Evening Star japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben

Az evening star japán gyertya alakzat és az evening doji star alakzat nagyon hasonló, kisebb alaki eltérés mellett egyforma a használatuk, megbízhatóságuk, így együtt tárgyaljuk a két formációt. Megbeszéljük a felismerhetőségét, kitérünk a szűrési, szűkítési szempontokra, és szó lesz a japán gyertya formáció megbízhatóságáról. Előzetesen annyit elárul, hogy az egyik legmegbízhatóbb fordulós japán gyertya alakzatként tartjuk számon az evening star és evening doji star japán gyertyákat. Aki ismeri a Abandoned Baby-t, annak nem lesz nehéz megismerni és használni az evening start sem.

Evening Star és az Evening Doji Star japán gyertya alakzat 

A képen látható módon elhelyezkedő három gyertyából már a kétféle (Evening Star és az Evening Doji Star) alakzat eltérését jól definiálhatjuk. Míg a Evening Star középső gyertyája egy kistestű, de nem nevesített, az Evening Doji Star-ban egy nevesített japán gyertya a doji található. Ez számunkra nem képvisel nagy jelentőséget, hiszen a két alakzat a kereskedés szempontjából azonos.

Evening doji star

A fenti képen nagyon jól látható, hogy egy emelkedés után kialakult trendirányú rést követően kistestű gyertya adja a fordulópontot. Majd az emelkedő trenddel ellentétes irányú újabb rést követi egy csökkenő gyertya. A formáció nagyon hasonló az Abandoned Baby japán gyertya alakzathoz, azzal a jelentős eltéréssel, hogy itt nem elvárás a rés nyitottsága. Ez egy szabadabb formáció, ahol a kevesebb elvárás biztosítja a többszöri előfordulást.  

Evening Doji Star középső gyertyája egy szabályos, kis méretű Doji. Itt már nagyobb a megkötés, hiszen ennél levárás a nyitó és záró ár azonossága, illetve a kis alsó, felső kanóc közel azonos mérete.  

Fontos kiemelni, hogy az Evening Star és az Evening Doji Star japán gyertya alakzat emelkedő trend után alakul ki. Az eső trendben a Morning Star és a Morning Doji Star japán gyertya alakzat megnevezést használjuk. A két alakzat azonos (megbízhatóságuk eltérő), de az eltérő név miatt külön tárgyaljuk. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Mennyire megbízható az evening star japán gyertya?

Az alábbiakban megbeszéljük mindkét japán gyertya formáció megbízhatóságát. A formáció az amerikai részvénypiacon, általános bikapiaci hangulat mellett lettek visszatesztelve, napos grafikonon. A bikapiaci vizsgálat oka, hogy az amerikai részvénypiac az ideje nagy részében emelkedő trendben mozog, hiszen az elmúlt 106 évben 20 alkalommal volt recesszió, ami összesen 23,3 év (280) hónapnyi válságnak, recessziónak (medvepiacnak) felel meg. Azaz mondhatnák azt, hogy az amerikai gazdaság elmúlt 100 évében az esetek 80 százalékában pozitív hangulat volt.

Összesen 679 evening star japán gyertya vizsgálata során az esetek 72%-ában árfolyam esés következett be az alakzatot követően, 28 százalékában pedig a részvény árfolyama tovább emelkedett.

A vizsgált 677 evening doji star japán gyertya alapján az alábbiakat állapíthatjuk meg:

  • Az esetek 71 százalékában az evening doji star japán gyertya után árfolyam esés következett be
  • Az esetek 29 százalékában az evening doji star japán gyertya ellenére tovább emelkedett a részvény árfolyama.

A fentiekből látható, hogy magas megbízhatóságú fordulós jelzést ad mind a két formáció. Ehhez vegyük figyelembe, hogy a bikapiacon történő shortolás (eladási jelzés) egyébként rosszabb valószínűségek mellett végezhető.

Bár első nekifutásra azt gondolnánk, hogy 50% az esélye annak, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott helyzetben emelkedés, vagy árfolyam  csökkenés következik be, ez az amerikai részvénypiacon nem pontosan igaz, tekintettel arra, hogy hosszútávon a részvénypiac emelkedik. Az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott vételi pozíciók valószínűsége nem 50%, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%

Azaz a vételi irányú pozíciók esetében jobbak a találati arányok, így az eladási irányra kapott 71-72%-os megbízhatósága az evening star japán gyertyának jónak tekinthető. Ezzel az eredménnyel be is került a 14 legmegbízhatóbb fordulós japán gyertya közé az alakzat.

Kiegészítő szabályok a Evening Star japán gyertyához 

Négy fontos szabályt kell felállítani, ami segíti a hatékonyságot. Az első gyertya, mely még a trendben mozog ne legyen kicsi, gyenge mozgású. A maximális méretét köthetjük az ATR(14)-hez, mert így objektíven meghatározható a mérte: a high-low táv legyen nagyobb, mint az ATR(14) háromnegyede. A méretre több forrás több adatot közöl, a lényeg, hogy ne legyen kicsi ez. 

A résekre is érvényes, hogy bár egy nagyon kicsi, pár pipes rés is rés, de az igazi mozgást csak egy elfogadható rés mutatja meg. Az első résnél mindenképp elvárás, hogy az előző gyertya maximális értéke felett nyisson (ne az esetleges kanócban!). Az ezt követő mozgás (a középső gyertya) már kevésbé kötött, a gyertya színe sem meghatározó – ez alól a Evening Doji Star természeten kivétel, ott Doji-nak, azaz testetlen gyertyának kell kialakulnia –, de a mérete igen. Legyen kicsi, azaz fél ATR(14) alatti mindenképp. Itt nincs kötöttség a rés betöltésére, vagy annak elmaradására, az alakzatot elfogadhatjuk akkor is, ha nem tölti be a rést. Ami elvárás, hogy az első gyertya maximális árfolyama felett zárjon. A második résre hasonló elvárások hasonlóak. A harmadik napi nyitás alatta legyen az előző napi minimumnak.  

A legfontosabb a harmadik, a már fordulatot jelző napi gyertya az Evening Star japán gyertyánál. Ez legyen legalább átlagos, azaz ATR(14)-et meghaladó. Ideális, de nem elvárás, ha az első gyertya alatt zár, illetve az alsó kanóca hiányzik, vagy nagyon kicsi. A fordulatot nem erősíti egy nagy alsó kanóc. A felső kanócra is figyeljünk. Bár különösebb elvárás nincs a résbetöltésre, vagy annak hiányára, de nem haladhatja meg a csúcspontot, az előző gyertya maximális értékét.  

Milyen piaci mozgást mutat a Evening Star japán gyertya?

A gyakorlott kereskedőknek már a fenti két ábra „elmeséli” a történéseket. Az első nap a vevői nyomás folytatódik, az ár emelkedő. Egy átlagos nap, ami lehet nagyobb is, mint a többi. Újat nem mond el a piacról, eddigi mozgás nem változik. Nincs jele sem a gyorsulásnak, sem a fordulatra való felkészülésnek.  

A második nap réssel nyit az árfolyam, ami nem meglepő, hiszen emelkedésben előfordulhat több rés is a részvénypiacon. Ezt követően az emelkedés kifullad ezzel a réssel, a napi mozgást a bizonytalanság jellemzi: sem erősebb emelkedést nem látunk, sem pedig egy fordulatot. A bizonytalan nap után az árfolyam eséssel, réssel nyit. A nyitás után folyamatos esésnek vagyunk tanúi. Nem tud megkapaszkodni az ár, az eladói nyomás folyamatos. 

Evening Star és az Evening Doji Star gyertya alakzatot jellemzően napos grafikonon és a részvénypiaci termékeken figyeljük. Ide érthetjük a nem folyamatos jegyzésű termékeket is. Nem tartozik az extrém ritka jelek közé, de nem is annyira gyakori. Ezt a megbízhatósági vizsgálatban szereplő 600-700 esetszám is mutatja. Egy gyakori alakzatnál akár tízezer esetet is találunk.

Mire figyelj az evening star tőzsdei kereskedése során?

A tőzsdei kereskedésben nagy szerepet kap a forgalom figyelése. Itt a második napi (középső) gyertya forgalmára és a harmadik napi gyertya forgalmára kell kiemelt figyelmet szentelni. Bár a középső nap egy pangó, kivárásra utaló gyertya alakul ki, nem jó jel számunkra, ha ez egy forgalom nélküli nap. Ideális az átlagos forgalom, vagy az azt meghaladó adás-vételi volumen. A nagyobb hangsúlyt a harmadik nap kapja. Itt kisebb szerepet tulajdonítunk a fordulós jelzésnek, ha a forgalom kicsi. Legalább átlagos legyen. Itt is érdemes figyelni a forgalom relatív értékét is: az előző napoknál nagyobb legyen. A kis forgalmú alakzatok esetén a piaci szereplők nem tudnak dönteni, tartózkodnak a kereskedéstől, így a mozgás erőtlen lesz.  

Az alakzat alatt elhelyezett nagymértékű vételi ajánlatok támaszként szerepelhetnek, így minden esetben érdemes az ajánlati könyvet is figyelni. Az Evening Star és az Evening Doji Star gyertya alakzatban elhelyezett tömeges eladási ajánlatok erősíthetik a fordulatot, hiszen sokan adni szeretnék a részvényt.  

Az Evening Star és az Evening Doji Star gyertya alakzatot erősíti, ha egy szinten, vagy annak közelében alakul ki. Jellemző belépési pontot a szakirodalom az alakzat alatt határozza meg (alázárás utáni belépés), így meg kell várni a teljes kialakulást, ami három nap plusz egy nap az alázárás. Az Evening Star és az Evening Doji Star gyertya alakzat célár meghatározás nem ajánlott, a stopot a megszokott módszerrel a csúcs fölé tehetjük. Kerüljük a második réshez való stop elhelyezést, főleg, ha azt a rést be is töltötte a piac.

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

Evening Star és az Evening Doji Star gyertya alakzat összefoglalása:

  • Három gyertyás alakzat
  • emelkedő gyertya – rés – kis gyertya – rés – eső gyertya 
  • Emelkedő trendben vizsgáljuk 
  • Fordítós alakzat 
  • Jó megbízhatóságú 
  • Ha doji alakul ki, akkor Evening Doji Star 
  • Nem univerzális 
  • Napos és részvénypiacon kap szerepet  

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link