Kriptovaluta, bitcoin elfogadóhelyek: A kisvállalatok 36%-a elfogadja? Hol fogadják el?

Nem is olyan régen az HSB biztosítási cég közzétett egy adatot, mely szerint a kis és középvállalkozások 36%-a elfogadja a kriptovalutákat, főként a bitcoint fizetési eszközül. Ez tehát azt jelenti, hogy az üzletekben kapható terméket, szolgáltatásokat kifizethetjük bitcoinban vagy más ismert kriptoeszközben. Miért van ennek jelentősége? Mert a „bitcoin a jövő fizetési eszköze lesz” érv mellett gyakran elhangzik, hogy folyamatosan növekszik az elfogadóhelyek száma, míg a „bitcoinnal csak elbukod a pénzed” állásponton levők azt hangoztatják, hogy a gyakorlatban semmi értelme nincs a bitcoinnak. Kinek van igaza? Nézzünk a számok mélyére, hiszen az első bitcoin kibányászása óta több mint 10 év telt el, és az első nagy hype óta (2017) is eltelt lassan öt év.

A kis- és középvállalkozások 36%-a elfogadja bitcoint?

A HSB biztosítási cég a Zogby Analytics segítségével végzett felmérést a kisvállalkozások körében és ebből a vizsgálatból kiderül, hogy a kis- és középvállalkozások 36%-a elfogadja a bitcoint vagy más kriptovalutát fizetési eszközként. Ez nagyon magas aránynak tekinthető, és ebből az derül ki, hogy a bitcoin a gyakorlatban, a valóságban is egyre fontosabb szerepet tölt be az üzleti és gazdasági életben.

Ha azonban a felmérés módszertanát alaposan megvizsgáljuk, azonnal feltűnnek a problémák. A Zogby Analytics felmérése 505 amerikai vállalkozás megkérdezésén alapult. Beszéltünk már erről a kis számok törvényével összefüggésben, és az a probléma, hogy ilyen alacsony esetszámon gyakorlatilag bármi kihozható, akár még a véletlennek köszönhetően is. Ugyanis az Egyesült Államokban 30 millió vállalkozás van, igaz ezek 80 százalékának nincs alkalmazottja, azaz egyéni vállalkozás. Ugyanakkor 1,5 millió olyan vállalkozás működik az Egyesül Államokban, mely már 25 éve életben van. Ezekhez a számokhoz viszonyítva az 505 vállalkozást rögtön érzékelhető a felmérés megbízhatóságának problémája.

Hol fogadják el a valóságban a bitcoint?

A coinmap.org az egyik legnagyobb adatbázis, ahol elérhetjük a bitcoin elfogadóhelyeket globálisan. Ahogy az alábbi térképen is látszik, nagyrészt az Egyesült Államokban és Európa nyugati felén találjuk az elfogadóhelyeket. A jobb felső sarokban látható, hogy a cikk írásakor 28.622 helyet tartottak nyilván, ahol fizethetünk bitcoinnal vagy más kriptovalutával. A listában benne vannak az éttermek, kávézók, élelmiszerüzletek, bevásárlóközpontok, ATM-ek, különféle szolgáltatások, tehát a fizikai helyhez kötött üzletek, szolgáltatások találhatók a listában.

Az alábbi képen a Magyarországi elfogadóhelyeket látjuk, ezek száma néhány tucatra tehető. A térképen levő elfogadóhelyek közül több üzlet honlapját is megnéztem, de nem találtam arra vonatkozóan információt, hogy elfogadják a kriptovalutákat, annak ellenére, hogy szerepelnek az adatbázisban.

A coinmap.org oldalán elérhető api segítségével az adatok letölthetők és elemezhetők. A vizsgálatból rögtön feltűnhet, hogy az első üzletek 2013-ban kerültek az adatbázisba, és az első nagyobb vételi hullám (2017) időszakában már 8000 körül volt az elfogadóhelyek száma. Összességében tehát 2013-2022 közötti időszakon a mai 28.600-nál lényegesen több elfogadóhely jött létre, mert időközben számos cég csődbe ment, üzletek zártak be, és a tiltások hatására (lásd kínai tiltás) számos üzlet nem fogadhatja el a kirptovalutákat fizetési eszközül. A 2020 decemberi adatok szerint az Egyesült Államokban 2350 vállalkozás fogadta el a bitcoint fizetési eszközként. Legutóbb pedig a statista.com készített egy összefoglalást. Eszerint tavaly márciusban 5968 üzletben (ATM-ekkel együtt) lehetett bitcoinnal fizetni az Egyesült Államokban. Ha ezt összevetjük az Egyesült Államokban működő vállalkozások néhány milliós számával, akkor jól látható, hogy ezrelékekben mérhető a bitcoin elfogadottsága. A közelmúltban egyébként havi 500-1000 új elfogadóhellyel bővült a coinmap.org adatbázisa.

A bitcoin egy spekulatív eszköz

Ha tehát az összes vállalkozáshoz, az összes üzlethez viszonyítjuk a nyilvános adatbázisokban elérhető fizetőhelyek számát, akkor nagyon alacsony elfogadottságot állapíthatunk meg. Ezen a területen nem figyelhető meg az exponenciális növekedés, mint amit a kriptovaluták számának növekedésében tapasztalunk az elmúlt években. Gondolok itt arra, hogy 2017-ben még csak 2-3 ezer kriptovaluta létezett, ma már 16 ezer körüli a számuk. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a bitcoin tranzakciók 80%-a nem vásárláshoz köthető, hanem a kriptotőzsdékhez, azaz a jelenlegi helyzetben sokkal inkább tekinthető a bitcoin egy spekulatív eszköznek, mint egy fizetési eszköznek.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak