Kriptovaluták pumpálása: Érdemes részt venni benne?

Egy olvasói megkeresés adta a témaötletet, ugyanis a véleményemet kérték azzal kapcsolatban, hogy a kriptovaluták piacán (már a részvények piacán is) rendszeresen szerveznek ún. pumpálásokat, azaz árfelhajtó akciókat. A kérdés az, hogy érdemes-e ezeken az eseményeken részt venni. Témáink:

  • Hogy működik a pumpálás a kriptovaluták piacán?
  • Mit jelent a pump and dump?
  • Hogyan működik a pumpálás?
  • Mi a különbség a részvény és kriptovaluta pumpálás között?
  • 355 eset vizsgálata és a következtetések
  • Mi a következménye a kriptovaluta pump and dump akcióknak?
  • Érdemes kriptovaluta pumpálást szervezni, részt venni benne?

Hogy működik a pumpálás a kriptovaluták piacán?

Híreket olvasó kereskedők valószínűleg nem lepődnek meg azon, hogy különböző fórumokon, Telegram és Discord csoportokban, közösségi médiában a csoporttagok különböző részvények, kriptovaluták árfolyamát előre eltervezetten felhajtják, felpumpálják. Az eset részvénypiaci vonatkozásairól a GameStop részvények kapcsán már beszéltünk, azonban a kriptovaluták piacán még inkább elterjedt ez a módszer. A levélíró kérdése az volt, hogy érdemes-e ezeket a csoportokat követni, esetleg ilyen csoportokat szervezni, lehet-e erre alapozva nyereségesen kereskedni. Az alábbiakban részletesen megbeszéljük a módszer működését, mely tulajdonképpen a részvénypiaci pump and dump csalással egyező elvekre épül.

Mit jelent a pump and dump?

Az ún. pump and dump csalás nem újkeletű dolog, a részvények piacán is rendre találkozhatunk vele. Igaz ugyanakkor, hogy a főleg a részvények egy szűk körére koncentrálódnak a csalások.  A kriptovaluták piacán azonban szabad a pálya a csalók számára, és az alig létező felügyeleti kontroll mellett virágzik a pump and dump manipuláció.

A klasszikus tőzsdei csalások közé sorolható pump and dump csalás lényege, hogy a csalók előzetesen bevásárolnak egy részvényből, majd másokat is rábeszélnek a vásárlásra. Az új vevők hatására a részvény ára emelkedni kezd, amit a csalók kihasználnak, és magasabb áron adják el a részvényeiket. Amint azonban elfogynak a vevők, a felpumpált részvényár összeomlik és a csalás áldozatai elveszítik a befektetett tőkéjük jelentős részét. A recept viszonylag egyszerű, azonban a részvénypiacon több problémát is át kell hidalnia a csalóknak. Egyrészt a nagy kapitalizációjú részvények piacán nem tudják felhajtani az árat, ezért a csalások többsége az extrém alacsony piaci kapitalizációjú, centes részvényekhez köthető. Másrészt a részvénypiacok szigorú felügyelet alatt állnak, így sokkal nagyobb az esélye annak, hogy egy csalásra fény derül, és a piaci manipuláció büntetése is szigorú.

Mi a különbség a részvény és kriptovaluta pumpálás között?

Ugyanakkor a kirptovaluták piacán nincsenek ilyen akadályok. A nagy hozam elvakítja a befektetőket, számos kriptotőzsde semmilyen szabályozó hatóság felügyelete alatt nem áll, így még a csalások sem derülnek ki feltétlenül. Ráadásul a kriptovaluták piaci kapitalizációja sokszor még a centes részvényeknél is kisebb, és bár azt tapasztaljuk, hogy a 100 legnagyobb kriptovalutának van értelmezhető piaci kapitalizációja (az első 20 teszi ki a teljes kriptovaluta piac 80%-át), de a 100 legnagyobb piaci kapitalizációjú társaságon túl van még kb 17-20 ezer kriptoeszköz. Ezek kiváló célpontjai lehetnek csalásoknak, melyeknek széles köre ismert mára, ahogy erről az alábbi előadáson is beszélünk.

 
 

355 pump and dump eset vizsgálata

A témával kapcsolatos vizsgálatban két nagy kriptotőzsde kereskedési adatait megvizsgálva találtak 355 pump and dump esetet mindössze 7 hónap alatt. A becslések szerint a 355 esetből a csalóknak 6 millió dollár nyeresége származott, és mivel a kriptovaluta kereskedés közel zéró összegű játék, így mondhatjuk azt is, hogy a csalásban résztvevők veszteséges 6 millió dollár volt.

A módszer széles körű elterjedéséről árulkodik, hogy a vizsgálatban szereplő két tőzsde termékeinek 15%-át érintette az időszak alatt egy pump and dump manipuláció. Ezek a manipulációk átlagosan 65%-os árfolyam-emelkedést idéztek elő percek alatt. És bár azt mondhatjuk, hogy a kriptovaluták piaca egyébként is volatilis, ezek az árfolyammozgások az átlagos ármozgáshoz képest négyszeres szórás tartományába esnek, azaz még a kriptovaluták extrém volatilitása mellett is nagy kilengések voltak. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a kriptovaluták piacán a manipuláció lényegesen gyorsabban zajlik. Amíg a tőzsdéken korábban a hírlevelek voltak az eszközei a pump and dumpnak, és több napig tartó folyamatok voltak, addig a közösségi média, a fórumok világában a kripovaluta manipulációk percek alatt lezajlanak, átlagosan 8 percig tartottak. Ezeken a napokon a csalással érintett kirptovaluta forgalma tizenháromszorosára emelkedett egy átlagos naphoz képest.

További különbségek is vannak a részvénypiaci és a kriptovaluta csalások között. A részvénypiaci pump and dump alapja, hogy a csalók azt állítják, bennfentes információik vannak, a részvény valamilyen ok miatt alulárazott. A kriptovaluta csalásokban nincs ilyen elem, helyette egy csoport vagy egy szervező nyilvánosan bejelenti, hogy most felpumpálják XY kriptovaluta árfolyamát, kiadnak egy vételi jelet, és felhívják mások figyelmét rá, hogy kövessék őket. A tartalom megosztása pedig széles befektetői körhöz eljut, így a nagy hozam reményében mindig vannak szerencsét próbáló befektetők.

Az alábbi képen egy mintát láthatsz, ahol a tőzsde pontos helye (Binance), a pumpálás időpontja, és a kriptovaluta neve (ChatCoin) is megnevezésre került. Gyakori, hogy ezek az akciók a titkosított Telegram és Discord programon keresztül szerveződnek.

A következő képen már a fenti események hatását láthatod a ChatCoin árfolyamán.

forrás: A new wolf in town? Pump-and-dump

A többiek természetesen rohannak megvásárolni a kriptovalutát, remélve, hogy lesz valaki, aki hajlandó lesz még magasabb áron megvenni tőlük. A fenti séma egyébként már a részvénypiacon is megjelent, elég, ha csak a GameStop és a meme-részvények sajátosságaira gondolunk.

Alapvetően tehát a kriptovaluta pump and dumpnak nem az a célja, hogy hamis információkkal rávegye a vásárlásra a gyanútlan befektetőt. A csalók itt előre bevásárolnak, és a népszerűségüket (követőket) használják ki úgy, hogy másokat is vásárlásra biztatnak. Látni kell azonban, hogy itt is helyzeti előnye van annak, aki először vásárolt.

Mi a következménye a kriptovaluta pump and dump akcióknak?

Fentebb már utaltam rá, a kriptovaluta kereskedés zéró összegű játék. Annyi pénz van a rendszerben, amennyit a felhasználók betettek, hiszen a kriptovaluták nem termelnek nyereséget (ahogy például egy tőzsdei vállalkozás). Természetesen nem teljesen zéró összegű a játék, hiszen jutalékok, díjak formájában a betett pénz egy része kikerül a tőzsdéket üzemeltető cégekhez. A séma tehát a szerencsejátékhoz hasonlít, ahol a tőzsdét üzemeltető cég a játékot szervező cég. A fentiekből következik, hogy a pump and dump során a kriptovalutába beáramló pénzt a nyertesek kiveszik, és aki nem adott el időben, az lesz a vesztes, hiszen a kriptovaluta árfolyama az esemény után összeomlik.

Az alábbi grafikonon 355 pump and dump csalás összegzett adatai láthatók. Az x tengelyen az idő, az y tengelyen a halmozott hozam követhető nyomon. A pumpálás előtt már emelkedik a hozam, a szervezők bevásárolnak, majd az esemény időpontjában óriási árfolyam-emelkedés következik be. Eddigre már a halmozott hozam megközelíti az 50 százalékot (annak, aki az esemény előtt vásárolt), majd  az esemény után jön a teljes összeomlás.

forrás: A new wolf in town? Pump-and-dump

Az alábbi képen a halmozott forgalom követhető nyomon. A pumpálást követően nagy ugrást látunk a forgalomban, utána már nincs érdemi forgalomnövekedés.

Bár a pénzügyi hatóságok látókörén kívül esnek a kriptovaluták, ugyanakkor azt látni kell, hogy ettől függetlenül a pumpálás szervezői csalást követnek el, és másokat megkárosítanak, tekintettel arra, hogy a szervezők már előzetesen bevásároltak. Felmerült még kérdésként, hogy érdemes-e ilyen pumpálásokban részt venni, és vásárolni. Azt gondolom, jól látható a kockázata az eseménynek, azaz az árfelhajtás pillanatok alatt megtörténik, így csak a szerencsén múlik, hogy nyerünk vagy veszítünk az ügyleten. A kriptovaluták piacán kereskedők számára is fontosak a fentiek, mert ha rövid idő alatt megugrik egy termék ára, esetleg a kereskedési forgalma, akkor könnyen lehet, hogy az esemény mögött csak egy pumpálás áll.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak