Kérdés: Állampapírok kockázati faktorai [Előadás]

Kategória: 

Előadásunkban folytatjuk az állampapírok témakörét és az állampapírok szerkezetének, a prémium állampapírok jelentőségének, kamatterhének megbeszélése után a következő témákat tárgyaljuk:

  • Milyen bizonytalansági faktorai vannak az állampapíroknak?
  • Infláció, visszaváltási költségemelés, adókivetés?
  • Miért terelik a lakosságot ennyire bele, mi lehet ezzel a céljuk?

Hallgatónk levele: "PMAP forgalmazás feltételeit nézem és az adózás fejezetben igen csak nyitva hagyták az esetleges adófizetési kötelezettség lehetőségét. Egyrészről benne van, hogy a “hatályos jogszabályok szerint” másrészről az, hogy “a jelen ismertető hatályba lépésekor” adómentes mivel nem számít jövedelemnek. Én már egyszer megéltem a kamatadó bevezetését futó betétekre. Nem tartom kizártnak ezt sem, hogy a 10.000 mrd-ot meghaladó PMAP állomány kb. 2000 mrd kamatfizetését majd csökkentsék egy kis kamatadóval, persze maradhat adómentes TBSZ-el és tartsad lejáratig és akkor ilymódon megtartotta szavát kormányunk. Mindenesetre ez a kb. likvid kötvény egy olyan bizonytalan hitelállománya a kormánynak, amire nagy esélyt látok, hogy igyekeznek stabilizálni kivethető “büntetőkamattal”. Te hogy látod ezt? Mi történik amúgy a visszaváltott államkötvényekkel, merthogy ezek MNB papírok, amik nem válthatók vissza. De akkor mit csinál a visszaváltott papírral az AKK amit ugyebár lakosságnak már nem forgalmazhat? A segítségedet szeretném kérni egy kis elemzéssel kapcsolatban, állományadatokkal, mennyi kamatot kell fizetnie majd az államnak, mi történik, ha mindenki egyszerre visszaváltja majd 2025-ben. Nem generál ez a sok kamat újabb inflációt? Mekkora része a lakossági állampapír az összadóságállománynak? Milyen bizonytalansági faktorai vannak az állampapíroknak? Infláció, visszaváltási költségemelés, adókivetés? Miért terelik a lakosságot ennyire bele, mi lehet ezzel a céljuk?"

Az előadás előzménye, első része itt érhető el.

Az előadás első perceiben van egy kis hiba: a prémium állampapír kamatterhénél "milliárd dollárt" említek, ami helyesen "milliárd forint".

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak