Hogyan fejlesztik a bitcoint: BIP jelentése, értelmezése

Cikkünkben áttekintjük a bitcoin hálózat fejlesztésének alapvető lépéseit. A tárgyalt információk segítségünkre lehetnek a hardfork és softfork események megértésében, hatásaik megbecsülésében. Ebben a cikkben azt nézzük meg, hogyan lehet egy decentralizált, azaz szabályozó szerv nélküli fizetési hálózatot fejleszteni, javítani, újításokat bevezetni.  A folytatásban, következő cikkünkben pedig a nagyobb hatású hardforkot és softforkot eredményező eseményeket is áttekintjük.

BIP, Bitcoin Improvement Proposal jelentése, fogalma

A BIP, a Bitcoin Improvement Proposal angol kifejezés rövidítése, amely egy tervezői dokumentáció a jövőbeni fejlesztésekkel kapcsolatban, ami a bitcoin fizetési hálózatot, blokkláncot érinti.

A bitcoin fizetési hálózat decentralizált, azaz nincs egy központi intézmény, cég, amely működését szabályozná, hanem ún. bányászok biztosítják az új bitcoinok kiszámolását, illetve a bányász számítógépek peer-to-peer kapcsolatai biztosítják a tranzakciók hitelesítését, végrehajtását.  
Ugyanakkor egy ilyen decentralizált rendszerben is szükség van a fejlesztésekre, esetleges javításokra. Ezért vezették be a BIP-et, azaz a Bitcoin Improvement Proposal dokumentumot, amelyben a jövőbeni fejlesztési ötletek, változtatások felvezetésre kerülnek, majd pedig a rendszert üzemeltető bányászok szavazással döntik el a bevezetését.

A BIP, Bitcoin Improvement Proposal a gyakrolatban

Mielőtt tovább mennénk vessünk egy pillantást a BIP fejlesztői dokumentációra. Az alábbi képen az első rekordokat láthatjuk.  A táblázat első oszlopával a sorszámozást látjuk, ez azért fontos, mert gyakran így hivatkoznak az egyes fejlesztésekre. Például BIP-102 javaslat a blokkméret 2 MB-ra történő növelésére. A táblázat második oszlopa a Layer megnevezést kapta, itt további fontos információkat kapunk, például arról, hogy a fejlesztés softforkot, vagy hardfork eseményt idéz elő. (Hardfork jelentőségéről itt írtunk: Bitcoin blokklánc elágazásai, hardforkok hatásai)
A Title oszlop a változtatás megnevezése, az Owner pedig a szerző, a javaslat beterjesztője, például a BIP-1-et Amir Taaki jegyezte be, ami gyakorlatilag a BIP használatának a bevezetése.

BIP

A BIP lista type oszlopában a változtatás típusára vonatkozóan kapunk információt. Itt három eset lehetséges:

  • Standard BIP:  olyan módosítás, amely a halózat működésében, a blokkok, tranzakciók kezelésében okoz változást. A standard típusú BIP életbe lépéséhez arra van szükség, hogy a közösség elfogadja szavazás során a változtatást.
  • Informational BIP: útmutatók, fejlesztői információkat tartalmazó előterjesztések
  • Process BIP: a standard BIP-hez hasonlóan csak szavazás útján fogadható el, azok a fejlesztések tartoznak ide, amelyek a standard BIP kategórián kívül esnek.

A BIP dokumentáció utolsó oszlopa a Status, amely a fejlesztés, változtatás állapotára utal. A teljes BIP lista, illetve az egyes fejlesztések, változtatások pontos dokumentációja, leírása a következő hivatkozáson tekinthető meg: https://github.com/bitcoin/bips

A BIP lista elfogadása, szavazás

Látható tehát, hogy a BIP dokumentum tanulmányozásával kideríthetjük, hogy a hardfork események milyen BIP sorszám alatt találhatók, illetve a sorszámra kattintva megtaláljuk a részleteit az eseménynek, fejlesztésnek. Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy a listán levő fejlesztések nem biztos, hogy elfogadásra kerülnek, ugyanis a bányászok, szavazással döntik el az adott fejlesztés alkalmazását.

Hogyan zajlik a BIP elfogadása?

A BIP tehát pontosan tartalmazza a fejlesztést, pontos dokumentációk, határidők megadásával, majd pedig minden bányásznak szavaznia kell a változtatás elfogadásáról. A szavazás úgy történik, hogy a bányászok elhelyeznek egy kódrészletet a blokk elkészítése során. Ha egy meghatározott blokk szám elkészítését követően a többség a változtatás mellett dönt, akkor a fejlesztés elfogadottnak tekinthető, és bevezetésre kerül.

A témával kapcsolatos előadásaink:

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak