Tranzakciós illeték a magyar tőzsdén 2022. július 1-től

2022. július elsejével új változások lépnek életbe a tranzakciós illetékkel kapcsolatban, melyek már a tőzsdei kereskedőket is érintik. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a változásokkal kapcsolatban. Témáink:

  • Tranzakciós illeték változások 2022-ben
  • A tranzakciós illeték mértéke
  • A tőzsdei tranzakciós illetékről
  • Milyen hatása lesz a tőzsdei tranzakciós illetéknek?

Tranzakciós illeték változások 2022-ben

A tranzakciós illeték már 2013 január elsejétől kezdődően drágítja meg a magyar bankok ügyfeleinek pénzügyi műveleteit, azonban az illeték eddig nem terjedt ki az értékpapírvásárlásokra. Mára azonban elérhető az a rendelet, mely 2022 július 1-ével az értékpapírvásárlásokra is kiterjeszti a tranzakciós illetéket. A változások várhatóan a magyar részvénypiacon jelentős változásokat hoznak. Ennek részletei előtt nézzük meg, hogy mi után kell fizetni tranzakciós illetéket.

A tranzakciós illeték mértéke

A legújabb szabályok szerint 0,6%-os tranzakciós illetéket kell fizetni, ha készpénzt veszünk fel bankfiókban, bankkártyával ATM-ből (akár belföldön vagy külföldön) vagy postán. Készpénzfelvétel esetén a tranzakciós illetéknek nincs felső határa. A tranzakciós illeték átutalások esetében 0,3%, és itt felső határ is van, amely 10.000 Ft, azaz egy 3.333.333 Ft-ot meghaladó összeg esetében már nem növekszik az illeték összege.

Magánszemélyek esetében 20.000 Ft összeg alatti átutalásnál nincs tranzakciós illeték, de ez az egyéni vállalkozások és céges bankszámlákra nem vonatkozik. Szintén nem kell tranzakciós illetéket fizetni, ha ugyanannál a banknál vezetett saját számláid között végzel átutalást, átvezetést, de a Magyar Államkincstárnál levő saját számládra történő utalásnál sem kell az illetéket megfizetni, illetve megmarad a 150.000 Ft-os havi ingyenes készpénzfelvételi lehetősége is.

A törvény megfogalmazása szerint az illetéket a pénzintézetnek kell megfizetnie, azonban az elmúlt évek gyakorlata azt mutatja, hogy nagyon sok pénzintézet az ügyféllel fizetteti meg a tranzakciós illetéket.

A tőzsdei tranzakciós illetékről

A legnagyobb változás a tranzakciós illetékkel kapcsolatban, hogy 2022. július elsejével már az értékpapír-vásárlásokra is kiterjed. A szabályok az alábbiak lennének:

  • 0,3%-os tranzakciós illeték, felső határa 10.000 Ft.
  • Azon értékpapírokra vonatkozik, melyek magyar ISIN azonosítóval (Keler Zrt által kibocsátott) rendelkeznek.
  • Csak a vételi ügylet után kell az illetéket megfizetni.
  • Mentességet kap az illetékfizetés alól a Magyar Államkincstár és a Posta

A fentiek szerint tehát a magyar részvények (OTP, MOL), állampapírok, certifikátok után tranzakciós illetéket kell fizetni, amelynek mértéke 0,3%. Ez érinti a rövid távon kereskedőket, a daytrade kereskedőket, hiszen a szokásos vételi jutalék mellett a tranzakciós illeték is tovább növeli a kereskedés költségeit.

Milyen hatása lesz a tőzsdei tranzakciós illetéknek?

Bár a törvény megfogalmazása alapján a tranzakciós illeték a befektetési szolgáltatóknak kell fizetnie, de a korábbi gyakorlat is azt mutatja, hogy az illetéket áthárítottak a pénzintézetek az ügyfelekre, így vélhetően az ügyfelek fizetik meg az illetéket. Sajnos ez azt jelenti, hogy a rövid távú tőzsdei kereskedés ellehetetlenül, lényegesen drágább lesz, így vélhetően még több befektető fordul majd az egyébként is olcsóbb külföldi tőzsdék, külföldi brókercégek felé.

Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a magyar részvénypiacon alacsonyabb lesz a forgalom, a likviditás, mely a bid-ask spreadek növekedésével jár, ami tovább növeli a kereskedők költségeit. Ezek az események a tapasztaltabb kereskedők számára nem feltétlenül jelentenek problémát, ugyanis vizsgálatok azt mutatják, a bid-ask spread növekedése, a likviditás csökkenése nehezebbé teszi az arbitrázs stratégiákat, így a különböző többlethozamot eredményező összefüggésekkel kinyerhető hozam növekedhet, de a technikai elemzés jelzései is javulhatnak. A fentieken túl az alapkezelőket is érinti a probléma, így várhatóan tovább drágulnak a magyar alapkezelők egyébként is magas alapkezelési díjai.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak