Certifikát, Warrant fogalma, működése, kereskedése, példák

Cikksorozatunkban a BÉT-en elérhető certifikátokkal, warrantokkal, azok kereskedési sajátosságaival foglalkozunk. Ezeknek a termékeknek az előnye, hogy tőzsdén kereskedhetünk olyan instrumentumokkal, melyek vagy tőzsdén kívüli piacokon (CFD), vagy határidős tőzsdén érhetők el. A tőzsdén kívüli, OTC piacoknál több biztonságot nyújt a tőzsdei piac, a határidős tőzsdéken pedig jelentős a tőkeáttétel, illetve a nagy kötésméret miatt kiszorulnak a kisebefektetők. A fenti okok miatt gyorsan népszerű lett a certifikát, warrant kereskedés.

Certifikát fogalma, certifikát jelentése

A certifikát szó jelentése tanúsítvány. A jelentésének megfelelően a certifkátot kibocsátó pénzintézet vállalja, hogy az értékpapír árfolyama egy meghatározott és szabályozott módón követi a mögöttes termék értékét. Tehát a certifikátok is származtatott termékek (például határidős piaci termékek, CFD termékek), melynek árfolyama kizárólag azon múlik, hogyan alakul a mögöttes termék ára. A certifikát árfolyamának szempontjából lényegtelen, hogy a befektetők mennyire kedvelik, vásárolják a certifikátot, ez nem hat ki az árfolyamra. A mögöttes termék gyakorlatilag bármi lehet: index, nyersanyag, részvény, deviza. A lényege, hogy a certifikát árfolyama a mögöttes termék árfolyam változását követi.

A certifikát működési elve hasonló a CFD termékekhez, azaz egy árfolyam elmozdulásra köt ügyletet a kereskedő. Alapvető különbség a CFD és a certifikát között, hogy a certifikát tőzsdén kereskedhető termék, míg a CFD termékek a tőzsdén kívül, OTC piac termékei. A fentiek miatt a certifikát biztonságosabb terméknek tekinthető (például az árfolyam manipulálása szempontjából).

Certifikát warrant közötti különbség

Az európai uniós szabályozás szerint külföldön a certifikát megnevezés a nem tőkeáttétes termékekre vonatkozik, míg a warrantok gyakorlatilag tőkeáttétes certifikátok. Bár külön terméknek tekinthető, működési elvük teljesen megegyezik a certifikátoknak és a warrantoknak. Egyetlen különbség, hogy a warrantok tőkeáttétes termékek. Azonban a Budapesti Értéktőzsdére egységesen a certifikát megnevezés szerint lettek ezek a termékek bevezetve, azaz korábban lettek kibocsátva tőkeáttétes termékek is certifikát megnevezéssel (egyes típusoknak nincs lejáratuk, így még ma is kereskedhetők), így találkozhatunk tőkeáttétes certifikáttal is, de a 2013 után kibocsátott certifikátok esetében már a BÉT-en is warrantnak hívjuk a tőkeáttétes termékeket.

Certifikát kereskedés költségei a BÉT-en

Certifikátokkal a tőzsdéken tudunk kereskedni, így egy hagyományos brókercégnél kell rendelkeznünk számlával. A certifikátok vásárlása, eladási ugyanúgy zajlik, mint egy részvény adásvétele, azaz a brókercégnek fizetünk jutalékot, illetve a legjobb vételi és eladási árfolyam között -a piac természetéből adódóan-  van egy minimális különbség, a spread. Nézzük meg az alábbi certifikát kereskedési példán keresztül, hogyan merülnek fel a költségek. Példánkban egy DAX certifikátot vásárolunk a BÉT-en:

  • A legjobb vételi ajánlat jelenleg 3950 Ft
  • A legjobb eladási ajánlat jelenleg 3960 Ft
  • Brókercégünknél a vételi, eladási jutalék 0,2 százalék

Vásárolunk 100 db-ot a fenti certifikátból. Ebben az esetben a legjobb eladási áron, azaz 3960 Ft-on tudjuk megvenni a certifikátokat, melynek teljes értéke így 3960 Ft x 100 = 396.000 Ft lesz. A brókercégünk a vételi jutalékot erre az összegre számítja fel (396.000 X 0,2%), azaz 792 Ft lesz a vételi jutalék.

Certifikát kereskedési példa

Példánkban szemléltetni szeretnénk, hogy milyen költsége van a speradnek, így tegyük fel a DAX certifikát ára nem változik, és mi eladjuk a 100 db mennyiséget. Ekkor már csak a legjobb vételi áron, azaz 3950 Ft-on tudjuk eladni. Ebben az esetben 395.000 Ft-ot írnak jóvá a számlánkon, illetve erre az összegre számítja a brókercég az eladási jutalékát, ami 0,2 százalék, azaz (395.000 X 0,2%) 790 Ft.

Nézzük akkor a certifikát kereskedési példa összes költségét:

  • vételi jutalék 792 Ft
  • eladási jutalék 790 Ft
  • vételi-eladási árkülönbözet 396.000-395.000 = 1000 Ft.

Példában nem vettük figyelembe a  minimum díjat, de gyakori egyébként, hogy alkalmaznak minimum díjat a brókercégek, például 1000 Ft-os minimum díj esetén nem 792 Ft lenne a költségünk, hanem 1000 Ft.

A fenti példából látható, hogy a certifikát kereskedés költségeire hatással lesz a vételi-eladási oldal közötti különbség. Elméletileg tehát, ha egy olyan certifikáttal kereskedünk, amelyben alacsony a forgalom, kevés a szereplő, ott a vételi és eladási ár között nagy lenne a különbség, így még drágább lenne a kereskedés. Ez azonban azért nem fordulhat elő a gyakorlatban, mert a certifikátot kibocsátó cég árjegyzőként bent van az ajánlati könyvben. Azaz nagy mennyiségű vételi és eladási ajánlatokat is megtalálunk az árjegyző részéről. Ha tehát nincs a könyvben piaci szereplő ajánlata, akkor az árjegyzővel üzletelhetünk. A költségeket ekkor viszont az határozza meg, hogy az árjegyző milyen távolságra rakja a vételi és eladási ajánlatait a certifikát ajánlati könyvébe. Ezt főleg akkor érdemes ellenőrizni, figyelni, ha rövid távon kereskedünk, és gyakran kötünk.

Az alábbi képen a fenti DAX certifikát ajánlati könyve látható. Az ajánlati könyben csak az árjegyző megbízásai láthatók, más piaci szereplő nem adott megbízást. 5000 db-os vételi és 5000 db-os eladási ajánlatot láthatunk, a két oldal között 30 Ft a különbség. 4000 Ft-os árfolyam esetében ez 0,75 százalékos költséget jelenthet.

certifikát, warrant ajánlati könyv

Az alábbi képen már egy arany certifikát ajánlati könyvét láthatjuk. Itt már a vételi és eladási oldalon is vannak más piaci szereplők. Az árjegyző 3376 Ft és 3382 Ft-os áron adott be megbízásokat, azaz 6 forint a két oldal között a különbség, a fenti példánál lényegesen alacsonyabb 0,18% a költségünk.

certifikát, warrant árjegyző

 

A certifikát kereskedés előnyei

A certifikát kereskedés előnye, hogy egy tőzsdén kereskedett termékről van szó, így a mögöttes termék árfolyamának követése szigorúan szabályozott, és ellenőrzött. Ellenben egy CFD terméket a tőzsdék kívüli, OTC piacokon tudunk megvásárolni, ahol a piaci szereplők sokkal kisebb ellenőrzés alatt állnak, így nagyobb az esélye az árfolyam-manipulációnak. Bár a fenti költségeket áttekintő példából is látható, hogy a certifikát kereskedés valamivel drágább lehet, azonban a CFD kereskedés esetén nem látható, rejtett költségek is felmerülhetnek (cikkünk a témában).

További előnye a certifikát termékeknek, hogy ugyanabba az adózási kategóriába esnek, mint a részvények, illetve a magyar tőzsdén, BÉT-en megvásárolható certifikátot forintban vannak jegyezve, azaz a nyereség is forintban képződik. A certifikátok egyik hátrányát is célszerű átgondolni a kereskedés előtt. Ha a tőzsde zárva tart, a certifikáttal nem tudunk kereskedni, de előfordulhat, hogy a mögöttes termék árfolyamával zajlik a kereskedés (például BÉT-en kereskedhető certifikát, amely egy amerikai tőzsdén elérhető mögöttes termék árfolyamát követi). Ekkor a certifikát ára a következő tőzsdei nyitást követően fog reagálni a változásokra.

 
 

Amennyiben certifikát kereskedéssel szeretnénk foglalkozni, célszerű a certifikátokhoz kapcsolódó alapfogalmakkal is megismerkedni. Ezeket tárgyaljuk a következőkben.

Certifikát alapok, alapfogalmak kezdőknek

Az alábbi certifikát alapfogalmakat a certifikát piacokon kezdő kereskedőknek ajánljuk a figyelmébe.

Idő/érvényesség:

A legtöbb certifikátnak van egy előre megadott lejárata. Ebben az időpontban megszűnik a certifikát, a felek elszámolnak egymással, ez jelentheti a nyereség jóváírását, veszteség levonását. Vannak azonban az ún. "open-end" certifikátok, melyek határozatlan idejűek, egy előre meghatározott időpontban nem szűnnek meg. Hosszabb távú kereskedési elképzelések esetén az open-end lejáratú certifikátokat érdemes keresnünk.

Tőkeáttétel:

Egyes certifikát típusok (például turbó long és short) tőkeáttételt is tartalmaznak (warrantoknak nevezzük ezeket), melynek mértéke változhat a warrant kereskedése során attól függően, hogy milyen közel van a kötési ár a prompt piaci árhoz. (Minél közelebb van, annál nagyobb a tőkeáttét mértéke.) A warrant tájékoztatójában szereplő tőkeáttét azt mutatja meg, hogy a mögöttes termék 1%-os változására, hogyan reagál a certifikát árfolyama. Például ha 4,5 értéket látunk a tőkeáttétel rovatban, akkor a mögöttes termék 1%-os változása esetén a warrant 4,5 százalékot mozdul el.

Szorzó:

Azt mutatja meg, hogy egy darab certifikát mekkora pozíciónak felel meg a mögöttes termékből

Korlát, kiütési pont, küszöb:

A certifikátok egy beépített stop-loss szinttel vannak ellátva. Ha a mögöttes termék ára eléri a korlátot (vagy alá esik long esetén, fölé emelkedik short estén) a Certifikát árjegyzése megáll, ún. K.O (Knock-Out) vagy kiütési esemény történik.

Knock-Out, K.O, Kiütési esemény:

Lásd a korlát, kiütési pont, küszöb magyarázatánál. A certifikát árjegyzése megáll, a felek elszámolják a maradványértéket.

BÉT certifikát kereső

A Budapesti Értéktőzsde honlapján elérhető egy certifikát kereső, melyben a BÉT-en kereskedhető certifikátok adatai kérdezhetők le. A certifikát kereső  a következő hivatkozáson érhető el.

A fenti hivatkozáson megtekinthetjük a BÉT-en kereskedhető Certifikátok fontosabb jellemzőit, lásd alábbi táblázat

certifikát, warrant kereső

A táblázatban található megnevezések közül egyedül a típus megnevezéseket nem beszéltük meg, ezek a következők:

  • TLW Turbó long warrant - tőkeáttétes long irányú warrant
  • TSW Turbó short warrant - tőkeáttétes short irányú warrrant
  • IC - Index certifikát
  • ITC - Investment certifikát
  • TLC - Turbó long certifikát - tőkeáttétes long irányú certifikát
  • TSC - Turbó short certifikát - tőkeáttétes short irányú certifikát

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak