Luna és Terra összeomlás okai, következménye a kriptovaluták világában

Az elmúlt napokban többször a hírek élére került a Terra (UST) stablecoin és a hozzá kapcsolódó Luna (Luna) kriptovaluta, ugyanis pillanatok alatt elveszítették az értéküket. Cikkünkben megnézzük, mi történt a fenti két tokennel, miért omlott össze a piacuk. Témáink:

  • Mi történt a Luna és a Terra piacán?
  • Hogyan működik az UST stablecoin?
  • Miért van szükség a Terra USD (UST) stablecoinra?
  • Hogyan működik a Terra és a Luna?
  • Az UST összeomlása

Mi történt a Luna és a Terra piacán?

A Terra rendszer működésének alapját adót két token a Terra (UST) és a Luna (Luna) gyakorlatilag elveszítette az értékének a jelentős részét néhány nap leforgása alatt. Ezzel kisbefektetők ezreit érte jelentős veszteség, és a helyzetet súlyosbítja, hogy az UST egy stablecoin volt, melynek árfolyama a dollárhoz volt rögzítve, azaz alapvetően nem spekulatív célokat szolgált az eszköz.

Az alábbi képen láthatod a TerraUSD, azaz az UST stablecoin árfolyamát, mely a múlt évben több kevesebb sikerrel, de tartotta az 1-es árfolyamot, azaz az UST és a valódi dollár (fiat dollár) átváltási aránya 1:1 volt. Ez mára 0,2 cent, azaz 1 UST mindössze 0,2 dollárt ér.

forrás: https://coinmarketcap.com/currencies/terrausd/

A következő grafikonon a piaci kapitalizációt követhetjük nyomon. A projekt népszerűsége folyamatosan nőtt az elmúlt hónapokban, majd a 18 milliárd dolláros piaci kapitalizáció pillanatok alatt eltűnt, és 250 millió dollárra csökkent vissza.

forrás: https://coinmarketcap.com/currencies/terrausd/

A Terra ökoszisztémához tartozó Luna név alatt elérhető kriptovaluta hasonló sorsra jutott. A csúcson 115 dolláros volt az árfolyam, ma már csak 0,0002 dollár.

forrás: https://coinmarketcap.com/currencies/terra-luna/

A csúcson 40 milliárd dolláros piaci kapitalizációból mára 1 milliárd dollár marad.

forrás: https://coinmarketcap.com/currencies/terra-luna/

Sokan értetlenül állnak az előtt, hogy mi történt, hiszen az UST egy stablecoin, melynek árfolyama a dollárhoz van rögzítve. Nézzük a részleteket.

Hogyan működik az UST stablecoin?

A stablecoinok elsődleges célja, hogy a valódi, fiat pénzeket helyettesítsék a kriptopiacokon. Ennek oka részben azzal magyarázható, hogy a legtöbb kirptoeszközt használó alkalmazásnak, rendszernek, kriptotőzsdének nincs hozzáférése a valódi pénzpiacokhoz. Ezért a befektetett tőke 90%-a mögül az első alkalommal (amikor beutalja a valódi pénzt egy kriptotőzsdére) eltűnik a valódi dollár, és a felhasználók cserébe egy stablecoint kapnak. Stablecoinból számosat ismerünk, ezek közül a legnagyobbak az alábbiak.

Név

Mihez van kötve?

Piaci kapitalizáció

Tether

dollár

62 milliárd USD

USDC

dollár

25,4 milliárd USD

TrueUSD

dollár

1,4 milliárd USD

Paxos

dollár

780 millió USD

Gemini Dollar

dollár

226 millió USD

EURSToken

euró

107 millió USD

Stably USD

dollár

512 ezer USD

Stronghold USD

dollár

nincs adat

Facebook Diem

multi-currency

nincs adat

A stablecoinok a digitális formái a magánpénznek, ahol a kibocsátó egy magántársaság (ez lehet akár egy kft, egy ltd, Inc, és egy offshore országban például Kajmán-szigeteken bejegyzett társaság is). Ez a kibocsátó magántársaság vállalja azt, hogy a nála elhelyezett befizetésekért a magánpénz valutájában kifizeti az ügyfelet. Bár a magánpénz kifejezésből arra gondolhatunk, hogy a kibocsátásuk szabályozott, a stablecoinok világában nincs komoly szabályozás. Mindenesetre a folyamat úgy működik, hogy az ügyfél befizeti a fiat pénzt (valódi dollárt, eurót, más devizát) a stablecoint kibocsátó társaság számlájára, aki ezért kiállít egy igazolást arról, hogy az adott magánpénzből rendelkezik az ügyfél valamekkora mennyiséggel. Legtöbbször 1:1 a váltási arány, azaz az egyik ismert stablecoin példáját, a tethert (jelölése: USDT) alapul véve ez azt jelenti, hogy befizetünk a tether stablecoin kibocsátójának 100 dollárt, és cserébe 100 dollár USDT kapunk. Eladjuk a valódi dollárunkat, és helyette 100 tetherünk lesz, mely egy stablecoin. A legtöbb stablecoin kibocsátó arra is ígéretet vállal, hogy a stablecoin visszaváltható nála, azaz ismét valódi dollárhoz, fiat pénzhez juthatunk. Emellett arra is ígéretet kapunk, hogy a kibocsátott stablecoinok valamilyen valódi eszközzel (fiat pénz, államkötvények, arany, egyéb értékpapírok) fedezve vannak. Példánknál maradva ez azt jelentené, hogy a befizetett 100 dollárt a társaság rövid lejáratú amerikai államkötvényben tartja. Az UST azonban a stablecoinok új generációjához tartozott, ahol egy algoritmus biztosította a valódi dollárral szemben az 1:1 váltási arányt.

Miért van szükség a Terra USD (UST) stablecoinra?

Fontos tehát látni azt, hogy az UST egy stabelcoin, melyet a felhasználók különböző tranzakciókhoz használtak, azaz alapvetően nem spekulatív céllal létrehozott termék volt. Ha például a Terra rendszerben lefejlesztett bármely alkalmazást használni szerettük volna, akkor első lépésként UST stablecoint kellett volna vásárolnunk. A Terra rendszer pedig gyakorlatilag egy DeFi ökoszisztéma, azaz a rendszeren belül számos további alkalmazás volt. Az ismertebb DeFi alkalmazások mind megtalálhatók voltak, például:

  • Lending alkalmazások: pénzkölcsönzés
  • Derivative DeFi: származtatott termékek kereskedése
  • DEX: DeFi alapú tőzsde
  • Wallet: pénztárca alkalmazások
  • Saving/payment: megtakarítások, pénzügyi tranzakciók
  • Yield Farming: stakelés lehetősége

A fenti kategóriákba összesen 100 feletti számban találunk különböző alkalmazásokat, azaz széles felhasználói kör használta a Terra rendszert. A rendszer teljes megértéséhez érdemes a DeFi témával kapcsolatos cikkünket, előadásunkat elolvasnod:

 
 

Hogyan működik a Terra és a Luna?

A Terra USD (UST) tehát algoritmikus úton biztosította az USD és az UST közötti 1-es átváltási arányt. Ennek a rendszernek két fontos tokenje van. Az egyik a Terra (UST) a másik a Luna (Luna), magyarra lefordítva a Föld és a Hold, mely egy utalás a működési elvre.

Ugyanis a rendszer működését leíró dokumentumból egyértelműen kiderül, hogy az UST stabelcoin létrehozásához Luna kriptovalutát kell megsemmisíteni, azaz úgy jöhet létre a stablecoin egyetlen egysége, hogy ehhez egy Luna kriptovaluta egységet meg kell semmisíteni. A hagyományos stablecoin esetében úgy jön létre egy egység stabelcoin, hogy a kibocsátó ráírja a számlára, és a valódi dollárt letétbe helyezi.

A Terra rendszer működését úgy kell elképzelnünk, mintha az UST és a Luna két külön medence lennek. Ahhoz, hogy több UST legyen, el kell vennünk a Luna kriptovalutából, illetve ha azt akarjuk, hogy kevesebb UST legyen, akkor új Luna kriptovalutát kell létrehoznunk. Tehát a rendszer nemcsak az UST létrehozás, hanem a megsemmisítés folyamatát is kezelte.

A teljes folyamat megértéséhez nézzük meg a következő példákat. Képzeljük el azt az esetet, hogy az UST ára jelenleg 1,01 amerikai dollár. A kereskedők kihasználják a Terra rendszer swap funkcióját, és megvásárolnak egy amerikai dollárt érő Lunát egy UST-ért.  Az algoritmus ekkor megsemmisít egy amerikai dollár értékű Lunát, és létrehoz 1 UST-t. Ekkor a kereskedő eladja az egy UST-t 1,01 dolláron, így profitált 0,01 dollárt.

Most képzeljük el ennek az ellenkezőjét, az UST ára visszaesik 0,99 amerikai dollárra. Ekkor a kereskedő a fentiek ellenkezőjét teszi, azaz először elcserél egy UST-t egy amerikai dollárt érő Lunára. A swap ügylet következménye, hogy egy UST megsemmisítésre kerül, majd létre lesz hozva egy amerikai dollárt érő Luna. Ebben az esetben is 0,01 dollár lesz a swap ügylet eredménye. Elméletben tehát a piaci szereplők folyamatos arbitrázs stratégiája stabilan tartj az UST árfolyamát.

Az UST összeomlása

A bevezetőben már láthattad az UST összeomlását, a kérdés csak az, hogy milyen okból következett be. Az eseményekhez hozzájárult az, hogy a kriptopiacon eladási hullám söpört végig, így a befektetők egy része nemcsak a kockázatos kriptoeszközeit adta el, hanem igyekezett valódi dollárba menekülni. Például a piacon a legnagyobbnak számító stablecoin, a tether árfolyama is elmozdult az 1:1 átváltási aránytól.

forrás: https://coinmarketcap.com/currencies/tether/

Az UST árfolyamában azonban ennél nagyobb elmozdulás következett be, vélhetően az alacsonyabb piaci kapitalizáció, a kevesebb piaci szereplő miatt, és ennek az lett az eredménye, hogy az UST 50 százalékkal elmozdult az 1 dolláros értéktől, de közben a Luna kriptovaluta értéke is folyamatosan esett tovább. A probléma pedig az, hogy ha nagymértékben eltávolodik az ár az 1 dolláros értéktől, akkor ez egy nagyon jó arbitrázs lehetőséget teremt. Ennek következménye a fent részletezett folyamat alapján az UST megsemmisítése és a LUNA létrehozása. A nagy kilengés miatt azonban az algoritmus nem képes arra, hogy az árfolyamot visszaemelje az 1 dolláros értékre, és a helyzetet csak tovább rontotta, hogy a pánikba eső befektetők likvidálták a megmaradt pozícióikat, és így újabb eladási hullámmal az UST és a LUNA is elértéktelenedett. Az összeomlás pontos körülményei nem ismertek, de vélhetően egy jelentős eladási hullám állhat a háttérben.

A rossz hír azonban az, hogy az UST mögötti DeFi alkalmazásokban levő befektetések is néhány nap alatt elveszítették az értéküket. Hiába volt jó üzlet stakelni a Lunát 20%-os hozam mellett, ha egyik napról a másikra elveszítette az értékét. Érdemes tehát tekintettel lenni a stablecoinok kockázataira, illetve keresni az olyan alkalmazásokat, kriptotőzsdéket, ahol valódi dollárral tudunk ügyletet kötni.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link