A "fake profit" tőzsde-, kriptocsalás módszere

Cikkünkben egy manapság egyre népszerűbb átverési módszerrel ismerkedünk meg. Bár a módszert részben már tárgyaltuk itt az oldalon, de egyre több megkeresést kapok károsultaktól, így most Zsolt, Péter, Erika történetén keresztül ismerkedhetsz meg a csalással, és a történetben számos olyan tipikus elem van, melyekkel azonnal felismerhető, és kiszűrhető a csalás. Témáink:

  • Hogyan indul a "fake profit" csalás?
  • Melyek a jellemzői a "fake profit" csalásnak?
  • Sokszor még a tapasztaltabbakat is félrevezetik a csalók
  • Egyre több a károsult

Hogyan indul a "fake profit" csalás?

A "fake profit" csalás áldozatai jellemzően FaceBook hirdetésben találkoznak először a csaló brókercéggel. A Facebook egy nagyon jó környezetet teremt ezekhez a csalásokhoz, hiszen pontosan célozhatók a hirdetések, ráadásul a felhasználók egy része azt gondolja, hogy a hirdetések egyfajta minősítésen átmennek. Általában a magas hozam a kiemelhető motívum, lásd alábbi képen.

legjobb befektetés 2019-ben?

Ha a hirdetésre kattintunk, és regisztrálunk, akkor hamarosan telefonon is keresni fognak. Ez sokszor angliai, német számról történik magyar ügyintéző segítségével. Tehát az az érzetünk lehet, hogy valamelyik nagyobb európai pénzügyi központból egy brókercég értékesítőjével beszélünk. Az ügyintéző segítségünkre lesz a számlanyitásban, és segít abban is, hogy a számlanyitási minimumot elutaljuk, ez jellemzően 250-3000 euró/dollár közötti összeg. Gyakori, hogy az összeget kriptovalutában kell befizetni, ami egyébként erős figyelmeztető jelzés, de az ügyintéző könnyedén megmagyarázza azzal, hogy az ügyletek is a kriptopiacon történnek. Az ígéret lényege, hogy a kriptopiacon, forexen, tőzsdén jelentős hozamot fog a brókercég kereskedője elérni.

Ha befizettük az összeget, akkor néhány nap múlva azt fogjuk tapasztalni, hogy a számlánk összege növekedett, azaz a brókercég számlakezelője jelentős hozamot csinált a számlánkon. Ez néhány ezer eurós összeget jelent. Ezek az első bizonyítékok, hogy jó helyre tettük a pénzünket, így az újabb telefonhívásokat követően további néhány ezer dollárt/eurót fogunk befizetni, amelyen ismét elképesztő összeget nyerünk.

A Zsolt által átküldött képen 161.916 ezer dolláros egyenleget mutat a metatrader számlája. A metatrader mellett sokszor a csalók a saját honlapjukba épített kereskedési felületen mutatják ki az egyenlegnövekedést. Természetesen ezek csak beírt számok, és nem a piacon elért eredmények. Ez a profit nem létezik, ezért nevezzük "fake profit" csalásnak. A módszer kifejezetten arra épít, hogy a nagy nyereség óvatlanná teszi a befektetőt, és hajlandó további összegeket befizetni a nyereség megszerzése érdekében.

Zsolt ezek után ki akarta venni a pénzét, amelyre lehetősége is van, de előtte néhány ezer dolláros sikerdíjat kell kifizetnie, amit nem lehet levonni a nyereségből. Zsolt megpróbálkozott azzal, hogy egy kisebb összeget felvesz, és majd abból kifizeti a sikerdíjat, de természetesen erre nincs lehetőség. Itt vége is a történetnek. Zsoltnak azt javasoltam, hogy írja le a veszteséget, legyen ez egy jó tanulópénz. A legtöbb, amit tehet, hogy rendőrségi feljelentést tesz, de ez az összeg már örökre elveszett.

Melyek a jellemzői a fake profit csalásnak?

A fenti történet egyáltalán nem egyedi. Több károsult keresett már meg az elmúlt évben változatos sztorikkal, de a fő motívumok ugyanazok voltak. Ezeket összegyűjtöttem, hogy jobban ki tudd szűrni a jövőben az ilyen csalásokat:

  • Facebook hirdetés, melyben irreális hozam található, de gyakori, hogy az OTP nevével, politikusok, híres emberek, tudósok nevével visszaélve reklámozzák a befektetési módszert.
  • Regisztráció után jellemzően kisebb összegű befizetéssel indul a befektetés, gyakori a 250 euró/dollár.
  • Rövid időn belül óriási, irreális hozam jelenik meg a számlán.
  • Újabb befizetésre ösztönöznek nagyobb összeggel, melyen ismét irreálisan nagy hozam lesz.
  • Ingyenesen nem lehet kivenni a nyereséget. A nyereséget sikerdíj, kezelési költség, adó, átváltási díj, egyéb tetszőleges díj terheli.
  • Ezt a díjat nem lehet levonni a nyereségből, azaz be kell fizetni.
  • Befizetés után sem fizetik ki az összeget egyéb okokra hivatkozva, vagy egyszerűen eltűnik/elérhetetlenné válik az ügyintéző.
  • Gyakori, hogy a nyereséget egy létező, szabályosan működő kriptotőzsdére utalják, de itt az ügyfél csak további díjakkal tudná (ne fizesd be, mert akkor sem kapod meg) felvenni az összeget.
  • Az ügyfél rákeres a csaló brókercég adataira és gyakori, hogy talál különböző cashback szolgáltatókat, akik azt ígérik, visszaszerzik a pénzt. Természetesen előre kell fizetni, és ezek a szolgáltatások is csalások.
 
 

Sokszor még a tapasztaltabbakat is félrevezetik a csalók

Zsolt esetében is azt tapasztalhattuk, hogy a brókercég egy látványos honlapot működtet, az oldal szabályosnak tűnik egy átlagos befektető számára, azaz ott van a terms and condition, céges adatok (név, székhely), kockázati felhívás, számlatípusok stb..

A rutinosabb befektetők rögtön kiszúrják a problémákat, azaz a láblécben nincs felügyeleti szerv, sem befektetővédelmi hivatkozás, és a brókercéget üzemeltető társaság egy offshore országba (Dominika) van bejegyezve. Ahogy erről korábban a brókercégválasztás témájában beszéltünk (lásd 17 figyelmeztető jelzés, hogy NEM jó brókert választottál), ez egy erős figyelmeztető jel, és kizárja a számlanyitást.

Kevesen tudják, de az MNB oldalán nemcsak az MNB figyelmeztetései, hanem más pénzügyi felügyeletek figyelmeztetései is megtalálhatók, külföldi hatóságok figyelmeztetései cím alatt. Ha ebben az adatbázisban rákeresünk a fenti társaságra rögtön találatot kapunk. Azaz a társaság egy másik, jogszerűen működő társaság nevét ellopva követi el a csalásokat.

A csalók egyre kifinomultabb módszereket használnak

Két közelmúltbeli történet is rámutat arra, hogy a csalók módszerei egyre kifinomultabbak. Az egyik károsultat, Pétert telefonon kereste meg az Avizgroup World magyar nyelven beszélő munkatársa. A céget azóta már listázzák a külföldi scam adatbázisok és az oldaluk is eltávolításra került a google keresőjéből, de amikor Péter számlát nyitott még egy átlagos brókercégnek tűnt a weboldal. Péter úgy tudta, hogy Cipruson van bejegyezve a brókercég, de miután megnéztük a szerződési feltételeket kiderült, hogy a St. Vincent and the Grenadines szigetekre (offshore ország) van bejegyez az oldalt üzemeltető társaság. Egy az EU-n kívüli offshore országról beszélünk. Innen semmilyen módon nem tudunk pénzt visszaszerezni. Ezért óva intek mindenkit attól, hogy offshore országban működő brókercégeknél nyisson számlát. Mindenesetre Péter befizetett egy kisebb összeget az ügyintéző javaslatára, majd azt tapasztalta, hogy néhány hét után kb. 15 ezer dollár jelent meg a számláján. Péter ekkor úgy döntött, hogy felveszi a nyereséget. Ehhez azonban a cég azt kérte, hogy nyisson egy számlát/pénztárcát a Binance kriptotőzsdén, mert a nyereséget oda fogják utalni. A nyereség kiutalása ezután megtörtént, azonban a Binance ezek után csak 550 dollár befizetésével tudta hozzáférhetővé tenni a tranzakciót. Az Avizgroup World ügyintézője szerint a tranzakció utáni adót kell befizetni. Péter nem fizette be az adót.

Egy másik olvasónk, Erika, hasonló szituációba került. A Facebookon keresztül találtak rá a Guardian Invest ügynökei. Erika 3000 eurót fizetett be, majd rövid időn belül 180 ezer eurós nyeresége keletkezett, az ügyintéző elmondása szerint OMV részvényeken. A nyereség kifizetéséhez itt is kriptopénztárcát kért a brókercég, melyet Erika elkészített a megadott kriptotőzsdén. A nyereség kifizetése után tapasztalta azt Erika, hogy az összeghez csak akkor férhet hozzá, ha befizeti a kb. 10 ezer eurós tranzakciós díjat. Erika ezt befizette, de a kedvezőtlen átváltás miatt néhány száz euróval kevesebb összeg érkezett a számlára, így az átváltás és a nyereség kifizetése meghiúsult. Az összeghez természetesen nem lehet hozzátenni a maradék néhány száz eurót, hanem újból, a teljes összeget be kell utalni.

A Guardian Invest honlapját áttekintve nagyon gyorsan kiszűrhető, hogy gond van a brókercéggel. Egyrészt a honlap láblécében, a szerződési feltételekben, a kapcsolattartási adatok oldalon egyetlen információ nincs arról, hogy ki üzemelteti a honlapot. Nincs semmiféle ellenőrizhető cégadat megadva. Erika elmondása szerint a társaság Londonban működik. Az ügyintézők ezt mondták, azért, hogy megnyugtassák Erikát. A brókercég még kimutatást is küldött Erikának, lásd lenti képet. Az adatokat elhomályosítottam, teljesen feleslegesen, hiszen valószínűleg minden adat hamisított. Az interneten számos template érhető el, melyet tetszőlegesen tölthetünk ki. A Barclays banki kivonatára is elérhető számtalan template. Ha azonban alaposan megnézzük a kimutatást, több dolog is szokatlan lehet. Miért állít ki a brókercég egy másik bank nevében kimutatást? A brókercégek soha nem a letétkezelő bank nevében állítanak ki kimutatást, akkor sem, ha az ügyfelek pénze elkülönülten egy letétkezelő banknál van. Ebben az esetben is a brókercég a saját rendszerében állít ki kimutatást. Miért van rajta a pénzügyi felügyelet pecsétje (FCA)? Miért nincs dátum a tranzakció kötésekor? Miért nincs order ID, miért nincs ISIN kód? Miért nincs vételi mennyiség? Miért van a lap alján a continue felirat, ha lentebb az látható, hogy egy oldalas a dokumentum (page 1/1). Miért 0,48 euró az OMV vételára, ha soha nem volt ezen a szinten az árfolyam a valóságban? Miért 16,5 euró az eladási árfolyam, ha az elmúlt 3 évben soha nem volt ilyen alacsonyan az OMV részvények ára? A válasz egyszerű: az egész csak kamu.

A fentiekből két esetből látható, hogy a csalók módszerei finomodnak, mert már bevonnak egy legálisan, szabályosan működő harmadik felet is a folyamatba, például Binancet és más kriptotőzsdéket, ahol pénztárcát, számlát nyit az ügyfél. A megérkező összeg természetesen egy egyedi token, mely valójában értéktelen, de ha befizetjük az adót, az átváltási díjat, akkor a csalók újabb összeggel gazdagodnak.

Figyeljünk oda arra, hogy egy hagyományos brókercég, forex bróker, OTC bróker soha, semmilyen körülmény között nem kriptoban fizeti ki a nyereséget. Mindegyik brókercégnél lehetőség van arra, hogy a saját nevünkre szóló valódi bankszámlára kiutaljuk a nyereséget. Ha erre nincs lehetőség, valószínűleg a fenti csalás áldozatai vagyunk. Vegyük azt is figyelembe, hogy ha befizettünk valahova pénzt, és néhány ügyleten óriási profit (többszöröztük a pénzt) keletkezik, akkor valószínűleg csalókkal van dolgunk. A befektetés, tőzsdei kereskedés, de még a kripto világában sincsenek olyan hozamok, mint amilyenekkel a fenti példákban találkoztunk.

A csalók módszerei finomodnak

Az elmúlt hónapokban újabb olvasói megkeresések alapján azt tapasztalhatjuk, hogy a csalók módszerei kifinomodtak. Egyrészt fentebb már beszéltünk arról, hogy kiutalási díjat, de legtöbbször a nyereségadó befizetését kérik az ügyfeleiktől a csalók. Ezen a ponton azonban már sok ügyfél megtagadja a további befizetést, ezért azzal fenyegetik meg a csalók, hogy az adóhatóság, az Európai Bíróság, az Interpol felé jelentési kötelezettségük van, és jelenteni fogják, hogy az ügyfél nem fizeti be az adót, lásd alábbi képen az egyik ilyen csaló cég levelét:

Legyünk tisztában azzal, hogy valójában nem keletkezett nyereségünk, hiszen egy csalás áldozatai vagyunk, így befizetendő adó sem merül fel. Feljelentést itt kizárólag a károsult tehát, és nem a csalók.

A másik eset, amikor a károsult az Európai Unió Kiberbiztonsági Ügynökségétől kap levelet, melyben felajánlja a hatóság a segítségét. A csalók újabb levelét láthatjuk az alábbi képen, melyre ha reagál a károsult, akkor díjfizetés ellenében segítséget kaphat, magától a csaló cégtől és természetesen nem az Európai Unió Kiberbiztonsági ügynökségétől. Az ENISA valóban létező szervezet, de ilyen formában, módon és legfőképp @gmail.com (a csalók emailcíme: enisa.headquarters@gmail.com) címen nem keres meg senkit.

Az alábbi mintalevet az Európai Bizottság Financial Section of Cryptocurrency osztálya küldte az egyik károsultnak. Az üzenet lényege, hogy a pénzmosás megelőzése érdekében az ügyfélnek a valódi bankszámlájáról pénzt kell beutalnia a virtuális számlájára. Ahogy várható, ez egy hamisított levél és bár Margarethe Vestager egy létező személy (EB versenyjogért felelős biztosa) a Financial Section of Cryptocurrency osztály nem létezik, visszaéltek a dán politikusnő nevével. Az emailcím is árulkodó, hiszen az egyetlen hivatalos levél sem érkezik @support245.contact, sem @gmail.com címről, de ilyen jellegű levelet aligha kaphatunk a hivatalos @ecb.europa.eu címről sem, mert az Európai Bizottság nem kezeli az uniós állampolgárok adatait.

Az alábbi képeken (a levél tartalmát kivágtuk) azt láthatjuk, hogy az Egyesült Királyság felügyelete (FCA) veszi fel a kapcsolatot az áldozattal. A @fcafinances.com emailcím alapján könnyen kideríthető a csalás, mert az FCA az fca.org.uk domaint használja. Ráadásul az FCA fel is hívta a figyelmet arra, hogy csalók @fcafinances.com domaint használják fel megtévesztésre (lásd itt). Jobban járunk tehát, ha nem válaszolunk a csalók levelére, és semmi esetre se fizessünk be újabb összeget nekik, akkor sem, ha az összeg visszatérítését, visszaszerzését ígérik. Az FCA kártalanítási folyamatában egyébként előzetes díj befizetése nélkül zajlik a kártalanítás, de erre sajnos nem számíthatunk ezeknél a csalásoknál.

Összegezve a lényeget:

A csalás legfontosabb elemei:

  • Magas hozam vagy híres, ismert ember ajánlása
  • Közösségi médiában megjelenő hirdetés
  • Kis összegű befektetés (gyakori a 250 euró induló tőke), melyen nagy hozam keletkezik (valóságban nem létezik)
  • Az első nyereség akár még ki is vehető
  • Nagyobb összegű befizetést javasolnak a cég munkatársai
  • Később újabb nagyobb hozam jelenik meg a számlánkon, mely valójában nem létezik
  • A jövőbeni pénzkiutalás valamilyen további összeg (tranzakciós díj, adó stb..) befizetéséhez van kötve
  • Ezzel már biztosak lehetünk a csalásban, mert egy szabályosan működő pénzügyi vállalkozás nem kér újabb díjakat be, hiszen az levonható a bent levő összegből.
  • Ezután jöhet a fenyegetés a NAV, Interpol stb. szervezetekkel
  • Végül a csalók az ENISA, Európai Bizottság nevében keresik meg az áldozatot
  • Egyes esetekben követeléskezelők keresik meg az áldozatot és díjfizetés ellenében segítik a pénz visszaszerzését (természetesen ez is egy újabb csalás)

Egyre több a károsult

Úgy néz ki, hogy a fake profit csalásnak egyre több az áldozata. Rendszeresen érkeznek hozzám károsultak megkeresései. Az alábbiakban név, és adatok nélkül (törölt részek X-el jelölve) idéznék néhány hozzám beérkező levélből.

Egyik károsult:

„2020 szept 9.en kaptam meg a kriptovaluta csomagot 16000.-Ft értékben  be is aktivaltam nevem Xné még egy darabig kapcsolatban voltam a X es telefon számon meg X masik telefonszámon de mamár sehol nem erem el  ha belepek oda ahol az aktiválási kodom van azt irja hogy a vebhely nem elérhető  ha a X honlapra is azt irja ki hogy nem elérhető. miert csapjak be az embereket de a penzt azt elveszik az emberektől  szeretném ha segítenének vagy a pénzem kérném vissza  „

Második levél:

„Szép jó napot kívánok! A segítségüket szeretném kérni, mert az igaz, hogy vásároltam kriptovalutákat, de fogalmam sincs hogy jelen pillanatban hogy állok! Én egy 60 éves nagymama vagyok aki az unokáit neveli és szerettem volna nekik többet nyújtani! Nem gondoltam, hogy ez ilyen nehéz! Az én képességeimet ez meghaladja! Ha tudnának nekem segíteni nagyon megköszönném! „

Harmadik:

„Mivel önök értik a bitcoin minden csínját bínját nagyon fontos kérdéssel szeretnék önökhöz fordulni.

Bitcoin átverés áldozata lettem, hála egy kedves amerikai embernek.

Rábeszélt hogy nyereség reményében vásároljak kriptovalutát. Azt mondta létrehoz egy fiókot ( az hogy wallet, pénztárca kellene nem is tudtam) és utána fel tudom tölteni a pénzt és mondta minimum 150 usa dollár.

Küldök képernyőképeket

Kaptam egy hosszú kódot "" X"" ( gondoltam a saját számom) és azt kellet beírnom a pénz feltöltésekor. De emellett ott volt hogy én vásárolok bitcoint ezért nem gyanakodtam. Az X.com oldalán történt befizetést követően egy X nevű szervezettől kaptam visszafizetési igazolót. Befotózom azt is, ők mit válaszoltak amikor megkérdeztem mi történhetett.

Akkor gyanakodtam mikor az általa megadott X fiókomban( befotózom) nem tudtam kiválasztani a " visszavonul" gombot. Nem is adott lehetőséget, hogy inditványozzam a befektetett összeg visszavételét.

A beszélgetésről is küldök képeket, hogy talán így hozzá tudnak segíteni ahhoz mi történt.

Szeretném a szakértelmüket kérdezni, hogy valóban másnak a javára fizettem e be ezt az összeget( ami gondolom nem az én befekteésem! ) és hogy van e esély rá hogy visszaszerezzem a pénzem.”

Te is tehetsz azért, hogy kevesebb károsult legyen, hívd fel minél több ismerősöd figyelmét erre a csalásra.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak