Engulfing japán gyertya megbízhatósága, jelzései, kereskedése a tőzsdén

Bejegyzésünkben az Engulfing, azaz befogó japán gyertya alakzat tőzsdei kereskedésével megbízhatóságával foglalkozunk. Megvizsgáljuk az alakzat csökkenő és emelkedő trendben előforduló típusát, azaz az engulfing bullish és engulfing bearish japán gyertyákat. A japán gyertya elemzés a technikai elemzés témakörébe tartozik. Bár sok japán gyertya alakzatot ismerünk, de ezek közül kevés van olyan hatékony és informatív, mint a befogó gyertya alakzat.

Mi az az Engulfing bullish?

Angolul Engulfing bullish egy csökkenő trendben kialakuló japán gyertya alakzat, melyet magyarra lefordítva befogó gyertyaként nevezünk. Az Engulfing bullish vételi jelzést ad. A befogó japán gyertya alakzatok két tagból állnak, melyek ellentétes színű gyertyákat tartalmaznak. Az Engulfing bullish használati feltételei közé tartozik, hogy a piacnak csökkenő trendben kell mozognia.

befogó gyertya, japán gyertya

Felismerési szabályok:

  • Csökkenő trend esetén az első gyertya fekete (esést mutat), míg az azt követő, második gyertya fehér (emelkedést mutat) színű.
  • További feltétel, hogy a második gyertya új mélyponton nyissa a kereskedést, de a zárásra az előző gyertya nyitóára fölé kerüljön az árfolyam.
  • A felismerést segíti, hogy a gyertyák kanócával nem foglalkozunk, csak a gyertyák testét viszonyítjuk egymáshoz.
  • A befogó gyertyaformáció egy csökkenő trendben bekövetkező fordulatot vetít előre.

A mozgás korrekt megéréséhez és a piaci helyzet elemzéséhez érdemes lépésről lépésre átgondolni a befogó gyertya alakzat kialakulásához vezető folyamatot. Egy trend alakult ki, amiben a piac lefele tart. Ezt erősíti meg a befogó gyertya alakzat első tagja is. A mozgást folytatja ebben a gyertyában a piac, az eladók maradnak túlsúlyban. Majd a következő gyertya kisebb-nagyobb réssel, az esés irányába nyit. Ez is erősíti az esésbe vetett hitet. Majd a második gyertyában a piaci szereplők erős fordulatot vesznek, és előtérbe kerül a vételi erő. Ez a vételi erő olyan erős, hogy a nyitó szintet meghaladó zárást produkál az árfolyam. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Engulfing bullish japán gyertya megbízhatósága

Az alábbi megbízhatóságai adatok összesen 14.148 engulfing bullish (előzmény trend csökkenő, majd pedig vételi jelet kapunk) japán gyertya alakzat megvizsgálásán alapulnak. Az eseteket, napos grafikonon, amerikai részvényeken, általános pozitív hangulat esetében, azaz bikapiacon vizsgáltuk. Ennek oka, hogy az amerikai részvénypiac az ideje nagy részében emelkedő trendben mozog, hiszen az elmúlt 106 évben 20 alkalommal volt recesszió, ami összesen 23,3 év (280) hónapnyi válságnak, recessziónak (medvepiacnak) felel meg. Azaz mondhatnák azt, hogy az amerikai gazdaság elmúlt 100 évében az esetek 80%-ában pozitív hangulat volt, így a bikapiaci esetekkel fogok foglalkozni.

A megvizsgált 14.148 engulfing bullish japán gyertya esetében azt tapasztaltuk, hogy

  • a vizsgált estek 63%-ában árfolyam emelkedés következett be az alakzat kialakulását követően,
  • a vizsgált esetek 37%-ában pedig árfolyam csökkenést tapasztaltunk.

A megbízhatóság még tovább növelhető, ha a gyertyaalakzat kialakulása után megvárjuk, hogy a következő napon az alakzat fölé zárjon a piac. Ha ezt vizsgáljuk, akkor a vizsgált esetek 89 százalékában következik be további árfolyam emelkedés.

Mi az az Engulfing bearish?

Természetesen a befogó gyertya alakzatot értelmezzük emelkedő trendben is. Ebben az esetben az első gyertya egy fehér, emelkedést jelző gyertya, majd ezt követően alakul ki egy fekete gyertya.

befogó gyertya, japán gyertya

Itt is feltétel, hogy ez utóbbi gyertya magasabb nyitóárral rendelkezzen, mint az előtte levő gyertya záróára. Majd a kereskedés végére a második gyertya zárjon az előző gyertya nyitóára alatt. Ha ez bekövetkezik, akkor érvényesült a befogó gyertya alakzat, és esésre utaló jeleket kapunk. Emelkedő trendben teljesen azonos, de fordított irányú a befogó gyertya értelmezése.

A befogó gyertya egyértelműen trendben hasznos, így az oldalazásban a befogó gyertya alakzatot csak nagyon kis mértékben használjuk. Ez alól kivétel lehet – egyéb megerősítő jelekkel együtt – ha a befogó gyertya egy tőzsdei alakzat határvonalán alakul ki. Ilyen lehet egy oldalazásban az két szélső határ egyikén kialakult befogó gyertya alakzat.

Engulfing bearish japán gyertya megbízhatósága

A vizsgálatban összesen 148004  engulfing bearish japán gyertya (előzmény trend emelkedő, és eladási jelet ad) alakzatot követtünk nyomon. Itt is bikapiacon folytatjuk a vizsgálatokat. A fenti eseteket megvizsgálva azt látjuk, hogy a vizsgált estek:

  • 79%-ában valóban árfolyam esés következett be
  • 21%-ában pedig tovább emelkedett a részvény árfolyama.

Az alakzat kialakulása után alázárás (következő nap) kivárásával az esetek 95%-ában folytatódott a következő napon az árfolyam esés.

A megbízhatóságával egyébként bekerült a 14 legmagasabb megbízhatóságú japán gyertya alakzat közé, melyek magas megbízhatóságúak (70-86% közöttiek). A 79%-os megbízhatósággal az engulfing bearish az egyik legmagasabb megbízhatóságú alakzat. Ha a gyakoriságot is figyelembe vesszük, akkor a gyakori alakzatok közül a legmegbízhatóbb a bearish változat. Ehhez az eredményhez vegyük azt is figyelembe, hogy a bikapiacon eladási jelet adó alakzatok, japán gyertyák megbízhatósága általában rosszabb, tekintettel arra, hogy az uralkodó iránnyal ellentétes jelet adnak.

Bár első nekifutásra azt gondolnánk, hogy 50% az esélye annak, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott helyzetben emelkedés, vagy árfolyam  csökkenés következik be, ez az amerikai részvénypiacon nem pontosan igaz, tekintettel arra, hogy hosszútávon a részvénypiac emelkedik. Az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott vételi pozíciók valószínűsége nem 50%, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%

Azaz a vételi irányú pozíciók esetében jobbak a találati arányok, így az eladási irányra kapott 79%-os megbízhatósága az engulfing bearish japán gyertyának kiemelkedő.

Elvárások a befogó (engufling) japán ggyertya alakzatnál

A leírásban már több pontot érintettünk, de ezeket érdemes objektívebben is meghatározni. A befogó gyertya alakzatnál célszerű meghatározni egy minimális méretet, ami alatt nem, vagy csak kisebb figyelemmel foglalkozunk a befogó gyertya alakzattal. Minimális elvárásnak az átlag alatti gyertyákat szűrjük ki. Jó megközelítés, ha nem szubjektíven, hanem az ATR(14)-hez mérjük az „átlag” fogalmát. Ha egy befogó gyertya első tagja kisebb, mint az egy ATR(14), akkor azok már kisebb jelentőségűek. A fordulatnál elvárás, hogy a piaci szereplők aktívan mozgassák az árfolyamot, és ne egy szűk gyertyában. A második gyertyánál már nem kell figyelni az ATR(14)-re, hiszen definícióból következően csak akkor alakul ki átfogó gyertyaalakzat, ha az „átfogja” az előzőt.

Azt is láthatjuk, hogy a definíció szerint a második gyertya trendirányú nyitó réssel indul. Itt – bár nem szokták említeni – érdemes a minimális nyitó rést is meghatározni. Ha jelentéktelen a nyitó rés, az alakzat még befogó gyertyaalakzat, de kevésbé „tankönyvi”. Bár a befogó gyertyaalakzatnál a gyertyák testét figyeljük, a túl nagy kanócok nem kedvezőek. Itt főleg a második gyertya irányában kialakult nagy kanóc teszi kétségessé a jelzést. Emelkedő trendben a második gyertya eső a befogó gyertya alakzatnál. Itt az alsó nagy kanóc már nem erősíti az esési szándékot. Az eső trendben hasonlóképp, de a felső kanócra figyelünk.
Általánosságban sem kedvező a kistestű befogó gyertya alakzat. Ha kicsi a test, akkor az elbizonytalanodási jelzés kerül előtérbe, majd a fordulós jelzéseket akkor figyeljük, ha az alakzatot elhagyja a trend elleni irányba az árfolyam.

Mire figyelj az engulfing japán gyertya tőzsdei kereskedése során?

A befogó gyertya alakzat, mint a legtöbb csoportos, több gyertyából álló japán gyertya alakzat ,jellemzően a részvényeknél, illetve a nem folyamatosan jegyzett termékeknél alakul ki. A forex piacon a folyamatos jegyzés miatt kisebb eséllyel találkozunk vele, jellemzően hétvégén alakulhat ki. A tőzsdei kereskedésnél két olyan momentumra is érdemes figyelni, ami a befogó gyertya jelzését erősítheti, vagy ignorálhatja.

1) Vizsgáljuk a forgalmat..

A tőzsdei jegyzésnél korrekt forgalomadatokat kapunk. Így érdemes vizsgálnunk a két gyertyában kialakuló forgalom értékeit is. Ha a második gyertyában kicsi, vagy átlag alatti a forgalom, akkor a befogó gyertya jelzését kisebb mértékben tekinthetjük fordulós jelzésnek. A kis forgalom nem azt jelzi számunkra, hogy a befektetők többsége realizál, és a másik irányba szeretne kereskedni. Csak arra ad jelzést a kis forgalmú befogó japán gyertya alakzat, hogy a piaci szereplők kivárnak, vagy elbizonytalanodtak, esetleg elfordultak ideiglenesen az instrumentumtól.

Érdemes relatív mód is figyelni a második gyertyát a befogó gyertyaalakzatban a forgalom tekintetében. Ha az jelentősen kisebb forgalmú, mint az befogó gyertyaalakzat első tagjánál, akkor a fordítós erő kicsi, esetleg jelentéktelen is lehet.
A befogó gyertyaalakzat értékelésénél jó iránymutató lehet az ajánlati könyv vizsgálata. Emelkedő trendben a befogó gyertya alatt lévő nagyszámú, vagy az átlagot jelentősen meghaladó vételi ajánlat támasz lehet, az eladó nyomást semlegesítheti. Ilyen esetben a befogó japán gyertya alakzatot nem, vagy csak kisebb esés követi. Hasonlóképp a befogó gyertya alakzatban megjelenő nagyszámú eladási ajánlat is iránymutató lehet. Ilyen esetben az eladói nyomást észleljük és a fordulatnak nagyobb esélyt adhatunk.

2) Hírek és adatközlések hatása a befogó japán gyertyára

Az engufling japán gyertya trendfordulós, azaz ellenkező irányú mozgást jelez. Az ilyen erős mozgásokra egy adatközlés, vagy hír alkalmával is sor kerülhet. Ha a hír az első gyertyában érkezik és az egy erős mozgású gyertya, majd a második gyertyában az erős mozgást (a túlreagált hírt) a piac olyan erővel korrigálja, hogy a korrekció mértéke az első gyertya nyitóján túl is tart, az semmiképp nem nevezhető normál pici helyzetnek. Hasonlóan nem normál piaci helyzet, amikor a második gyertyában érkező hír olyan erős fordulatot ad a piacnak, hogy az előző nyitó szintjét meghaladja. Ez esetben kérdéses lehet, hogy a mozgási potenciál kimerül az adott gyertyában vagy tudja-e folytatni a fordulatban az árfolyam.
Általánosságban elmondható, hogy a hírek, illetve adatok környékén kialakuló befogó gyertyák jelzéseit óvatosan kezeljük. Ezek nem a piaci szereplők megfontolt döntéseit tükrözik. A jelzést torzíthatja a hírre adott túlzó reakciók, a pánik, vagy indokolatlan öröm is.

3) Erős szintek esetén is figyeljünk az engulfing japán gyertyára

A legtöbb kereskedési stratégia előírja a fordítós alakzatok helyét is. Jellemzően kötik a kialakulást egy szinthez, így a befogó gyertya alakzat is erősebb jelet ad, ha azt egy szinten észleljük. Két ideális pozíciót érdemes figyelni:

  • Ha a befogó gyertya alakzat egy szintnél alakul ki. Ilyenkor az árfolyam elérte a szintet, majd arról erős fordulatot vett. A szintet érintette, de nem tudta törni. A befektetők már nem hisznek a szint törésében, hiszen nem törte az árfolyam.
  • Másik eset, ha az első gyertya a befogó gyertya alakzatban a szinten túl zár, majd a második gyertya erős fordulatban a szintet visszatöri. Ez jellemzően egy álkitörési ciklus, amiben meghiúsul a szint törése.

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

A befogó gyertyák összefoglalása:

  • Magas megbízhatóságú jelzés
  • Részvénypiacon használatos
  • Forexen kisebb szerepet kap
  • Trendben figyeljük
  • Kétgyertyás alakzat
  • A második „átfogja” az elsőt

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link