Zászló tőzsdealakzat kereskedése, megbízhatósága a tőzsdén

Cikkünkben a zászló tőzsdealakzat kereskedésével kapcsolatos információkat beszéljük meg. Szó lesz a zászló tőzsdealakzat különféle típusairól, megnézzük a megbízhatóságát, az átlagos árfolyam elmozdulást az alakzat kialakulása után. Tárgyaljuk a zászló alakzat felismerését is, de szó lesz a zászló alakzat speciális típusáról a high and tight zászló alakzatról, amely a 21 ismert tőzsdealakzat közül a legjobb teljesítményű és megbízhatóságú alakzat. Az alábbi témákat tárgyaljuk:

  • Mi az a zászló tőzsdealakzat? Hogyan ismerheted fel?
  • Milyen eredményekkel kereskedhető a zászló alakzat?
  • Megbízhatósági adatok a zászló alakzat visszatesztelése után
  • Videó a zászló alakzat kereskedéséről
  • Mi történik akkor, ha bikapiacon, emelkedő trendben alakul ki a zászló alakzat?
  • Mi történik akkor, ha medvepiacon, csökkenő trendben alakul ki a zászló alakzat?
  • Melyik a legjobb teljesítményű tőzsdealakzat
  • William J. O'Neil Könyvéből ismert "High and tight flag" zsászló alakzat

Mi az a zászló tőzsdealakzat? Hogyan ismerheted fel?

Hasonlóan a csészealakzathoz, a zászló árfolyam alakzat is a meglévő trend folytatását jelzi előre. Kialakulhat medvepiacon és bikapiacon is, de a kereskedési tapasztalatok, eredmények eltérőek attól függően, hogy milyen piacon kereskedjük. Erről még lentebb részletesen beszélünk, előtte azonban nézzük meg a zászló alakzat kialakulását.  

A zászló árfolyamalakzat könnyen felismerhető, hiszen az emelkedő trend (zászlórúd) során egy sávszerű csökkenő trendet figyelhetünk meg (zászló). A lenti ábrán nagyon jól megfigyelhető a zászlóalakzat kialakulása. Az 1-2 pont közötti emelkedő szakasz a zászló rúdja, melyet a csökkenő sáv követ. Az 1-2 szakasz alapján meghatározhatjuk a célárfolyamot (lásd ábrán X jel, az 1-2 szakasz Y tengelyen lemért távolsága), hiszen jellemzően a zászló árfolyam alakzat az 1-2 szakasznak megfelelő magasságba jut a csökkenő sávozást követően. Ahogy az ábrán is látszik a 3-4 szakasz az emelkedés folytatása, ezt az ármozgást jelezte előre a zászló árfolyam alakzat (a 3-as pontra vesszük fel a lemért célárat).

Zászló árfolyam alakzat

A zászlóalakzatot természetesen nemcsak emelkedő trendben értelmezzük, hanem csökkenő trendben is keressük ezeket a jeleket. Ekkor a fenti eset fordítottja zajlik le a piacon, lásd alábbi kép szerint.

Zászlóalakzat csökkenő trendben

A zászlóalakzat kialakulását szigoríthatjuk egy Fibonacci indikátorhoz kötött feltétellel is. Vegyük fel az 1-2 szakaszra a Fibonacci indikátort, majd a 2-3 szakasz során figyeljük az árfolyamot. A korrekció a zászlóalakzat során nem eshet a Fibonacci 38,2%-os szintje alá. Ha ez bekövetkezik, akkor nagy a valószínűsége, hogy nem alakul ki a zászlóalakzat az itt ismertetett módon.

 
 

Milyen eredményekkel kereskedhető a zászló alakzat?

Az alábbiakban megbeszéljük, hogy amerikai részvénypiacon, napos grafikonon visszatesztelve több száz eset alapján, milyen eredménye van a zászló alakzat kereskedésének. A statisztikákban Thomas Bulkowski munkáira támaszkodunk, és érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a zászló alakzat alapvetően négy piaci helyzetben alakulhat ki. A két ideális eset az alábbi:

  • bikapiacon alakul ki a zászló alakzat az emelkedő trend irányába (fenti ábrák közül az 1. eset)
  • medvepiacon alakul ki a zászló alakzat a csökkenő trend irányába  (fenti ábrák közül a 2. eset)

A nem ideális esetekre is figyeljünk oda, ugyanis ekkor is kialakulhat zászló alapzat, de ezek teljesítménye, megbízhatósága lényegesen rosszabb a fenti két esetnél. A nem ideális esetek:

  • Bikapiacon, azaz hosszútávú emelkedő trendben, kialakul egy középtávú csökkenő trend, benne egy zászló alakzattal
  • Medvepiacon, azaz hosszútávú csökkenő trendben, kialakul egy középtávú emelkedő trend, benne egy zászló árfolyamalakzattal.

