Japán gyertyák: 14 legjobb megbízhatóságú fordulós japán gyertya a tőzsdén

Kategória: 

Bejegyzésünkben megismerkedünk a 14 legmagasabb megbízhatósági mutatókkal rendelkező japán gyertya alakzattal. Látni fogod, hogy a lista felében a kereskedők körében ismert japán gyertya alakzatok találhatók, azonban nagyobb részben olyan japán gyertyákat találunk a felsorolásban, melyek nem tartoznak a népszerű japán gyertyák közé. A felsorolásból tehát megismerheted a kb. 100 japán gyertya típusból azokat, melyeknek a legmagasabb, 60% fölötti a megbízhatósága.

Mielőtt bemutatom a legnagyobb megbízhatósággal rendelkező japán gyertya alakzatokat, térjünk ki a közölt adatok helyes értelmezésére, azaz a közzétett adatok az amerikai részvénypiacon, napos grafikonon megvizsgált japán gyertyákon alapulnak. Ez azért fontos szempont, mert nagyon sokan használják napon belüli kereskedésben az egyes japán gyertyákat, de ekkor valószínűleg eltérő megbízhatósági adatokkal számolhatunk. A visszatesztelés során Thomas Bulkowski munkáira hagyatkozunk, és a bemutatásra kerül fordulós alakzatok mind bikapiacon lettek tesztelve, azaz olyan időszakban, amikor az amerikai részvénypiacon általános pozitív hangulat volt. Bár a medvepiaci esetekben eltérő eredményeket tapasztalhatunk, erre azért nem helyeztem hangsúlyt, mert az amerikai részvénypiacon az elmúlt 106 évben 20 alkalommal volt recesszió, ami összesen 23,3 év (280) hónapnyi válságnak, recessziónak (medvepiacnak) felel meg. Azaz mondhatnák azt, hogy az amerikai gazdaság elmúlt 100 évében az esetek 80 százalékában pozitív hangulat volt, így a bikapiaci esetekkel fogok foglalkozni.

Mit jelent a japán gyertyák megbízhatósága?

A megbízhatóság tulajdonképpen annak a valószínűsége, hogy a japán gyertya alakzat által adott jel irányába mozdul el a piac vagy sem. Például egy ismert, népszerű japán gyertya a szitakötő doji, melynek megbízhatósága mindössze 56%, azaz néhány száz szitakötő doji visszatesztelése során azt tapasztaltuk, hogy az esetek 56 százalékában emelkedés következett be, 44  százalékban pedig téves jelet kaptunk, azaz az árfolyam tovább esett. A képen egy szitakötő doji látható.

https://elemzeskozpont.hu/files/userfiles/gyertya21.png

Természetesen a megbízhatóság javítható azzal, hogy megvárjuk, amíg a gyertyaformáció fölé zár az árfolyam, de az alábbi listában az előfordulás alapján végeztük a megbízhatósági rangsort. A kérdés már csak az a fentiek után, hogy az 56%-os megbízhatóságú japán gyertya jónak számít-e? Nos, ha abból indulunk ki, hogy a véletlen ügyletkötés megbízhatósága 50%, akkor már sejthető, hogy alig érünk el jobb eredményt ezzel a japán gyertya alakzattal, de ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai részvénypiac alapvetően emelkedő részvénypiac, és ezen zajlott a tesztelés, akkor azt is kiszámolhatjuk, hogy a véletlen itt nem 50%-os valószínűség. Ha megnézed az amerikai részvénypiac elmúlt 100 évét, akkor az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott pozíciók valószínűsége nem 50% volt, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%
  • 6 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 70%
  • 9 hónapig nyitva tartott pozíció esetén:72%

Mivel a visszateszteléseim során az amerikai részvénypiacot vizsgáltam, ahol pedig azt láthatod, hogy 61% a valószínűsége annak, hogy nyersz egy véletlenszerűen nyitott vételi ügyleten, ha 1 hónapig tartod a pozíciót.

A fentieket figyelembe véve elmondható, hogy sajnos a technikai elemzés eszközei közül számosra igaz az, hogy használatuk nem hoz a véletlennél jobb eredményt, és ez igaz a japán gyertyákra is. Ha visszateszteled a különböző japán gyertya alakzatok megbízhatóságát, akkor azt tapasztalhatod, hogy mindössze csak a 25 százalékuk ad a véletlennél (amennyiben 60%-ban határozzuk meg) nagyobb megbízhatóságot. Figyelembe véve a fentieket, nézzük a bikapiacon, fordulós jelet adó, magas megbízhatóságú japán gyertyákat.

1. Three  Stars in the South japán gyertya

A három csillag délen megnevezésű japán gyertya formációnak a legmagasabb, 86%-os a megbízhatósága. A képet árnyalja azonban az a tény, hogy extrém ritka formáció, és a fenti megbízhatósági adat 100 alatti eseten lett mérve, így valószínűleg nagyobb mintán rosszabb lenne a megbízhatósága. Ez a japán gyertya összesen három gyertyából áll. Az előzménytrend csökkenő, ami általában rövidtávú trend. A japán gyertya alakzat kialakulásának feltételei:

  • Az első napon egy nagy testű, hosszú kanóccal rendelkező csökkenő gyertyát látunk.
  • A második napon  egy kisebb, de csökkenő gyertyát látunk, de a gyertya mélypontja az előző napi mélypont fölött van.
  • A harmadok napon pedig egy fekete marubozu gyertya látható az előző nap maximum és minimum árfolyamán (előző napi gyertya kanóca) belül.

2. Three-line strike japán gyertyának

A Three-line strike japán gyertyának szintén magas a megbízhatósága (84%), de az eredményeket itt is árnyalja, hogy extrém ritka japán gyertyáról van szó, így az előző pontban leírtak erre a japán gyertyára is vonatkoznak. A three-line strike japán gyertya felismeréséhez az alábbiak nyújtanak segítséget:

  • Négy gyertyából áll
  • Az előzmény trend csökkenő
  • Három csökkenő gyertya
  • A negyedik gyertya emelkedő
  • Az emelkedő gyertya új mélypontról indul és az első gyertya nyitóára fölé zár.

Ezt a japán gyertyát részletesen is tárgyaltuk: Three-line strike

3. Három fehér katona japán gyertya

A három fehér katonát gyakran vizsgálják trenderősítőként, emelkedő trendben is, azonban elméletileg egy trendfordulós alakzat, melynek előzmény trendje egy rövidtávú csökkenő trend. A felismerésének szabályai:

  • Előzmény trend csökkenő
  • A következő három napon hosszú emelkedő gyertyák.
  • A gyertyák az előző napi záróár alatt nyitnak (az előző gyertya testéből indul a következő gyertya).
  • A gyertyák a napi maximum szint közelében zárnak, azaz kicsi a felső kanóc.
  • A kanócok ideális esetben kicsik.

Az alakzat megbízhatósága 82%, és itt már nem 100 alatti esetről beszélünk, hanem 2972 három fehér katona japán gyertya alakzat esetében 2435 esetben árfolyam emelkedés következett be.

4. Azonos három holló japán gyertya

Szintén ismert alakzat, de gyakori itt is, hogy trenderősítő formában tárgyalják, használják a kereskedők, azonban fordulós japán gyertya alakzatként adja a magas megbízhatóságot.

A felismerésének szabályai:

  • Előzmény trend emelkedő
  • A következő három napon hosszú csökkenő gyertyák.
  • A gyertyák az előző napi záróár fölött nyitnak (az előző gyertya testéből indul a következő gyertya)
  • A gyertyák a napi minimum szint közelében zárnak, azaz kicsi az alsó kanóc.
  • A kanócok ideális esetben kicsik.

A három holló japán gyertya alakzat különlegessége, hogy az uralkodó trendiránnyal ellentétesen ad jelzést, azaz bikapiacon eladási jelet kapunk. Ez általában együtt jár az alacsony megbízhatósággal, a kisebb átlagos visszaeséssel. Azonban ennek a japán gyertya formációnak a megbízhatósága magas, 79 százalék, azaz a vizsgált 864 esetből 686 esetben árfolyam esés következett be a következő napokban.

5. Engulfing japán gyertya

Az engulfing japán gyertya alakzat ezen változata egy rövidtávú emelkedő trendben alakul ki. Az első gyertya egy emelkedő nap, amit egy csökkenő nap követ. A csökkenő napon a piac magasabban nyit, de mélyebben zár, mint az előző napon, azaz az előző napot átöleli ez a japán gyertya alakzat.

Az alakzat különlegessége, hogy az uralkodó trendiránnyal ellentétesen ad jelzést, azaz bikapiacon eladási jelet kapunk. Ez általában együtt jár az alacsony megbízhatósággal, a kisebb áltagos visszaeséssel. Azonban az engulfing japán gyertya megbízhatósága 79%, és ráadásul gyakori alakzat. A vizsgált 14.804 esetből 11.745 alkalommal árfolyam esés következett be.

6. Morning Star japán gyertya

Szintén ismert japán gyertya alakzatról beszélünk a morning star esetében. Csökkenő trendben kialakuló eső gyertyát követően alakul ki az morning star. A második napot egy trend irányú réssel kezdi a piac, majd a rést követően nem tud egyik irányba sem elindulni, egy kicsi, iránytalan piacot mutató gyertyát látunk. Ezt egy ellenkező irányú réssel nyitás követ, ahol emelkedő japán gyertya alakul ki.  

Az alakzat megbízhatósága 78%-os, azaz a vizsgált 875 esetből 686 esetben árfolyam emelkedést tapasztalhattunk a kialakulását követően.  

7. Morning doji star japán gyertya

A moring doji star japán gyertya alakzat megegyezik a morning star alakzattal, de itt a mélyponton egy doji gyertyát láthatunk. A rések ugyanúgy feltételei az alakzatnak.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/forexdaytrade/morningstar.png

A megbízhatósága sem tér el lényegesen, 76%, azaz a megvizsgált 817 esetből 619 esetben felfelé lépett ki az árfolyam az alakzatból.

8. Three Outside Up japán gyertya

Szintén a magas megbízhatóságú japán gyertya alakzatok közé tartozik a three outside up formáció. Az előzmény trend itt is csökkenő, melyben kialakul egy fekete gyertya (csökkenő) az első napon. A második napon pedig egy fehér gyertyát látunk (emelkedő nap), ahol a nyitóár az előző napi záróár alatt van (tehát a második nap még esik a piac), majd pedig a nap végére az előző napi nyitóár fölé zár a piac (tehát a második nap végére erőteljes emelkedés tapasztalható). A harmadik napon pedig egy újabb fehér japán gyertyát látunk. Itt a feltétel, hogy zárjon az árfolyam az előző napi záróár fölé.

Az alakzat tulajdonképpen az engulfing japán gyertya bővített változata csökkenő előzmény trenddel, melyet Gregory Morris talált ki, egész egyszerűen azért, hogy növelje a megbízhatóságát a csökkenő trendben előforduló engulfing japán gyertyának.

A szigorítás ellenére gyakori alakzat a tőzsdéken. A megvizsgált múltbeli 16.335 esetben 12.214 alkalommal felfelé tört ki az árfolyam, azaz 75 százalékos a megbízhatósága.

9. Evening Star

Az evening star japán gyertya a morning star fordítottja. Az alábbi képen látható módon elhelyezkedő három gyertyából már a kétféle (Evening Star és az Evening Doji Star) alakzat eltérését jól definiálhatjuk. Míg a Evening Star középső gyertyája egy kistestű, de nem nevesített, az Evening Doji Star-ban egy nevesített japán gyertya: doji. A lenti képen nagyon jól látható, hogy egy emelkedés után kialakult trendirányú rést követően kistestű gyertya adja a fordulópontot. Majd az emelkedő trenddel ellentétes irányú újabb rést követi egy csökkenő gyertya. A formáció nagyon hasonló a Abandoned Baby japán gyertya alakzathoz, azzal a jelentős eltéréssel, hogy itt nem elvárás a rés nyitottsága. Ez egy szabadabb formáció, ahol a kevesebb elvárás biztosítja a többszöri előfordulást.  

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/forexdaytrade/eveningstar.png

Ennek a japán gyertyának 72% a megbízhatósága, azaz 679 esetből 491 esetben lefelé mozdult el a részvény árfolyama.

10. Belt hold japán gyertya

A Belt hold japán gyertya vételi irányú jelzése is magas megbízhatóságú, a japán gyertya jellemzői:

  • csökkenő trendben alakul ki
  • eső napokat jelző gyertyákat követően emelkedő nap, fehér gyertya
  • egyetlen gyertyából álló japán gyertya alakzat
  • Egy hosszú fehér gyertya, melynek során a piac a mélyponton nyit (nincs alsó kanóc) és a napi maximum közelében zár (kis felső kanóc van).

A 71%-os megbízhatóság azt jelenti, hogy a vizsgált 15.003 esetből 12.269 alkalommal árfolyam emelkedés következett be.

További magas megbízhatóságú alakzatok

A listában további, ismert japán gyertya alakzatokat találunk, melyekhez már nem fűzők részletes magyarázatot tekintettel arra, hogy korábban tárgyaltuk itt az oldalon. A hivatkozások alatt ezek meg is tekinthetők:

A fentiekkel gyakorlatilag elérkeztünk a 60-70% közötti megbízhatóságú japán gyertya alakzatok közé, azaz ebben a sávban még számos jól használható japán gyertyát találunk, de ahogy a bevezetőben is utaltam rá, a japán gyertyák negyede a 60 százalékos megbízhatóságú tartományba sorolható, azaz a véletlennél nem adnak megbízhatóbb jelzést. Figyeljünk arra is, hogy a megbízhatóság csak egyetlen tényező a sok közül, hiszen a kereskedési teljesítményünket az is meghatározza, hogy mekkora árfolyam emelkedés következik be a jelzést követően. Ugyanis, hiába van egy japán gyertyának magas megbízhatósága, ha az azt követő trend rövid, például 1 napos, vagy több napos de, nincs jelentős árfolyam mozgás, így a hozam-kockázati arányok sem lesznek jók.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak