Magas CEO fizetés és az alacsony befektetői hozam kapcsolata

Cikkünkben a CEO, azaz a társaság vezetőjének fizetése és a részvények hozama közötti összefüggéseket beszéljük meg. Szó lesz arról, hol teszik közzé rendszeresen a 100 leginkább túlfizetett vezető névsorát, és milyen hatást gyakorol a részvények árfolyamára, hozamára a listán való szereplés. Témáink:

  • A túlfizetett vezetők listája
  • A túlfizetett vezetők és a részvények hozama

A túlfizetett vezetők listája

Az As You Sow nonprofit alapítvány 2015-től kezdődően teszi közzé a leginkább túlfizetett társaságok vezetőit. A túlfizetést nem abszolút értelemben definiáljuk, azaz nem a legnagyobb fizetést kapó társasági vezetők kerülnek fel a listára, hanem a túlfizetés a vezető teljesítménye alapján van megállapítva. A módszer lényege, hogy az elmúlt öt év pénzügyi teljesítményét vizsgálva kiszámolják, hogy a vezető milyen hasznot eredményezett a részvényesek számára, és ezt a hasznot összevetik a CEO fizetésével, ebből az adatból kapjuk meg az „excess pay” összegét, mely az alábbi táblázatban is látható. Emellett az értékelésnél figyelembe veszik, hogy az intézményi befektetők és a részvényesek milyen arányban szavaztak a vezető ellen a közgyűléseken, mely jelzi azt, hogy a befektetők mennyire vannak megelégedve a CEO személyével. Továbbá a listából kiderül, hogy a vezető és a társaságnál dolgozók átlagbére között mekkora eltérésé van. Az alábbi táblázat egy részlet a 100 legjobban túlfizetett vezetőkről. A teljes lista egy email-cím megadásával érhető el a szervezet honlapján.

Jól látható az alábbi táblázatból, hogy a lista élén a Warner Bros Inc. vezetője áll. A társaság vezérigazgatójának éves fizetése 246 millió dollár, de a társaság pénzügyi teljesítménye alapján 14 millió dolláros fizetés lenne a jogos a vezető számára, így a túlfizetés mértéke 232 millió dollár. Érdemes megnézni a „CEO:Worker Pay” oszlopot is. Ebből kiderül, hogy a CEO fizetése 3000-szerese a társaságnál dolgozók medián bérének.

A túlfizetett vezetők és a részvények hozama

A társaság vezetőjének fizetése alapvető része a vállalatirányítási folyamatoknak, így az ESG-kutatások kifejezetten az irányítási tényező (az ESG-ben a G a goverment, irányítást jelenti) vizsgálatára is kiterjednek. A témával kapcsolatban már számos vizsgálatról beszámoltam itt az oldalon, többek között az ESG negatív hozamprémiumáról, és arról is, hogy sok esetben az ESG a társaság vezetőit juttatja előnyhöz, de ezeket az előnyöket a befektetőkkel finanszíroztatják meg. Emellett arra is rámutatnak vizsgálatok, hogy a magasabb ESG-minősítés kevesebb visszaélést eredményez a vezetőség részéről (például csökken az illegális bennfentes kereskedés, az ármanipuláció, a könyvelési trükkök előfordulása).

A témával kapcsolatos tanulmány arra világított rá, hogy a túlfizetett vezetők és a részvények hozama között kapcsolat mutatható ki. A vizsgálathoz az As You Sow alapítvány listáját használták fel, és kimutatták, hogy a listában szereplő cégekből álló egyenlő arányban súlyozott portfólió évesített hozama -6,36 százalék a vizsgált időszakon. Emellett kizárták azokat az ismert, a részvénypiaci hozam szempontjából fontos tényezőket, mint a size, a béta, a value, a jövedelmezőség, a momentum, és ezzel a modellel (hat-tényezős Fama French modell, magyarázat itt) szemben negatív abnormális hozamot mutattak ki, melynek havi mértéke -0,3 százalék. Azaz az ismert árfolyammodellek nem adnak magyarázatot a negatív hozamra, így könnyen lehet, hogy valóban a negatív ESG-tényező eredményezi az alacsony hozamot.

A fentieken túl egy másik megközelítéssel is megpróbálták kimutatni a negatív hozamot. Ennek a módszernek a lényege, hogy az átlag feletti vezetői fizetéssel rendelkező társaságok részvényeit megvásárolták, az átlag alatti vezetői fizetéssel rendelkező társaságok részvényeit shortolták (long-short portfóliókat alakítottak ki), és így éves szinten -4,92 és -8,64 százalék közötti hozamot tudtak kimutatni, azaz az átlag feletti vezetői fizetéssel rendelkező társaságok alulteljesítettek. Az alábbi képen kék színnel látható a 100 leginkább túlfizetett vezetővel rendelkező társaság részvényeinek hozama, sárga színnel az S&P500 index.

forrás: As You Now

A vizsgálat arra mutatott rá, hogy a negatív ESG-híreket a piaci szereplők, befektetők figyelik és árazzák, és a társasággal kapcsolatos negatív ESG-hírek alacsonyabb részvénypiaci hozamokat eredményeztek. Az alacsonyabb hozam különösen azoknál a társaságoknál volt kimutatható, a hol a vezetők átlag feletti fizetésben részesültek. A fentiek tekintetében vegyük figyelembe, hogy a túlfizetett vezetők listáját csak 2015 óta teszik közzé, így a vizsgálat csak egy rövid időszakra terjedt ki.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link