Fontos tehát, hogy ezeket az eseteket külön kezeljük, illetve ha nincs megfelelő tapasztalatunk inkább zárjuk ki ezen helyzetek kereskedését. Ha nem vagy tisztába a trendek egymásba épülésével, közép és hosszútáv kezelésével, akkor erről itt tájékozódhatsz: Trendek elemzése: hosszútávú, középtávú, rövidtávú emelkedő és csökkenő trendek elemzése. A folytatásban csak a két ideális esetet fogjuk tárgyalni.

 
 

Mi történik akkor, ha bikapiacon, emelkedő trendben alakul ki a zászló alakzat?

A vizsgált 149 esetben azt tapasztalhattuk, hogy átlagosan 23%-os árfolyam emelkedés következett be a zászló alakzatból történő kitörés után. Ez tehát azt jelenti, hogy a kitörést követően átlagosan 23%-ot emelkedett a részvény ára a csúcspontig. Ez nem azt jelenti, hogy ennyit lehet keresni az ügyleten, mivel pontosan az emelkedés csúcsáig voltunk pozícióban. Ez inkább csak egy átlagos érték, amiből látható, hogy mekkora mozgásra számíthatunk, illetve így összevethető más alakzatok teljesítményével az alakzat. Csak példaképpen egy füles csésze, amely szintén trenderősítő alakzat, lényegesen nagyobb átlagos elmozdulást tapasztalhatunk (34% lásd fülescsészével kapcsolatos leírás).

Fontos azt is szem előtt tartani, hogy az emelkedő trend után rendre erőteljes korrekció tapasztalható, azaz átlagosan 22%-os visszaesés következik be. Ez is azt erősíti, hogy főleg rövidtávú kereskedésnél hasznos az alakzat.

A zászló  alakzatot megelőző trend átlagosan 15 napig tartott a vizsgált esetekben, a zászló alakzatot követően pedig 20 napig tartó trend figyelhető meg, azaz egy rövidtávon kereskedhető árfolyamalakzatról beszélhetünk. A zászló alakzatot megelőző trendben kb. 20%-os átlagos árfolyam emelkedést tapasztalhatunk, ezért terjedt el a kereskedők körében, hogy célár meghatározáshoz az előző trend hosszát mérik fel a grafikonra. Ezt a fenti képeken is láthatod X-el jelölve.

A vizsgált esetek alapján a hibarátáról is képet kaphatunk, azaz az esetek:

  • 4%-ában nem tudott 5%-ot emelkedni az árfolyam
  • 20%-ában nem tudott 10%-ot emelkedni az árfolyam
  • 55%-ában nem tudott 20%-ot emelkedni az árfolyam

Mi történik akkor, ha medvepiacon, csökkenő trendben alakul ki a zászló alakzat?

Medvepiacon, csökkenő trendben kialakuló, letöréssel validálódó (második kép fentebb) zászlóalakzatok esetében átlagosan 25%-os árfolyam visszaesés tapasztalható, amit átlagosan 40%-os árfolyam emelkedés követ. Itt is igaz tehát az, hogy rövidtávon kereskedhető az alakzat, tekintettel a 40%-os visszahúzódásra, és arra, hogy a csökkenő trend átlagosan 18 napig tart.

A vizsgált esetek alapján a hibarátáról is képet kaphatunk, azaz az esetek:

  • 10%-ában nem esett az árfolyam 10%-nál többet
  • 42%-ában nem esett az árfolyam 20%-nál többet

Az 5%-os visszaesés pedig 0%-os, azaz a vizsgált esetekben, ha az alakzat kialakult, és letört, akkor minden esetben legalább 5%-os esés bekövetkezett.

Bár furcsának hathat ez, de ne feledjük el részvényekről, van szó, és kisebb árfolyamértékű részvények esetében a lépésköz változatlansága miatt a százalékos értékek nagyobbak. Ráadásul kisebb kapitalizációjú részvények piacát könnyebb mozgatni, így ezek a részvények általában véve is volatilisek.  Ez persze nem azt jelenti, hogy akkor csak kisebb árfolyamú részvényekkel kell kereskedni, tekintettel arra, hogy a nagyobb százalékos kilengés nagyobb százalékos stop távolságot jelent. Kezdő tőzsdei kereskedőként hajlamosak vagyunk félreérteni ezeket a statisztikákat, de a kockázatkezelésről sose feledkezzünk meg, azaz jól hangzik az 5%-os elmozdulás, de ha a részvény volatilis, és stopot csak 10%-ra tudunk elhelyezni, akkor ez árnyalja a képet. A kockázatkezelésről bővebben itt beszéltünk.

Ez a legjobb teljesítményű tőzsdealakzat

A zászló alakzatnak létezik egy speciális típusa, mely a 21 árfolyam alakzat közül a legjobb teljesítményt nyújtja, azaz itt a legnagyobb az átlagos árfolyam elmozdulás, és ennek az alakzatnak a legkisebb a hibarátája. Ennek a zászló alakzatnak "high and tight flag" a neve, azaz magas és szűk zászló, ha szó szerint fordítjuk. Az alakzatról részletesen William J. O'Neil Könyvében (How to Make Money in Stocks) olvashatsz. O'Neil többek között a fülescsésze alakzatra is szigorú szabályokat alkotott, melyek növelték a teljesítményét az alakzatnak, de az ismert CAN SLIM stratégia is a nevéhez fűződik. O'Neil high and tight zászló tőzsdealakzat fontosabb tényezői:

  • A zászló előzmény trendje (X a fenti képeken) kevesebb, mint 2 hónap alatt alakuljon ki és legalább 100%-os elmozdulás jellemezze
  • A zászló  3-5 hét alatt alakuljon ki
  • A zászló kialakulása során maximum 20%-os árfolyam visszaesés lehetséges

A fenti három lenne a legfontosabb szűrési szempont, ha ezeket alkalmazzuk, akkor a hagyományos zászló alakzatok 90%-a kiesik a képből. Ha a fenti szabályokon lazítunk, akkor jóval több kereskedési lehetőséggel találkozunk. A lazítás tulajdonképpen egyetlen paraméter vizsgálatát jelenti, azaz 2 hónap alatt alakuljon ki az előzmény trend és kb. 100%-os elmozdulást követeljük meg. A körülbelül azt jelenti, hogy a 95%-os mozgást is elfogadjuk. A fenti paraméterekkel tovább vizsgálva az eredeti zászló alakzatnál ismertetett két ideális esetet (trendek egyezősége) az alábbi eredmények születtek:

  • Bikapiacon a kitörést követően átlagosan 69%-os emelkedés, ami átlagosan 39 napig tartott.
  • Medvepiacon a letörést követően átlagosan 42%-os árfolyam esés, átlagosan 25 napig tartott.

A kitörést, letörést követő visszatesztelések bikapiacon az esetek 54 százalékában, medvepiacon az esetek 65 százalékában alakultak ki. A visszatesztelés nélküli kitörések, letörések átlagos árfolyam elmozdulása azonban sokkal jobb. Ha azokat az eseteket vizsgáljuk, amikor a kitörést követően nem volt visszatesztelés, akkor bikapiacon az átlagos árfolyam elmozdulás 69%-ról 100%-ra emelkedik.

Hibaráták bikapiacon:

  • 5%-os hibaráta 0%-os, azaz nem volt olyan eset, hogy a kitörés 5 százaléknál kisebb árfolyam elmozdulással járt volna.
  • Az esetek 2%-ában nem érte el az árfolyam a 10%-os árfolyam emelkedést.
  • Az esetek 6%-ában nem érte el az árfolyam a 15%-os árfolyam emelkedést.
  • Az esetek 10%-ában nem érte el az árfolyam a 20%-os árfolyam emelkedést.
  • Az esetek 46%-ában nem érte el az árfolyam az 50%-os árfolyam emelkedést.

Hibaráta medvepiacon:

  • Mind az 5,10,15,20%-os hibaráta 0%-os, azaz a tesztelés során nem volt olyan alkalom, amikor a letörést követően 20%-nál kisebb árfolyam esés következett be, de

  • Az esetek 17%-ában nem esett vissza az árfolyam 25%-ot.

  • Az esetek 63%-ában nem esett vissza az árfolyam 50%-ot.

A medvepiaci eredményeket érdemes fenntartásokkal kezelni tekintettel arra, hogy 54 vizsgált eseten alapulnak (bikapiacon 254 eset). Bár a high and tight tőzsdealakzat eredményei meggyőzőek, és ezekkel az eredményekkel a 21-es lista első helyére kerül, azonban ne feledkezzünk el egy fontos dologról. A részvények az amerikai piacon érhetők el, ahol közel 10.000 részvény közül választhat a kereskedő. Ezek között nagyon sok részvény a small cap és centes kategóriába tartozik, azaz a 100%-os zászlóalakzat előtti elmozdulás valószínűvé teszi, hogy ilyen kis kapitalizációjú részvénnyel lesz dolgunk, ezek kereskedése pedig nagy felkészültséget igényel. Itt olvashatsz bővebben a problémákról: Részvények, melyekkel sokat veszíthetsz, centes részvények kereskedése

További árfolyamalakzatok:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link