A gazdasági bizonytalanság gazdasági visszaesést okoz?

Számos magyarázata van annak, hogy a gazdasági környezet kiszámíthatatlansága, a bizonytalanság alacsonyabb gazdasági növekedést, romló makrogazdasági környezetet eredményez. A témával kapcsolatos gyakorlati bizonyítékok azonban hiányosak. Ezt a hiányt pótolta most a Fed új kutatása, mely a gazdasági bizonytalanság és a jövőbeni gazdasági teljesítmény között talált összefüggést. A téma aktualitását az adja, hogy a koronavírus járvány óta egy olyan világban élünk, amelyben a gazdasági bizonytalanságot jelző indikátorok magas értéken vannak. Témáink:

  • Hogyan mérjük a gazdasági bizonytalanságot?
  • Az Egyesült Államok gazdasági bizonytalansága
  • A globális bizonytalanság
  • Milyen hatása van a gazdaság kiszámíthatatlanságának?

Hogyan mérjük a gazdasági bizonytalanságot?

A gazdasági bizonytalanság mérésének három ismert módszere közül az első a VIX index, mely az opciókba árazott bizonytalanságot méri, és a tőkepiacokon keresztül határozza meg a gazdasági folyamatok kiszámíthatóságát. Az összefüggés alapját az adja, hogy azokban az időszakokban, amikor a piaci szereplők körében a kockázatkerülés figyelhető meg, akkor ez az opciókba árazva kimutatható. A VIX indexről részleteiben egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk, ide kattintva pedig a VIX index aktuális állapota tekinthető meg.

A másik ismert mutató az EPU, azaz Economic Policy Uncertainty Index, mely három komponensből áll. Az első a hírek alapján megállapított hangulat (természetes nyelvfeldolgozás módszereivel), a második az adózást érintő változások nyomon követése, a harmadik tényező pedig az elemzői bizonytalanság követése. Az indikátor pontos értelmezését, lekérdezést egy korábbi cikkünkben már megbeszéltük, lásd itt.

A harmadik megoldás a bizonytalanság mérésére a REU-mutató, mely Kyle Jurado, Sydney C. Ludvigson, Serena Ng 2015-ös kutatásain alapul. Ez a mutató, szemben a fentiekkel, tisztán fundamentális alapú és a gazdasággal kapcsolatos néhány tucat  változó (kibocsátás, munkaerőpiac, árak, ingatlanpiac stb..) vizsgálatán alapul.

Az Egyesült Államok gazdasági bizonytalansága

Az alábbi grafikonon a VIX, az EPU és a REU indexek láthatók az 1990-2023 közötti átlagértéküktől történő eltérés alapján. Az utolsó adatpontban látható, hogy a VIX gyakorlatilag az átlagérték közelében van, azaz nem jelez bizonytalanságot, az EPU esetében az 1-szeres szórás tartományán belül vagyunk, amely szintén nem tekinthető rendkívülinek, és normális eloszlást feltételezve az összes adat 66 százaléka ezen tartományon belül van. Mindkét indikátor esetében átlaghoz közeli értéket látunk, azaz nem jeleznek gazdasági bizonytalanságot. Ezzel szemben a REU-mutató átlagtól való eltérése jelentős. A 2-szigma fölötti érték azt jelzi, hogy a múltbeli adatok 95 százalékán az aktuálisnál kisebb átlagtól való eltérése volt az adatnak, azaz magas bizonytalanságot mérünk a makrogazdasági adatok alapján.

forrás: FEDS Notes

Az alábbi grafikonon jól látható, hogy a REU hosszabb időszakon (1960-2023 közötti adatokon) számított átlag esetében még jobban kilendült, eltávolodott az átlagtól. A koronavírus időszakában a mutató az átlagtól 7 szigmára, a 2023-as évben közel 4 szigmára mozdult ki. Ezek rendkívül ritka értékeknek tekinthető, melyek magas fokú bizonytalanságról árulkodnak a makrogazdasági adatok tekintetében.

forrás: FEDS Notes

A következő kép mutatja, hogy amíg a koronavírus járvány idején a munkaerőpiaci folyamatok eredményezték a bizonytalanságot, addig most a fő mozgatóerő az infláció.

forrás: FEDS Notes

Ahogy az alábbi grafikonon látható, a Fed inflációs előrejelzésében az infláció jövőbeni pályája egyre inkább eltolódott a „magasabb”, „hosszabb” irányba, ahogy haladtunk előre az időben.

A globális bizonytalanság

A következő ábrán a globális gazdaság 90 százalékát kitevő 38 ország (USA kivéve) makrogazdasági adataiból kialakított REU-index látható.

forrás: FEDS Notes

A meghatározó komponens jelenlegi ebben az esetben is az infláció, lásd alábbi képen.

forrás: FEDS Notes

Milyen hatása van a gazdaság kiszámíthatatlanságának?

Fentebb látható volt, hogy bizonyos eszközökkel jól tudjuk mérni a gazdaság kiszámíthatatlanságát, a bizonytalanságot. Számos elméletet ismerünk azzal kapcsolatban, hogy a kiszámíthatatlan gazdasági környezet rontja a hosszú távú gazdasági növekedést, csökkenti a fogyasztói keresletet, a társaságok profitját. Ezeknek a befektetési eszközök (kötvények, részvények) piacán is érezhető hatásai vannak. A témával kapcsolatban azonban meglehetősen kevés az emprikus vizsgálat, és ez adja az értékét a Global Inflation Uncertainty and its Economic Effects cím alatti tanulmánynak (lásd itt), mely kapcsolatot talált a gazdasági bizonytalanság (REU inflációs komponense) és a következő 12 hónap gazdasági folyamatai között.

Ahogy az alábbi grafikonon látható, azokban az esetekben, amikor az inflációval kapcsolatos bizonytalanság megnőtt (átlaghoz képest 3 szigma kilengés), a következő 12 hónapban átlagosan 0,25-0,5 százalékkal csökkent az ipari termelés, a fogyasztás, a beruházások volumene. A globális inflációs bizonytalanság (világoskék) negatív hatásai kisebbek voltak az amerikai gazdaságra nézve.

Összegezve a fentieket, azt láthatjuk, hogy a koronavírus járvány óta a világ egy olyan állapotba került, amelyben a makrogazdasági folyamatokat nagyon nehéz előre jelezni. Amíg a járvány alatt a munkaerőpiac, most az infláció jelenti a bizonytalanságot. A rossz hír az, hogy az inflációval összefüggő, globális és amerikai makroadatokon kimutatott bizonytalanság negatívan hat a reálgazdasági folyamatokra (ipari termelés, fogyasztás, beruházások). Ezek a folyamatok pedig lassabb gazdasági növekedést, fordulatokat, kihívásokat tartogathatnak a gazdaságpolitikusok, jegybankárok, illetve a befektetők számára.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak