Kérdés: A magyar befektetési eszközök hozama [Előadás]

Kategória: 

Hallgatói felvetés alapján foglalkozunk azzal a problémával, hogy magyar befektetőként, látva a magas kötvénypiaci hozamokat van-e egyáltalán értelme külföldi, amerikai befektetési eszközöket, részvényeket vásárolni. Megbeszéljük, hogyan alakultak az elmúlt 30 évben a magyar befektetési eszközök reálhozamai, szó lesz a külföldi részvények, arany, ingatlanok reálhozamáról is. Témáink:

  • Alapvető hibák a portfóliótervezés során
  • Miért vezet félre a múltbeli hozam
  • A kamatos kamat problémája a részvénybefektetések során
  • A magyar befektetési eszközök hozamai

Hallgatói felvetések:

"Olvastam az Ön honlapján is és máshol is ehhez a témához tartozó értekezéseket, néha azt gondolom, hogy értem a különbséget, aztán rájövök, hogy mégsem. Ön is elemzi, hogy pl. az USA kötvény piac hosszú távon több időtávot tekintve alig maradt el az átlagos részvény hozamoktól.

Szóval tegyük fel, hogy ma van 100 millió forintom, amit szeretnék 5 / 10 / 20 évre befektetni. Valójában soha nem szeretném kivenni, mert a hozamok egy részét gondolnám csak kivenni majd 5/10/20 év után- így folyamatosan be lenne fektetve, de ez most talán nem lényeg.

Ha ezt a 100 millió forintot S&P500 ETF-be fektetem (azt most hagyjuk, hogy mi várható és hogy lehet olyan év, hogy veszteség van, amit sokkal nagyobb hozammal lehet visszatornázni - próbáltam egyszerűsíteni), és átlagosan éves 10% és 6% hozammal számolok, akkor a táblázatban szereplő összegekhez jutok 5/10/20 év múlva.

De megnéztem, hogy ha ezt a 100 millió forintot a most elérhető ÁK-ba teszem, 5 évre és 8 évre (ez a két jelenleg elérhető leghosszabb futamidő talán, forrás https://allampapirkalkulator.hu/), akkor gyakorlatilag ugyanazt a hozamot/kamatot kapom meg kvázi biztonságosan a kalkuláció szerint, mint az S&P500 ETF esetén, ha az csak éves 6%-os átlag hozamot hoz. És ez elképzelhető, sok elemzés és hír szól arról, hogy a jövőben számítani kell arra a forgatókönyvre is, hogy ez megtörténik.

Így tehát akkor nem értem azt, hogy a tőzsde reálhozamot hoz, az állampapír pedig nominálhozamot, nekem ugyanúgy jött ki a jövedelmezőség :)"

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link