Fordított kalapács japán gyertya jelzései, megbízhatósága a tőzsdei kereskedésben

Kategória: 

Cikkünkben a fordított kalapács japán gyertya alakzat jelzéseit, használatát mutatjuk be. Az általános bemutatáson túl, megbeszéljük a fordított kalapács gyertya megbízhatóságát. Az adatok több száz múltbeli fordított kalapács gyertya megfigyelésén alapulnak.

Hogyan ismerhető fel a fordított kalapács japán gyertya?

A fordított kalapács gyertya alakzatot általában nagyon egyszerűen definiálják. A legfontosabb követelmény, hogy legyen nagy kanóca és a gyertya egyik kanócvégén egy kis test, azaz valóban nézzen ki egy kalapácsnak. Ez általánosságban megfelelő, de kereskedéshez vagy a piaci mozgás korrekt értékeléséhez ennél pontosabb definícióra lesz szükségünk. Itt fontos kiemelni, hogy a kalapács és a fordított kalapács japán gyertya alakzatok képe, és definíciója azonos, csak a kanóc irány más.  

  • Kalapács gyertya: eső trendben lefele mutató kanóc
  • Fordított kalapács gyertya: eső trendben felfelé mutat a gyertyakanóc, lásd alábbi képen.

Két olyan jellemzőt kell vizsgálni, ami fontos. A kanóc legyen sokkal nagyobb, mint a gyertya teste. Ezt fordítva is megfogalmazhatjuk: a test legyen sokkal kisebb, mint a kanóc. Minimum elvárásként a kanóc a test legalább kétszerese legyen. Azaz a gyertya magasságának maximum a harmada lehet a test.

fordított kalapács japán gyertya

Ez egy minimális elvárása fordított kalapács alakzatnál, több elemző legalább a háromszoros kanócot, vagy a négyszeres méretet várja el. A test a gyertya egyik végén helyezkedjen el. Túlzó elvárás lenne a fordított kalapács alakzattal szemben, hogy csak az egyik oldalon legyen kanóc. Jellemzően a tankönyvi ábrákkal szemben, a piacon kihalkul a másik oldali kanóc is. Ennek a méretét érdemes erősen korlátozni: ne legyen nagyobb, mint a gyertya magasságának 5-8%-a. Itt is eltérő értékeket olvashatunk, de a legszigorúbb eset, ha azt követeljük meg, hogy az ellenoldalon nincs kanóc. A fordított kalapács gyertya emelkedő trendben is kialakulhat, ekkor akasztott ember néven hivatkozunk erre a formációra. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Mi történt a fordított kalapács alakzat kialakulásakor a piacon?

Egy trendszerű mozgásban folytatódik a korábbi csökkenő trend, majd a trend elleni irányba történt egy erőteljes elmozdulás (ez lesz a kanóc). Ez még nem jelzi számunkra a trend végét, hiszen a gyertya nem zárult le, illetve még nem tört meg a trendelmélet szerint a trend. Bár fordulat vagy elbizonytalanodás nem történt, de a trend elleni nagyobb elmozdulás már nem a trendirányú mozgás jele. Egy emelkedő trendben egy nagyobb esés (emelkedő trendben akasztott ember japán gyertyaként tárgyaltuk az esetet), csökkenő trendben egy erőteljes emelkedés a bizonytalanság jele, nem kívánatos jelzés.  

Majd ugyanabban a gyertyában az árfolyam visszatért a nyitó szinthez és a japán gyertya bezár, kialakítva egy fordított kalapács alakzatot. Ez jelezheti a további trendirányú mozgást is, hiszen egyes értelmezések szerint a piac elbizonytalanodva, kismértékben korrigálva újra az eredeti, trend irányú mozgással erősítette a trendet. Ezért sok helyen trend erősítő jelként tartják számon a fordított kalapács alakzatot, de a hagyományos értelmezésében fordítós alakzat, de majd látni fogod az esetek kétharmadában trendirányba mozdul tovább az árfolyam.

Mennyire megbízható a fordított kalapács alakzat?

A megbízhatósági adatokban Thomas Bulkowski munkáiból indulunk ki. Eszerint megkülönböztethetjük a bikapiacon és medvepiacon kialakuló fordított kalapács gyertyákat, és a továbbiakban csak a  bikapiacon, részvények napos grafikonján vizsgált fordított kalapács gyertyák statisztikáit fogjuk tárgyalni. Ennek oka, hogy az amerikai részvénypiac az ideje nagy részében emelkedő trendben mozog, hiszen az elmúlt 106 évben 20 alkalommal volt recesszió, ami összesen 23,3 év (280) hónapnyi válságnak, recessziónak felel meg. Azaz mondhatnák azt, hogy az amerikai gazdaság elmúlt 100 évében az esetek 80%-ában pozitív hangulat volt, így a bikapiaci esetekkel fogok foglalkozni.

Ezen túl pedig fontos, hogy bikapiacon azokkal a fordított kalapács alakzatokkal foglalkozunk, melyek előzménye egy csökkenő trend volt, ami akár egy rövidtávú csökkenő trend is lehet, azaz az alábbi ábra szerinti fordított kalapács japán gyertya alakzattal foglalkozunk.

fordított kalapács japán gyertya

A fentiek szerint tehát kitörés esetén, a kitörést követően átlagosan 6,77%-os árfolyam elmozdulást tapasztalhattunk. Ez a fordítós jelzés (esetek 35%-a), azonban az esetek jelentős részében (esetek 65 százalékában) nem kitörést, hanem letörést tapasztalunk, ami viszont trenderősítő jel, azaz folytatódik a csökkenő trend. Ezen esetekben átlagosan 5,91%-os árfolyam esést figyelhettünk meg a múltbeli adatokon. Átlagos elmozdulásról van szó, azaz sok száz esetből kiszámolt átlag, illetve ez nem azt jelenti, hogy ennyit lehet keresni a jelzések kötésével, tekintettel arra, hogy a kitörés/letörés kezdetétől a rövidtávú emelkedő/csökkenő trend végéig mértük az árfolyam elmozdulást. Arra pedig nem lesz lehetőségünk, hogy pontosan a csúcsponton, mélypontok lépjünk ki. Éppen ezért ezek az adatok nagyrészt arra használhatók, hogy összevessük a különböző japán gyertyákat, lássuk melyiknek jobb a teljesítménye, illetve milyen esetekben javulhat egy-egy japán gyertya teljesítménye. Például, ahogy lentebb látni fogod, a hosszabb kanócú fordított kalapácsnak jobb a teljesítménye.

Az is megfigyelhető, hogy átlagosan 3-5 nap (medián) szükséges ahhoz, hogy a fordított kalapács gyertya után kitörésre, vagy letörésre kerüljön sor. A kitöréssel, letöréssel kialakuló trend pedig átlagosan 9 (kitörésnél) illetve 6 (letörésnél) napig tart, azaz rövidtávon használható ez a japán gyertya.

Szintén megfigyelhető összefüggés, hogy a nagyobb, hosszú kanóccal rendelkező fordított kalapács gyertyákat nagyobb árfolyam mozgás követi. Kitörés esetén átlagosan 8,82%-os emelkedés, letörés esetén átlagosan -8,2%-os visszaesés. A fenti eredmények alapvetően jónak tűnnek, azonban egy nagyon fontos tényezőt nem vizsgáltunk meg, azaz az esetek hány százalékában történik kitörés, vagy letörés. Amennyiben az ismert "záróáras" módszert alkalmazzuk, azaz megvárjuk, amíg a fordított kalapács gyertya fölé zár egy újabb gyertya, akkor 57%-os a megbízhatósága az alakzatnak, ami alig több az 50%-os véletlen, de ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai részvénypiacon zajlott a visszatesztelés, ahol az utóbbi évtizedekben folyamatosan emelkedett a részvénypiac, és egy véletlenül megnyitott ügylet megbízhatósága nem 50%, mivel ha megnézed az amerikai részvénypiac elmúlt 100 évét, akkor az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott vételi pozíciók valószínűsége nem 50% volt, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%
  • 6 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 70%
  • 9 nyitva tartott pozíció esetén:72%

Miért alakulhat ki a fordított kalapács gyertya?

Mi okozhatja, hogy egy fordított kalapács gyertya kialakul? Amikor a piac erősebben korrigál, majd egy gyertyán belül vissza is tér az eredeti, kezdő értékhez, annak erős piaci okai vannak. Két olyan piaci helyzet van, amit külön kiemelnék:

  • Erős hír, adatközlés miatt a piac gyorsan lereagálja a hírt, de a hírközlést követő korrekciót tévesnek ítéli, és visszatér az eredeti, kezdő szintre. 
  • Egy erős technikai szinthez érve a befektetők realizálni kezdenek, vagy a trendfordításra kereskednek. De a fordítás nem sikerül, vagy a realizálás miatt a piacra kerülő ajánlatokat záros határidőn belül a piac felvásárolja, ellenajánlattal él.  

Mindkét esetben érdemes a megszokottnál nagyobb figyelmet fordítani a piacra, hiszen, ha egy szintnél alakul ki a fordított kalapács alakzat, akkor a szint törése után folytatódhat a mozgás. Ha van rá lehetőségünk, akkor vizsgáljuk meg az ajánlati könyvben a fordított kalapács „fejénél” lévő ajánlatokat. Ha ott sok ajánlatot találunk, akkor óvatosan kezeljük a további mozgást, hiszen amíg azok az ajánlatok nem teljesülnek, addig a mozgás nem tud folytatódni. Ha pedig egy hír után egy gyors korrekciót hasonló gyorsasággal visszakorrigálja a piac, és a következőkben folytatni is tudja a mozgást, az szintén lehetőséget nyit számunkra. 

A fordított kalapács alakzat számunkra két felhasználási lehetőséget ad:

1) Alapesetben a hagyományos megközelítést a helyes. A fordított kalapács nem ad belépési jelzést (alacsony megbízhatósága miatt) csak a piaci bizonytalanságot mutatja. Így, ha fordított kalapáccsal találkozunk, a stopunkat ellenőrizzük, és ha kell módosítsuk a megfelelő helyre. A konkrét teendőt a kockázat és a stopkezelési szabályok adják meg.  

2) Haladó kereskedőknek a fordított kalapács gyertya kialakulása egy trendben jelezheti a trend folytatását (esetek 65%-a). Itt mindenképp érdemes figyelni fordított kalapács gyertya alakzat trendirányú elhagyását, mert az jelezheti a mozgás folytatását. A megszokottnál nagyobb figyelmet fordítsunk az esetleges belépésre, mert a fordított kalapács gyertya kis hatékonyságú jelzés. 

A forex kereskedésben az ilyen fordított jelzéseket figyelmeztető jelzésnek foghatjuk fel, a trend esetleges elbizonytalanodást jelzi, de ezekre kereskedni véleményem szerint nem ajánlott.

Eddigi példákban és a leírásban is trendben, egyirányú mozgásban vizsgáltuk a fordított kalapács alakzat jellemzőit. Oldalazásban már nem találunk ilyen lehetőséget, hiszen nincs, vagy nehezen azonosítható a mozgás iránya. Ezért fontos kiemelni, hogy a bizonytalan mozgásban, az oldalazásban nem használható a fordított kalapács gyertya alakzat. Sok téves, fals jelet produkál, így kerülendő a használata.

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

A fordított kalapács gyertya összefoglalása: 

  • A fordított kalapács gyertya nagy kanócú, és a teste az egyik végén helyezkedik el 
  • Csökkenő trendben alakul ki, a kanóc felfelé mutat
  • Emelkedő trendben is kialakul, de akkor akasztott embernek hívjuk.
  • Hasonló a kalapács gyertya alakzathoz 
  • Elbizonytalanodást jelezhet 
  • Így önmagában jelzésértékű, de csak megerősítéssel kereskedhető 
  • Univerzális jelzés 

Ha érdekelnek a japán gyertyák, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link