A limitáras megbízás használata

Kategória: 

Mire jó a limit, azaz limitáras megbízás?

Ezeket  a megbízásokat  olyan  szituációban  használjuk,  amikor  egy  bizonyos  árhoz kötjük a pozícióba  lépést. Vétel esetén minden olyan esetben  limitáras megbízást kell használnunk, amikor az aktuális piaci ár alatt (pontosabban az aktuális legjobb eladási ajánlat alatt) akarunk vásárolni. Eladás esetén pedig akkor használhatunk limitáras megbízást, ha az aktuális piaci árfolyam  fölött (pontosabban, ha az aktuális  legjobb vételi ajánlat fölött) szeretnénk eladni.  Az alábbi ábra ezt szemlélteti. A két görbe mutatja az adott pillanatban  a  legjobb  vételi  és  legjobb  eladási  ajánlatokat  a könyvben. Ezekhez igazodva tudjuk a megbízásokat elhelyezni, az alábbi szabályok figyelembe vételével:

  • Vétel esetén a legmagasabb árat adjuk meg a limitáras megbízással, ahol még hajlandóak vagyunk a termékből vásárolni. A limitáras megbízás a megadott árnál magasabb áron nem teljesülhet, azaz legfeljebb ezen az áron teljesülhet.
  • Eladás esetén a legkisebb árat adjuk meg a limitáras megbízással, mely áron hajlandóak vagyunk eladni a papírokat. A limitáras megbízás a megadott árnál alacsonyabb szinten nem teljesülhet, azaz legalább ezen az áron teljesülhet

Limitáras megbízás a gyakorlatban

limitáras megbízás elhelyezése

A  fenti példát  követve  azt  is mondhatnám, hogy minden olyan  árfolyamon,  amely 985 dolláros szint alatti vételi szándékot fejez ki, limitáras vételi megbízást kell használnunk. Például 983 dolláros  szintre  szeretnék beállítani egy 100 db-os vételi ajánlatot, akkor a rendszerben a 983 dollár 100 db paramétereket beállítva, az ajánlati könyv első két sora az alábbiak szerint fog változni.

De  ugyanez  történik  akkor  is,  ha  úgy  döntök,  a  973-as  árszinten  szeretnék  vásárolni  100  db-ot  a  papírból.  Ekkor  a  paraméterek  a  következők:  vétel  limitáras megbízás 973 dolláros áron 100 db mennyiségben. A fejezet első példáját alapul véve, az ajánlati könyvben az ötödik sorban 100 db mennyiség a vételi oldalon hozzáadódik.

ajánlati könyv limitáras megbízás esetén

Látható  tehát, hogy a 985-ös szint alatt bármilyen árfolyamhoz  időzíthetem a belépést a limitáras megbízással, majd ha odaér a piac, akkor teljesülni fog. Természetesen, ha a fölötte levő mennyiség nem fogy el, és éppenséggel a papír árfolyama tovább emelkedik, akkor az is lehet, hogy sosem kerül ránk a sor. Mi történik abban az esetben, ha 985-ös árat, vagy annál magasabb  vételi  árfolyamot  adunk meg a limitáras megbízással? Egész  egyszerűen  az  lesz  a  legjobb  ajánlat  a példa szerinti pillanatban, és azonnal teljesülni fog, hiszen van eladó 985 áron. Ha vételi limitáras megbízást adunk 100 darabra 985 dolláros áron, akkor a rendszer megvásárolja nekünk azonnal 985 dolláros áron a 100 darab papírt. Ekkor az ajánlati könyv az alábbiak szerint fog megváltozni.

ajánlait könyv változás limitáras megbízás példa

Abban az esetben  is ugyanez  fog történni, ha 1000 dolláros árat adok meg limitáras megbízásnak, ugyanis a vételi limitáras megbízás azt jelenti, hogy ez a legmagasabb ár, amit hajlandó vagyok fizetni, de ha van  alacsonyabb  áron eladó mennyiség,  akkor  arra  tartok  igényt. Tehát  985 dolláron fogom a papírokat megvásárolni.

Látható, hogy vételi limitáras megbízás esetén, ha  az  éppen  aktuális  eladási  ajánlatot,  vagy  annál nagyobb  árfolyamot  adunk meg a megbízásban, akkor a megbízás elveszíti időzítő szerepét, és azonnal teljesülni fog. A bemutatott példák természetesen vonatkoznak az eladási megbízásra is. Ebben a piaci szituációban ez azt jelenti, hogy ha el szeretnék adni 100 db részvényt, akkor egészen a 981-es szintig megadott ajánlatokkal időzítek, azaz egy limitáras megbízást helyezek el a könyvben. Nézzünk egy példát 981 dollár és 100 db-os mennyiség esetén. Ekkor bekerül az eladási oldalra a megadott limitáras megbízás.

limitáras megbízás példa

Ha pedig 989 dollárra állítom be a limitáras eladási megbízást, akkor a 989-es szinten levő 400 db részvény változik 500 db-ra. Ezt a lehetőséget is a fenti táblázatban, az ötödik sorban szemléltetem. Ha pedig  limitáras eladási megbízásként 980 dollár, vagy az alatti árszintet adunk meg, akkor azonnal teljesülni fog.

 
 

A limitáras megbízás és a részteljesülés

A limitáras megbízások másik tulajdonsága, hogy részteljesültté válhatnak. Ez azt jelenti, hogy az adott árszinten nincs akkora mennyiség, mint amennyit a megbízásunkban beállítottunk,  így  csak  a megbízás  egy  része  teljesül,  a maradék pedig  a könyvbe kerül. Vegyük a kezdeti példánkat eredeti állapotában. Ha beállítok egy limitáras vételi megbízást 985 dolláros szintre 600 db-ra, akkor a könyv az alábbiak szerint változik meg.

Eredeti könyv első két sora:

ajánlati könv

A limitáras megbízás beállítása után a könyv első két sora:

limitáras megbízás példa

Azaz sikeresen megvásároltunk 500 db  részvényt 985 dolláros áron, és a könyvben elhelyezésre került 100 db részvény 985 dolláros áron, ami a vételi igényünk a maradékra. Természetesen abban az esetben, ha nem 985 dolláros árat, hanem annál nagyobb, például 989 dolláros limit árat állítunk be, akkor másként alakul a teljesülés, hiszen a rendszer érzékeli, hogy mi elfogadjuk a 986, 987, 988, 989 dolláros árakat is (ezt jelenti a limitár típus). Ekkor az eredeti könyvben a limitáras megbízás beállítása előtt az alábbiakat látjuk.

Ezután beállítjuk a 600 db vételi  limitáras megbízást 989 dolláros árra. Ekkor megvásárolnak 500 db-ot 985 dolláros áron, és 100 db-ot 986 dolláros áron. A bekerülési
árunk (500x985+100x986)/600, azaz 985,2 dollár.  Az új ajánlati könyvben látható lent, hogy megvásároltuk a 985 dolláros szint teljes mennyiségét (500 db), és a 986 dolláros szintből is kivásároltunk 100 db-ot, így 1245-ről a mennyiség 1145 dollárra csökkent.

ajánlati könyv változás

A fenti példával a részteljesülés minden esetét megbeszéltük, természetesen a teljesség megköveteli, hogy hozzátegyem, ugyanígy működik a részteljesülés egy eladási limitáras megbízás esetén is. A megbízásokról bővebben:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link