrizni akkor, ha az exper advisor nem működik. Az indikátorokkal ellentétben az expertek működéséről a grafikonon is kapunk visszajelzést, mégpedig a jobb felső sarokban az EA neve melletti mosolygós arc jelzi, hogy a program fut, lásd alábbi kép:

Expert futtatás

A fenti jelzés tehát csak azt mutatja meg, hogy az expert fut, ez természetesen még nem garancia arra, hogy helyesen, a tervezett funkcióknak megfelelően működik a program. Ha pedig az expert neve mellett szomorú arc jelet látunk, akkor valamivel probléma van, az expert nem indult el, lásd alábbi kép.

Expert nem fut

Továbbá előfordulhat az is, hogy a jobb felső sarokban semmilyen információt nem látunk, sem az expert nevét, sem az állapotát jelző arcot. Nézzük a hibaelhárítás lépéseit.

Exper advisor hibaelhárítás 1. lépés: Ellenőrizzük, hogy hozzáadtuk a grafikonhoz az expertet

Amennyiben a jobb felső sarokban sem az EA neve, sem a mosolygós/szomorú arc nem látszik, akkor valószínűleg az a probléma, hogy az expert nem lett a grafikonhoz csatolva, vagy el lett távolítva időközben, esetleg az expertek közül törölve lett a program.  A fenti problémát az is jelzi, hogy a grafikonra jobb egérgombbal kattintva a legördülő menüben nem jelenik meg az Expertek sor, ahogy az alábbi képen látható:

A fenti szituációban tehát meg kell vizsgálnunk, hogy a Navigátor ablakban ott van-e az expert.

Expert advisor hibaelhárítás 2. lépés: Ellenőrizzük, hogy a Navigátor ablakban megtalálható-e az Expert

Ezt a lépést már a bevezető részben tárgyaltuk, azaz a metatrader platformra telepített összes expert a Navigátor (Ctrl + N) ablak Expertek könyvtára alatt található. Az alábbi képen láthatjuk a navigátor ablakot a + jelekre kattintva kibonthatók az egyes csoportok:

Expert ellenőrzése

Ha megtaláljuk itt az expertet, akkor a grafikonra tudjuk húzni, vagy a jobb egérgombbal az expertre kattintva a charthoz csatol paranccsal tudjuk a grafikonhoz adni az expertet. Ha nem találjuk az expertek között a programunkat, akkor a rendszermappában kell megkeresnünk.

Expert advisor hibaelhárítás 3. lépés: Ellenőrizzük, hogy a rendszermappában megtalálható az Expert

Minden esetben úgy ellenőrizzük ezt, hogy a felső menüsor Fájl menüpont Rendszermappa megnyitása funkcióval megnézzük, hogy a metatraderünk milyen rendszermappát használ, ez hol található. Ekkor biztosan az a könyvtár nyílik meg, amit a metatrader lát rendszermappaként. Gyakori ugyanis, hogy ez a mappa nem ott van, ahova a metatrader telepítésre került.

A megnyíló ablakban az MQL4/Experts könyvtárba kell elnavigálnunk, és itt kell megtalálnunk az expertet. Ha még nem telepítettük, vagy most szándékozzuk telepíteni, akkor mindenképpen ebbe a könyvtárba másoljuk be az expert fájlját, és indítsuk újra a metatradert. Sok expert esetén előfordul, hogy valamilyen dll fájlt is használ a program. Ezt az MQL/Libraries könyvtárba kell másolnunk, illetve meglétét ott kell ellenőriznünk.

Metatrader újraindítás után a 2. lépés szerint csatoljuk az expertet a grafikonhoz. Ezek után előfordulhatnak olyan szituációk, hogy megfelelő helyre telepítettük az indikátort, látja a metatrader, hozzáadtuk a grafikonhoz, de mégsem működik. Mi a teendő ilyen helyzetekben?

Expert advisor hibaelhárítás 4. lépés: Külső DLL import, élő kereskedés nincs engedélyezve

Az esetek többségében a telepített expert azért nem fut, mert a dll import vagy az élő kereskedés nem lett engedélyezve. Ezt az expert tulajdonságai alatt tudjuk ellenőrizni. Vagy úgy, hogy a grafikonra jobb egérgombbal kattintva az Expertek/Tulajdonságok menüpontot hívjuk meg, vagy az F7 billentyű lenyomásával is elérhetjük ezt az ablakot, lásd alábbi kép.

dll import hiánya miatt nem fut az expert

Az Általános fül alatt találjuk a számunkra fontos paramétereket, míg a Bemenő adatok fül alatt az expert működését befolyásoló tényezőket találjuk. A "DLL import engedélyezésével" jóváhagyjuk, hogy a Libraries könyvtárba másolt dll fájlt (ha van ilyen) is használja a program. Figyeljünk arra, hogy csak megbízható forrásból származó program esetén engedélyezzük a DLL importot.

Az "Élő kereskedés engedélyezésével" pedig az automata program pozíciókat nyithat, zárhat, megbízásokat módosíthat a programjának megfelelően. Az engedélyezés előtt érdemes itt is átgondolni, hogy a program valóban megfelelően működik, teszteltük-e már demó számlán, majd egy alacsony egyenlegű valós számlán, hiszen az élő kereskedés engedélyezésével a program megbízásokat adhat, vonhat vissza, vagy módosíthat.

Expert advisor hibaelhárítás 5. lépés:: Auto Trading gomb állapotának ellenőrzése

A felső állapot sávon találjuk az AutoTrading gombot. Amennyiben egy kis piros körben egy fehér négyzet látunk, akkor az automata kereskedés nincs engedélyezve, ilyen esetben nem nyithat pozíciót az EA, és a jobb oldali sarokban szomorú arcot fogunk látni. Ez a gomb arra is jó, hogy pillanatok alatt leállítsuk az automata programot. Az alábbi képen a kikapcsolt állapotban láthatjuk az AutoTranding gombot:

AutoTrading

Ha nem találjuk a fenti gombot, mi a teendő? A Nézet menüpont Eszköztárak/Alap sorában ott kell lennie a pipának, ekkor megjelenik a grafikon felett az alapvető műveleteket lehetővé tevő gombsor, lásd fenti kép.

Ha ennek ellenére nem találjuk az AutoTrading gombot, akkor kattintsunk a fenti gombsorra jobb egérrel, majd a testreszabás alatt adjuk hozzá a gombot a Beszúrás --> gombra kattintva. Az alábbi képen ha a Beszúrás--> gombra kattintunk, akkor az Elérhető oldalról a Kijelölve oldalra kerül a gomb, majd a bezárás gombbal menthetjük az állapotot, és az AutoTrading gomb hozzáadásra került.

eszköztár

Még egy olyan helyzet képzelhető el, amikor a fenti gomb nem látszik. Ez pedig akkor történhet meg, amikor a metatrader 4 ablakot kicsire méretezzük. Ekkor tegyük ki teljes képernyőre a programot, és látni fogjuk a gombot.

Expert advisor hibaelhárítás 6. lépés: Régi az expert forráskódja

Előfordulhat, hogy az expertnek régi a forráskódja, és olyan parancsot tartalmaz, amit az újabb verziójú metaeditor nem tud lefordítani. Ebben az esetben próbálkozzunk meg azzal, hogy letöröljük az expert fájljait, amit a rendszermappa megnyitásával az MQL4/Libraries és MQL4/Experts könyvtárban találunk. Fontos, hogy töröljük minkét fájlt, azaz a metatrader által futtatható expertet (*.ex4 kiterjesztés) és a forráskódot (*.mql4 kiterjesztés). A fenti változatok törlése után másoljuk vissza ismét az expertet, de csak a *.ex4 kiterjesztést, azaz a futtatható verziót, a forráskódot ne. Ebben az esetben induláskor nem fordítja le a forráskódot az új editorral a metatrader.

A fenti hat esettel megtárgyaltuk a leggyakoribb hibákat. A fenti beállítások, ellenőrző lépések után is előfordulhat, hogy nem működik az expert. Ebben az esetben a Terminal ablak ( felső menü Nézet/Terminal, vagy CTRL+T) Napló illetve Expert napló füle alatt tekinthetjük meg a expert futásával kapcsolatos legfontosabb információkat, hibaüzeneteket, melyekkel már a fejlesztőt érdemes megkeresni.

6. hiba: Mit tegyél, ha nem működik az indikátor a metatrader platform alatt?

Az alábbiakban azzal az esettel foglalkozunk, amikor a metatrader platformhoz használható indikátorok valamilyen oknál fogva nem működnek. Jellemzően az indikátor problémák, hibás működés nem a beépített indikátorokkal fordul elő, így első lépésként érdemes ellenőrizni, hogy a telepítendő  külső indikátort nem tudjuk-e helyettesíteni a metatrader beépített indikátorával. Ezek a beépített indikátorok mindig az aktuális metatrader állapotának megfelelő működési állapotban vannak, és mivel a metatrader automatikus frissítésű, így ezek az indikátorok is frissülnek, tehát működésükkel jóval kevesebb probléma van, mint a külső, telepített indikátorokkal.

A belső indikátorokat a navigátor ablakból tudjuk elérni, amit a felső menüsor Nézet/Navigátor, vagy a Ctrl+N billentyű kombinációval hívhatunk elő, és a metatrader programfelület bal oldalán fog megjelenni. Az alábbi képen láthatjuk a navigátor ablakot a + jelekre kattintva kibonthatók az egyes csoportok:

indikátorok a metatraderben

  • Számlák alatt az adott brókercégnél megnyitott demó és valós számláinkat láthatjuk, dupla kattintással számlát válthatunk
  • Indikátorok menüpont alatt találjuk a bépített és általunk telepített indikátorokat
  • Expertek alatt találjuk az automatikus kereskedésre is képes programokat
  • Szkriptek elnevezés alatt pedig azokat a programokat találjuk melyeket ha hozzáadunk egy grafikonhoz akkor egyszer lefutnak. Ezzel szemben az Expertek folyamatosan futnak.

Indikátor kategóriák a metatraderben

Az indikátor kategóriát kibontva (+ jelre kattintva) további kategóriákat láthatunk:

  • Trend
  • Oszcillátorok
  • Mennyiségek
  • Bill Williams
  • Examples

indikátor kategóriák

A metatrader 4 legújabb verzióiban már ezekbe a kategóriákba kerültek besorolásra a beépített indikátorok, míg a régi verziókban ömlesztve voltak megtalálhatók itt.  A fenti kategóriák alatt ömlesztve találjuk az általunk telepített indikátorokat (régi verziókban egyéni indikátorok kategóriába kerültek).

Indikátorok használata

A beépített indikátorokra jobb egérgombbal kattintva három lehetőség közül választhatunk:

  • Charthoz csatolás: ezzel a funkcióval hozzáadjuk a grafikonhoz a kiválasztott indikátort
  • Hozzáadás a kedvencekhez: ezzel a lehetőséggel a kedvencek közé kerül mentésre az indikátor, amit a navigátor ablak alján levő fülel (általános fül melletti kedvencek) tudjuk előhívni. Célszerű a gyakran használt indikátorokat a kedvencek közé menteni.
  • Gyorsbillentyű beállítás: Szintén hasznos funkció, melynek segítségével beállíthatjuk, hogy egy billentyű kombinációra (például Alt + H lenyomására) induljon el egy indikátor,expert, szkript. Különösen szkriptek használata esetén hasznos ez a funkció..

indikátorok

A fentieken túl a külső indikátorok esetén további lehetőségek is vannak, lásd alábbi képet:

indikátorok

Az alábbi funkciókat érdemes még megbeszélni:

  • Módosítás: a MetaEditor programban meg tudjuk nyitni az indikátort és a kódján módosítani tudunk.
  • Törlés: törölni tudjuk az indikátort a rendszerünkből

A fenti általános ismertetés után, nézzük akkor hogyan tudjuk megállapítani, hogy mi a probléma az indikátorral.

Indikátor hibaelhárítás 5 lépése:

Indikátor hibaelhárítás 1. eset: Ellenőrizzük, hogy az indikátort hozzáadtuk-e a grafikonhoz

Ezt a jobb egér lenyomásával, majd az indikátor lista menüpont kiválasztásával, vagy a CTRL+I gomb lenyomásával tudjuk elérni.

Ahogy a lenti képen is látható, itt tudjuk megnézni, hogy az indikátor hozzá lett adva a grafikonhoz.

indikátor ablak

Indikátor hibaelhárítás 2. eset: Ellenőrizzük, hogy a Navigátor ablakban ott van-e az indikátor

Ha nincs az indikátorok listájában (CTRL+I) az indikátorunk, akkor következő lépésként ellenőrizzük le, hogy a navigátor ablakban megtalálható-e, azaz látja-e a metatrader.

Ha megtaláljuk a navigátor ablakban, akkor húzzuk rá a grafikonra, vagy jobb egérgombbal kattintsunk az indikátorral, és válasszuk a charthoz csatolás parancsot.

indikátor charthoz csatolás

Ha nincs a navigátor ablakban az indikátor, akkor célszerű ellenőrizni, hogy a telepítési könyvtárban megtalálható-e a program.

Indikátor hibaelhárítás 3. eset: Ellenőrizzük, hogy a rendszermappában megtalálható az indikátor

Minden esetben úgy ellenőrizzük ezt, hogy a Fájl menüpont Rendszermappa megnyitása funkcióval megnézzük, hogy a metatraderünk milyen rendszermappát használ, ez hol található. Ekkor biztosan az a könyvtár nyílik meg, amit a metatrader is lát rendszermappaként. Gyakori ugyanis, hogy ez a mappa nem ott van, ahova a metatrader telepítésre került.

A megnyíló ablakban az MQL4/Indicators könyvtárba kell elnavigálnunk, és itt kell megtalálnunk az indikátort. Ha még nem telepítettük, vagy most szándékozzuk telepíteni, akkor mindenképpen ebbe a könyvtárba másoljuk be az indikátor fájlját, és indítsuk újra a metatradert.

Külső indikátorok esetén előfordulhat, hogy valamilyen dll fájlt is használ az indikátort. Ezt az MQL/Libraries könyvtárba kell másolnunk, illetve meglétét ott kell ellenőriznünk.

Előfordulhatnak olyan szituációk, hogy megfelelő helyre telepítettük az indikátort, látja a metatrader, hozzáadtuk a grafikonhoz mégsem működik. Mi a teendő ilyen helyzetekben?

Indikátor hibaelhárítás 4. eset: Külső DLL import nincs engedélyezve

Külső (libraries könyvtárban található) dll-t használó indikátorok esetében előfordulhat, hogy nem engedélyeztük az indikátor futtatásakor a DLL használatot. Ezt úgy tudjuk ellenőrizni, hogy az indikátor ablakban (CTR+I) kijelöljük az indikátorunkat, és a szerkesztés gombra kattintva az alábbi megjelenő ablakban megkeressük az Általános fület:

Ahogy a fenti képen látható a DLL import engedélyezése sor előtti pipával engedélyezzük a külső DLL meghívását. Figyeljünk arra, hogy csak megbízható forrásból származó program esetén engedélyezzük a DLL importot.

Indikátor hibaelhárítás 5. eset: Régi az indikátor forráskódja

Előfordulhat, hogy az indikátornak régi a forráskódja, és olyan parancsot tartalmaz, amit az újabb verziójú metaeditor nem tud lefordítani. Ebben az esetben próbálkozzunk meg azzal, hogy letöröljük az indikátor fájljait, amit a rendszermappa megnyitásával az MQL4/Indicators és az MQL4/Libraries könyvtárban találunk. Fontos, hogy töröljük minkét fájlt, azaz a metatrader által futtatható indikátort (*.ex4 kiterjesztés) és a forráskódot (*.mql4 kiterjesztés). A fenti változatok törlése után másoljuk vissza ismét az indikátort, de csak a *.ex4 kiterjesztést, azaz a futtatható verziót, a forráskódot ne. Ebben az esetben induláskor nem fordítja le a forráskódot az új editorral a metatrader.

A fenti öt esettel megtárgyaltuk a leggyakoribb hibákat. A fenti beállítások, ellenőrző lépések után is előfordulhat, hogy nem működik az indikátor. Ebben az esetben a Terminal ablak ( felső menü Nézet/Terminal, vagy CTRL+T) Napló füle alatt tekinthetjük meg az indikátor futásával kapcsolatos legfontosabb információkat, hibaüzeneteket, melyekkel már a fejlesztőt érdemes megkeresni.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link