A kriptotőzsdék forgalmának 70%-a, az NFT piacterek 45-95%-a manipulált

A wash trading típusú ár- és forgalommanipuláció az amerikai részvénypiacon 1936 óta illegális technika. A szabályozatlan kriptotőzsdék és NFT piacterek esetében nincs erre vonatkozóan törvényi szabályozás, így nem meglepő, hogy ár- és forgalommanipulációba futunk bele akármerre fordulunk a piacon. A témával összefüggésben megbeszéljük mit jelent, miért gond a wash trading, és az ide kapcsolódó kutatásokat is átnézzük. Témáink:

  • Mit jelent a fake trading, wash trading?
  • Hogyan működik a wash trading a kriptopiacon?
  • Hogyan deríthető ki a wash trading?
  • A washtrading és az áremelkedés

Mit jelent a fake trading, wash trading?

A fake trading, wash trading módszerek a részvénypiacról származnak. A lényegük, hogy az ügyletkötések nem valódiak, és azt a látszatot keltik a befektetőkben, hogy a termékkel sokan kereskednek. A szabályozott piacokon illegális technikának számítanak, további jellemzőjük, ho sokszor nem a forgalom, hanem az ár manipulálás a cél, de minden esetbe a befektetők megtévesztésére irányuló technikák. A 2014-es LIBOR csalások egyik eleme is a wash trading technika volt, de itt a forgalom generálásnak az volt a célja, hogy  LIBOR spreadje nagyobb legyen, így pedig a csalásban részt vevő bankok nagyobb jutalékot kaphattak a tranzakciók után.

Ma már az átlagos befektető számára is nyilvánvaló, hogy a kriptopiac a csalások melegágya. A projektek nagyobb része szándékos csalással jön létre, csalások, manipulációk széles köre ismert (itt beszéltünk ezekről). A wash trading technikák pedig már a kezdetek óta a kriptopiaccal vannak. Például már az első nagyobb kriptotőzsde (Mt. Gox, mely már csődbe ment) is aktívan manipulálta a piacot wash trading módszerekkel a 2010-es években (itt számoltam be erről). De későbbi vizsgálatok 41 kriptotőzsdén figyeltek meg valószínűsíthetően wash trading tevékenységet.

Hogyan működik a wash trading a kriptopiacon?

A fent hivatkozott cikkben részletesen bemutattam a módszertan. Ezek lényege, hogy a kriptotőzsdék által létrehozott fiktív számlákon, automatikus algoritmusok kötnek ügyletet, jutalék nélkül, így a kiválasztott piacon tetszőleges forgalom generálható. Kezdetben ezek a módszerek arra irányultak, hogy a kriptotőzsde megbízhatóbb képet mutasson a folyamatairól, hiszen a nagy kereskedési volumen annak jele, hogy sokan használják a társaság szolgáltatását. Ugyanakkor az NFT projektek népszerűségével (lásd itt), ma már kiteljesedtek a csalások ezen a piacon is. Itt azonban már a wash trading manipulációnak nemcsak a forgalom, hanem az ár manipulációja is a célja.

A módszereket az alábbi ábrák szemléltetik. Az első eset a legnaivabb, legkönnyebben detektálható formája a wash tradingnek. Ebben az esetben az vevő és az eladó ugyanaz a személy, ugyanazon számlán végzi a tranzakciókat. A második esetben már két külön számlán történnek a fiktív tranzakciók, míg a harmadik esetben összetett hálózatot alakítanak ki. A negyedik esetben elkülönül egy számla, melyről a tranzakciókat finanszírozzák, így zajlik két másik számla között a tranzakciók lebonyolítása.

forrás: Crypto Wash Trading: Direct vs. Indirect Estimation

Hogyan deríthető ki a wash trading?

A fenti ábrák jól szemléltetik a wash trading lehetséges megoldásait, és ezeket az eseményeket különböző statisztikai vizsgálatokkal fel lehet mérni. Az egyik ilyen statisztikai eljárás az ún. benford-törvényhez kapcsolódik, azaz a számok előfordulásának gyakorisága jól meghatározható mintázatot mutat. Ahogy az alábbi képen látható, az emberek által használt számok 31%-a kezdődik 1-es, 19%-a 2-es, stb. számmal. Pontosan ezen sajátos eloszlás miatt jól használható a benford törvény a wash-trading kiderítésére.

forrás: https://hu.wikipedia.org/

A második módszer az ügyletkötési méret klaszterezése, mely abból indul ki, hogy az emberek hajlamosak kerek értéket használni (lásd kerek szám szindróma). Ez az egyik legjobban/leggyakrabban használható módszer a valódi és a wash trading ügyletek elkülönítésére.

Mennyire jellemző a kriptotőzsdéken a wash trading?

Egy néhány hónappal ezelőtt publikált anyagban bemutattak egy szisztematikus visszatesztelést (ügyletkötési méret klaszterezésen alapulót), mely kifejezetten a nem valódi, fake tranzakciók azonosítását célozta meg. A vizsgálat 29 kriptotőzsdére terjedt ki, és az egyes tőzsdéken átlagosan a teljes kereskedési forgalom 70 százalékát tette ki a wash trading. Többek között a következő tőzsdéket vizsgálták: Bitstamp, Coinbase, Gemini, Binance, Bittrex, Bitfinex, HitBTC, Huobi, KuCoin, Liquid, Okex, Poloniex, Zb. Az alábbi táblázat tartalmazza a teljes listát, pirossal jelölve a tőzsdék kódjait.

forrás: Crypto Wash Trading

A fent jelölt kódok ismeretében kriptotőzsdékre bontva is láthatjuk az eredményeket.

forrás: Crypto Wash Trading

Kisebb kriptotőzsdék esetében a forgalom 90-99 százaléka wash trading kategóriába sorolható.

forrás: Crypto Wash Trading

Az összesített adatokat az alábbi táblázat mutatja.

forrás: Crypto Wash Trading

Mennyire jellemző az NFT piactereken a wash trading?

Egy másik anyagban (Crypto Wash Trading: Direct vs. Indirect Estimation) a két legnagyobb NFT (NFT-ről itt beszéltünk) platformra a Blur és a LooksRare kereskedési adataira fókuszáltak 2021-2023 közötti időszakon. A vizsgálatban azt tapasztalták, hogy a LooksRare platformon elvétve fordult elő (57 eset) a legnaivabb formája a wash tradingnek, viszont a negyedik módszer (lásd korábbi grafikont cikkünkben a wash trading négy típusáról) 98.955 ügyletkötés esetében megfigyelhető volt. Ez az összes ügyletkötés 29,42 százalékát tette ki, mely értékben mért forgalom alapján a teljes forgalom 94,8 százalékát teszi ki, lásd az alábbi táblázatban.

forrás: Crypto Wash Trading: Direct vs. Indirect Estimation

A Blur platformján már 5264 alkalommal azonosították a legegyszerűbb és 715.942 ügyletkötésnél az összetett wash tradinget. Eszerint az összes forgalom 26,94%, értékben mért forgalom esetében a 45,4 százaléka tekinthető wash trading ügyletnek. Tegyük hozzá, hogy a statisztikai módszerek nem mondják meg egyértelműen, hogy wash trading történt, de nagy valószínűséggel képesek jelezni az eseteket.  

forrás: Crypto Wash Trading: Direct vs. Indirect Estimation

A washtrading és az áremelkedés

Mind a LooksRare és a Blure adataiból az derül ki, hogy azok az NFT-k, melyek érintettek a wash tradingben magasabb mediánárral rendelkeznek, azaz a wash tradingnek szerepe lehet az áremelkedésben, az ármanipulációban is, lásd alábbi grafikonokat.

forrás: Crypto Wash Trading: Direct vs. Indirect Estimation

Összegezve a fentieket. Nincs semmi új a nap alatt. Szabályozatlan piac, decentralizált pénzügyi szabadságharc (felügyelet nélkül), nagy hozamra vágyó, naiv, tájékozatlan befektetők, ahol a csalók, hozzáértők irányába erősen lejt a terep..

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link