A piaci hangulat előre jelzi a tőzsdén a változásokat?

Számos korábbi vizsgálat mutat rá arra, hogy a befektetői hangulat hasznos előrejelzője lehet a tőzsdei, részvénypiaci folyamatoknak. A témával kapcsolatos új tanulmány három ismert hangulatindikátort vizsgált meg 1990-2022 közötti adatokon. Ennek a kutatásnak a részleteit beszéljük meg.

  • Akkor légy mohó, amikor mások félnek..
  • A VIX és a MOVE előrejelző képessége

Akkor légy mohó, amikor mások félnek..

2004-ben Warren Buffett egy fontos tőzsdei összefüggést osztott meg a munkáját követő befektetőkkel:

“If they insist on trying to time their participation in equities, they should try to be fearful when others are greedy and greedy only when others are fearful.”

Az idézett rész második fele arról szól, hogy akkor félj, ha mások mohók, és akkor legyél mohó, ha mások félnek.

Ezzel összegezhetjük azt, amit egyébként Buffett előtt korábbi vizsgálatok (AAII, Investor Ingeligence) már megállapítottak, azaz a befektetői hangulat kontraindikátor, így azokban az időszakokban, amikor a befektetők túlzottan optimisták, alacsonyabb jövőbeni átlaghozamokat, amikor túlságosan pesszimisták, magasabb átlaghozamokat lehet kimutatni.

A témával kapcsolatos korábbi vizsgálatokat az alábbi cikkekben rendszereztük:

A VIX és a MOVE előrejelző képessége

A fenti cikkekben tárgyalt indikátorokon túl egy 2006-os anyagot kellene még megemlítenünk, mellyben Malcolm Baker és Jeffrey Wurgler munkájának köszönhetően megismerhettük a Baker-Wurgler hangulatindexet.

Emellett pedig már korábbi vizsgálatok is foglalkoztak a volatilitással (lásd itt), mint a részvénypiaci hangulat mérésnek egyik lehetséges eszközével. Ennek egyik lehetséges eszköze a VIX-index. Itt most nem térnék ki a VIX részletes magyarázatára (lásd itt), de általánosságban elmondható, hogy a magasabb VIX érték emelkedett piaci volatilitást, piaci pánikot jelez, míg az alacsony érték nyugodt, optimista kereskedést. A fentieken túl a MOVE-index egy kevésbé ismert összefüggés, mely az amerikai állampapírok kamatának volatilitását méri. Gyakorlatilag a VIX index kötvénypiaci párja.

Van tehát három ismert  piaci indikátorunk, ás most nézzük meg, hogy mire használhatók. A Time-varying Equity Premia with a High-VIX Threshold and Sentiment cím alatti tanulmány szerzői 1990-2022 közötti időszakon nézték meg a VIX, a Baker-Wurgler és a MOVE index hatékonyságát, előrejelző képességét.  A főbb megállapítások a következők:

  • Mind a három indikátornak statisztikailag szignifikánsan kimutatható előrejelző képessége van
  • Az előrejelző képesség 1, 3, 6 és 12 hónapos időtávon a legerősebb.
  • A kapcsolat erősségét leíró korrelációs tényező (R2) 11,6% 6 hónapos és 19,5 százalék 12 hónapos időtávon.

A VIX index esetében a 80 százalékos határérték egy fontos választópont.  Ezekben az esetekben egy magasabb hozammal járó időszak következik (amikor átlépi a VIX a szintet), majd az eseményeket egy alacsonyabb hozammal járó időszak követi. A 80 százalékos határérték a múltbeli összes eseten alapul, azaz azon legnagyobb VIX értékek közé lép be az indikátor, melyre a múltbeli adatok 20 százalékában volt példa. Ez az alábbi grafikonon sárga egyenessel van jelölve.

forrás: Time-varying Equity Premia with a High-VIX Threshold..

Ökölszabályként tehát azt mondhatjuk, hogy a piacon keletkező többlethozam jelentős része (80%) az esetek kisebb részében (20%) keletkezik, amikor a VIX értéke megemelkedik (pánik van a piacon). A tanulmányban arra is rámutattak, hogy amikor a VIX átlépi a fenti határértéket, akkor a következő 6 hónap átlagos hozama 13 százalékkal, 12 hónapos távon 24 százalékkal magasabb, mint azokban az esetekben, amikor a VIX a határérték alatt van (nyugalom van a piacon). A VIX mellett a Baker-Wurgler és a MOVE index is hozzájárul a pontosabb előrejelzés készítéséhez. Ugyanis ha mind a három indikátort figyelembe vesszük, akkor a keletkezett többlethozam 54 százalékára magyarázatot kapunk 12 hónapos időtávon. A VIX és a Baker-Wurgler indikátor között nem mutatható ki korreláció, mert a Baker-Wurgler piaci hangulat sokkal lassabban reagál a változásokra, így fokozott piaci hangulatban még inkább optimisták lesznek a befektetők. A vizsgálat szerzői rámutattak arra, hogy a piaci hangulaton alapú előrejelzés pontatlanabb, ha lineáris összefüggést feltételezünk, azaz egy határérték (lásd VIX 80 százalékos) megállapítása jobb előrejelzésekhez vezet.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak