Kriptovaluták jövőbeni árát befolyásoló tényezők

A kriptovaluták árfolyamára ható tényezőkről egyre többet tudunk azzal, hogy egyre hosszabb kereskedési időtáv, egyre több kriptovaluta árfolyamadata áll a rendelkezésünkre. A témával kapcsolatos új vizsgálat 2014-2021 közötti időszakon 110 kriptovaluta piacán, 23 különböző árfolyamra ható tényezőt vizsgált meg. A tanulmány részleteit tekintjük át cikkünkben. Témáink:

  • A kriptovaluták árfolyamára ható tényezőkről
  • Milyen tényezők mozgatják a 110 kriptovaluta árfolyamát?

A kriptovaluták árfolyamára ható tényezőkről

A bitcoin projekt 2009-es indulása óta lassan másfél évtized telt el. Ezen időszak alatt ezrével jelentek meg az újabb kriptovaluták, és a piac szerkezetében is számos változás következett be, mely a termékek árazására hatást gyakoroltak. Például a kezdeti időszakban még stablecoinok hiányában kereskedtek a kriptoeszközökkel, majd a stablecoinok megjelenésével (2013) gyakorlatilag összekapcsolódott a hagyományos pénzügyi világ a kriptopiaccal. (témával kapcsolatos vizsgálatról itt beszéltünk). Ezek a folyamatok az eszközárazásra is hatást gyakoroltak, így például a stablecoinok előtti időszakon nem mutatott szoros korrelációt a bitcoin a hagyományos pénzügyi eszközökkel (például dollár-index), ma azonban már lényegesen erősebb kapcsolat mutatható ki. Ugyanakkor az újabb vizsgálatok is arra mutatnak rá, hogy a tőkepiacokon ismert tényezők (size, value, beta) alig adnak magyarázatot a bitcoin hozamára (itt beszéltünk erről), és a bitcoinnal összefüggésben az előző 30 nap momentuma (lásd bitcoin momentum stratégiákat itt), a bányászoknál levő bitcoin mennyisége, az aktív felhasználók száma, a tranzakciók száma a meghatározó.  A fentieken túl a hírek szerepe, azaz a figyelemvezérelt vételi nyomás is kiemelhető (lásd itt) tényező a kriptoeszközök piacán. A fentiek azonban nagyrészt a bitcoinra vonatkozó megállapítások, vizsgálatok voltak, és a témában megjelenő új tanulmány a bitcoinon túl, összesen 110 kriptovalután vizsgált meg 23 olyan tényezőt, melyek a jövőbeni árfolyamra hatást gyakorolhatnak.

Milyen tényezők mozgatják a 110 kriptovaluta árfolyamát?

A témával kapcsolatos új tanulmányban 2014-2021 közötti időszakon 110 kriptovalután vizsgáltak (részletes lista a kriptoeszközöről a hivatkozott anyag 35. oldalán) meg 23 tényezőt, melyből 8 a részvénypiachoz, 8 a devizapiachoz, 6 az árupiacokhoz, és 3 a makrogazdasági kilátásokkal függött össze. Ezeknek a tényezőknek a lényege, hogy változása bizonyos fokig előrejelzi, hatást gyakorol az eszköz jövőbeni árára. Részvénypiaci tényezőkre tipikus példa, a részvénypiac kockázati prémiuma, a size, a value, a jövedelmezőség, az Fama-French öttényezős modell (magyarázat itt).

A fentiek mellett az S&P500, a VIX, a dollár index, USD/EUR, és árupiaci termékeket alkotó indexek, az arany, az ezüst is a vizsgált tényezők közé tartozott. A dollár index és a VIX mellett az asset growth a harmadik olyan tényező, melyek kriptoeszközök értékelhető hányadán (23%) negatív korrelációt mutat. Az összes többi részvénypiaci tényező esetében a kriptoeszközöknek csak a szűkebb köre, néhány százaléka mutat erős pozitív vagy negatív korrelációt.

A vizsgálat eredményei alapvetően megerősítik a korábbi tanulmányokat (ezekről itt beszéltem), melyek szerint a hagyományos eszköz árazásában fontos szerepet betöltő tényezők nagy része jelentéktelen a kriptovaluták piacán. Az alábbi képen nem idősoros, hanem keresztmetszeti vizsgálatok eredményét látjuk. Az S&P500 esetében a látottak azt jelzik, hogy azok a kriptoeszközök, melyek kevésbé érzékenyek a részvénypiaci hatásokra felülteljesítik azokat a kriptovalutákat, melyek érzékenyek a részvénypiaci változásokra.

Forrás: Assamoi, Ekponon, 2024

Ha keresztmetszeti regressziós vizsgálatot végzünk, akkor az derül ki, hogy a részvénypiac kockázati prémiuma (S&P500) és a részvénypiac volatilitása (VIX index) korrelációt mutat a kriptoeszközökkel, ugyanakkor a kriptoeszközök 65 százaléka teljesen együttmozog (nincs előrejelző hatás) a részvénypiaccal, 23 százalékuk esetében negatív korreláció mutatható ki a részvénypiac volatilitásával (VIX) szemben. A fentiek tehát arról árulkodnak, hogy a kriptoeszközök jelentős része gyakorlatilag együtt mozog a részvénypiaccal.

A devizapiaci vizsgálatok alapján azt láthatjuk, hogy a kriptoeszközök 25 százaléka negatív korrelációt mutat a dollár indexszel. Ez különösen akkor figyelhető meg, amikor a dollár gyengül. Ekkor a kriptoeszközök erősödnek. Ezek az az eredmények megerősítik, hogy a dollár és a kriptoeszközök piaca között van kapcsolat.

Az árupiaci tényezőket vizsgálva még szorosabb kapcsolatok figyelhetők meg. A vizsgált 110 kriptoeszköz 51 százaléka erős pozitív korrelációt mutat a bloomberg árupiaci (BCOM) indexével, mely 23 árupiaci termék árát követi.

A fentiektől eltérő hatásokat tapasztalhatunk, ha a nemesfémeket vizsgáljuk. Ugyanis az arany és ezüst árváltozása negatívan korrelál a kriptoeszközök hozamával a keresztmetszeti vizsgálatokban. Ez tehát azt jelenti, hogy azok a kriptodevizák, melyek kevésbé érzékenyek az arany vagy az ezüst árváltozására (fenti grafikonon alacsony béta) felülteljesítik azokat az eszközöket, melyek érzékenyebbek az arany, ezüst árváltozására (magas béta).

A fentiek mellett a tanulmányban a politikai és makrogazdasági kockázatok (EPU indexszel mérve, lásd itt ) változását is vizsgálták. Ezek az adatok azt mutatják, hogy a fenti kockázati tényezők nem gyakorolnak jelentős hatást a kriptopiacra, azaz ezek gyorsan árazódnak, árazva vannak az eszközökben.

Összegezve a fentieket, azt láthatjuk, hogy a kriptoeszközök csoportján belül jelentős különbségek vannak az egyes eszközök között. Sok olyan eszköz azonosítható, melyek árazását jobban befolyásolják a hagyományos piacok (részvénypiac, devizapiac, árupiacok), de számos olyan kriptoeszköz azonosítható, melyek kevésbé vannak kitéve ezeknek a hatásoknak. Az összesített vizsgálatok azt mutatják, hogy a kriptopiac alacsony korrelációt mutat a részvénypiaccal, a nemesfémekkel, de magasabb korrelációt állapíthatunk meg a dollár-indexszel és a VIX-indexszel, illetve növekvő makrogazdasági kockázatok időszakában magasabb hozam figyelhető meg a kriptopiacon. Arra is láthatunk példát, hogy long-short stratégiákban kihasználható a kriptoeszközök hagyományos eszközökre vonatkozó, eltérő érzékenysége. Ez példaképpen azt jelentené, hogy short-pozíciót veszünk fel azokon a kriptoeszközökön, melyek érzékenyek az arany árváltozására (magas béta), és long-pozíciót nyitunk azokon az eszközökön, melyek kevésbé érzékenyek erre a tényezőre

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link