Szigorodó hitelkondíciók alacsony gazdasági növekedéshez és hozamokhoz vezet?

A szigorodó finanszírozási, hitelezési kondíciók megbízható előrejelzői a gazdasági folyamatoknak, a gazdasági növekedés alakulásának.  A témával kapcsolatban áttekintjük a rendelkezésre álló vizsgálatokat, és kitérek egy néhány hónappal ezelőtt megjelent tanulmányra, mely a szigorodó hitelezési kondíciók és a részvénypiaci hozamok alakulása közötti kapcsolatot kutatta. Témáink:

  • Mit jelent a szigorodó finanszírozás, hitelezési kondíció?
  • A szigorodó hitelezési kondíciók és az alacsony gazdasági növekedés
  • A hitelpiaci kondíciók és a részvénypiaci hozamok
  • A legújabb részvénypiaci vizsgálatok

Mit jelent a szigorodó finanszírozás, hitelezési kondíció?

A szigorodó finanszírozás, hitelezési kondíció a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bankok több, szigorúbb feltételhez kötve nyújtanak hitelt. Ennek következménye, hogy egyre nehezebb hitelhez jutni, és ez együtt a jövőre nézve kisebb hitelkihelyezést jelez előre a mutató.  Múltbeli megfigyelések azt igazolják, hogy bizonytalan gazdasági időszakokban, a monetáris kondíciók változása (pl. kamatemelés), vagy esetenként különböző törvényi változások eredményezik a hitelkondíciók szigorodását.

Elméletileg tehát arra számítunk, hogy a szigorodó finanszírozási kondíciók előre jelzik a gazdaságban kihelyezett hitel mennyiségét, mely előre jelzi a jövőbeni gazdasági kibocsátást. A reálgazdasági folyamatok pedig hatást gyakorolnak a befektetési eszközök piacára, például az ingatlan- és részvénypiacra. A jelenlegi helyzetben pedig azért aktuális a téma, mert az elmúlt évben egyre inkább szigorodtak a hitelezési kondíciók szerte a világban. Az Egyesült Államok esetében a Fed negyedévente teszi közzé a bankok körében végzett felmérését Senior Loan Officer Opinion Survey on Bank Lending Practices cím alatt.

A részletes jelentés mellett több különböző grafikont (itt találod) is láthatunk a hitelkondíciók változásáról, és ahogy az alábbi grafikonon megfigyelhető, 2021 óta szigorodó finanszírozási kondíciókat tapasztalunk, azaz egyre több bank számol be arról, hogy a hitelhez jutás feltételei nehezedtek.

A fent felvázolt elmélet logikus (szigorodó kondíciók – alacsony növekedés), és gyakran találkozhatunk ezekkel az összefüggésekkel a gazdasági médiában (például itt). A következő bekezdésben megnézzük, hogy a gyakorlati megfigyelések alátámasztják-e az elméletet.

A szigorodó hitelezési kondíciók és az alacsony gazdasági növekedés

A témával kapcsolatos első vizsgálatot Listening to Loan Officers: The Impact of Commercial Credit Standards on Lending and Output cím alatt találjuk. Az 1967-1998 közötti kutatás két időszakra bontva erősíti meg a fentieket, azaz a hitelezési kondíciók változása (standards t-1 sorokban) és a gazdasági növekedés (reál GDP-ben mérve) között negatív a kapcsolat. A növekvő korrelációs együtthatók (R2) pedig azt jelzik, hogy további tényezőkkel (Fed kamatok változása, kötvényspread) még jobban növekszik a megbízhatósága, a magyarázó ereje a vizsgált összefüggéseknek. Az alábbi táblázatban tehát 1 és 5 százalékos szignifikancia szint melletti statisztikailag szignifikáns bizonyítékot látunk arra, hogy a finanszírozási kondíciók romlása és a következő negyedév gazdasági növekedése között negatív a kapcsolat.

forrás: Listening to Loan Officers: The Impact of Commercial Credit..

A fentieket későbbi vizsgálat megerősítik, lásd:

A fenti vizsgálatok a Fed Senior Loan Officer Opinion Survey on Bank Lending Practices felmérésén alapultak. Látható a fentiekből, hogy a gazdasági növekedés előrejelzésében hasznos mutató lehet a Fed Senior Loan Officer Opinion Survey, de a részvénypiaci hozamok előrejelzésében nem biztos, hogy ennyire hasznosnak bizonyulnak.

A hitelpiaci kondíciók és a részvénypiaci hozamok

A témával kapcsolatos első, átfogó vizsgálatot Credit Conditions and Stock Return Predictability cím alatt találjuk. A tanulmányban 1967-2013 közötti időszakot dolgozták fel, de az 1983-1990 közötti időszak itt is (előző vizsgálatokban is), hiányzik az adatokból, mert a felmérés nem készült ebben az időszakban, lásd alábbi képen.

forrás: Credit Conditions and Stock Return Predictability

Az alábbi táblázatban látható a regresszió eredménye 1990-2013 közötti időszakon. Ebből kiderül, hogy a hitelezési kondíciók és a részvénypiaci hozamok között negatív a kapcsolat. A t-statistic sor jelzi, hogy statisztikailag szignifikáns a vizsgálat (-2-nél kisebb számok) és az R2 mutatja, hogy kismértékű magyarázó ereje van a tényezőnek a részvénypiaci hozamok vonatkozásában.

forrás: Credit Conditions and Stock Return Predictability

A következő táblázat pedig azt mutatja, hogy maximum 1-2 negyedéves időtávon ad némi magyarázatot a tőzsdei hozamok alakulására a hitelezési kondíciók szigorodása.

forrás: Credit Conditions and Stock Return Predictability

A legújabb részvénypiaci vizsgálatok

Végül megemlítenék egy 2023-as vizsgálatot, melynek eredményeit az alábbi táblázat foglalja össze. A teljes időszakon (Model 1 oszlop 1990-2022) és különböző kisebb időszakokra bontva is negatív kapcsolatot látunk, viszont statisztikailag szignifikáns eredmény csak a Model 1-2 és Model 5 esetében van. Ebből a model 1 (teljes időszak) és a model 5 (2000-2010) időszakán vizsgálva csak 10 százalékos szignifikancia szint mellett beszélhetünk statisztikailag szignifikáns eredményről. Az utolsó időszakra az együttható 0 közeli ráadásul statisztikailag szignifikáns eredményt sem tudunk kimutatni, ami könnyel lehet, hogy a 2012-es, előzőekben részletezett vizsgálat következménye, azaz a piac szereplők 2013-ban megtudták, hogy a hitelpiaci kondíciók szigorodása előrejelzi a részvénypiaci hozamokat, beépítették kereskedési stratégiájukba, így az összefüggés előrejelző szerepe megszűnik, mert az új információ napok alatt beépül a részvények árfolyamába.

forrás: Profitable Timing of the Stock Market..

A regressziós vizsgálatok sikertelensége késztette arra a szerzőket, hogy egy másik irányból is megvizsgálják a kérdést. Ennek lényege, hogy egy hipotetikus long-only és egy long-short stratégiát is kialakítottak. Ezekben a stratégiákban a megjelenő Senior Loan Officer Opinion Survey változása alapján képeztek portfóliókat, és ahogy az alábbi grafikonon látható, felülteljesítést tudtak elérni.

Nemcsak abszolút hozamban, hanem egységnyi kockázatra vetítve is sikerült a passzív befektetést felülteljesíteni. Ez utóbbinak a sharpe-rátája 0,5, míg a fenti stratégiáknak 1,9 lett. A stratégiának az volt a célja, hogy elméletileg bizonyítsák a hitelkondíciók szigorodása továbbra is hasznos előrejelzője a részvénypiaci hozamok változásának.

forrás: Profitable Timing of the Stock Market..

Összegezve a fentieket, a hitelezési, finanszírozási kondíciók szigorodása alacsonyabb gazdasági aktivitást jelez előre, és arra is vannak bizonyítékok, hogy a következő 1-2 negyedév részvénypiaci hozamaira is hatást gyakorolnak. Hangsúlyoznám, hogy a gazdasági aktivitás csökkenése nem egyenlő a recesszióval, a recesszió nem egyenlő a gazdasági válsággal. Ráadásul a részvénypiaci hozamok és a recesszió kapcsolata is időtávfüggő. Az Egyesült Államok adatai 1947-2022 között azt mutatják, hogy amíg a recesszió bejelentését követő hónapokban valóban alacsonyabbak az átlaghozamok, de az 1 éves átlaghozam (recesszió kezdetétől számolva) már pozitív, a három éves részvénypiaci átlaghozam pedig már megegyezik egy véletlenszerűen megnyitott 3 éves részvénypiaci befektetés átlaghozamával.

Forrás: Dimensional

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak