Hard fork, soft fork, fork jelentése, magyarázata

Cikkünken a blokklánc elágazás eseményeivel foglalkozunk. Ezek az ún. hardforkok, melyek jelentős hatással lehetnek egy kriptodeviza, így a bitcoin árfolyamára is. Éppen ezért célszerű megérteni a hardfork folyamatot, ugyanis a jövőben is számíthatunk hasonló eseményekre. Ráadásul nemcsak a bitcoin piacán, hanem más altcoinok esetében is előfordulhat a blokklánc elágazása. Rögtön az elején érdemes tisztázni az elágazás azaz fork szó jelentését, melyet már több kriptodeviza kapcsán is hallhattunk, tehát nemcsak a bitcoinra jellemző jelenségről van szó.

A fork jelentése, hardfork, softfork jelentése

A fork a programozás, szoftverfejlesztés területéről származó kifejezés, mely arra utal, hogy a programozók úgy hozzák létre egy újabb verzióját a programnak, hogy a forráskód bizonyos paramétereit megváltoztatva elágaztatják az eredeti verziótól. A nyílt forráskódú programokat a fejlesztők engedélye nélkül is lehet elágaztatni, azaz forkolni, és mivel a kriptovaluták többsége, mint a bitcoin is nyílt forráskódú program, ezért szabadon forkolható, tetszőleges új verzió hozható létre, más paraméterekkel.

A hard fork jelentése

A blokkchain, azaz blokklánc technológián alapú peer-to-peer fizetési hálózatok esetében különbséget teszünk hard fork és soft fork között. A hard fork során az eredeti fizetési hálózatnak (például bitcoin) egy olyan változata alakul ki, amelyet az eredetivel már nem lehet egyesíteni, azaz a leágazás egy új paraméterekkel rendelkező, új szabályok szerint működö fizetési hálózat lesz. A hard fork nemcsak új paraméterekkel rendelkező fizetési hálózat létrehozására használható, hanem valamely múltbeli hiba, visszaélés kijavítására is (ez történt például az Eterheum esetében: Ethereum és az okos szerződések, ICO-k)

A hard fork során tehát az új fizetési hálózat az eredeti lemásolásával, majd paramétereinek megváltoztatásával jön létre. A folyamat velejárója, hogy ugyanazokon a címeken a másik fizetési hálózatban is létrejön a tárolt kriptodeviza, így aki például rendelkezett bitcoinnal, vagy ehtereummal a másolás pillanatában (snapshot), annak az új hálózatban is létrejön az új blokkláncon tárolt kriptodeviza.

Mire figyeljünk hard fork esetén?

Egyetlen feltétel, hogy az eredeti blokkláncon a bitcoin címünkhöz tartozó privát kulcs a birtokunkban legyen. Közelgő hard fork esetén tehát nagyon fontos szempont, hogy a kriptodevizánkat olyan pénztárcában tároljuk, amelynek a privát kulcsával rendelkezünk.

Online pénztárca és egyéb alkalmazások esetén, illetve ha a bitcoin tőzsdén levő pénztárcában tartjuk a hard fork idején a kriptodevizánkat, nem biztos, hogy a birtokunkba kerül a másik, elágaztatott hálozaton levő kriptodeviza, ugyanis a fenti esetekben előfordulhat, hogy nem lesz a kezünkben a privátkulcs.

A bitcoin tőzsdék általában hírlevélben értesítik a felhasználókat a hard fork esetén, hogy az újonnan létrejövő kriptodevizának mi lesz a sorsa, érdemes tehát körültekintően eljárni. Ha nincs hír a hard fork esemény közeledtével, akkor jobban járunk, ha kiutaljuk a tőzsdéről a coinunkat, és egy olyan bitcoin címen tároljuk, melynek privát kulcsával rendelkezünk (például papírtárca).

Ma már arra is lehetőség van, hogy forex brókercégeknél CFD formában kereskedjünk bitcoinnal, illetve tőzsdén kereskedett bitcoin ETN is létezik. Ezen esetekben mindig egyedileg ellenőrizni kell, hogy mit fog tenni a brókercég, alapkezelő a hard fork idején.

A fentiek értelmében tehát, ha megtörténik a hard fork és létrejön az új hálózat, és a privát kulcs a birtokunkban van, akkor a másik hálózatban is ugyanannyi coinnal fogunk rendelkezni.

Például az Ethereum esetében az  Ethereum Classic coin jött létre 2016 nyarán. Ha a hard fork pillanatában rendelkeztünk 1 ethereummal, akkor 1 ethereum classic coinunk is keletkezett.

Bitcoin esetében is láthattunk már hard forkot. 2017. augusztus 1-én a ViaBTC bányásztársaság a bitcoin blokklánc elágaztatásával, paramétereinek megváltoztatásával (legfontosabb különbség a blokkméret növelése 8 MB-ra) hozta létre a bitcoin cash nevű fizetési hálózatot. Ebben az esetben is, ha rendelkeztünk 1 bitcoinnal (privát kulcs is a birtokunkban volt), akkor a bitcoin cash hálózaton is birtokunkba került 1 bitcoin cash.

A fent leírtak után két kérdés is felmerülhet. Az egyik, hogy ha duplázódtak a coinok, akkor a befektetett tőkénk is duplázódik, azaz mi történik a hard fork után?

A hardfork után az új fizetési hálózat teljesen függetlenül, önállóan működik. Ugyanúgy bányászok, azaz bányász számítógépek szükségesek a hálózat üzemeltetéséhez, a tranzakciók hitelesítéséhez. Az új fizetési eszköznek -mint például a bitcoin cash- innentől az árfolyama is elszakad a bitcointól és a kereslet-kínálat viszonyai alakítják ki az árfolyamát. Tehát a befektetésünk nem duplázódik meg. A bitcoin - bitcoin cash hard fork esetében a bitcoin cash árfolyama jelentősen visszaesett. Az alábbi képen a bitcoin cash és a bitcoin egymáshoz viszonyított árfolyamát (BCH/BTC) láthatjuk. A hardforkot követően, augusztus elején a BCH/BTC a 0,3-as szintet közelítette meg, azaz 1 db bitcoin cash 0,3 bitcoin-al volt egyenértékű a csúcson.

bitcoin hardfork

Dollárban kifejezve ez azt jelenti, hogy 900 dolláros értéket is elérte néhány óráig a bitcoin cash árfolyama.

bitcoin hardfork

Látható azonban a BCH/BTC grafikonon, hogy a bitcoin cash árfolyama ezt követően folyamatosan csökkent, jelenleg is mindenkori minimumán (0,05 BTC) találjuk a jegyzést. A dollárban kifejezett érték azért nagy, mert közben a bitcoin árfolyama 60-70%-ot erősödött a dollárral szemben.

A jövőbeni hard fork-ok esetében tehát célszerű megvizsgálni, hogy az új fizetési hálózat milyen célból jön létre, milyen jövő, fejlődés várható az új coin esetében. Ez alapvetően meghatározhatja a jövőbeni árfolyam mozgást. Ugyanis ha az új fizetési hálózat nem lesz népszerű, akkor a hard forkot követően az új fizetési hálózatban nagy tömegével próbálják meg a befektetők eladni a létrejött új coint. Ez viszont azzal jár, hogy rövid idő alatt a nulla közelébe fog visszaesni az új fizetési hálózat kriptodevizájának árfolyama.

Természetesen nemcsak a bitcoin hálózaton lehetnek hard forkok, azonban a bitcoin hálózaton viszonylag egyszerű a hard forkok megítélése, ugyanis jelenleg az első számú kriptodeviza, népszerűsége, ismertsége a legnagyobb, így nagyon kis esélye van annak, hogy a létrejövő új coint (esetünkben a bitcoin cash) ne borítsák nagy mennyiségben a piacra, ami az árfolyamát jelentősen csökkenti.

Az eredeti kriptopénz árfolyama is eshet a hard forkot követően, ugyanis a hard fork előtt a befektetők azzal a céllal vásárolják az eredeti kriptopénzt, hogy így a létrejövő új coinnal is rendelkezhessen a hard fork után. Ilyen esetekben az is megfigyelhető, hogy a többi, ismertebb altcoinok árfolyama visszaesik, ugyanis a befektetők, kereskedők eladják ezeket az altcoinjaikat, és azt a coint vásárolják (például bitcoin), amelyikben a hard fork esemény hamarosan megtörténik. A hard fork után ezeknek a pénzeknek egy része visszatérhet az altcoinokba, így az eredeti kriptopénz árfolyam esni fog, az altcoinok árfolyama pedig emelkedhet.

A másik felmerülő kérdés, hogy előfordulhat olyan helyzet, hogy az eredeti hálózat veszti el jelentőségét?

Elméletileg elképzelhető az is, hogy a létrejövő új fizetési hálózat lesz a népszerűbb és a régi hálózat veszti el a jelentőségét. Bár ennek bitcoin esetében a jelenlegi helyzetben elenyésző a valószínűsége, azonban számoljunk ezzel a forgatókönnyvel is más coinok  hard forkja előtt. Abban az esetben ha a bányászok tömegesen átállnak az új coin bányászására az eredeti hálózat elveszítheti jelentőségét.

Erre példa az ethereum hard fork

Az Ethereum fejlődésében viszonylag nagy törést okozott a DAO feltörése, amely 2016 nyarán történt. A DAO segítségével 150 millió dollárt sikerült összegyűjteni közösségi finanszírozás keretében, azonban a programban levő hiba miatt 50 millió dollár értékű ethert egy ismeretlen kivett a rendszerből. A hibát sikerült kijavítani és az ismeretlen nem tudott a pénzhez hozzáférni, azonban ez az esemény az ehtereum blokklánc elágazásához. Azóta az Ethereum (ETH jelzéssel) mellett Ethereum Classic (ETC jelzéssel) is létezik.

Az alábbi képen azt láthatjuk, hogy az Ethereum Classic hálózat teljesen jelentéktelenné vált már a hard fork után hetekben. Jelenleg 1 ethereum 0,035 ethereum-al egyenértékű.

ethereum hardfork

 

Soft fork események

A hard fork mellett soft fork események is megtörténhetnek, azonban ezeknek a jelentősége kisebb, mivel a soft fork egy  egy olyan esemény, fejlesztés, melynek során nem jön létre egy új kriptodeviza, egy új blokklánc, az újabb tranzakciókból a régiek visszakövethetők lesznek.

További cikkek Bitcoin, kriptopénzek témában

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link