Metatrader Web Terminal: Mire jó? Hogyan használhatod a tőzsdén?

Kategória: 

Korábbi cikkünkben már beszámoltunk róla, hogy októbertől a metatrader asztali verziója windows XP, 2003 és Vista operációs rendszerek alatt nem lesz használható. Kitértünk arra is, hogy a Metatrader 4 és 5 Web Terminal programok használhatók lesznek ezeken az operációs rendszereken is. Ennek természetesen az is a feltétel, hogy brókercégünknél elérhető legyen a Metatrader Web Terminal. Ebben az esetben a számítógépre telepített böngésző alól futtatható a metatrader asztali verziójához hasonló, bár kevesebb funkcióval rendelkező metatrader. Az alábbiakban a Metatrader Web Terminál használatát beszéljük meg.

Bejelentkezés a Metatrader Web Terminal platformra

Ahhoz, hogy futtatni tudjuk a Web Terminal metatradert látogassuk meg brókercégünk honlapját, és ott az elérhető kereskedési platformok/felületek elnevezés alatt keressük az MT4 WebTrader, MT4 Online feliratokat, mert nagy eséllyel innen tudjuk elérni a metatrader webes verzióját. Ha sikeresen megtaláltuk a beléptető oldalt (alternatív belépési lehetőség a cikk végén),  akkor az alábbi képek egyike fog fogadni minket.

Az első képen tetszőleges demó számlát hozhatunk létre, amennyiben még nem rendelkezünk demó vagy éles számlával, akkor itt készíthetünk egy számlát. Ennek részleteibe nem mennék bele, mindössze a szokásos, személyes adatok, emailcím stb.. megadása szükséges hozzá.

metatrader web terminal számlanyitás

Amennyiben már rendelkezünk meglévő demó vagy valós számlával, akkor a metatrader asztali verzióban megszokott módon, azaz  számlaszám (Login mező), jelszó (Password mező) és szerver (Server mező) megadásával tudunk belépni, lásd alábbi kép:

metatrader web terminal belépés

A fenti lépéseket követően be tudunk lépni a metatrader webes platformra, ahol az asztali verziónál megszokott kép fogad minket, azaz a jobb oldalon találjuk a grafikont, bal oldalon a piacfigyelő ablakot és alul a terminal ablak látható.

Piacfigyelő ablak a Web Terminal platformon

Az asztali verzióhoz képest jelentős eltérés, hogy a bal oldalon nincs navigátor ablak (itt találhatók az indikátorok, expertek, számlák stb.. az asztali verzióban), hanem csak a piacfigyelő ablak érhető el. A piacfigyelő ablak funkciói azonban megmaradtak. Ezeket a jobb egérgomb lenyomásával érhetjük el. Többek között az alábbi beállításokat érhetjük itt el:

  • New Order: a megbízás ablak nyílik meg, ahol azonnali vagy függő megbízássokkal tudunk pozícióba lépni
  • Chart Window: a kiválasztott termék grafikonja nyílik meg
  • Specification: a kiválasztott termék fontosabb paramétereit (spread, swap, tőkeáttét stb.) tekinthető meg
  • Hide: a termékek jelentős részének láthatatlanná tétele (gyorsítja a számítógépet)
  • Hide All: minden termék láthatatlanná válik kivéve, amelyikre rákattintottunk e
  • Show All: a brókercégnél elérhető összes termék megjelenik (sok termékkel rendelkező cégnél lassíthatja a számítógépet).
  • Symbols: egy különálló ablak nyílik meg, melyben az összes termék elérhető

metatrader web terminal piacfigyelő

A piacfigyelő ablak kikapcsolható az ablak bal felső sarkában levő X jelre kattintva, visszakapcsolni a felső menü View/Market Watch alatt tudjuk.

Terminal ablak a Web Terminalban

Az asztali verzióban terminal néven ismerhetjük a metatrader alsó részében levő ablakot. A webes verzióban Toolbox nevet kapta, és kevesebb funkció érhető el innen. A Trade fül alatt találjuk a megnyitott pozíciókat, és az elhelyezett függő megbízásokat. Ez az ablak gyakorlatilag ugyanazokat  a funkciókat biztosítja, mint az asztali verzió.

A History fül alatt találjuk a számlatörténet, míg a Journal alatt a napló található, melyben a program futtatásával kapcsolatos információk kerülnek mentésre.

Chart ablak használata

A Grafikon a képernyő bal oldalán található. Az asztali verzióban megszokott módon a felső menüsor File/New Chart menüpont alatt adhatunk új grafikont hozzá a rendszerhez. A grafikonok között a grafikon sáv alján levő fülekre (terméknevek) kattintva tudunk váltani. Nincs lehetőség arra, hogy különböző módon elrendezzünk a grafikonokat egymás mellett/alatt, ahogy az az asztali verzióban lehetséges. Ahogy az alábbi képen is látható, a grafikon alatt tudunk váltani a termékek között, melyeket a New Chart menüpontban adtunk hozzá a rendszerhez.

metatrader web terminal grafikon

A grafikonra jobb egérgombbal kattintva az alábbi képen látható menü érhető el.

metatrader web terminal beállítások

Szerencsére az egy kattintásos kereskedést a webes verzió is támogatja, amit a One Click Trading sorra kattintva tudunk bekapcsolni. Működése megegyezik az asztali verzióéval. A Trading menüpont alatt a New Order sorra kattintva érhetjük el a Megbízás ablakot. Illetve ha az aktuális piaci ár fölött kattintottunk jobb egérgombbal a grafikonra, akkor itt a Sell Limit és Buy Stop sorokat kiválasztva helyezhetünk el a grafikonon függő megbízást. Ha az aktuális piaci ár alatt kattintottunk a grafikonra, akkor pedig a Buy Limit Sell Stop lehetőségeket kínálja fel a program. A függő megbízás mennyisége a bal felső sarokban (On Click Trading engedélyezése után jelenik meg) található SELL/BUY gomboknál állítható (lásd alábbi kép).

egykattintásos kereskedés

További beállítási lehetőségek:

  • Gyertyatípus választás:  Bar chart, Candlestick, Line chart
  • Timeframes: itt tudunk idősíkot váltani
  • Grid: a grafikon rácsozását kapcsolja be
  • Volumens: a grafikon alsó részébe a forgalom indikátort helyezi el
  • Auto Scroll: a grafikon automatikusan a jelenbe ugrik, ha a múltbeli adatokat szeretnénk megtekinteni, célszerű kikapcsolni a vizsgálat idejére
  • Chart Shift: a jobb oldalról kismértékben eltolja a grafikont
  • Zoom In/Out: a grafikon nagyítását, kicsinyítését teszi lehetővé
  • Properties: Itt tudjuk a chart fontosabb tulajdonságait beállítani, mint például chart színe, grafikon előtérbe helyezés (Chart on foreground), eladási ár megjelenítés (Show ask line) stb..

Cikkünk második részében a felső menüsort, illetve gombsort tekintjük át, megvizsgáljuk, hogy milyen eltérések vannak az asztali metatraderhez képest.

Alternatív belépési lehetőség a Web Terminal Metatraderbe

Ha telepítve van számítógépünkre az asztali verzió, akkor a Navigátor ablakban keressük meg a számlánkat, majd jobb egérgombbal kattintsunk a számlára és a megjelenő menüsorban válasszuk a Bejelentkezés a WebTrader-be sort. Amennyiben támogatja brókercégünk a WebTrader alkalmazást, automatikusan megnyílik a böngészőnkben a Web Terminál és automatikusan bejelentkezik a rendszer.  Ha pedig brókercégünknél nem érhető el a Web Terminal, akkor a következő hibaüzenetet fogjuk kapni a böngészőben futó metatradertől: "Web Terminal is not supported by this MetaTrader Server"

 A továbbiakban folytatjuk a fontosabb beállítások ismertetését úgy, hogy ismét arra helyezzük a hangsúlyt, milyen eltérések vannak az asztali verzióhoz képest.

A Web Terminal felső menüsorának részletezése

A fájl menüben találjuk:

  • New Chart funkciót, mellyel új grafikont tudunk megnyitni. Továbbá a számláinkat tudjuk kezelni az alábbiak szerint:
  • Switch to account: több számla esetén számlák közti váltás lehetősége, de ehhez a bejelentkezéskor el kell mentenünk a számláink adatait.
  • Open demo acount: demó számla nyitása
  • Login to trade account: másik kereskedési számlára történő bejelentkezéskor

A Nézet/View menüpont alatt elérhető funkciók:

A View/language alatt válthatjuk át a platform nyelvét, illetve a piacfigyelő (marketwatch) és toolbox (asztali verzióban terminal ablak) kapcsolható be, illetve ki. Továbbá a full screen hivatkozás alatt teljes képernyőre nagyíthatjuk a böngészőben futó Web Terminal-t.

A Web Terminal további menüpontjai:

  • A felső menü Insert, azaz Beillesztés menüpontjában kaptak helyet az objektumok (például trendvonalak) és az indikátorok.
  • A Charts, azaz Grafikonok menüpontban pedig azokat a beállításokat találjuk, melyek a grafikon jobb egérgombjára kattintva is elérhetők, és a Web Terminal bemutatásáról szóló cikkünk első részében tárgyaltuk használatukat, lásd: Metatrader Web Terminal funkciók 1. rész
  • Az Options menüpontban pedig egyetlen funkció az egykattintásos kereskedés be/ki kapcsolási lehetőségét találjuk.

A felső menüsor alatt találunk egy gombsort, melyekkel az asztali verzióhoz hasonlóan a fontosabb funkciókat egyetlen kattintással tudjuk elérni. Ezek gyakorlatilag a felső menüsor lehetőségeinek a kihelyezése a grafikon fölé. Itt tudunk például idősíkot váltani az M1, M5, … D1, W, MN gombok segítségével.

Megbízás ablak a Web Terminal programban

A megbízás ablak kinézete, beállításai teljesen megegyeznek az asztali verzióban látható ablakkal, így erre külön nem térnék ki, hiszen korábbi cikkünkben már tárgyaltuk. A megbízás ablakot a felső gombsoron érhetjük el, illetve a grafikonra jobb egérgombbal kattintva a Trading/New Order alatt. Továbbá a piacfigyelő ablakban az instrumentumra jobb egérgombbal kattintva a New Order parancsot kiválasztva tudjuk elérni.

Mi maradt ki a Web Terminálból?

Aki a fenti cikket és az első részt is áttekintette, annak gyorsan világossá válik, hogy a Web Terminal Metatraderből nagyon sok olyan funkció kimaradt, ami az asztali verzióban elérhető, és jelentősen egyszerűsíti a kereskedést:

  • Sok termékkel kereskedőknek nagyon hasznos funkció a termékcsoportok profilokba rendezése. Ez a lehetőség teljesen kimaradt a webes verzióból, részletek erről: Profilok a metatrader alatt.
  • Akik pedig egyéni indikátort, expertet használnak a kereskedésük során, sajnos a webes felület alatt le kell mondaniuk ezekről, ugyanis nem támogatja ez a verzió sem az egyéni indikátorokat (be kell érnünk a gyári indikátorokkal), sem az expertek, scriptek futtatását.
  • Továbbá az indikátorok beállítását, grafikonra helyezését sem tudjuk sablonok segítségével egyszerűsíteni. Minden egyes új grafikonra be kell állítanunk az indikátorokat. Sablonokról szóló cikkünk: Hogyan használjuk a sablonokat metatrader platform alatt?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link