Az exponenciális mozgóátlag fogalma, használata, képlete

Kategória: 

Az alábbiakban az exponenciális mozgóátlag jelentését, számítását, használatát beszéljük meg. Témáink:

  • Az exponenciális mozgóátlag fogalma
  • Mi is az a mozgóátlag?
  • Az exponenciális mozgóátlagok használata
  • Exponenciális mozgóátlag pontos definíciója
  • Milyen előnye van az exponenciális mozgóátlag használatának?
  • Az exponenciális mozgóátlag hátránya

Az exponenciális mozgóátlag fogalma

A kereskedésben, elemzésben nagy szerepet kapnak a mozgóátlagok, így az exponenciális mozgóátlagok is. Sok stratégia használja ezt a fogalmat: exponenciális mozgóátlag. Itt már fontos kiemelni, hogy legyünk figyelmesek egy-egy technika megismerésnél, hiszen a mozgóátlagoknak több típusa van, mindig azt használjuk amit előírnak, ha az exponenciális mozgóátlagot, akkor azt, és ne mást. 

Mi az a mozgóátlag?

Az átlag és a mozgóátlag fogalmát ismerjük, hiszen az egyszerű mozgóátlag fogalmánál tárgyaltuk, Így csak nagyon röviden:

  • Átlag: a tagok összege osztva a tagok számával. 
  • Mozgóátlag:  meghatározott számú utolsó tag átlagát figyeli, így a tagok folyamatosan változnak, ha egy újabb gyertya lezárult. A „meghatározott számú utolsó tag” pedig a periódus szám nevet viseli, amit be kell állítani.

Az exponenciális mozgóátlagok

Az exponenciális mozgóátlagok esetén az egyes tagok súlya nem egyforma. Általában a jelenhez közelebb álló adatok nagyobb súllyal szerepelnek. Ezeket a mozgóátlag-típusokat hívjuk exponenciális és súlyozott mozgóátlagnak

 exponenciális mozgóátlag

A fenti képen 200 periódusú EMA (exponenciális mozgóátlag) látható.

Exponenciális mozgóátlag pontos definíciója

Az exponenciális mozgóátlag (jelölése EMA) esetén az időben a jelenhez közelebb álló adatok nagyobb súllyal, míg a távolabbi adatok kisebb súllyal kerülnek a kalkulációba, az alábbi képlet alapján:

EMA = (Legutolsó ár x X%)+(előző napi mozgóátlag x (100–X%))

Az egyszerű mozgóátlag számítástól ez jelentősen eltér, hiszen bevezetésre került egy szorzó, egy százalékos (vagy bármilyen) súlyozást. Az ilyen súlyozásnak többféle variánsa létezik, az exponenciális az egyik legelterjedtebb a mozgóátlagok közt.  A mai fejlett kereskedési rendszerek, platformok már feleslegessé teszik a kézi számolást, így a legtöbben van olyan mozgóátlag indikátor melyet át lehet állítani erre a számolási módra.  Ennek ellenére mindenképp érdemes az exponenciális mozgóátlag képletét ismerni és tanulmányozni, hiszen az erőssége, előnye és a hátránya is ebből adódik. A kereskedésben általában a 20, 50, 100, 200 periódusú exponenciális mozgóátlagot használják, de ettől eltérő beállítású stratégiákat is használhatunk. 

Milyen előnye van az exponenciális mozgóátlag használatának?

A súlyozott és exponenciális mozgóátlagok nagy előnye, hogy gyorsabban reagálnak a jelenbeli adatok változására, ezért előbb adnak jelzést a sima mozgóátlagnál. Érdemes tudni, hogy mindegyik mozgóátlag-típus késve ad jelet, ezért is nevezzük őket trendkövetőnek, ahol a követő szót célszerű szó szerint érteni, azaz követjük a trendet, megyünk a trend után, késve. Ez a késés a legnagyobb mértékben az egyszerű mozgóátlagnál jelentkezik. A hibát felismerték és több olyan mozgóátlagot is javasolnak, melyek gyorsabban követik az árfolyam változását.  Éppen ezen késésből kifolyólag az exponenciális mozgóátlag gyakran jelentős előnyt jelent, ugyanakkor a gyors jeleknek megvan a hátránya is, hiszen több téves jelet kaphatunk. 

exponenciális mozgóátlag

Az alábbi képen a három mozgóátlagot hasonlíthatjuk össze. Látható, hogy a WMA (Kék) gyorsabban, a SMA (piros) pedig lassabban követi az árfolyam változásokat. A sárga  pedig a most tárgyalt exponenciális mozgóátlag. A kép magáért beszél, hiszen egyértelműen látjuk: mindkét nem egyszerű mozgóátlag gyorsabban követi az árfolyam változását. 

Az exponenciális mozgóátlag hátránya

Itt két jellemzőt kell figyelembe venni a hibák helyes kezelésénél. Egyrészt a gyorsabb jelzés több fals jelet adhat, így minden esetben legyünk nagyon figyelmesek. Bár egy letesztelt technikánál nem jelenthet nagy problémát, de egy egyszerű mozgóátlagos technika exponenciális mozgóátlagokra való migrálása már tesztelés nélkül nem ajánlott. A másik jellemző hibalehetőség már könnyebben szűrhető aktív kereskedés közben. Az exponenciális mozgóátlagnál (és még sok egyéb mozgóátlagnál) az utolsó gyertyák nagyobb súlyt kapnak. Ez egy átlagos gyertyaméret környéki gyertyáknál nem jelent gondot, itt az exponenciális mozgóátlagok jól értelmezhetők. De problémás lehet a jelzések értelmezése, ha nagy, extrém nagy gyertyák az utolsó gyertyáink, ami még nagyobb súlyt is kap. Ilyenkor már a jelzés értéke kisebb. Bár maga az exponenciális mozgóátlag indikátor jól számol, de a kereskedőnek érdemes figyelemmel kísérni a piaci mozgást. Aki jobban szereti az objektív meghatározását a nagy gyertyának egy mellékszabályként bevezetheti, hogy ha három ATR(14)-nél nagyobb az utolsó gyertya, vagy gyertyák, akkor a jelzést külön kezeli. Ha az exponenciális mozgóátlag periódusa kisebb, mint tizennégy, akkor az ATR periódusa egyezzen meg az exponenciális mozgóátlagéval. 
Az exponenciális mozgóátlagot felhasználják több származtatott indikátorban is, például MACD-ben is használatos. Jellemzően nem használjuk volumen és forgalmi adatok értékelésénél. 

Az exponenciális mozgóátlag általános használata

Nagyon sokféleképp használható az exponenciális mozgóátlag, sok stratégia alapul ezen az exponenciális mozgóátlag indikátoron. A legalapvetőbb használata az árfolyam és exponenciális mozgóátlag relatív helyzetének vizsgálata. Itt az alábbi elvet követik:

  • Ha a sima mozgóátlag fölött van az árfolyam, akkor emelkedést vélnek
  • Ha az exponenciális mozgóátlag alatt van az árfolyam, akkor shortokat keresnek
  • Ha alulról felfele töri  az exponenciális mozgóátlag vonalát az árfolyam, akkor emelkedésben gondolkodnak
  • Ha felülről lefele töri  az exponenciális  mozgóátlag vonalát az árfolyam, akkor az esési jel

A fenti négy elgondolás alapja, hogy az exponenciális átlag mozgásához viszonyítva gyorsabban, vagy lassabban mozog az árfolyam azt az egyszerű mozgóátlag és az árfolyam elhelyezkedése jól mutatja. 

Az exponenciális mozgóátlag jól skálázható

A periódus számmal nagyon jól az igényünknek megfelelően állíthatjuk be az exponenciális mozgóátlag indikátorunkat. Az exponenciális mozgóátlag nem kíván telepítést, a legtöbb kereskedési felületben alap indikátor. A közkedveltségét mutatja, hogy több százféle megvalósítást találhatunk, eltérő tudás és komfortfokozattal.

Ajánlott cikkek az egyszerű mozgóátlag és a mozgóátlag témában:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link