Miért kockázatos a bitcoin, illetve a kriptovaluták?

Cikkünkben a kriptodevizákkal, bitcoinnal kapcsolatos különböző kockázatokat beszéljük meg. Bár részletesen a bitcoin kockázatával foglalkozunk,de mivel a többi kriptovaluta is blokklánc alapon, peer-to-peer rendszerben működik, így a leírtak vonatkoznak ezekre is. Témáink:

  • Bitcoin blokklánc kockázata
  • A bitcoin, kriptovaluta alkalmazásokkal kapcsolatos kockázatok
  • Brókerkockázat a bitcoin és a kriptovalutákkal kapcsolatban
  • Mivel csökkenthető a kriptovaluták kereskedési kockázata?
  • Bitcoin, kriptovaluták árfolyamkockázata
  • Meg tud-e védeni a stop megbízás?
  • Árfolyam manipulációból származó kockázat
  • Szabályozó szervek, hatóságok

Az alapok ismertetése után a kockázatokról is érdemes szót ejteni, igazság szerint ezzel kellett volna a témát nyitnunk, de bizonyos alapismereteket előtte célszerű volt megbeszélni. Óriási hozamokról olvashatunk a médiában, és sokszorozódó árfolyamokat láthatunk kriptovaluták piacán, így rengeteg  pozitív, a kereskedőt a kriptovaluták piacára csalogató impulzus ér minket, viszont a továbblépés előtt célszerű a kockázatokat is alaposan átgondolni.

1) Bitcoin blokklánc kockázata

Ezalatt a kockázat alatt azt értjük, hogy a blokklánc technológiának, azaz a peer-to-peer fizetési rendszereknek valamilyen eddig nem ismert hibája derül ki, amivel feltörhetők, azaz az utalási tranzakciók manipulálható stb. Ennek a kockázati elemnek a legkisebb a valószínűsége, ugyanis a bitcoin rendszere jelenlegi technológia szinten feltörhetetlen, de kvantumszámítógépek segítségével elméletileg feltörhető lenne a rendszer, azonban azt tegyük hozzá, hogy kvantumszámítógépek még csak kísérleti állapotban léteznek. Tehát a bitcoinnal kapcsolatban tapasztaltunk a múltban már visszaéléseket (következő bekezdésekben kitérünk rá), de ezek nem a bitcoin rendszeren belül történtek, azaz nem a bitcoin belső hibájáról van szó.

2) A bitcoin, kriptovaluta alkalmazásokkal kapcsolatos kockázatok

Ahogy az előző bekezdésben utaltam rá, a bitcoin sebezhetőségére nem volt még példa az elmúlt 10 évben, ugyanakkor a különböző kriptovaluta, bitcoin alkalmazásokban számos biztonsági résre vonatkozó hírt olvashattunk, többek között:

  • Weboldalon, felhőben tárolt pénztárcák feltörésre kerültek az alkalmazásban levő biztonsági rés miatt.
  • Kereskedést biztosító cégek adatbázisai kerültek feltörésre, így az ügyfelek bitcoinjait lopták el (Bitfinex feltörésével 120 ezer bitcoint loptak el).
  • A kereskedést biztosító cég szerverén futó robotok (csalása) miatt veszítették el az ügyfeleik a bitcoinjaikat (Mt.Gox).

3) Brókerkockázat a bitcoin és a kriptovalutákkal kapcsolatban

A kriptovalutákkal a tőzsdén, és devizapiacokon megszokott módon, megbízások segítségével lehet kereskedni. A kereskedőket ún. váltók, brókercégek (bitcoin exchange), azaz kriptotőzsdék kötik össze. Ezeket a cégeket gyakran tőzsdeként is említik, de a hagyományos tőzsdékhez semmi közük. Ezek a tőzsdék tehát olyan cégek, melyek a kereskedőket összekötik, és a különböző kriptodevizákat adják, veszik a piaci szereplők.

A kereskedési platformok, grafikonok, megbízási típusok gyakorlatilag teljesen megegyeznek a tőzsdén és devizapiacokon megszokott programokkal. A nagy különbség, hogy ezek a "tőzsdék" nem állnak pénzügyi felügyelet kontrollja alatt. Ezzel együtt jár, hogy a rendszerükön belül azt csinálnak amit akarnak, másrészt ha csődbe mennek ezek a cégek, akkor nagy valószínűséggel a cégnél tárolt bitcoinunkat, kriptodevizánkat, dollárunkat elveszítjük. Aki már járatosabb a tőzsde, devizapiaci kereskedésben, az bizonyára tapasztalhatta, hogy a szabályozás alatt álló cégek is nagyon sok úton, módon tudják a kereskedőt megkárosítani (slipagge, félreteljesülés, spread tágítás, stop vadászat stb.), így elképzelhetjük, hogy egy szabályozás alatt nem álló cég esetében mi történhet. Vannak erre utaló bizonyítékok is, például beszámoltam egy korábbi bejegyzésben arról, hogy a kriptotőzsdék gyakran alkalmazzák a wash trading technikákat.

Nagyon fontos szempont, hogyha bármilyen panaszunk van egy vagy több ügyletkötéssel kapcsolatban, akkor a legtöbb esetben csak a brókercéggel, azaz a tőzsdénél tehetünk panaszt, nincs tehát felügyeleti szerv, ahova segítségért folyamodhatunk, például egy kifizetési vagy elszámolási probléma esetén. (Igaz ugyanakkor az is, hogy láttunk már példát arra is, hogy egy szabályozott, felügyelet alatt levő cégnél sem jutott előrébb a kereskedő ha az országban illetékes felügyeleti szervhez fordult)

A legtöbb szabályozott brókercégnél valamilyen biztosítási, kompenzáció alap, mechanizmus is létezik, amelynek segítségével a befektetők visszakaphatják pénzüket, vagy egy részét. Ilyen a kriptodeviza bróker, tőzsdék esetében nincs, azaz az intézményi kockázat jelentős.

4) Mivel csökkenthető a kriptovaluták kereskedési kockázata?

A kriptodevizákat nem feltétlenül kell a tőzsdén tartanunk, ki is utalhatjuk a pénztárcánkba és egy asztali gépre telepített pénztárca kellően biztonságosnak mondható. Ez lehet egy megoldás, de nem minden kriptodevizának van asztalra telepíthető pénztárcája, szerveren, weboldalon elérhető pénztárca feltörésére pedig volt már példa.

Másik lehetőség, hogy egy hagyományos brókercégen keresztül érjük el a kriptodevizák piacát. Egyre több hagyományos, azaz szabályozás alatt álló brókercég kínál bitcoin kereskedési lehetőséget (valószínűleg CFD formában), de már találhatunk olyan brókert, ahol ethereum, ripple, light coin is elérhető. Ezekben az esetekben a tőkeáttétel lehetősége adja a nagy kockázatot. Ugyanis egy nagy tőkeáttételes pozíció volatilis piacon nagyobb kockázatot jelent, mivel a stop megbízás teljesülése nem garantált. A hirtelen ármozdulás miatti félreteljesült stop és nagy tőkeáttét kombináció pedig akár a teljes számlaegyenleg elvesztését, vagy negatív számlaegyenleget is okozhat.

A fentiek mellett már határidős tőzsdén, határidős piacon is elérhető a bitcoin, ugyanakkor erről a piacról az átlagos kereskedő  a nagy minimális pozíció méret miatt szorul ki. Ideális megoldás lenne a bitcoin ETF alap, de ilyen egyelőre nincs, bár törekvések vannak a megvalósítás irányába.

5) Bitcoin, kriptovaluták árfolyamkockázata

A kriptovaluták árfolyamkockázata nemcsak azt jelenti, hogy kisebb, nagyobb visszaesés következhet be egy kriptoeszköz piacán, hanem azt is vegyük ide, hogy nagyon sok kriptovaluta árfolyama a nagy visszaesést követően már soha nem emelkedik új történelmi csúcsra. A számokat tekintve ez azt jelenti, hogy amíg ma kb. 15 ezer kriptoeszközt számlálunk meg, addig

A kriptoeszközökkel kapcsolatos hozam-kockázat arányokról, nyerési esélyekről az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

6) Meg tud-e védeni a stop megbízás?

A tőzsdén, devizapiacokon kereskedők megszokhatták, hogy a veszteség limitálható, különböző stop megbízások használatával. Azt gondolom, hogy aki már 2015 januárjában is kereskedett, láthatta a gyakorlatban is, hogy mi történik egy hirtelen árfolyam változás során. Ekkor volt ugyanis a svájci frank óriási beszakadása, melynek során a stop megbízások (mivel nem volt ellenoldali ajánlat) sokkal rosszabb áron, sokkal nagyobb veszteséget okozva teljesültek. A CHF piacán látható helyzet a devizapiacon egy rendkívül ritka esemény, mivel a piaci kapitalizáció óriási és rengeteg a piaci szereplő.  Ugyanakkor a kriptodvaluták piaca nagyon kicsi és nagyon kevés a szereplő, így nagyon gyakran előfordul hirtelen árelmozdulás. Előfordulhat egy-egy hirtelen esés során, hogy nem lesz ellenoldali ajánlat, ahol a stop teljesülhetne. Az alábbi képen a bitcoin árfolyamát láthatjuk, a grafikonon 1 gyertya 1 perc mozgását mutatja. Láthatjuk, hogy még a legnagyobb kapitalizációval rendelkező bitcoin is képes 10%-ot, 450 dollárt esni 1 percen belül. Ilyen helyzetben a stopok jelentősen félreteljesülhetnek.

7) Árfolyam manipulációból származó kockázat

Ahogy már a fentebb részleteztük, a bitcoin, illetve a kriptodevizák piaca nem áll valamely hatóság felügyelete alatt, így az árfolyam manipulálása, a bennfentes kereskedéssel szerzett tisztességtelen előny kiderülésének, a felelősségrevonásnak a valószínűsége is kisebb. Nem meglepő, hogy csalások tömegével, változatos módszerekkel találkozunk a kriptoeszközök piacán, lásd alábbi előadásunkat.

 
 

8) Szabályozó szervek, hatóságok

További fontos szempont, hogy a legtöbb ország nem tiltja a bitcoin és a kriptodevizák használatát, de nem is ismerik el konvertibilis fizetőeszközként, azaz pénzként. A szabályozással kapcsolatos hírek, esetleg a kriptodeviza tőzsdék betiltásával kapcsolatos hírek is jelentős kilengéseket okozhatnak az árfolyamban. Mivel egyre több embert érdekel a kriptodevizák piaca, így várható lesz a jövőben, hogy a szabályozó hatóságok beterelik a kriptodeviza tőzsdéket valamilyen szintű ellenőrzés alá.

Cikkünk folytatása:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak