Slippage: Mit jelent? Mi a probléma vele a tőzsdén, forexen?

Kategória: 

Mit jelent a slippage a gyakorlatban?

A slippage, azaz csúszás azt a különbséget jelzi, ami a kereskedő által látott kötési ár és a tényleges, visszaigazolt kötési ár között alakul ki volatilis piacokon, nem likvid termékek, lassú szerverkapcsolat esetén, de láthattunk példát szándékos manipulálásra is a brókercég részéről (OTC piacokon a brókercégek mozgástere nagyobb, a helyzetet bonyolítja, hogy a market maker árjegyzés több visszaélésre is lehetőséget adhat).

A slippage megértéséhez vizsgáljuk meg a kétféle megbízás megadási módot a piaci áras megbízást és a limitáras megbízást. Az egyik a piaci, azonnali megbízás használata. Ebben az esetben a kereskedő az éppen aktuális piaci ár szerint próbál piacra lépni, vagy épp a meglévő pozícióját bezárni. Ugyanakkor a kijelzőn látható ár és a valós kötés némiképp el fog térni, mivel időben minimális eltérés lesz a megbízás kiadása és teljesülése között, hiszen akár néhány másodpercbe is beletelik a kötés teljesítése.

Bár a megcsúszások miatt a látott és a teljesített ár közötti eltérések az esetek többségében minimálisak lesznek, mégis ha jelentős mozgás van a piacon, akkor néhány másodperces eltérés is jelentős költséget jelent. Különösen akkor célszerű odafigyelni a csúszásra, azaz a slippage-re, ha rövid távon kereskedünk, hiszen ha 20-30 pipes célárakkal dolgozik a kereskedő például egy EUR/USD devizapáron, akkor akár az 1-2 pipes csúszás is jelentős költséget jelenthet. Ráadásul extrém helyzetekben, fontos makroadatok közzétételekor, vagy váratlan hírek bejelentése esetén ennél lényegesen nagyobb csúszások is lehetnek.

Miért gond a slippage? 

Mert rosszabb áron kapod meg azt, amit venni akarsz. Ha az eredeti célár 25 egységi távra van, és a kockáztatott pénzed is 25 egységnyi távolságú stopra számoltad ki, akkor egy 1:1 arányban lévő kötést tettél. Itt most nem is kell tudni, hogy hogyan kell a kockáztatott pénzt, a spreadot, a méretet, hozam/kockázatot, pip és tick értéket stb. összehangolni egyszerűen csak távolságban gondolkodjunk. Ha csak egy egységgel odébb kapod meg a terméket, akkor már nem 1:1 lesz az arányod, hanem rosszabb. 

Nyereség és veszteség

Mennyivel? Nem, nem egy egységgel „vertek át”, hanem a duplájával! A stopod az ilyen kötéskor nem 25, hanem 26, a célod nem 25, hanem 24 egységre lesz. Azaz 24:26 lesz az arány, ami 0,923 a kívánt 1,000 helyett. Ez durván számolva 8%-os romlás. Ne tévesszen meg senkit, hogy egy egység azaz 4%-nyi slippage-t kaptunk, ha a stopot, és a célt nem változtatjuk meg, akkor a duplája lesz.

Slippage, azaz csúszás

A számolásból rögvest látszik (ha nem, akkor számold ki azt is), hogy a hosszabb távú céláraknál, stopoknál kisebb gond a slippage.  Az ilyen a „hasznot csökkenti, és a kockázatot növeli” témákat (lesz még pár) érdemes figyelni, mert éves szinten jelentős összeget is veszthetünk vele. Egy konkrét példa: egy év alatt van 120 kötés egy fix cél/fix stop megoldású stratégiában, a találati arány 50 vesztő, és 70 nyerő, a cél 20 egység, a stop pedig 7 egység (ebben a spread is benne van). 

  • 70x20 azaz 1400 a nyereség
  • 50x7 azaz 450 a veszteség

Így realizáltunk 950 egység nyereséget, ami elég szép eredmény. Tételezzük fel, hogy a bróker csekély negyed egységgel teljesít odébb, azaz ennyi a slippage.

  • 70x19,75 azaz 1382,5 lesz a nyeresége
  • 50x7,25 azaz 507,5 lesz a veszteség

Így csak 875 egység lesz a nyereségünk, ami 8 százalékos eredmény csökkenés. A nyolc százalék pedig messze több, mint amit adni szeretnénk pluszban a brókernek… 

Bár mindegyik, azaz a limitáras, piaci, buy stop, stop limit használatánál előfordulhat slippage, de a legnagyobb veszélyt a függő megbízásoknál jelent. Egy azonnali, piaci áras megbízásnál látjuk rögvest a csúszást, de egy függő megbízásnál nem feltétlen vagyunk a gépnél. Így, ha van rá mód, akkor a limitáras, buy stop, stop limit használatánál érdemes riasztót használni, és figyelni a teljesülést! 

Slippage szabályozása a kereskedés során

Egyes kereskedési platformok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a slippage mértékét szabályozni tudjuk. Ilyen például a metatarder platform, ahol a megbízás megadása során az azonnali végrehajtású, piaci típusú megbízásnál beállíthatjuk a slippage maximális értékét. Az alábbi képen látható megbízás panelen a "maximális eltérés" mezőben megadhatjuk a maximálisan vállalt slippage értékét, így biztosíthatod azt, hogy túl nagy eltérés ne legyen a kívánt, és a teljesített érték közt. Ha például DAX indexet most 12700 ponton jegyzik, és itt szeretnél egy vételi ügyletet kötni akkor, ha nem állítasz be „maximális eltérés” értéket, a bróker annyit észlel, hogy az aktuális áron szeretnél venni egy DAX-ot. Az ártól függetlenül meg is veszi neked, és megkapod például 12710-en. Ha beállítasz egy maximális eltérés értéket, mondjuk 5 eurónyit, akkor már nem veszi meg, hiszen te arra utasítottad, hogy 12700 +/- 5€ értéken vegyen. Így megadható az a határ, ami alatt/felett már nem szeretnél pozícióba lépni (12695...12705) piaci áron. 

azonnali és függő megbízások megadása


Ha túlment a határon az árfolyam, akkor a bróker egy hibaüzenetet küld, hogy nem tudta teljesíteni, és rákérdez, hogy az adott áron szeretnénk-e megkötni az ügyletet.

  • Előnye: jól meghatározhatod azt az eltérést, aminél már nem akarsz pozícióba lépni. Erős elmozdulásoknál, és skalp, DT technikáknál nagyon hasznos tud lenni. 
  • Hátránya: ha nem megfelelően állítod be, akkor nem lesz kötésed, hibajelet kapsz, és amíg gondolkodsz, addig a piac elmegy melletted. 

Mindenképp érdemes a technikádnak, idősíkodnak megfelelően meghatározni ezt az értéket. Más egy skalposnál, aki 10-20 pipes távban gondolkodik, és nagyon nem lenne jó neki egy 50 pontos odébb teljesülés. De egy 50 pontos odébb teljesülés egy swing technikánál nem öröm, de nem is jelent nagy gondot.

Ha az általad beállított, és jól beskálázott maximális eltérés értéknél nagyon sokszor hibajelet kapsz, akkor a brókertől meg kell válni, hiszen nincs elég ajánlata, hogy megfelelően tudjon nála kereskedni az ember. Itt nyilván nem arra gondolok, hogy nagy lelkesedéssel 1pont, azaz 0,1pipre állítod a slippage értéket, hanem egy normális skalper 1-2 pip, vagy DT-nél 1-5 pip közti értéknél fordul elő. Bármely megbízásnál előfordulhat a csúszás, ebből a szempontból nincs különbség a limitáras, piaci, buy stop, stop limit megbízásokban. Így érdemes folyamatosan követni a kötések teljesülését!

 
 

Kapcsolódó téma:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak