Mi mozgatja a kriptoeszközök, kriptovaluták árfolyamát?

A kriptoeszközök árfolyamára a részvénypiactól eltérő tényezők gyakorolnak hatást. A témával kapcsolatos új vizsgálat a kriptoeszközök piacát, árfolyamát meghatározó tényezők közül a befektetői hangulatra fókuszált. Cikkünkben ennek a részleteit beszéljük meg. Témáink:

  • Milyen tényezők hatnak a kriptovaluták árfolyamára?
  • A kriptopiacon uralkodó hangulat és a jövőbeni hozam
  • A hangulatváltozás és a következő napi hozam

Milyen tényezők hatnak a kriptovaluták árfolyamára?

Széles befektetői kör foglalkozik a kriptoeszközök kereskedésével, ugyanakkor az átfogóbb vizsgálatok azt mutatják, hogy a kriptopiaci árakra ható tényezők némiképp eltérnek attól, amit a részvénypiacon vizsgálunk. Az egyik probléma ugyanis az érték, a value hiánya (lásd itt), így amíg a részvénypiacon nagyon sok szereplő befektetési döntést hoz, és értékalapon dönt, addig a kriptopiacon leginkább a spekuláció figyelhető meg. Más vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a fentiek ellenére vannak tényezők, melyek összefüggésben hozhatók a kriptoeszközök jövőbeni hozamával. Külön kiemelhető a fentiek közül a figyelem-vezérelt vételi nyomás, a momentum, és a befektetői hangulat (részletek itt).

A befektetői hangulattal összefüggésben, az alternative.me honlapon található Fear & Greed indikátor (a részvénypiacon használt Fear & Greed indikátor az ötletadója), melyről egy néhány héttel ezelőtt megjelenő vizsgálat kapcsán már beszéltünk. A legutóbb, a témával kapcsolatos kutatás pedig a kriptopiacon megjelenő különböző hírek, a befektetői hangulat árfolyamra gyakorolt hatásait vizsgálta meg.

A kriptopiacon uralkodó hangulat és a jövőbeni hozam

Az An Anatomy of Cryptocurrency Sentiment cím alatt elérhető vizsgálatban a Refinitiv egyik, MarketPsych Analytics név alatt elérhető szolgáltatását használták fel. A Refinitiv ezen szolgáltatása több, mint 6000 forrásból tájékozódik a gazdasági média és a közösségi média területéről, és automatikus szövegfeldolgozás segítségével állapítja meg különböző befektetési eszközök piacán kialakuló hangulatot egy pontrendszeres skála segítségével. Ez az automatikus szövegfeldolgozás gyakorlatilag a ChatGPT kezdetleges változata, mely nem képes betanítva értelmezni a szöveget, és abból a hangulatot megállapítani, hanem előre meghatározott szótárak, és azokhoz rendelt súlyozás révén állapítja meg a befektetői hangulatot. Egy korábbi cikkünkben már beszéltünk arról, hogy a fejlett nyelvi modellek, mint a ChatGPT, illetve annak pénzügyekre betanított változata (Bert) sokkal hatékonyabb ezekre a feladatokra. Mindenesetre a Reinitiv megoldását széles körben használják különböző cégek.

Mutatok egy példát, nézzük meg az alábbi két mondatot:

  • Hír 1: A Nissan várhatóan jelentősen felülmúlja az elemzői várakozásokat a negyedéves nyereségre vonatkozóan annak ellenére, hogy elnöke letartóztatásba helyezték.
  • Hír 2: A Nissan nyereségadata nem fog csalódást kelteni

A fenti közzétételek alapján az algoritmus név alapján be tudja azonosítani, hogy a Nissan nevű társaságról van szó. A szövegben található nyereség, nyereségadat kifejezés a betáplált adatok alapján társításra kerül a gyorsjelentésekkel. Az algoritmus szótárában levő „felülmúlja”, és „nem fog csalódást” kifejezések pozitívként kerülnek értékelésre, a „letartóztatás” a negatív szavak szótárában szerepel, így a fentieket figyelembe véve a pozitív szavakhoz és a negatív szavakhoz is rendel egy értéket, és így jelenik meg egy pontszám a részvény piacán uralkodó hangulattal kapcsolatban.

A Refinitiv számos befektetési eszközzel kapcsolatban szolgáltat adatokat, de ebben a vizsgálatban a kriptopiacra fókuszáltak, és 267 kriptoeszköz árazásának változását vetették össze a befektetői hangulat ingadozásával. A befektetői hangulat ingadozása az átlagtól történő eltéréssel mérhető, azaz ha az átlagoshoz képest a befektetési eszköz hangulatát mérő pontérték megemelkedik, akkor pozitív a hangulat, ha az átlaghoz képest csökken a pontérték, akkor negatív a hangulat. Jellemzően az ilyen helyzetekben a szélső, ritka eseményeket társítják a befektetői hangulat jelentős megváltozásával. Ha rápillantunk az alábbi eloszlás görbére, akkor érthetővé válik a hangulat-mérés módszere. Ha normális eloszlást feltételezünk, akkor az adatok többsége az átlag körül szóródik, de az adatok harmada az átlagtól mért szórás egyszeres távolságán túl, az adatok 5 százaléka pedig a kétszeres szórás tartományán esik kívül (további magyarázat itt).

 

Egy egyszerű példával szemléltetve, tegyük fel, hogy a befektetési eszköz elmúlt 30 napján vizsgálva a hangulat átlagos értéke 23 pont volt, az adatsor szórása 5. Ebben a helyzetben várhatóan az összes adat kétharmada a 18-28-as tartományon (átlag +- 5) belül, míg az összes adat 95 százaléka a 13-33 tartományon belül (átlag +-10) szóródik. Ha tehát a befektetési eszköz piacán a hangulat 33-as érték fölé vagy 13-as érték alá esik, akkor azt mondhatjuk, hogy egy rendkívül ritka, a múltbeli adatokon az esetek 5 százalékában előforduló eseményt látunk, azaz túlzottan optimista (33-as érték felett) vagy túlzottan pesszimista (13-as érték alatt) a piaci hangulat.

A fenti elveket alkalmazva 2018-tól kezdődően 267 kriptoeszköz piacát vizsgálták meg. Ez összesítve 160.053 és 89.028 esetet jelent, és ahogy a táblázatból is kiderül a híreket és a közösségi médiát külön vizsgálták, lásd SentmSocial és SentmNews sorok (Mean az átlag, SD a szórás).

A hangulatváltozás és a következő napi hozam

A szisztematikus vizsgálatok azt mutatják, hogy a közösségi médián alapuló hangulatindikátor statisztikailag szignifikánsan jelzi előre a következő napi hozamot a kriptoeszközök piacán. Az alábbi táblázatból látható, hogy pozitív az összefüggés a közösségi médiában mért hangulatváltozása és a következő napi hozam között. A zárójelben szereplő érték (2,67) jelzi, hogy statisztikailag szignifikáns a vizsgálat. A hírek esetében is pozitív együtthatót láthatunk, de a vizsgálat nem statisztikailag szignifikáns (0,71 < 2), azaz akár a véletlen, az adatokban szereplő zaj is eredményezhette az összefüggést. Mindenesetre a teljes mintán nézve, ha a befektetői hangulat egy szórásnyit megnövekszik, akkor ez 6 bázispont (0,06%) hozamnövekedést eredményez a következő napon. Ez természetesen nem jelentős érték, de itt az időszaki összes eset, összes kriptoeszközén mért átlag látható. Egyedi esetekben jelentős eltérés tapasztalható.

Érdekessége az adatoknak, hogy a hírek árfolyamra gyakorolt hatása kimutathatatlan, melyre több magyarázat is létezik. Az egyik, hogy kevés gazdasági hírt dolgoztak fel és ez eredményezte az összefüggés hiányát. A másik lehetséges ok, hogy a gazdasági újságokban sokkal tényszerűbben fogalmaznak, mint a közösségi médiában, ahol sokkal inkább a pozitív tényezőket emelik ki.

A fentiek miatt további kiegészítő vizsgálatokat is végeztek, de ez alapvetően nem változtatott az eredeti eredményeken, azaz több millió újságcikk és közösségi médiában közzétett bejegyzés automatikus feldolgozása azt mutatja, hogy a kriptoeszközök piacán a hangulat változása és a következő időszak hozama között pozitív a kapcsolat. Ugyanakkor a gazdasági újságokban mért piaci hangulat alapján ez az összefüggés nem mutatható ki, és sokkal inkább a közösségi médiában mért piaci hangulat a meghatározó. A fentieken túl a fundamentális eseményeknek is hatása van a piaci hangulatra. Ilyen fundamentális események a tranzakciók végrehajtásának gyorsasága, fejlesztések, a kriptoeszközök elfogadottsága, a technológiai innovációk. Ezek a hírek pozitívan befolyásolják a hangulatot, de nem magyarázzák meg teljes mértékben, azaz a pozitív hangulat kialakulásának más tényezői is vannak. Mindezek tehát azt jelentik, hogy ha a kriptoeszközök piacán rövid távon kereskedünk, akkor a közösségi médiában megjelenő hírek, és az ezekből lemérhető hangulat változása hasznos információ lehet a kereskedő számára.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link