Vannak egyáltalán sikeres daytrade kereskedők?

A daytrade kereskedés eredményessége egy megosztó téma a piaci szereplők között. Egyrészt azt láthatod, hogy a brókercégek ingyenes oktatásokat, gyorstalpalókat tartanak a témában, és a reklámokból az a benyomásod lehet, hogy a daytrade kereskedés egyszerű, és könnyen megtanulható. Ugyanakkor a tőzsdei kereskedők számláit vizsgáló kutatások egy egészen más képet írnak le a helyzetről. Most a kisbefektetők, a tőzsdei kereskedők több ezer számláját áttekintő egyik kutatásról számolok be, melyben kifejezetten a daytrade kereskedők eredményeire fókuszáltak. Témáink:

  • Mi az a daytrade kereskedés?
  • Mit gondol az átlagos befektető a daytrade kereskedésről?
  • Vannak egyáltalán sikeres daytrade kereskedők?
  • 900.000 egyedi befektető számlájának áttekintése
  • Heavy daytrader kereskedők eredményei
  • Melyek a kritikus tényezők?

Mi az a daytrade kereskedés?

Kezdjük először az alapokkal. A daytrade kereskedés napon belüli ügyletkötést jelent és jellemzően a tőzsdén, és devizapiacon alkalmazzák ezt a módszert a kereskedők, azaz napon belül megnyitnak, és még napon belül lezárják az ügyletet. Tehát kifejezetten a legrövidebb időtávú kereskedésről van szó, és jellemzően a daytrade kereskedők napi 3-10 ügyletet kötnek, de ez a szám akár több is lehet, ha például skalp-kereskedésről beszélünk.

Mit gondol az átlagos befektető a daytrade kereskedésről?

Valószínűleg te is találkoztál már számos olyan reklámmal, melyek azt sugallták, hogy a daytrade kereskedés egyszerű, például "nézem a focimeccset, és kereskedek",  vagy "10 perc alatt kerestem X száz eurót".  De beszélhetnénk a közösségi médiában megjelenő reklámokról is, melyek kötelező eleme a magas hozamígéret, luxus jacht, pálmafás tengerpart, vagy drága autó. Emellett ott vannak a brókercégek ingyenes felkészítő képzései, melyekből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy néhány óra alatt fel lehet készülni a daytrade kereskedésre. A fentiek azonban távol állnak a valóságtól. Először nézzük meg, hogy mit mutatnak az átfogóbb vizsgálatok a témában.

Vannak egyáltalán sikeres daytrade kereskedők?

A brókercégek reklámjait, a daytrade kereskedést népszerűsítő oldalak állításait célszerű fenntartásokkal kezelni, tekintettel arra, hogy kizárólag a kereskedőből élnek. Ráadásul a daytrade kereskedőkre specializálódott OTC brókerek szemében a daytrade kereskedő az ideális ügyfél, mivel pontosan tisztában vannak vele, hogy az ügyfeleik jelentős része veszteséges. Az ESMA 2018. augusztusa óta kötelezi is ezeket az OTC brókereket arra, hogy tüntessék fel reklámjukban, honlapjukon, hogy az ügyfeleik mekkora hányada veszteséges. Ez általában 60-80% közötti arányt jelent. Ne feledjük el azt sem, hogy sok OTC brókercég ún. market maker formában működik, így nem csak a jutalékot, a spreadet, a swapot keresi meg, hanem a fenti vesztes ügyfelek pénzét is.

Ugyanakkor a Do Individual Day Traders Make Money? cím alatt elérhető tanulmányból az derül ki, hogy vannak konzisztensen sikeres daytrade kereskedők, és ezeknek a kereskedőknek jól megfigyelhető sajátosságai vannak. A fenti vizsgálatban 900.000 egyedi befektető számláját tekintették át, és ebből 130.000 daytrade kereskedőt azonosítottak egy 5 éves időszakon, Az időszak alatt az összes tőzsdei kereskedési forgalom 20 százalékát tették ki a daytrade ügyletek. A vizsgálatokban a daytrade kereskedőket két részre bontották, az ún. heavy daytrader kereskedőkre az a jellemző, hogy nagy mennyiségben, rendszeresen bonyolítanak le ügyleteket. Míg az ún. occasional daytrader kategóriában a kereskedők csak alkalmanként kötnek ügyletet.

A további vizsgálatokban azt is megnézték, hogy a 900.000 egyedi befektetőnek az 1%, azaz 9000 kerekedő tekinthető ún. heavy daytradernek. A heavy daytrader kereskedők aktivitása tette ki az összes egyéni befektető aktivitásának a felét, és a teljes tőzsdei kereskedelmi forgalom egy negyedét.

Az összes daytrade kereskedőkre igaz, hogy a 80 százalékuk veszít a tőzsdén (féléves időszakon vizsgálva). Az alábbi táblázatban a daytrade kereskedők a kereskedett forgalom alapján vannak kategorizálva. A felső  három sorban a legnagyobb forgalmat lebonyolító heavy daytraderek (összesen 9000), az alsóban az alkalmanként kereskedők eredményei láthatók. A második oszlopban a napi átlaghozam látható, illetve az utolsó oszlopban a nyerő napok aránya. Eszerint a legjobb daytrade kerekedők az időszak a kereskedési napjaik 90,7 százalékában nyernek, míg az alkalmanként kereskedők esetében ez az arány csak 21,2%. Az alkalmanként kereskedők (alsó sor) vannak egyébként a legtöbben az összes, 900.000 ezer számlából 720.000 sorolható ebbe a kategóriába.

forrás: Do Individual Day Traders Make Money?

A fenti eredményekből az derül ki, hogy a heavy daytrader kereskedők átlagosan napi 0,31%-os hozamot keresnek, azonban ebben a számításban nem vették figyelembe a tranzakciós költséget és az adót. Ha egy 0,1%-os tranzakciós költséget és 0,3%-os adót figyelembe veszünk, akkor már eltűnik a többlethozam. Értelemszerűen egy magyar kereskedő esetében az adó akár el is kerülhető egy TBSZ számlán (adó nélkül tehát az átlagos nyereség pozitív lenne), de a 0,1%-os tranzakciós költséggel számolnunk kell.. Bár az is igaz, hogy egyes termékek (devizák, indexek) esetében alacsonyabb is lehet a tranzakciós költség a fentinél, ahogy egyes online brókereknél részvények esetében is lehet alacsonyabb a tranzakciós költség.  Mindenesetre jól rávilágít a fenti helyzet arra, hogy mekkora jelentősége van az adónak és a tranzakciós költségeknek. A sikeres daytrade kereskedés egyik alapfeltétele tehát az alacsony tranzakciós költség, és az adómentesség (erre van lehetősége a magyar kereskedőknek: TBSZ).

Összegezve a fentieket, azt láthatjuk, hogy a daytrade kereskedők többsége eredménytelen. Ez vélhetően azzal is magyarázható, hogy nagyon sok a próbálkozó, hiszen a piacra lépésnek alig van korlátja, ráadásul az iparági reklámok azt sugallják, hogy könnyű meggazdagodni. A legrosszabb az eredménye azoknak, akik kis volumenben kerekednek, vélhetően ők a kis számlával próbálkozók, majd a daytrade kerekedést abbahagyók széles táborába tartoznak. Emellett az is látható a vizsgálatból, hogy a kereskedők 80%-a veszteséges, és az eredményes kereskedők, a heavy daytraderek mindössze csak az összes kereskedő 1%-át teszik ki. Értelemszerűen nem a nagy kereskedési volumen a siker kulcsa az esetükben, vélhetően ezek a daytrade kereskedők is ki számlával kezdtek, majd a szakma kitanulását követően fokozatosan növelték a számlájukat.

Sajnos a reklámok azt sugallják, hogy a daytrade kereskedés egyszerű, pedig a valóságban a kereskedés sokkal nehezebb és megterhelőbb tevékenység. Egyrészt megterhelő, mert nagyon sok tényezőt kell együttesen figyelni, másrészt folyamatosan döntéseket kell hozni, melynek következményeit neked kell vállalnod, harmadrészt pedig kockázat alatt van egy-egy pozícióban a tőkéd egy része. Ezek a tényezők lelkileg és pszichésen is kifárasztanak, így például egy 4-6 órás daytrade kereskedés szellemileg is kimerítő. A valóságban szó nincs tehát arról, hogy filmet nézünk, vagy épp focimeccset nézünk az online tőzsdei kereskedés során. Elképzelhető, hogy nyersz 10 perc alatt 300 eurót, de egy kötésből semmiféle következtetést nem lehet levonni. Nyerhetsz úgy is 300 eurót, hogy az életben egyszer szerencséd volt, és soha többé nem lesz, és nyerhetsz úgy is 300 eurót, hogy egy pontosan szabályozott folyamat során nyered, de előtte veszítettél 3 alkalommal 50 eurót, így a napi eredményed 150 euró.

Innentől pedig már csak találgathatunk, az egyéni tapasztalatink, megfigyeléseink alapján határozhatjuk meg azt, hogy mi szükséges a sikeres daytrade kereskedéshez. Vizsgálatok arra is rámutatnak, hogy a sikeres kereskedők között nagyobb arányban találunk olyanokat, akiknek van kereskedési szabálya. Érdemes szem előtt tartani, hogy a kereskedésből fakadó lelki terhelést egy kereskedési rendszer, technika kidolgozásával lehet a legkönnyebben csökkenteni. Általában ennek tudatában van nagyon sok kereskedő, befektető, azonban mégsem jutnak el a kereskedési technika kialakításáig, mivel a folyamat sokkal összetettebb és időigényesebb, mint amire előzetesen számítanak. Elég, ha csak a 8 nagy amerikai brókercég ügyfelei között végzett felmérés eredményeire gondolunk. Az alábbi táblázatból kiderül, hogy a nyereséggel kereskedők 87%-a rendelkezik kereskedési stratégiával, és mindössze 13 százaléknak nincs stratégiája.

 

Stratégia nélkül kereskedik

Stratégiával kereskedik

Nyereséges

13%

87%

Nem nyereséges

43%

57%

A fentieken túl véleményem szerint nagyon fontos elsajátítani a helyes kockázatkezelést, hiszen az eredményes daytrade kereskedésben (akár az olyan sikeres hedge fundok esetében, mint Renaissance) a találati arányok alig térnek el a véletlentől, azonban a hozam/kockázat arányok nyereségessé tudják ezt a helyzetet alakítani. A szerencsejáték és tőzsde pontosan ezért különíthető el, mert a daytrade kereskedő kiválaszthatja a jó hozam/kockázat arányú ügyleteket, és így fordíthatja az előnyére a helyzetet (lásd itt). Befektetők teljesítményével, eredményeivel kapcsolatos további vizsgálatok:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link